NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »
Nowy Temat Odpowiedz
« 1 2 3 4 5 6 »
Co to za strzaly slychac!!!, Co za impreza
Posty: 375
Dołączył: 5 Paź 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 19 Marz 2019r. 14:50  
Cytuj
@art2deco

"Polacy doskonale znają stanowisko Ukraińców w/s akcji Wisła a oni nasze stanowisko w/s ludobójstwa na Wołyniu. "

"Wołyniak" zmasakrował kobiety i dzieci w 1945.
Akcja "Wisła" zaczęła się w 1947.

Miesza Ci się podziemie narodowe z Ludowym Wojskiem Polskim.

"Wołyniak" pochodził z "Wołynia", ale Piskorowice to nie Wołyń. To jakieś 60 km od Stalowej Woli.


"PzP2 zupełnie się pogubiłeś!"

Ja przez większość czasu piszę w temacie "strzałów w parku miejskim" i "bandytów". Ty jeszcze NIC o tym nie napisałaś.


"Polacy doskonale znają" i "wymaga przybliżania współczesnym, nie zainteresowanych historią Polakom" - jak zwykle bełkot. Polacy znają historię czy trzeba im ją przybliżać? Moim zdaniem nie znają, bo ich to zwyczajnie nie interesuje. I stąd takie "strzały w parku miejskim".

"To na szczęście nie jedyna sytuacja która wymaga przybliżania współczesnym" - na czym to "szczęście" polega? Na tym, że Polacy nie znają swojej historii?


"Pierwszy link był ciekawszy bo to zupełnie unikalna"

Unikalna? Nie rozśmieszaj nas.

Jan Tomasz Gross: "Jako historyk uważam, że on był radykałem i uważał on, że powinno się używać przemocy, powinny mieć miejsce czystki etniczne, które będą wykorzystywane jako instrument. UPA tym właśnie zajmowała się podczas wojny."

To jest "apologetyka"?

Chyba dla nacjonalistów, bo dla nich czystki etniczne to nic takiego. Bo w zasadzie jak inaczej "oczyścić" NARÓD? Tylko przez "czystki etniczne".

Jak bardzo trzeba mieć zryty łeb, żeby uważać używanie przemocy i czystki etniczne za "apologetykę"?

Tutaj masz link do "unikalnej" "apologetyki stosowanej" Jana Olszewskiego:

https://www.se.pl(...)RhC.html

"mogli go podejrzewać o dewiacje myślową" Ja tak mam, gdy czytam Twoje bzdury.

"Przyjmowanie optyki nazistowskiej kolaboracji szowinistycznej UPA,,, dla uzasadnienia ludobójstwa UPA."

Co to jest "nazistowska kolaboracja"?

"Na Stalinie taka argumentacja nie zrobiła większego wrażenia a nawet można przypuszczać ze go zniesmaczyła."

Tutaj mnie zainteresowałaś. Napisz coś więcej. Chyba, że sobie to wymyśliłaś. Wtedy nie napiszesz.

"To nie w kij dmuchał sztuczka dla znawcy Holocaustu tak gładko uzasadniać ludobójstwo" Nic tam nie uzasadniał.

Ale:

Gross powiedział:
"Z mojego punktu widzenia Bandera jest mniej przyzwoity."

To trochę jak powiedzieć, że UPA było "trochę niegrzeczne".

"Gdyby jeszcze zechciał równie ochoczo przyjmować naszą optykę w paru sprawach, to zostałby wniebowzięty jeszcze za życia, tylko dzięki naszym modlitwom."

Problem z "waszą" optyką jest taki, że Polacy, którzy robili to samo co UPA, to dla was bohaterowie.

Patrz -> oddział "Wołyniaka" mordujący kobiety i dzieci.

Co do Leszka Żebrowskiego. Jeśli on nie potrafi prawidłowo ocenić sytuacji, która miała miejsce kilka godzin wcześniej, to co on może wiedzieć o wydarzeniach sprzed 75 lat?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 19 Marz 2019r. 14:50  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10401
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 19 Marz 2019r. 16:32  
Cytuj
W niczym to się nie różni od narracji Cimoszki III spi ,,, powiedział mordowaliśmy. Ludzie mają nazwiska?

JTG napisał w podsumowaniu wywiadu rzecz niesłychaną, która rezunuje z twoimi tęsknotami cool girl

Istnieje pewna część ukraińskiego społeczeństwa, która uważa go za bohatera (przyp. Banderę), znacznie większa część uważa go za patriotę, który, być może, myślał zbyt radykalnie,,, Ukraińcy, jak i każda grupa narodowościowa, mają prawo do suwerenności narodowej i określania swojej woli, żeby organizować własną władzę. I jeśli patrzeć na cały szereg tych patriotów, niektórzy z nich są bardziej przyzwoici, inni – mniej. Z mojego punktu widzenia Bandera jest mniej przyzwoity.

Proponuje dla osiągnięcia kabaretu moralnego spokoju używać metafory poznawczej np. przyzwoitek/konstytutek zamiast morderców. Być może JTG myśli zbyt radykalnie gdy mówi ze Polacy wymordowali więcej Żydów niż sami Niemcy, a może nie. Mowa trawa,,, Nie będę ulegała sugerowanej narracji na poziomie razów Tutsi i Hutu dlatego że Ukraińcy wybrali najgorszy czas na realizacje swoich ambicji państwowych (dzisiaj są jeszcze głębiej w doopie świata rozszarpywani przez Stany i Rosję, było trzymać z nami), musisz zaakceptować że w większości Ukraina Zachodnia kolaborowała z nazistami a Żydzi w większości kolaborowali z bolszewikami. A my trzymaliśmy się w większości ze sobą przeciwko obu okupantom i ich pomagierom którzy nas wyniszczali na niesłychaną w historii Europy skale, oczywiście też z wyjątkami.
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/ukraincy-zadaja-aby-polska-oddala-im-przemysl-z-okolicznymi-powiatami

I to by było na tyle, pamiętaj o wyjątkach i nie zapominaj o celach.
Pozdrawiam.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 375
Dołączył: 5 Paź 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 19 Marz 2019r. 17:36  
Cytuj
@art2deco

"powiedział mordowaliśmy. Ludzie mają nazwiska?"

Mają.

Józef Zadzierski "Wołyniak".

To co JTG napisał o Banderze, można odnieść do "Wołyniaka", do "Burego".

Bohaterzy. Patrioci.

Tylko, że ci patrioci strzelali do kobiet i dzieci.

Ale tacy ludzie jak Leszek Żebrowski, tacy ludzie jak ONR-owcy, tacy ludzie jak ty będą z nich robić bohaterów.

Widocznie dobrze wam to rezUnuje.


Widzisz, jeśli chodzi o bajkopisarstwo to ty i JTG macie wiele wspólnego. Tylko stoicie po różnych stronach barykady.


"Nie będę ulegała sugerowanej narracji"

Cały czas ulegasz narracji.

Napisz JEDNO zdanie od siebie na temat "Wołyniaka" i "strzałów w parku". JEDNO zdanie.

Ale zamiast pisać w temacie ty wolisz wklejać swoje "manifesty", zgodne z "narracją", ale w żaden sposób nie dotyczące tematu.

Wiesz jak wygląda Twoja narracja?

W parku miejskim zorganizowali sobie piknik ku czci bydlaka mordującego kobiety i dzieci, a Twoja odpowiedź to: Tutsi i Hutu, JTG, Ukraina, konstytucja.

O tym, że UPA to bydlaki, nie musisz nikogo przekonywać. Przynajmniej nie tutaj. Wejdź sobie na ukraińskie fora i tam pisz. Tam ci powiedzą, że to bohaterowie.

"a Żydzi w większości kolaborowali z bolszewikami."

Znowu Żydzi? Co Żydzi mają wspólnego z tym tematem? Czyżby uleganie skrajnie-prawicowej narracji kazało Ci upychać ich, gdzie tylko się da? Wiesz na czym polega problem ze skrajną prawicą? Nie ważne jaki będzie temat dyskusji, w którymś momencie pojawią się Żydzi.


"którzy nas wyniszczali na niesłychaną w historii Europy skale, oczywiście też z wyjątkami."

Oczywiście też z wyjątkami? OCZYWIŚCIE TEŻ Z WYJĄTKAMI??? To wyniszczali czy nie?

I na koniec wklejasz jakiś link z ukraińskimi odpowiednikami ONR-ów, którzy żądają Przemyśla. Jak mamy im oddać Przemyśl, skoro wiadomo, że Lwów jest nasz? I Wilno. I Grodno. A Kmicic był chorążym orszańskim, więc pewnie i Mińsk nasz. I Żmudź. I Litwo, ojczyzno moja.

Zobacz sobie flagę pod Vivo. Niby Polska. Ale tylko niby.


