NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Inwestycje, zmiany, polityka i gospodarka »
Nowy Temat Odpowiedz
« 1 2
Dom szkieletowy czy murowany? ,
Posty: 187
Dołączył: 5 Marz 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lut 2018r. 09:30  
Cytuj
Vomo, żeby wentylacja grawitacyjna działa poprawnie w całym domu, potrzebne są kanały wentylacyjne w każdym pomieszczeniu (kiedyś się tak budowało) do tego dochodzą nawiewniki pod lub nad okienne. Teraz jeżeli chodzi o wymianę powietrza przyjmuje się obecnie przy poprawnie działającej wentylacji 0,5 wymiany na godzine w domku jednorodzinnym (czyli połowa powietrza wychodzi na jej miejsce wpada powietrze z zewnątrz). To daje Ci około 12 wymian na dobę. Wyobrażasz sobie jakie straty cieplne to powoduje i ile powietrza trzeba ogrzać?
Jeżeli masz tak zrobione w domu to w praktyce w zimie przez 90% czasu wentylacja bedzie zamknieta ze wzgledu na koszty jakie powoduje.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lut 2018r. 09:30  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 11558
Dołączył: 1 Lut 2011r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lut 2018r. 09:38  
Cytuj
Obrazek

Krzyżowy wymiennik ciepła ogrzewa powietrze z zewnątrz, powietrzem "zużytym"

Wyobraźcie sobie, że budzicie się rano i macie tylko to, za co podziękowaliście Bogu w modlitwie wieczorem....
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 194
Dołączył: 23 Lis 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lut 2018r. 20:13  
Cytuj
Docelowo mam w planie rekuperacje lecz w późniejszym terminie! Wentylacja grawitacyjna daje duże straty energij cieplnej lecz bez przesadyzmu !! Mam pytanie ile osób znasz którzy mają wentylacje mechaniczną w swoim domu bo ja znam nie wielu. Dodaj plusy i minusy obu wentylacji i zobaczysz ze tak super z wentylacją mechaniczną nie jest co

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 46
Dołączył: 24 Maja 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lut 2018r. 20:24  
Cytuj
Prąd do wentylacji mechanicznej też kosztuje. Czy jest więc ona na pewno tańsza od naturalnej? Do tego dochodzi szum.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 207
Dołączył: 15 Sie 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lut 2018r. 20:37  
Cytuj
CYTAT
Prąd do wentylacji mechanicznej też kosztuje. Czy jest więc ona na pewno tańsza od naturalnej? Do tego dochodzi szum.


Ja mam wentylację mechaniczną w domu. Pobór prądu przez rekuperator jest naprawdę niewielki.Kanały wentylacyjne typu " quait" są rewelacyjne i nie słychać żadnego szumu. Negatywnie o wentylacji mechanicznej wypowiadają się głównie Ci, którzy na oczy nie widzieli jak to funkcjonuje.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 194
Dołączył: 23 Lis 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lut 2018r. 20:59  
Cytuj
Mam tytanie jak wygląda sprawa odgrzybiania kanałów czy jest konieczna i jak masz rozwiązany dolot świeżego powierza ?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 207
Dołączył: 15 Sie 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lut 2018r. 21:23  
Cytuj
CYTAT
Mam tytanie jak wygląda sprawa odgrzybiania kanałów czy jest konieczna i jak masz rozwiązany dolot świeżego powierza ?


Kanałów nie mam zagrzybionych więc nie mam problemu odgrzybiania.Dolot powietrza do rekuperatora jest w ścianie.

Na tym filmiku widać jakie kanały ma moja wentylacja:
https://www.youtu(...)dYjmZUjU

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 194
Dołączył: 23 Lis 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lut 2018r. 21:57  
Cytuj
Nie masz problemu przy bardzo niskich temperaturach ? Czy może masz grzałke zamontowana ?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 207
Dołączył: 15 Sie 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lut 2018r. 22:31  
Cytuj
CYTAT
Nie masz problemu przy bardzo niskich temperaturach ? Czy może masz grzałke zamontowana ?


Ja mam ogrzewanie nadmuchowe połączone z wentylacją więc u mnie nie ma tego problemu.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 187
Dołączył: 5 Marz 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lut 2018r. 22:32  
Cytuj
Grzałki masz praktycznie w każdym rekuperatorze. Grzałka nie zuzywa dużo pradu o ile nie kupisz chinskiego badziewia, bo zadaniem grzałki nie jest podnoszenie temperatury powietrza. Jeżeli chcesz zmniejszyć jeszcze bardziej straty ciepła i podnies temperature powietrza nawiewanego montujesz GWC. Co do grzybów, żeby się pojawiły musi być środowisko wilgotne.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 365
Dołączył: 24 Kwie 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 2 Lut 2018r. 03:25  
Cytuj
Jesli chodzi o ogrzewanie powietrzem w domach szkieletowych jest to dosc ciekawe bo w kilka minut mozna ogrzac dom nie tracac energii na jego przenosniki ciepla jakim jest woda ,ktora idac rurami wytraca cieplo. Plusem jest to ,ze kanaly do ktorych masz ogrzewanie nadmuchowe podpina sie klimatyzacje (napewno przyjdzie to do Polski za jakis czas ) i w lecie mozemy sobie ustawiac warunki w jakich chcemy przebywac w domu. Jesli chodzi o wentylacje w takim domu no to ogrzewanie przewarznie montuje sie w pywnicy ,a jak z fizyki wiadomo to cieple powietrze tak czy owak idzie ku gorze wiec nadmuch niepobiera duzo powietrza . Mozna sobie tam ustawiac by powietrze w lecie bylo pobierane z zewnatrz , a w zimie by bylo wykorzystywane te z domu . Powietrze takie przechodzi przez filtry przez co jest nieraz czystsze niz na zewnatrz domu. Plusem jest tez to ,ze mozna bezproblemu ustawiac sobie wilgotnosc powietrza i napewno jak ,ktos to odpowiednio zrobi niepowinno byc problemu z grzybem

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
« 1 2
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Inwestycje, zmiany, polityka i gospodarka »