NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »
Nowy Temat Odpowiedz
schrony , schrony w razie "W"
Posty: 232
Dołączył: 23 Lut 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Marz 2022r. 22:02  
Cytuj
Gdzie w naszym miescie znajduja sie schrony i ile osób są w stanie pomieścić ?

...ŻYCIE GROZI ŚMIERCIĄ....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Marz 2022r. 22:02  
Cytuj

...ŻYCIE GROZI ŚMIERCIĄ....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 169
Dołączył: 27 Kwie 2009r.
Skąd: UK
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Marz 2022r. 22:18  
Cytuj
Są na Staszica, okolice kina Ballady. Też jestem ciekawy ile osób mieszczą i czy nadają się do użytku.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 69
Dołączył: 5 Sie 2019r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Marz 2022r. 19:59  
Cytuj
Wszystkie bloki budowane przed wojną miały sieć tuneli prowadzące aż do Huty,np. koło basenu od strony Hutniczej są widoczne wejścia do tych tuneli, było też na Metalowców od strony drogi do stadionu, ale przy budowie parkingu zostało to zniszczone

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 5002
Dołączył: 20 Lut 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Marz 2022r. 20:56  
Cytuj
Pod inkubatorem też były konkretne w kierunku hsw. A potem zniszczono przy przebudowie

"Są tylko trzy prawdziwe sporty: Walki byków, wspinaczka, motorsport, a reszta to tylko gry". - Ernest Hemingway.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1754
Dołączył: 23 Lut 2022r.
Skąd: Jarosław
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 4 Marz 2022r. 21:23  
Cytuj

Dobry Wieczór.

Pierwszym celem były by mobilne stacje radarowe, rozlokowane w ramach tworzenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Stalowej Woli.
Rosyjskie lotnictwo używa w tym celu manewrujących pocisków rakietowych powietrze-ziemia (czyli odpalanych z samolotu) typu Kh-31, które naprowadzają się na sygnał aktywnego radaru.
Głowica 94-kilogramowa.
Taką konkluzję można wysnuć z doświadczeń wojny na Ukrainie.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 73
Dołączył: 29 Paź 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 4 Marz 2022r. 21:24  
Cytuj
Swoją drogą, to wszyscy mieszkańcy powinni być poinformowani o takich lokalizacjach. Podobno w naszym województwie schronów nie brakuje, ale mieszkańcy i tak nie wiedzą, gdzie one się znajdują. No chyba że jest to jakaś tajemnica wojskowa i dowiemy się w "odpowiednim" czasie... Ja jednak byłąbym spokojniejsza, gdybym już taką wiedzę posiadała.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1754
Dołączył: 23 Lut 2022r.
Skąd: Jarosław
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 4 Marz 2022r. 22:03  
Cytuj


1. Gdy jeszcze mieszkałem w Stalowej Woli, znalazłem w lesie mały opuszczony bunkier pełniący zapewne kiedyś rolę małego magazynu broni i amunicji.
W sumie znalazłem trzy takie, z których jeden został zagospodarowany przez nadleśnictwo jako podręczny schowek na różne rzeczy.
Ale wróćmy do tego pierwszego, który był najbliższej obrzeża miasta.
Był zaśmiecony i najwyraźniej młodzież paliła w nim ogniska.
Przyjechałem rowerem z szufelką i zmiotką, śmieci wyniosłem, pozamiatałem podłogę, na końcu przykleiłem do ściany kartkę na której zamieściłem wydrukowaną prośbę o nie zaśmiecanie ponieważ kiedyś - w razie wojny - ten bunkier może komuś uratować życie.
Jakiś czas później przyjechałem ponownie: moją kartkę przypiętą do ściany ktoś podpalił, a wnętrze znów było zaśmiecone pozostałościami po ognisku.

2. Jak się jedzie ulicą Przemysłową w kierunku cmentarza komunalnego, to na przeciwko dużego "Tesco" po prawej jest zjazd do zakładu komunalnego.
Za budynkiem administracji, po lewej, bezpośrednio przy wjeździe do lasu jest potężny bunkier z prawdziwego zdarzenia.
Na szczycie jest budka z opancerzonymi drzwiami, a wewnątrz budki włazy w podłodze pod którymi są drabinki prowadzące do wnętrza (pod ziemię).
Drugiego takiego bunkra na terenie Stalowej Woli nie ma (w każdym razie przez 30 lat nigdy nie znalazłem).