Ps. "JTG napisał w podsumowaniu wywiadu rzecz niesłychaną, która rezunuje z twoimi tęsknotami"

JTG pisze o Ukraińcach uważających rezunów za patriotów. Ten temat jest o takim właśnie rezunie. I jak dotąd nie napisałaś o nim ani słowa. Mirek777, który miał tyle do powiedzenia, też zaginął w akcji. Z czyimi tęsknotami rezunują słowa JTG?

Z waszymi.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10401
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 19 Marz 2019r. 20:05  
Cytuj
CYTAT
Napisz JEDNO zdanie od siebie na temat "Wołyniaka" i "strzałów w parku". JEDNO zdanie.


Słyszałam strzały w parku, nawet widziałam. cool

Jednego zdania nie podzielisz cool girl


PS
JTG podziela twoją narracje, ja nie.

PS
Tutsi/Hutu to była narracja na konferencji w Paryżu :-) tej też nie podzielam. Ukraina i prawica diaspory żydowskiej poparły się wzajemnie w czasie rozgrywki o nowele ustawy IPN, tak samo jak Cimoszewicz na Polsacie (i wiele innych postaci medialnych). Ale tylko raz.

PS
Stalin w odwecie zagłodził ~8 mln chłopów ukraińskich za kolaboracje w czasie wojny z Niemcami.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 11558
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 19 Marz 2019r. 20:40  
Cytuj
CYTAT
Mirek777, który miał tyle do powiedzenia, też zaginął w akcji.


Życie jest poza internetem.

Twoje wypowiedzi jak dla mnie niewiele wnoszą. Fajnie, że podpierasz się opiniami IPN (zakładam, że nie ściemniasz, a weryfikować ani mi się nie che, ani nie mam czasu).

Jeśli - powtarzam JEŚLI - Wołyniak zemścił się na krewnych oprawców, i były to kobiety i dzieci, to niestety moim zdaniem dopuścił się zbrodni. Z drugiej strony -nie było nas tam. Z takiej perspektywy czasowej łatwo oceniać. Nie znamy wszystkich okoliczności. Nikt nie zna.

Dziękuję, że w końcu raczyłeś odpowiedzieć na część pytań. Twoja taktyka jak widzę opiera się na zarzucaniu osób, z którymi rozmawiasz chaotycznymi opiniami, cytatami i pytaniami, które rzekomo (w Twoim mniemaniu) mają przyprzeć do muru. Sam zaś unikasz odpowiedzi wprost, lub w ogóle unikasz odpowiedzi.

Zbrodniczy aparat komunistycznej represji po IIWW nie dzielił Żołnierzy Wyklętych na złych i dobrych. Mordowali wszystkich. Podwójnie. Zadając śmierć, grzebiąc ciała tak, by bliscy nigdy nie mogli ich odnaleźć, a naród nie mógł oddawać im należnej czci. No i oczywiście rozsiewając kłamliwe plotki o rzekomych zbrodniach.

Tak uważam.

Pisz co chcesz, cytuj co chcesz. ok

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 375
Dołączył: 5 Paź 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 19 Marz 2019r. 22:27  
Cytuj
@art2deco

"Słyszałam strzały w parku, nawet widziałam."

Widzieć strzały - bezcenne. To była inscenizacja Bitwy pod Kuryłówką czy Oblężenia Sandomierza w 1260?


"Jednego zdania nie podzielisz"

Rozczaruję Cię. Da się. Może warto, żebyś ty zaczęła dzielić te twoje łamańce? Może wtedy przestaniesz się gubić i twoje wypowiedzi nabiorą większego sensu?


"JTG podziela twoją narracje, ja nie."

Taaa.

Bardzo łatwo możemy się przekonać. Co sądzisz o upamiętnianiu takich ludzi jak "Wołyniak" czy "Bury", mordujących kobiety i dzieci?

"Tutsi/Hutu to była narracja na konferencji w Paryżu :-)"

Słitaśnie. Jaki to ma związek z tematem?

"Ukraina i prawica diaspory żydowskiej poparły się wzajemnie w czasie rozgrywki o nowele ustawy IPN"

Polityka. Przypomnisz mi, kto wygrał?


I gwóźdź programu:

"Stalin w odwecie zagłodził ~8 mln chłopów ukraińskich za kolaboracje w czasie wojny z Niemcami."

To o czym piszesz to Wielki Głód z lat 1932-33 i nie miał nic wspólnego z żadną kolaboracją z lat 1941-1945. Pomyśl zanim napiszesz.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 375
Dołączył: 5 Paź 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 19 Marz 2019r. 22:58  
Cytuj
@mirek777

"Z drugiej strony -nie było nas tam. Z takiej perspektywy czasowej łatwo oceniać. Nie znamy wszystkich okoliczności. Nikt nie zna."

Zastanawiam się czy gdyby to hitlerowcy albo UPA wymordowali te kobiety i dzieci, też napisałbyś "Z takiej perspektywy czasowej łatwo oceniać."



Wracając do "Wołyniaka":

Bitwa pod Kuryłówką:
data: 7 maja 1945
straty nasze: 7 zabitych
straty wroga: ok. 60 zabitych


"Bitwa" pod Piskorowicami:
data: 18 kwietnia 1945
straty nasze: 0 zabitych
straty wroga: 120+ zabitych

Może w przyszłym roku warto zrobić rekonstrukcję Piskorowic? Jakby nie patrzeć jest to większe zwycięstwo polskiego oręża, a ludzie prawie ci sami.


PS 1. Mirek777 pisał:

"Wśród sowietów byli tylko sadyści i zwierzęta chodzące na dwóch nogach, mordujące, gwałcące i kradnące wszystko, co nie dało rady uciec."

I takich sowietów "Wołyniak" wpuścił do Leżajska. A w Piskorowicach rozbroił i odesłał do Sieniawy bodajże. A mógł zabić. Ludzki pan.

Ale widocznie miał inne sprawy na głowie niż walka z sowietami.


PS 2. W książce Dionizego Garbacza "Wołyniak legenda prawdziwa" natknąłem się na taki zapis:

"Była piękną dziewczyną. Nie ukrywała swojej wielkiej sympatii dla "Wołyniaka". Gdy on przyszedł na bal sylwestrowy do domu narodowego w Leżajsku, cały niemal czas bawiła się z nim, choć miała tam swego partnera. Zresztą jej partner musiał kiedyś wykupywać swoją Wandę, która dała się "Wołyniakowi" uprowadzić do Tarnawca."

Przyznaję, że urodziłem się sporo po wojnie i jakoś nie kojarzę tego zwyczaju.

Ktoś wie na czym dokładnie polega "wykupywanie swojej partnerki, która daje się uprowadzić innemu chłopu"?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10401
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 19 Marz 2019r. 23:05  
Cytuj
O masz racje, głód za opór kułaków przed kolektywizacją nie za późniejszą kolaboracje. Taka jest kara za nieposłuszność, to chciałam przekazać bo o tym wtedy myślałam. Osobiście znam Ukraińców, oni nie potrafią mi wytłumaczyć dlaczego nie było im po drodze z nami po tak świeżych doświadczeniach ze Stalinem.

Żartuje sobie czasami przedstawiając ich znajomym z innych nacji jako przyjaciół Polaków, powinieneś widzieć te miny, oni doskonale wiedzą co zrobili i dlaczego. To niewytłumaczalne, to beznadziejnie głupie bo zewnętrznie sterowane że nie trzymali z nami.
-----------
1945 marzec 9, Dębno – Sprawozdanie sołtysa Dębna dla starosty powiatowego w Łańcucie o sytuacji we wsi w związku z deportacją ludności ukraińskiej
Zgłaszam Obywatelowi Staroście, że ziemiopłodów, a to: ziemniaki, siano i słoma pozostawione przez ludność ukraińską w tutejszej gromadzie, a odebrane przez Komitet Polsko-Sowiecki nie jestem w stanie zabezpieczyć […]. Napływowa ludność ukraińska w ilości 160 rodzin z miejscowości; Leżajska, Przychojca, Sielanki, Piskorowic, Starego Miasta i Gorczyc, która od 3 tygodni stale przebywa w tut[ejszej] gromadzie, nie zabrała tak dla siebie, jak również i dla bydła żadnych środków żywności – pomimo upomnienia i zagrożenia karą więzienia, mych poleceń, jak również i Milicji nie słuchała, zabierając pasze i ziemniaki dla swej własnej potrzeby, tłumacząc, że Komitet Sowiecki Wysiedleńczy im zezwolił. Mieszkańcy gminy Grodzisko Dolne, Górne, Wierzawice i przysiółka Chałupki przyjeżdżają wozami do odległych tutejszych przysiółków, rozbierając kompletnie stodoły, drzewo materiałowe, dachówki, płoty, płyty żelazne kuchenne, rury blaszane kominowe, ziemniaki, siano i słomę. […]
[…] załadowani do wagonów Ukraińcy w dniu 6.3.1945 r. na stacji Grodzisko Dolne (czyli Chałupki Dębniańskie) dla swojej własnej ochrony przybrali sobie cały oddział żołnierzy sowieckich, upijając ich do nieprzytomności i 4-ch uzbrojonych w automaty i ręczny karabin maszynowy […] zażądali kategorycznie, by żaden milicjant nie pokazał się we wsi, zagrażając mi, bym się absolutnie do niczego nie mieszał, dopiero po ich odjeździe będę sobie mógł gospodarować, po czym udali się do domu, gdzie urzęduje Polska Komisja Wysiedleńcza i po sterroryzowaniu domowników rozbroili dwóch milicjantów. […]
Odpis, maszynopis. APRz, UWRz, sygn. 373, k. 209.
---------------


Twoje opowieści niczego nie zmienią o PRL. Szukanie grobów na Wołyniu szybciej się zacznie im bardziej Ukraina wielbi Banderę i szuka usprawiedliwienia po naszej stronie. To niewybaczalne, ludobójstwo, to co nam zrobili w 1943, ale dzikie mordy na Polakach i Żydach zaczęły się od początku wojny.

Wybory na Ukrainie to jedne z najzabawniejszych (po wcześniejszych w Polsce) wyborów. Teraz mają następne z a'la Tymińskim, będziemy oglądać co z rezunami zrobią. Oni się łudzą, my w końcu przestaliśmy słuchać środowiska ludzi, którzy nas obwiniają za wszystko np. JTG, Michnik itp. Są i tacy, którzy uważają że nie należą się nam od Niemców reperacje za straty wojenne, jak myślisz dlaczego Biedroń i PO tak publicznie mówi? Są i powody.

Co ty chcesz osiągnąć przy tak kontrowersyjnej postaci, Wołyniak to nie jest miara niczego w stosunkach Polsko Ukraińskich a szczególnie w stosunkach z nowa władzą. Wielu go ceni rozumiejąc sytuacje która bez jego obecności byłaby znacznie dla Polaków okrutniejsza, są i tacy którzy go potępiają twierdząc że byli pokrzywdzonymi, trudno dowieść z wielu źródeł. Są i powtarzający jak ty, nie będąc świadkami. Są i tacy, którzy z zasady tylko krytykują Polaków walczących, i szukają kamieni.

Co ty chcesz osiągnąć rozpatrując osobę w sytuacji która bez niego byłaby diametralnie inna dla Polaków. Mirek ci to zasugerował, ja tylko zasugeruje ten jeden raz. Teraz oleją cie już wszyscy.

https://www.youtube.com/watch?v=EOzsmy6nQrU

https://youtu.be/EOzsmy6nQrU?t=1063 - streszczenie historyczne

https://www.youtube.com/watch?v=XbiWSNUiySg

PS
"Słyszałam strzały w parku, nawet widziałam."

Widzieć strzały - bezcenne.

Widziałam rekonstrukcje, słyszałam strzały, jesteś meczący, pytałeś o rekonstrukcje.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 375
Dołączył: 5 Paź 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 20 Marz 2019r. 18:50  
Cytuj
UKRAINA (nic o parku miejskim, ale art2deco uzależnia strzelanie do kobiet i dzieci od narodowości, dlatego czuję się zmuszony odpisać).

@art2deco

"O masz racje, głód za opór kułaków przed kolektywizacją nie za późniejszą kolaboracje. Taka jest kara za nieposłuszność, to chciałam przekazać bo o tym wtedy myślałam."

Wcześniej pisałaś jeszcze:

"Przyjmowanie optyki nazistowskiej kolaboracji szowinistycznej UPA,,, dla uzasadnienia ludobójstwa UPA. Na Stalinie taka argumentacja nie zrobiła większego wrażenia a nawet można przypuszczać ze go zniesmaczyła."

Ja uważam, że ty naprawdę myślałaś, że:

"Stalin w odwecie zagłodził ~8 mln chłopów ukraińskich za kolaboracje w czasie wojny z Niemcami."


To by się zgadzało z twoją skrajnie-prawicową narracją. '8 milionów Ukraińców zagłodzonych za kolaborację z Hitlerem' brzmi lepiej niż '8 milionów Ukraińców zagłodzonych za to, że sprzeciwiali się władzy ludowej'.


"Taka jest kara za nieposłuszność, to chciałam przekazać bo o tym wtedy myślałam."

Czyli co konkretnie chciałaś przekazać? To, że Stalin mordował ludzi, którzy mu się sprzeciwiali? Zaprawdę wielce to odkrywcze. I nic nie wnoszące do tematu.

Dlatego ja myślę, że w swojej niewiedzy byłaś przekonana, że Wielki Głód był po 2 Wojnie Światowej i teraz próbujesz z tego jakoś wybrnąć. Tylko słabo ci to trochę wychodzi.


"Żartuje sobie czasami przedstawiając ich znajomym z innych nacji jako przyjaciół Polaków"

Przedstawiasz swoich znajomych innym znajomych i zaczynasz od opowieści sprzed ponad 70 lat? Zakładam, że ci twoi ukraińscy znajomi mają po 90-100 lat. Jeśli nie, to ktoś tutaj ma nieźle zryty łeb.


"Osobiście znam Ukraińców, oni nie potrafią mi wytłumaczyć dlaczego nie było im po drodze z nami po tak świeżych doświadczeniach ze Stalinem."

Średnio interesuje mnie historia Ukrainy, ale tak na szybko z netu (jakieś 2h czytania, czyli niewiele, dla mirek777 pewnie wieczność).

Powstanie Nalewajki 1594-1596.
Powstanie Fedorowicza 1630.
Powstanie Pawluka 1637.
Powstanie Chmielnickiego 1648-1657.

Chłopi rżnęli panów. A panowie rżnęli chłopów. Nie muszę chyba wyjaśniać kim byli panowie i kim byli chłopi. Chociaż po stronie ukraińskiej też oczywiście byli panowie.

Czyli Wołyń to nic nowego. Polacy i Ukraińcy wyrzynali się już 400 lat wcześniej.

W 1667 podpisano pokój między Rosją i Rzeczpospolitą. Polska oddała Rosji ziemię smoleńską (biedny Kmicic), czernihowsko-siewierską, Zadnieprze i Kijów.

Zaporoże miało być pod wspólnymi rządami Polski i Rosji. Takie polsko-rosyjskie kondominium, ale nie pamiętam pod czyim zarządem powierniczym.

Potem Ukraina dostawała się pod wpływy tureckie, rosyjskie i może jeszcze jakieś inne. Nie chce mi się sprawdzać.

W 1795 Polska przestaje istnieć.

W 1917 doszło do fali pogromów polskich dworów i pałaców. "Hańba temu, kto by Lachom pomagał i z nimi się bratał" i "Rżnijcie ich wszystkich we śnie, niszczcie drogi przed nimi i nie miejcie litości dla żadnego".

ALE...

Już w 1920 Piłsudski i Petlura podpisali tzw. umowę warszawską.

"Przewidywała ona wspólną wojnę przeciwko bolszewikom, uznanie przez Polskę i URL (Ukraińska Republika Ludowa) wspólnej państwowej granicy na rzece Zbrucz i zrzeczenie się wzajemnych roszczeń do pozostałych ziem."

"Po stronie Rzeczpospolitej w czasie wojny polsko-bolszewickiej walczyła blisko 70-tysięczna armia sojusznicza. Najliczniejsze były oddziały Ukraińskiej Republiki Ludowej, dowodzone przez atamana Semena Petlurę. Liczyły one 40 tys. żołnierzy i oficerów. Na froncie biły się wzorowo. Kto dziś w Polsce pamięta, że na przykład Zamościa broniły przed bolszewikami oddziały ukraińskie gen. Jurko Bezruczki? Oprócz Ukraińców, po stronie polskiej walczyły oddziały białoruskie gen. Stanisława Bułaka-Bałachowicza oraz oddziały Kozaków. Ludzi tych sprzedaliśmy w Rydze."

I tych żołnierzy, którzy walczyli po naszej stronie przeciw bolszewikom, po pokoju ryskim internowano. Piłsudski miał do nich wyjść i powiedzieć:
„Panowie, ja was przepraszam. Ja was bardzo przepraszam”.

To tak jakby Churchill po konferencji w Teheranie powiedział do polskich żołnierzy na zachodzie: Panowie, ja was przepraszam.

Dorzuć sobie do tego religię.

Partyzant Teofil Półtorak(chyba od "Burego", na pewno z NZW mówił tak):" no, ja wiem (zastanawiał się), Polaków prawosławnych, jeśli ich tak nazwać, bo my to ich nazywamy chachłami". Myślę, że to jedno słowo mówi dużo o relacjach między Polakami i mniejszościami narodowymi w tamtym czasie.

Półtorak mówił o Białorusinach, ale myślę, że stosunek do Ukraińców musiał być podobny.

"w 1938 roku polskie władze przeprowadziły akcje polonizacyjno-rewindykacyjną, w ramach której zniszczono 138 „niepotrzebnych” cerkwi i kaplic prawosławnych na Lubelszczyźnie."

"W przededniu II wojny światowej na Lubelszczyźnie i Chełmszczyźnie pozostały zaledwie 22 świątynie prawosławne z 326 w 1918 r."

Dorzuć biedę i fakt, że większość chłopów z Wołynia to były naprawdę tępe wieśniaki. To byli ludzie podobni do tych, którzy w czasie rabacji galicyjskiej rżnęli panów. Gdy się czyta opisy życia tych ludzi, to tam się niewiele przez te 100 lat zmieniło. Znali koło i ogień. Ale dalej boso za krowami biegali.

No i nie zapominajmy, że UPA to zbrojne ramię OUN (Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów). To ukraińscy nacjonaliści zaplanowali i przeprowadzili rzeź. Bo jak głosi hasło z vlepek na słupach w Stalowej Woli: Nacjonalizm to wolność.

Moim zdaniem relacje polsko-ukraińskie, z różnych powodów zawsze były gó...ne. I jeśli Ukraińcy byli czasem po naszej stronie to dlatego, że im tak było wygodniej. Tak jak teraz Polska nie jest w UE z miłości do Niemiec, tylko dlatego, że nam się to nadal opłaca.


"To niewytłumaczalne, to beznadziejnie głupie bo zewnętrznie sterowane że nie trzymali z nami."

Moim zdaniem to nie niewytłumaczalne.

Czy beznadziejnie głupie? Co powiesz na Żołnierzy Wyklętych? Też byli beznadziejnie głupi?


"Zewnętrznie sterowane?" Przez kogo?

"Szukanie grobów na Wołyniu szybciej się zacznie im bardziej Ukraina wielbi Banderę i szuka usprawiedliwienia po naszej stronie." Ciekawe stwierdzenie. Nie rozumiem tutaj korelacji pomiędzy szybciej i bardziej. Możesz wyjaśnić?

PS 1. "Twoje opowieści niczego nie zmienią o PRL."

O PRL? Czy ja tutaj piszę o PRL?

PS 2. "Są i tacy, którzy uważają że nie należą się nam od Niemców reperacje za straty wojenne"

Tak na marginesie. To nie są repEracje.

Są i tacy co uważają, że się nam należą. No i?

Kwestia otrzymania reparacji za straty wojenne to jest konflikt na linii: otrzymanie - nieotrzymanie? Czy to jest konflikt na linii: ci co uważają, że się należą - ci co uważają, że im się nie należą?

Niech sobie Biedroń i PO mówią co chcą. Oni nie są w rządzie. W rządzie jest PIS i ja jestem pewien, że rząd PIS już zrobił co trzeba i lada dzień Niemcy zaczną przelewać pieniądze.

"Są i powody."

Są i powody, by mówić, że dostaniemy te reparacje. Wiążą się one z powiedzeniem "Ciemny lud wszystko kupi."

Wołyniak i sołtys z Dębna, jako związani z tematem wątku, zasługują na osobny post.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10401
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 20 Marz 2019r. 19:12  
Cytuj
Sam widzisz PZP2, podpisaliśmy umowę dwustronną, wiedzieli co dobrego może ich spotkać ze strony Stalina a SS Galizien była takim prymusem (narodowe hobby) w zabijaniu cywilnych Polaków że aż sami Niemcy mieli rezerwacje do ich dalszego udziału. Nie matura a chęć szczera jak to mówią, zrobią z ciebie heroja. Z tym równym wyrzynaniem Polaków i Ukraińców to walnąłeś jak JTG na parapet, w Sąsiadach, może pewnego dnia bilans będzie taki jak mówisz. Mam nadzieje ze nie zachęcasz do nocnej re-wizyty w sklepach z art. żelaznymi, to byłoby głupie.
Powiem ci, nic im nie pozostanie po meczu Rosja/USA, przerżną wszystko, krok po kroku. Od kiedy Niemcy otworzyli swój rynek pracy dla Ukrainy musimy być naprawdę czujni. Kto wie jakie sentymenty się w nich znowu obudza w Reichu, gdy pewnego dnia po raz wtóry, obudzą się z ręką w nocniku bez suwerennego kraju. I zaczną szukać winnych w Bieszczadach i Roztoczu. Ukraiński to jest, ale szowinizm.

Diaspora uciekinierów w Kanadzie jest liczna,,,

https://ottawacitizen.com/news/national/defence-watch/why-deny-the-ukrainian-nazi-connection

Co do skrótu myślowego o głodzie, sam rozumiesz ze to będzie zawsze (mnie) kojarzyć się z ich głupotą ze zaczęli nas mordować w czasie okupacji przez Sowietów i Niemców. Zaczęli za Sowietów, kontynuowali za Niemców i wielu pozostało po wojnie kończyć dzieła. Żydzi uwierzyli w Autonomie, ale skrzywdzili samych siebie swoją naiwnością. Ukraińcy natomiast dokonywali masowej egzekucji na cywilach bez ochrony RP której nie było, to jest niskie, nie ukrywajmy tego. Licząc na nagrodę od Niemców, chyba nie od Rosji po Stalingradzie :-)

Na czyją nagrodę teraz zasłużyli, za Majdan? Różnie może jeszcze być.

PS
Dalej nie wytłumaczyłeś się co chcesz osiągnąć dla PRL-u ,,,

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 375
Dołączył: 5 Paź 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 20 Marz 2019r. 22:34  
Cytuj
UKRAINA i art2deco (niestety)

Odnoszę wrażenie, że polski nie jest twoim pierwszym językiem.

"podpisaliśmy umowę dwustronną"

Kto? Kiedy? Gdzie? Piłsudski i Petlura? Jeśli o nich piszesz, to Piłsudski raczej nie dotrzymał słowa. Stąd przeprosiny.

"wiedzieli co dobrego może ich spotkać ze strony Stalina"

I chyba dlatego właśnie UPA walczyło z Armią Czerwoną?

"a SS Galizien była takim prymusem (narodowe hobby) w zabijaniu cywilnych Polaków że aż sami Niemcy mieli rezerwacje do ich dalszego udziału."

Mieli zastrzeżenia. Skąd piszesz?

I kiedy to Niemcy mieli zastrzeżenia do SS Galizien?

Tak na marginesie, OUN-B (ci od UPA) byli przeciwko wstępowaniu do SS Galizien.

"Nie matura a chęć szczera jak to mówią, zrobią z ciebie heroja."

Czego ty jesteś najlepszym przykładem.

"Z tym równym wyrzynaniem Polaków i Ukraińców to walnąłeś jak JTG na parapet"

Po pierwsze, "o" parapet.
Po drugie, nigdzie nie pisałem o RÓWNYM wyrzynaniu. W odróżnieniu od ciebie widzę różnicę między 1932 i 1945. To nie są RÓWNE liczby.

Polacy rżnęli i pacyfikowali Ukrainę nie raz i nie dwa. Ale fakt, że w XX wieku to już nas rżnęli.

"Mam nadzieje ze nie zachęcasz do nocnej re-wizyty w sklepach z art. żelaznymi, to byłoby głupie. "

Z tego zdania wnioskuję, że już raz się tam wybrałaś, więc faktycznie byłoby to głupie.

"Od kiedy Niemcy otworzyli swój rynek pracy dla Ukrainy musimy być naprawdę czujni. Kto wie jakie sentymenty się w nich znowu obudza w Reichu, gdy pewnego dnia po raz wtóry, obudzą się z ręką w nocniku bez suwerennego kraju. I zaczną szukać winnych w Bieszczadach i Roztoczu."

Popraw mnie, jeśli źle cię zrozumiałem.

1. Ukraińcy wyjeżdżają do Niemiec do pracy.
2. My w tym czasie jesteśmy NAPRAWDĘ czujni.
3. Ukraina traci niepodległość (zakładam, że chodzi o Rosję, która zajmuje ich terytorium).
4. Ukraińcy w Niemczech rzucają wszystko i wyjeżdżają w Bieszczady szukać winnych.

Pisałem już o 'zrytym łbie'?

"Ukraiński to jest, ale szowinizm."

Oj. Musiało cię zaboleć. Z tego co pamiętam OUN to nie była Organizacja Ukraińskich Szowinistów tylko Nacjonalistów.

"Diaspora uciekinierów w Kanadzie jest liczna"

Ciekawe skąd oni się tam wzięli? Może napiszesz?

"Co do skrótu myślowego o głodzie"

Jeśli napiszesz, że po wojnie Hitler mordował Żołnierzy Wyklętych to to nie jest "skrót myślowy", tylko ignorancja. I tak było z twoim "skrótem myślowym" na temat Wielkiego Głodu.

"sam rozumiesz ze to będzie zawsze (mnie) kojarzyć się z ich głupotą ze zaczęli nas mordować w czasie okupacji przez Sowietów i Niemców."

Jeśli będziemy te bestialskie mordy rozpatrywać w kategoriach decyzji czysto politycznych, to faktycznie można uznać to za głupotę.

Ale to uproszczenie wynikające prawdopodobnie z twojej niewiedzy i z twojego traktowania Ukrainy jako jednolitego tworu. To tak jakby ktoś w 1910 chciał opisać sytuację Polaków pod zaborem rosyjskim i w tym celu pojechał do Poznania.

Wielki Głód był na terenach kontrolowanych przez Stalina. UPA była (chyba) głównie na przedwojennych ziemiach polskich. I moim zdaniem w okresie międzywojennym był bardzo mały (praktycznie żaden) przepływ ludzi i idei między tymi terenami. A przez te 20 lat między wojnami to już zdążyło wyrosnąć nowe pokolenie. Nacjonalistów na naszych ziemiach i ludzi posłusznych komunizmowi na wschodniej Ukrainie.

I to widać po stosunku współczesnych Ukraińców do UPA. Zachód ich kocha, Wschód uznaje za nazistów i jest zdaje się, generalnie pro-rosyjski.

"Żydzi uwierzyli w Autonomie, ale skrzywdzili samych siebie swoją naiwnością."

Ta znowu o Żydach. Powiedz proszę w jaki sposób skrzywdzili samych siebie.

"Ukraińcy natomiast dokonywali masowej egzekucji na cywilach bez ochrony RP której nie było, to jest niskie, nie ukrywajmy tego."

To jest niskie? TO JEST NISKIE? W jakim języku mówiła do ciebie mama?

"Licząc na nagrodę od Niemców"

Taaa. Moim zdaniem bardziej przypominali typowych nacjonalistów. Mieli ograniczoną wiedzę i ulegali skrajnej narracji. Stąd takie, a nie inne wybory.

"Na czyją nagrodę teraz zasłużyli, za Majdan?"

Janukowycz mieszka teraz w Rosji, więc raczej nie od Rosjan.

"Różnie może jeszcze być."

Dokładnie. Trzeba być czujnym. Zwłaszcza jak się jest w Bieszczadach i spotyka się Ukraińca w samochodzie na niemieckich blachach.

"Dalej nie wytłumaczyłeś się co chcesz osiągnąć dla PRL-u ,,,"

Dodaj jeszcze z 5 przecinków i popraw błędy i może wtedy będzie to miało jakiś sens. A nie, nie będzie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 375
Dołączył: 5 Paź 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 20 Marz 2019r. 22:46  
Cytuj
"1945 marzec 9, Dębno – Sprawozdanie sołtysa Dębna dla starosty powiatowego w Łańcucie o sytuacji we wsi w związku z deportacją ludności ukraińskiej"

"Napływowa ludność ukraińska w ilości 160 rodzin z miejscowości; Leżajska, Przychojca, Sielanki, Piskorowic, Starego Miasta i Gorczyc, która od 3 tygodni stale przebywa w tut[ejszej] gromadzie, nie zabrała tak dla siebie, jak również i dla bydła żadnych środków żywności – pomimo upomnienia i zagrożenia karą więzienia, mych poleceń, jak również i Milicji nie słuchała, zabierając pasze i ziemniaki dla swej własnej potrzeby, tłumacząc, że Komitet Sowiecki Wysiedleńczy im zezwolił."

Dlaczego nie zabrała?

"załadowani do wagonów Ukraińcy w dniu 6.3.1945 r. na stacji Grodzisko Dolne (czyli Chałupki Dębniańskie) dla swojej własnej ochrony przybrali sobie cały oddział żołnierzy sowieckich, upijając ich do nieprzytomności i 4-ch uzbrojonych w automaty i ręczny karabin maszynowy"

Wiadomo, że żołnierze sowieccy tylko: piją, strzelają, gwałcą baby i kradną zegarki.

I takich ludzi Ukraińcy "przybrali" sobie dla własnej ochrony.

Przed kim ich takie bydło miało chronić?

"zażądali kategorycznie, by żaden milicjant nie pokazał się we wsi"

Dlaczego?

"po czym udali się do domu, gdzie urzęduje Polska Komisja Wysiedleńcza i po sterroryzowaniu domowników rozbroili dwóch milicjantów."

Dlaczego?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 375
Dołączył: 5 Paź 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 21 Marz 2019r. 17:10  
Cytuj
@ art2deco

Napisałaś coś o SS-Galizien (złożonej z Ukraińców).

"Diaspora uciekinierów w Kanadzie jest liczna"

Ale może nie masz czasu napisać dlaczego jest tak liczna.

Zrobię to za ciebie.

7(?) maja 1945 SS-Galizien poddała się oddziałom brytyjskim. Sowieci zażądali ich wydania. To samo zrobili między innymi z ROA czyli "własowcami". Po schwytaniu przez zachodnich aliantów, wydano ich Rosjanom.

Dlaczego SS-Galizien nie spotkał ten sam los?

Otóż wkrótce po kapitulacji, ostatni dowódca jednostki Pawło Szandruk, skontaktował się z Andersem Władysławem, synem Alberta, ojcem Anny Marii Anders.

Dzięki osobistej interwencji Andersa żołnierze SS-Galizien zostali uznani za obywateli polskich i w rezultacie nie przekazano ich sowietom i stąd tak liczna diaspora uciekinierów z SS-Galizien w Kanadzie.

Ciekawostka: ponieważ Anders uznał żołnierzy SS-Galizien za obywateli polskich, stąd pojawiające się co jakiś czas na Zachodzie informacje o "polskiej" dywizji SS.

Ciekawostka nr 2. Ostatni dowódca SS-Galizien Pawło Szandruk w 1965 roku został odznaczony przez Władysława Andersa krzyżem Orderu Virtuti Militari. Ale trzeba przyznać, że Szandruk był dowódcą bardzo krótko i dywizja nie prowadziła wtedy żadnych działań wojennych. Chyba.

Ciekawostka nr 3. Córka Andersa jest przewodniczącą Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ciekawe co miałaby do powiedzenia w sprawie tej decyzji ojca.

Anders wyciągnął z piekła żołnierzy SS-Galizien, a "Wołyniak" strzelał do ich "domniemanych" żon, matek i dzieci.

Ale Anders był wtedy tylko Naczelnym Wodzem. Gdzie mu tam do "Wołyniaka".

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10401
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 21 Marz 2019r. 23:04  
Cytuj
Gdy Armia Czerwona przetoczyła się przez Europę Środkową, dywizja SS Galizia wycofała się do Jugosławii, a następnie do Austrii.

Wraz z końcem III Rzeszy w ostatniej bitwie, w marcu 1945 r. Dywizja została szybko przemianowana na Pierwszą Dywizję Ukraińskiej Armii Narodowej, ale jak wskazał szwedzki historyk Per Anders Rudling: „28 kwietnia 1945 r., Dziewięć dni przed kapitulacją podziału przed Brytyjczykami i Amerykanami w Austrii, dziennik dywizji Do Boiu! / Zum Kampf! wciąż nosił symbol SS, Siegrunen, i podtytuł Ukraiński dziennik wojskowy dywizji grenadierów Waffen-SS w nagłówku. Złożył wielki hołd dla SS-Brigadenfuehrera Fritza Freitaga w jego 51. urodziny i artykuł o walce niemieckiej stolicy i entuzjastyczne relacje o tym, jak „siły Bandery” i UPA [Ukraińska Powstańcza Armia] walczyły z intruzami judeokomunistycznymi ”.

Jeńców ukraińców przetrzymywano najpierw w Austrii, a następnie przeniesiono do włoskiego kurortu Rimini (a to dobre!!!).

Wielka Brytania i USA odrzuciły prośby Związku Radzieckiego o repatriację więźniów na tej podstawie, że urodzili się w przedwojennej Polsce, więc porozumienia jałtańskie dotyczące wymiany więźniów nie miały zastosowania.

Prawda była taka, że ​​wraz z zimną wojną Wielka Brytania nie chciała przekazać potencjalnego sojusznika wojskowego, by zmierzyć się z sowiecką sprawiedliwością. Znamy brytyjczyków z takich numerów nie raz :-)

W kwietniu 1947 r. Gabinet Attlee podjął decyzję o przeniesieniu dywizji Galizia do Wielkiej Brytanii.

Podczas gdy we Włoszech jego członkowie zostali uznani jako "jeniecki personel wroga", Wielka Brytania przekwalifikowała ich na jeńców wojennych.

W maju i czerwcu 1947 r. 8570 Ukraińców zostało przetransportowanych drogą morską z Wenecji do Wielkiej Brytanii.

