NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Zdrowie i uroda »
Nowy Temat Odpowiedz
Specjalny zasiłek opiekuńczy ., Jak dostać wyższe świadczenie pielęgnacyjne.
Posty: 95
Dołączył: 16 Lut 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Gru 2019r. 19:21  
Cytuj
Witam.
Od kilku lat opiekuję się niepełnosprawnym tatą,który jest niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji. Z tego powodu zrezygnowałem z podjęcia pracy i uzyskałem z Urzędu Miasta w St.Woli specjalny zasiłek opiekuńczy w kwocie 620 zł miesięczni
e. Przez długi czas nie wiedziałem,że przysługuje mi wyższe świadczenie tj. świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 1583 zł. Dowiedziałem się o tym zupełnie przez przypadek. Gdy pytałem w Urzędzie Miasta czy jest taka możliwość zbywały mnie Panie urzędniczki mówiąc żę nie wiadomo czy mi się to opłaca, różnie może być i mogą nie przyznać itd.
Drążyłem temat w internecie , pytałem osoby związane z osobami niepełnosprawnymi i dowiedziałem się jak uzyskać to wyższe świadczenie :
1.Trzeba złożyć w Urzędzie Miasta w Wydziale Świadczeń Rodzinnych i Społecznych rezygnację z specjalnego zasiłku opiekuńczego ,gdyż nie można pobierać dwóch świadczeń jednocześnie.
2.Po otrzymaniu pisemnej decyzji o uchyleniu tegoz zasiłku złożyć wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w tym samym wydziale ( powiedzą Wam,że decyzja z góry będzie odmowna bo Urząd Miasta powołuje sie na przepisy mówiące,,ze jeśli niepełnosprawność powstała przed 18 a 26 rokiem życia to takie świadczenie przysługuje i nie uwzględnia opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. W 2014 Trybunał Konstytucyjny oraz Najwyższy Sąd Administracyjny uznały ten przepis za objaw dyskryminacji i przyznały rację opiekunom osób dorosłych)
3.Kiedy przyjdzie decyzja odmowna piszemy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu,gdzie nie było przypadku podtrzymania decyzji Urzędu Miasta, ,takie odwołanie skladamy Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta.
Cała procedura trwa około 2 m-ce ,ale otrzymacie wyrównanie za ten czas. Świadczenie pielęgnacyjne jest bezterminowe, nie trzeba składać co roku nowych wniosków , co roku jest rewaloryzowane o 100 zł ( w 2020 będzie to kwota 1830 zł na rekę ).
Do napisania tego postu skłonił mnie ostanio przeczytany artykuł,gdzie dowiedzialem się że tylko 10 000 osób pobiera to świadczenie, reszta pobiera tylko 620 zł specjalnego zasiłku opiekuńczego. Przypadek ?
Samorządy utrudniają jak mogą nie informując o takiej możliwości, jeszcze kilka lat temu ludzie się procesowali ale po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku jest dużo łatwiej .
Nie znam więcej opiekunów osób niepełnosprawnych i wiem że dużo ludzi nie ma pojęcia o takiej możliwości ,więc publikuję tego posta. Nie ma się czego bać ,doczytajcie ,dopytajcie i korzystajcie !
Plakaty 500 + itp. wiszą wszędzie, są w telewizji ,prasie . O osobach niepełnosprawnych i ich opiekunach już nikt tak nie dba.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Gru 2019r. 19:21  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 494
Dołączył: 20 Paź 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Gru 2019r. 20:24  
Cytuj
Tak tylko do tego zasiłku musisz dać wszystkie dochody domowników i na tej podstawie jest liczone co nie?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
bzk
bzk
bzk
Posty: 902
Dołączył: 28 Kwie 2013r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Gru 2019r. 20:33  
Cytuj
Nie musi. Wystarczy że zrezygnuje z pracy i sam nie wykazuje żadnego dochodu.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 95
Dołączył: 16 Lut 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Gru 2019r. 20:34  
Cytuj
Nie ma kryterium dochodowego jeśli się starasz o świadczenie pielęgnacyjne.Nie są podliczane dochody domowników .

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Zdrowie i uroda »