3. Generalnie, od 1989 roku w Polsce była tendencja do likwidowania bunkrów i schronów.
Zasypywano je ziemią, zalewano betonem, wyburzano.
Jeżeli coś się uchowało, to raczej przez przypadek.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1489
Dołączył: 22 Lut 2013r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Marz 2022r. 00:52  
Cytuj
Siemoniak pytał o te bunkry. Jestem ciekaw ile wybudował. Ktoś powiedział że on nie nadaje się nawet do tarcia chrzanu a Tusk go postawił na stanowisku ministra obrony. Poprzednicy też nie byli więcej warci jeden kazał pilotom latać na drzwiach od stodoły a jeszcze inny likwidował kolejno jednostki wojskowe.

teraz tych specjalistów jakoś nie słychać, nie mają wiele do powiedzenia

Generalicja im przyklaskiwała a teraz w tefauenie doradzają jak to powinniśmy budować armię.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 5002
Dołączył: 20 Lut 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Marz 2022r. 05:09  
Cytuj
Dlatego dobrze że od 6
Prawie 7 lat mamy Pis. Mamy mocną marhnarkę, helikoptery, czołgi i silne uzbrojenie. Zadbali o kraj jak należy, a nie czekaj guzik zrobili

"Są tylko trzy prawdziwe sporty: Walki byków, wspinaczka, motorsport, a reszta to tylko gry". - Ernest Hemingway.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1754
Dołączył: 23 Lut 2022r.
Skąd: Jarosław
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 5 Marz 2022r. 09:53  
Cytuj

Pamiętam że przy budynku administracyjnym owego zakładu komunalnego przy ulicy Przemysłowej był nawet zjazd pod ziemię dla pojazdów (prawdopodobnie bojowych wozów piechoty BMP-1).
A potem wrota zamurowano, a zjazd zalano wapnem.
Raz też znalazłem w lesie kominy szybów wentylacyjnych, które kiedyś zapewne obsługiwały duży podziemny bunkier lub hangar dla pojazdów, który potem został zawalony / zasypany.
Wiem, bo takie same kominy wentylacyjne były na tych trzech małych bunkrach które znalazłem jako jeszcze istniejące.
Ale - jak napisałem - zadbano o to żeby wszystko zlikwidowano.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1489
Dołączył: 22 Lut 2013r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Marz 2022r. 10:09  
Cytuj
CYTAT
Dlatego dobrze że od 6
Prawie 7 lat mamy Pis. Mamy mocną marhnarkę, helikoptery, czołgi i silne uzbrojenie. Zadbali o kraj jak należy, a nie czekaj guzik zrobili


Jacku, nie widziałem żeby w sklepie na półkach stały okręty, helikoptery czy czołgi. Na wszystko trzeba czasu żeby wytworzyć bo to nie jest sieczka a w kolejce stoją ważniejsi od nas. Antek się przeliczył myślał że wszystko kupi od ręki.

PS. A znasz jakiś kraj co kupił te helikoptery od airbusa, te co to my mieliśmy dostać?

Myślę że Błaszczak nieźle sobie radzi ale głową muru nie przebije.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 5002
Dołączył: 20 Lut 2009r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Marz 2022r. 10:23  
Cytuj
Mieli 6 lat by wzmocnić kraj, wzmocnili ale dług. Jesteśmy bezbronni i zdemilitaryzowani. Takie są fakty.

"Są tylko trzy prawdziwe sporty: Walki byków, wspinaczka, motorsport, a reszta to tylko gry". - Ernest Hemingway.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1754
Dołączył: 23 Lut 2022r.
Skąd: Jarosław
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 5 Marz 2022r. 11:05  
Cytuj

W tej chwili, w Stalowej Woli jest jeszcze tylko ten mały skład wojskowy przy drodze na Jamnicę.
Zjazd w prawo, jakieś 700 metrów za tablicą oznaczającą granicę terenu zabudowanego Stalowej Woli.
Ale tam nie ma żadnych schronów.
Sześć małych bunkrów pełniących rolę magazynów - takich jak te trzy które znalazłem opuszczone w stanie ruiny - tylko że nadal działających i chronionych.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1508
Dołączył: 14 Gru 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 5 Marz 2022r. 11:58  
Cytuj
https://archiwum.sztafeta.pl/relikty-zimnej-wojny-stalowowolskie-schrony/


coś trzeba powoli szukać bo mam wrażenie że Ukraina prowokuje NATO do ataku na ruskich a ci raczej odpowiedzą ale nie czołgami ani żołnierzami lecz bronią dużego kalibru, poza tym władymir władymirowicz uciekł z moskwy prawdopodobnie do bunkrów na uralu gdzie miał czas i środki finansowe aby się zabezpieczyć nie myśląc o narodzie i stamtąd rozpętać wojnę atomową

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1754
Dołączył: 23 Lut 2022r.
Skąd: Jarosław
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 5 Marz 2022r. 12:28  
Cytuj

Tymczasem - w wolnej chwili - mogą Państwo obejrzeć zniszczenia po walkach i bombardowaniach:

https://www.youtube.com/watch?v=-EGCRkI2R-k

Dotychczas z Ukrainy uciekło zagranicę 1.2 miliona ludzi.
Po stronie rosyjskiej jest około 10 tysięcy zabitych żołnierzy.
Armia rosyjska straciła co najmniej 251 czołgów i około 1000 lżej opancerzonych pojazdów.
Po stronie ukraińskiej jest około 3 tysięcy zabitych żołnierzy.
Z wyniku bombardowań zginęło około 2 tysięcy cywili.