Zamiast dokładnego dochodzenia w sprawie prawdopodobnych powiązań ze zbrodniami wojennymi, żołnierze SS Dywizji zostali przyjęci tylko z kurtuazyjną kontrolą.

Po kilku miesiącach w obozach dla więźniów, gdzie zginęli Ukraińcy z Cannock Chase, większość została uwolniona do życia cywilnego.

Wielu wyemigrowało do innych części imperium, w szczególności do Kanady, gdzie osiedliło się wielu powojennych emigrantów ukraińskich, ale inni osiedlili się na stałe i odegrali ważną rolę w Stowarzyszeniu Ukraińców w Wielkiej Brytanii (AUGB).

Dzisiaj AUGB z dumą ogłasza, że ​​wśród swoich organizacji jest Stowarzyszenie Byłych Kombatantów, a właściwie brytyjskie skrzydło Bractwa Byłych Żołnierzy Pierwszej Ukraińskiej Dywizji Ukraińskiej Armii Narodowej, utworzone w 1949 r. W Niemczech Zachodnich.

Po dokumencie telewizyjnym z 2001 r. I ekspozycjach prasowych w Daily Mail, we wszystkich miejscach, AUGB napisał skargi do Komisji ds. Skarg Prasowych na temat tego, co uważał za wrogie relacje z ukraińskimi „byłymi kombatantami”.

AUGB twierdził niewiarygodnie, że „ochotnicy z Dywizji SS Galicja nie byli ani nazistowscy, ani nie sympatyzowali dla sprawy nazistowskiej.

ohhh yeah :-) co za jazda https://www.youtube.com/watch?v=ZMaGLnOD5i4

Tutaj więcej jazdy od wafelków z artykułu w Polityce (no jakze, sama prawda) cool girl
https://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=1036

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 375
Dołączył: 5 Paź 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Marz 2019r. 00:24  
Cytuj
@art2deco

Da się napisać o SS-Galizien bez wspominania o Andersie? Da się.


Napisz coś o orderze, który ostatni dowódca SS-Galizien dostał od generała Andersa. Bo podobno w PRL-u podniósł się straszny krzyk z tego powodu.

Ciekawi mnie czy w kwestii przyznania tego orderu stoisz po stronie Rządu na Uchodźstwie (legalnego) czy po stronie PRL?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 161
Dołączył: 27 Lis 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 22 Marz 2019r. 07:05  
Cytuj
DlLaczego nie pisze się o gestapo Holendrskim które kasowało żydów, dlaczego nie pisze się ilu żydów wydała Francja do obozów, dlaczego nie pisze się o kilku tysiącach żydów którzy uciekali do USA ale ich bracia nic nie zrobili żeby ich uratować i statek wrócił z nimi wprost do obozów zagłady? Jestem jeszcze z tego pokolenia które słuchało świadków tamtej historii, a nie wywodów takich typów i mediów sprzęgniętych przeciwko Polsce w walce o bardzo poważną sprawę. Opowieści o czasach wojny i z przed wojny słuchałam od babci, rodzicow, dziadka, starszych sąsiadów jeszcze w komunie, kiedy w ogóle takie tematy w mediach nie istniały. Polacy żyli obok żydów w sposób pokojowy bez żadnej agresji. Z historii np. kiedy Szwedzi napadli na Kraków to nikt inny jak żydzi wydawali bogatych Polaków Szwedom którzy łupili ludzi. No właśnie słowo żydzi. W zapisach historii są to fakty nie podważalne. Ale każdy cżłowiek wie że nie byli to wszyscy ani większość. Pojedyncze jednostki dla których morlaność to było obce słowo. Tak samo w czasie II wojny. Byli właśnie kto? Pisze się, mówi się żydzi i Polacy. Ale ci wszyscy ludzie byli Polakami o różnych wyznaniach!!!! Byli Polakami i byli chronieni przez Polski podziemny rząd!! Dlaczego nie podaje się faktów historycznych nie podważalnych o żydach którzy za pieniądze wydawali swoich. I tu nie chodzi o nawet o setki ludzi tylko tysiące!!! Dlaczego pomija się fakt że Hitler był finansowany ze stanów przez Rockefelerów i dlatego wygrał wybory????? Dlaczego pomija się fakty w których elity żydowskiej finansjery nie ukrywają że wiele działań miało miejsce dlatego żeby oczyść naród żydowski z ludzi uznanych za motłoch. Koszerny naród to im się śniło.
Nie tylko zydzi gineli i nie tylko im się należy nie kończąca się rekompensata. Winni wojny i mordowania ludzi roznych narodowosci byli tylko Niemcy ale już się tego nie wymienia z nazwy, zaczeto mowic nazisci, aby zdjac wine z Niemcow, a przelac na Polakow. Dlaczego pomija się fakt że Polacy jako naród, społeczność w swojej historii nigdy na nikogo nie napadali?????? Polska od wieków była krajem pokojowo nastawionym do wszystkich. Dlaczego w Polsce jest tak wielu żydów skoro ponoć Polacy sa antysemitami? Dlaczego znaleźli schronienie w Polsce kiedy byli wyrzucani z każdego innego kraju? Dlaczego dzisaj spacerują po ulicach śmiejąc się w poczuciu 100% bezpieczeństwa podczas kiedy w Niemczech szkoły, świątynie musza mieć ochronę? Dlaczego wielu żydów mówi głośno o tym że szkaluje się Polskę? Dlaczego najwybitniejszy pianista Polski żydowskiego pochodzenia Artur Rubinsztajn kochał Polskę i był to jego kraj. Dlaczego na sesji ONZ po wojnie kiedy zobaczył że nie ma Polskiej flagi wśród innych flag zaprotestował i kazał wstać wszystkim zgromadzonym, po czym zagrał hymn Polski. W wywiadzie opowiadał jak był dumny z tego że Radzieccy politycy musieli stac na baczność mając czerwone gęby ze złości. Dlaczego o tym się nie mówi? Bo nie pasuje i psuje to fałszywy wizerunek Polski który się obecnie tworzy.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 375
Dołączył: 5 Paź 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Marz 2019r. 11:29  
Cytuj
ŻYDZI, ŻYDZI, WSZĘDZIE ŻYDZI

@ Lisa

"DlLaczego nie pisze się"

Pisze się. Bo inaczej skąd byś o tym wiedziała? Z opowieści dziadka czy sąsiada? Zakładam, że na sesji ONZ raczej nie byli.

Ja o tym czytałem (chodzi o informacje z pierwszego zdania). Natomiast nie czytałem o:

"Z historii np. kiedy Szwedzi napadli na Kraków to nikt inny jak żydzi wydawali bogatych Polaków Szwedom którzy łupili ludzi. No właśnie słowo żydzi. W zapisach historii są to fakty nie podważalne."

Możesz podać źródło, bo nic nie mogę znaleźć w necie?

"Ale każdy cżłowiek wie że nie byli to wszyscy ani większość. Pojedyncze jednostki dla których morlaność to było obce słowo."

O tym jest ten temat. Nie o Żołnierzach Wyklętych. Nawet nie o Ince. O oddziałach NOW, pod wodzą "Wołyniaka", które wymordowały cywilów. I o obecności tychże w rekonstrukcji historycznej, która miała miejsce w Parku Miejskim. Ale trudno jest o tym rozmawiać, ponieważ art2deco prowadzi swoją anty-ukraińską krucjatę i z Parku Miejskiego i Kuryłówki już nam się zrobił Wołyń, Paryż, Rimini, Kanada i Ruanda. Teraz dochodzi Holandia, Szwecja, Kraków, Francja i Nowy Jork.

"Ale ci wszyscy ludzie byli Polakami o różnych wyznaniach!!!! Byli Polakami i byli chronieni przez Polski podziemny rząd!!"

No właśnie historia "Wołyniaka" pokazuje coś zupełnie innego.


"Dlaczego pomija się fakt że Hitler był finansowany ze stanów przez Rockefelerów i dlatego wygrał wybory."

Mogę prosić o podanie źródła? Z ciekawości przeczytam.

"Dlaczego pomija się fakt że Polacy jako naród, społeczność w swojej historii nigdy na nikogo nie napadali??????"

Pomija się ten "fakt", bo to nieprawda i większość ludzi nie posunie się do takich idiotycznych wypowiedzi?


"Polska od wieków była krajem pokojowo nastawionym do wszystkich."

Takich bredni się nie da czytać.

Tutaj masz listę konfliktów toczonych przez pokojowo nastawiony kraj:

https://pl.wi(...)i_Polski


"Winni wojny i mordowania ludzi roznych narodowosci byli tylko Niemcy"

Nie tylko na Wołyniu i w Katyniu, ale także w Piskorowicach.

"Dlaczego w Polsce jest tak wielu żydów skoro ponoć Polacy sa antysemitami?"

Ja osobiście znam jedną pół- czy ćwierć-Żydówkę. I kiedyś poznałem jakąś dziewczynę, która miała być Żydówką, ale to było dawno i nieprawda. Ilu jest tych Żydów? Tak z ciekawości.

"Dlaczego znaleźli schronienie w Polsce kiedy byli wyrzucani z każdego innego kraju?"

Napisz z jakiego kraju ich wyrzucili i kiedy. Wtedy może łatwiej Ci będzie odpowiedzieć na to pytanie.

Bo generalnie teza zawarta w pytaniu jest fałszywa. Ale spróbuj odpowiedzieć, może trochę Ci to rozjaśni.

"Dlaczego dzisaj spacerują po ulicach śmiejąc się w poczuciu 100% bezpieczeństwa podczas kiedy w Niemczech szkoły, świątynie musza mieć ochronę?"

Kronikarz napisał: W 2019 Alejami JP2 ciągnęły tłumy żydów. Roześmiani, pełni ufności udawali się na Błonia 1000-lecia, założone wielkim wysiłkiem Lucjusza I Mądrego, by tam śmiać się w poczuciu 100% bezpieczeństwa. Po drodze mijali napisy "Żydzi grabią PolskE", którymi chrześcijańscy sąsiedzi dziękowali im za wkład w utrzymanie terenów zielonych.

Przypomnij mi, gdzie jest najbliższa nieochraniana szkoła żydowska albo świątynia.

"Dlaczego wielu żydów mówi głośno o tym że szkaluje się Polskę?"

Bo się szkaluje?

"Dlaczego najwybitniejszy pianista Polski żydowskiego pochodzenia Artur Rubinsztajn kochał Polskę i był to jego kraj"

Bo kochał Polskę i był to jego kraj?

"Dlaczego o tym się nie mówi?"

Chodzi Ci o to forum? Czy ogólnie? Nie wiem nawet czy się mówi, czy się nie mówi, bo to stwierdzenie jest tak ogólne, że każdy Ci może podać inną odpowiedź.


PS 1. Ja mam pytanie do Ciebie. Po co w temacie o "Wołyniaku" piszesz o żydach?

PS 2. Załóż może temat o Żydach albo żydach. Jestem pewien, że znajdziesz osoby chętne do dyskusji.

Poza tym to aż głupio wygląda.

Temat "Co to za strzaly slychac!!!".

Ktoś wchodzi, a tu żydzi, żydzi, żydzi.

Jeszcze ktoś pomyśli, że żydzi chrześcijan mordują. Albo nie daj Boże odwrotnie.

PS 3. Ci Ukraińcy w temacie też są zbędni, ale art2deco się uparła i ciągnie temat.

PS 4. Myślałem, że to art2deco zaniża poziom dyskusji.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10401
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 22 Marz 2019r. 15:25  
Cytuj
Szukałam dokumentu przyznania orderu Kapituły VM, istnieje?

PS.
Problem wydarzeń z naszej powojennej historii ma ten wykorzystywany przez bajkopisarzy historycznych szkopuł, ze przez 60 lat pisała swobodnie tylko jedna strona, a właściwie to Niemcy, Rosjanie, Żydzi i Ukraińcy, którzy maja w naturalny sposób wspólne punkty. Wiecie co pisali Sowieci o Katyniu a co komuniści o sobie a co Ukraińcy o SS Galicja :-) Do dzisiaj szukamy grobów po Polsce a świadkowie tych wydarzeń zapewne wiedzą i nie mówią. Słowo przeciwko słowu, bez wielu źródeł materiału porównawczego, służy najgorszemu pomówieniu np. polityczna w imię historycznej działalność JTG. Na przykład SS Galicja we Lwowie wymordowała 4000 Polaków cywili narodowości żydowskiej. To byli gorący ochotnicy ukraińscy. A przecież skromne w porównaniu i zorganizowane przez Niemców Jedwabne (którego nie wolno nam zbadać pod karą śmierci politycznej) to powód do zrobienia ze wszystkich Polaków, morderców. O Lwowie JTG się nie rozpisuje a Banderowcy nie pamiętają tak samo zresztą jak o Wołyniu. W pokoju jest słoń a pożyteczni białe myszki widzą.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 375
Dołączył: 5 Paź 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Marz 2019r. 17:00  
Cytuj
@art2deco

"Szukałam dokumentu przyznania orderu Kapituły VM, istnieje?"

Nie mam pojęcia.

"Problem wydarzeń z naszej powojennej historii ma ten wykorzystywany przez bajkopisarzy historycznych szkopuł, ze przez 60 lat pisała tylko jedna strona."

I teraz szambo wybiło. I druga strona zaczęła pisać swoje bajki z gorliwością neofitów. I nagle okazało się, że 2 Wojna Światowa to Katyń, Wołyń, Powstanie Warszawskie z dzielną sanitariuszką Jadwigą K. (to jest świetna bajka) i Żołnierze Wyklęci.

I zaczęto szukać zwycięskich "bitew".

Ale Katyń, Wołyń i Powstanie to rzeź więc pozostali Żołnierze Wyklęci.

I wyszukano takie Kuryłówki.

Pod Stalingradem Niemiec czy Rusek poszedł do kibla, zanim wrócił już zginęło więcej ludzi niż walczyło w całej bitwie pod Kuryłówką.

Ale zwycięska bitwa musi być. Bo co by to byli za Żołnierze Wyklęci jakby bitew nie było. Zwłaszcza wygranych.

Tu masz najważniejsze akcje Żołnierzy Wyklętych wg TVP:

https://www.tvp.i(...)wiezniow

A wśród nich taka "bitwa" pod Palonkami (nazywana też bitwą pod Kotkami): straty ich 11, naszych 12.

Ale taki atak na Hrubieszów się na tej liście nie znalazł.

A tam w "bitwie" poległo tylko 5 naszych, a tamtych zginęło 17. W sumie prawie tyle samo ofiar. I jeszcze nasi 20 więźniów odbili.

Dlaczego to się nie znalazło wśród Najważniejszych Akcji Żołnierzy Wyklętych?

Ano dlatego, że w Hrubieszowie WiN przeprowadziło atak wspólnie z UPA. A po co komu wiedzieć, że Żołnierzom Wyklętych zdarzało się współpracować z UPA?


Pisałaś już o Paryżu, Kanadzie, Ruandzie. Teraz doszedł jeszcze pogrom we Lwowie. Jeśli ktoś nigdy nie widział jak wygląda pogrom, a może raczej wstęp do pogromu, to może sobie obejrzeć filmy w necie. Bo akurat ten pogrom zostać uwieczniony. Ale art2deco będzie się żalić, że Gross o tym nie napisze.

Lista tematów o których JTG nie pisze jest nieskończenie długa.

Może z nią konkurować jedynie lista tematów zastępczych, które wrzucasz, żeby nie pisać o "Wołyniaku" i Parku Miejskim.

Jesteś takim Grossem tylko w drugą stronę.


Tamten oczernia Polaków. Ty nawet nie wybielasz. Ty próbujesz naje...ć tematów zastępczych, żeby tamten zniknął.


"Słyszałam strzały w parku, nawet widziałam."

Tyle piszesz w temacie, a potem 1500 słów o SS-Galizien.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10401
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 22 Marz 2019r. 17:35  
Cytuj
CYTAT
@art2deco

"Szukałam dokumentu przyznania orderu Kapituły VM, istnieje?"

Nie mam pojęcia.


Oooo nie mam, to najlepsze źródło pewności. Na tym linku z SS Wafelkami który podałam też poruszają takie klimaty. Styl artykułów w czerwonej Polityce sprzed ponad dekady musiał być bardzo pobudzający skoro międzynarodowe wafelki (może i ukraińskie) się nim zainteresowały i posunęły przypuszczenia w jedynie słusznym kierunku :-).
Piszą o takich tęsknotach że głowa boli. Google translate wystarczy do zapoznania się,,,

https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=en&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fforum.axishistory.com%2Fviewtopic.php%3Ft%3D1036

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 375
Dołączył: 5 Paź 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Marz 2019r. 18:06  
Cytuj
@ art2deco

"Oooo nie mam, to najlepsze źródło pewności."

Tutaj masz linki:

https://dorze(...)rsa.html

https://www.gosc.(...)jdziecie

http://www.kultu(...)woitosci

Wystarczająco wiarygodne?

Jeśli nie, to poszukaj jakiegoś spisu orderów przyznanych przez Andersa po wojnie. Poszukaj raz czegoś związanego z tematem.

Nie rozumiem dlaczego jarasz się tym linkiem. Za czym tak tęsknisz?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 375
Dołączył: 5 Paź 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Marz 2019r. 18:12  
Cytuj
"Byle śmieć z giwerą był panem życia i śmierci."

To słowa użytkownika kabi z drugiej strony wątku.

A tutaj kilka cytatów z "Wołyniak Legenda Prawdziwa" Dionizego Garbacza.

"Gdy się o tym dowiedział "Wołyniak", nakazał natychmiast sprowadzić z powrotem milicjanta do Leżajska i zostawić w spokoju. 'W święto Trzeciego Maja nie można nikogo zabijać' - stwierdził. Nie wykonał rozkazu przełożonych: "Śląskiego" i "Tatara" (Tadeusz Kaczurba) - nie ujął i nie przeprowadził za San leżajskich milicjantów."

"Kiełbowicz uznał, że "Śląski" chciał przesłuchać milicjantów z leżajskiego posterunku i tych, którzy nie spodobaliby się mu, kazałby rozstrzelać."

Tak na marginesie "Wołyniak" pobił kiedyś swojego przełożonego "Śląskiego", bo ten nazwał go 'watażką'. Później, po zlikwidowaniu bodajże "Sępa" przez "Śląskiego", "Wołyniak" próbował dorwać "Śląskiego" ponieważ uważał, że "Śląski" zabił "Sępa" z prywatnych powodów. I "Śląski" musiał się ukrywać. Przypominam, że cały czas był to jego przełożony.

"Kiedyś jego żołnierze schwytali dwóch młodych ubowców, (...) 'Wandzie" zrobiło się żal tych młodych ludzi i broniła ich u 'Wołyniaka' (...) obu ubowców rozstrzelano."

"Zamierzano go (milicjanta) również rozstrzelać. Młody chłopak płakał, ujął się za nim Pityński 'Olek'. Do 'Wołyniaka' powiedział, że jak mają rozwalić tego chłopaka, to niech jego również zastrzelą. I 'Wołyniak' darował mu życie."

Czy ja mam wrażenie, że tutaj jest zupełna dowolność w decydowaniu kto zginie, a kto będzie żył?

"Jeden z nich, Michał Krupa, wymierzył z pistoletu w głowę milicjanta i pociągnął za spust, ale nabój nie wypalił. W tym momencie do kancelarii, gdzie przeszukiwano Kusza, wszedł "Wołyniak" i nie pozwolił więcej strzelać. Na zdziwione miny swoich ludzi powiedział, że milicjant jest niewinny. Kuszowi nie spadł z głowy włos."

A jakby nabój wypalił, to pewnie by się okazało, że zabili czerwonego milicjanta.

"Gdy Fleszarowi groziła śmierć, ujął się za nim Kosiarski. Wtedy przesłuchujący obu podejrzanych 'Wołyniak' spytał starego Kosiarskiego, czy gwarantuje za Fleszara? Kiedy potwierdził, Fleszara i jego żonę zwolniono."

To mi przypomina historię związaną z "Burym":

Józef Antoniuk: "Matka powiedziała, żeby uciekać. Wzięła obraz katolicki, gromnicę, było święto Matki Boskiej Gromnicznej... Dwie siostry, dwie dziewczyny i ja i wyszliśmy na zewnątrz mieszkania. I w tym czasie do nas podeszło... trzech... pistolety w ręku mieli i zapytali nas: jakiego wyznania jesteśmy? Matula powiedziała, że Polakami jesteśmy. Jeśli nie wierzycie to sąsiadki zapytajcie, która stała z rodziną przed domem. Ta nie potwierdziła. I do matki w tym czasie z pistoletu strzelił."


I znów "Wołyniak" i Dionizy Garbacz.

"W sklepie Rakszawskiego w Tarnawcu często mocno popijano. W czasie pijatyki ktoś napuścił 'Wołyniaka', że Kuryło, zresztą kuzyn Rakszawskiego, donosi milicji i UB o oddziale. I mało brakowało, a 'Wołyniak' byłby go zastrzelił. Chciałam go rozbroić, bo był pijany, ale mi się nie udało - opowiada Wanda Krzysztanowicz - Jednakże można mu było przemówić do rozsądku. Moje argumenty trafiły mu do przekonania. Kuryło ocalał. 'Wołyniak' miał napady wściekłości, ale i wówczas można było go przekonać."

Ktoś NAPUŚCIŁ "Wołyniaka"?

To można było dostać kulkę w łeb, bo ktoś NAPUŚCIŁ "Wołyniaka"?

To była wojna Polska przeciw ZSRR? Czy Pruszków kontra Wołomin?


Moje pytanie jest takie: ile razy zabrakło takiej Wandy i koleś dostał kulkę w łeb za nic? A potem dorobiło się kolaborację z UB, NKWD, UPA, Niemcami etc.


PS. Polecam książkę Dionizego Garbacza "Wołyniak Legenda Prawdziwa".

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 10401
Dołączył: 9 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 22 Marz 2019r. 19:18  
Cytuj
CYTAT
@ art2deco

"Oooo nie mam, to najlepsze źródło pewności."

Tutaj masz linki:

https://dorze(...)rsa.html

Wystarczająco wiarygodne?




Podają że dostał a nie słyszałam o procesie o zniesławienie. Ale dostał za niezłomną postawę w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim napisano, przeciwko Niemcom (a nie Polakom) medal jest osobisty i mniemam że klęczał z wdzięczności i się nim szczycił przed rezunami. Ja bym nie przyznała, zostali doskonale wynagrodzeni bo Anglicy uratowali przy okazji życie ukraińskich SS-manów. Przypominam w czasie zimnej wojny rząd na uchodźstwie nie miał nic do gadania a wdzięczność Ukraińców bardzo była na rękę wiecznie kręcącym przeciwko nam Anglikom. Ta postawa Zachodu trwa niestety do dzisiaj i jest źródłem naszej politycznej niemoty. Dostał za osobiste zasługi ale były jak dorzeczy.pl sugeruje inne polityczne powody, "Anders zapewne liczył również na współpracę w razie ewentualnego konfliktu amerykańsko–sowieckiego, na którym w perspektywie mogliby skorzystać zarówno Polacy, jak i Ukraińcy". Swoją drogą Anders się nie pomylił, dzisiaj robimy dokładnie to samo. Myślę że musiał i my musimy.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1598
Dołączył: 14 Marz 2016r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 22 Marz 2019r. 20:38  
Cytuj
CYTAT
Ale Katyń, Wołyń i Powstanie to rzeź więc pozostali Żołnierze Wyklęci.

W zasadzie Żołnierze Wyklęci to też raczej rzeź.

Wszystko, co słyszymy, jest opinią, nie faktem. Wszystko, co dostrzegamy, jest punktem widzenia, nie prawdą. http://www.komentujnieobrazaj.pl
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 375
Dołączył: 5 Paź 2018r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 25 Marz 2019r. 09:58  
Cytuj
WOŁYNIAK

@ art2deco

"Co ty chcesz osiągnąć przy tak kontrowersyjnej postaci"

Po pierwsze, ja nic nie chcę osiągnąć. To nie ja organizuję uroczystości ku czci NOW i "Wołyniaka".

"Wołyniak to nie jest miara niczego w stosunkach Polsko Ukraińskich"

Widzisz art2deco, to ty rozpatrujesz to tylko na poziomie stosunków polsko-ukraińskich. Ja rozpatruję to na poziomie rezunów mordujących kobiety i dzieci.


"Wielu go ceni rozumiejąc sytuacje która bez jego obecności byłaby znacznie dla Polaków okrutniejsza"

Podejrzewam, że to samo można powiedzieć o wielu zbrodniarzach wojennych. To jest też chyba argument Rosjan, którzy uważają, że wyzwolili Polskę.


"są i tacy którzy go potępiają twierdząc że byli pokrzywdzonymi, trudno dowieść z wielu źródeł."

Moim zdaniem sprawa jest dobrze udokumentowana. I fakt, że oddziały NOW pod dowództwem "Wołyniaka" wymordowały ludność cywilną nie jest kwestionowany przez jego obrońców.

To co ty teraz robisz, to jest próba jego wybielania. Sugerujesz, że nie wiadomo, trudno dowieść, ktoś go cenił itp A w rzeczywistości, nie potrafisz się odciąć od mordercy dzieci. I jak się zbierze wystarczająco dużo ludzi takich jak ty, to później mamy takie Parki Miejskie.

"Co ty chcesz osiągnąć rozpatrując osobę w sytuacji która bez niego byłaby diametralnie inna dla Polaków."

Gdyby Hitler nie wymordował żydów, to sytuacja Polaków też byłaby diametralnie inna.
Gdyby UPA nie wyrzynało całych wsi, to sytuacja Polaków też byłaby diametralnie inna.
Gdyby WiN nie współpracowało (w ograniczonym zakresie) z UPA, to sytuacja Polaków też byłaby diametralnie inna.
Gdyby "Wołyniak" nie współpracował z Armią Czerwoną, to sytuacja Polaków też byłaby diametralnie inna.

Ty sugerujesz, że przyzwolenie na mordowanie kobiet i dzieci zależy od sytuacji?

Myślisz, że raczej nie mordowałabyś dzieci?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
« 1 2 3 4 5 6 »
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Nasze miasto »