Dane z angielskojęzycznego artykuły na Wikipedii poświęconego rosyjskiej inwazji na Ukrainę (2022).


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2494
Dołączył: 9 Sty 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 5 Marz 2022r. 15:23  
Cytuj
CYTAT
https://archiwum.sztafeta.pl/relikty-zimnej-wojny-stalowowolskie-schrony/
coś trzeba powoli szukać bo mam wrażenie że Ukraina prowokuje NATO do ataku na ruskich a ci raczej odpowiedzą ale nie czołgami ani żołnierzami lecz bronią dużego kalibru, poza tym władymir władymirowicz uciekł z moskwy prawdopodobnie do bunkrów na uralu gdzie miał czas i środki finansowe aby się zabezpieczyć nie myśląc o narodzie i stamtąd rozpętać wojnę atomową


Oj chyba za dużo tvpinfo ktoś się naoglądał good

Obrazek

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1754
Dołączył: 23 Lut 2022r.
Skąd: Jarosław
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 5 Marz 2022r. 15:32  
Cytuj

Dobry Wieczór.

NATO nie ustanowi jednostronnie strefy zakazu lotów nad Ukrainą, czego domaga się rząd Ukrainy.
Oznaczało by to bowiem otwartą konfrontację zbrojną z Federacją Rosyjską, a Ukraina nie jest członkiem NATO.
Jeżeli Ukraina przegra wojnę, to przegra wojnę.


Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2494
Dołączył: 9 Sty 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 5 Marz 2022r. 17:02  
Cytuj
CYTAT
Jeżeli Ukraina przegra wojnę, to przegra wojnę.


Tego zdania wszystkim brakowało, dzięki good

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 442
Dołączył: 16 Kwie 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Marz 2022r. 17:24  
Cytuj
CYTAT
[cytat]A znasz jakiś kraj co kupił te helikoptery od airbusa, te co to my mieliśmy dostać?


A jakie kupili w zamian?

"Dura lex, sed lex"!! PiS - najgorsza gangrena w historii Polski po 89'. Bolszewiccy i prorosyjscy zdrajcy spod znaku proputinowskiej międzynarodówki.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 2494
Dołączył: 9 Sty 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 5 Marz 2022r. 17:36  
Cytuj
CYTAT
A znasz jakiś kraj co kupił te helikoptery od airbusa, te co to my mieliśmy dostać?


Poza służbą we francuskim lotnictwie i siłach lądowych (głównie maszyny CSAR), różne wersje Caracali zamówiły m.in. Brazylia, Indonezja, Kazachstan, Kuwejt, Malezja, Meksyk, Singapur, Tajlandia, Tanzania czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Zamówienie, skutkujące otwarciem fabryki tych śmigłowców, złożyły także Węgry.

https://gadzetomania.pl/smiglowiec-airbus-helicopters-h225m-caracal-to-warto-o-nim-wiedziec,6727003183987680a

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
~J~
~J~
~J~
Posty: 296
Dołączył: 8 Gru 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Marz 2022r. 17:21  
Cytuj
Parę lat temu zasypano niektóre schrony, bo niby niepotrzebne.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1489
Dołączył: 22 Lut 2013r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Marz 2022r. 18:23  
Cytuj
CYTAT
CYTAT
A znasz jakiś kraj co kupił te helikoptery od airbusa, te co to my mieliśmy dostać?


Poza służbą we francuskim lotnictwie i siłach lądowych (głównie maszyny CSAR), różne wersje Caracali zamówiły m.in. Brazylia, Indonezja, Kazachstan, Kuwejt, Malezja, Meksyk, Singapur, Tajlandia, Tanzania czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Zamówienie, skutkujące otwarciem fabryki tych śmigłowców, złożyły także Węgry.

https://gadzetomania.pl/smiglowiec-airbus-helicopters-h225m-caracal-to-warto-o-nim-wiedziec,6727003183987680a


Co ty nie powiesz? Tyle państw zamówiło? To chyba po kilka sztuk i z datą dostawy do 2100 roku. Po warunkiem wyeliminowania defektu wirnika.
A we Francji to ile z nich lata? A ile stoi w hangarach z powodu awarii.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 166
Dołączył: 25 Paź 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Marz 2022r. 02:19  
Cytuj
Szkoda tego wszystkiego komentować. Dobrze że mam piwnice pod schodamiumiech W razie wojny polecam lotnisko Turbiaumiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1233
Dołączył: 3 Gru 2010r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Marz 2022r. 16:37  
Cytuj
Dokładnie jak ktoś pisał wcześniej w starym budownictwie były wejścia do schronów, ulica staszica,Energetyków koło ballady. Napewno zostało cos na terenach dawnej huty i chyba kolo elektrowni w biurowcu jest schron tylko niewiem czy dalej czynny

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »