NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Budowa i remonty »
Nowy Temat Odpowiedz
1 2 »
Elektr. czy gazowe ogrzewanie domu?,
Posty: 1680
Dołączył: 1 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2017r. 15:05  
Cytuj
Chcę podjąć decyzję w sprawie wyboru źródła ogrzewania domu. W grę wchodzi ogrzewanie gazem ziemnym przy pomocy pieca kondensacyjnego dwufunkcyjnego lub elektryczne grzejnikami konwektorowymi + mata elektr. w łazienkach. W obu przypadkach okazjonalnym uzupełnieniem bedzie nowoczesna koza żeliwna i ewentualnie okaflowana w salonie.

Dom o prostej i zwartej formie, jednorodzinny, z zagospodarowanym poddaszem, 2spadowym dachem, powierzchnia po podlogach okolo 150m2 (uzytkowa okolo 130) technologia szkieletu drewnianego, solidnie ocieplony welna mineralna w ścianach i na zewnątrz. Część okien a może wszystkie 3szybowe.

Teraz chodzi o to, zeby najlepiej na miejscu w STW i okolicy ktoś to wstepnie mi obliczyl. Nie ukrywam, że po przerobieniu pewnej ilosci artykułów dosyć mocno sklaniam sie ku ogrzewaniu elektrycznemu, choć to sie wydaje troche absurdalne a pewna blokada psychologiczna straszy kosztami, które wcale nie musza byc takie duże.

"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Benjamin Franklin
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2017r. 15:05  
Cytuj

"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Benjamin Franklin
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1680
Dołączył: 1 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2017r. 15:09  
Cytuj
Tutaj tak na szybko kilka artykułów
http://www.domyk(...)dyjskim/

http://m.bud(...)ego-wady

http://topbu(...)ktryczne

Kogo polecacie jako dobrych instalatorów ogrzewania gazowego czy moze specow od elektrycznego?

"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Benjamin Franklin
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
bzk
bzk
bzk
Posty: 900
Dołączył: 28 Kwie 2013r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2017r. 15:46  
Cytuj
wez pod uwage tez to ze w zmie przy duzych opadach sniegu moga zostac pozrywane linie energetyczne i na czas naprawy bedziesz mial zimno w domu. troche pesymistyczne podejcie ale lepiej przewidziec wczesniej niz puzniej zalowac

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1680
Dołączył: 1 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2017r. 15:55  
Cytuj
Nie jest to takie proste bo w przypadku przerwy w dostawie pradu przestaje działać większość typow ogrzewania jak np.
kominek z plaszczem wodnym, piece na pelet, trociny, ekogroszek,również ogrzewanie gazowe!!!, pompy ciepla, itp. W takim przypadku sprawdzaja sie jedynie kozy i wszelaki kominki bez bajerow jak plaszcze, dgp, oraz piec chlebowy:-)

"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Benjamin Franklin
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 5
Dołączył: 6 Maja 2017r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 6 Maja 2017r. 16:06  
Cytuj
Polecam elektryczne, albo gazowe. Pozdrawiam.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1680
Dołączył: 1 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2017r. 18:52  
Cytuj
Przewidziany jest również rekuperator.

"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Benjamin Franklin
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 180
Dołączył: 28 Lut 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Maja 2017r. 22:29  
Cytuj
Jeśli ktoś obliczył jakie są koszty elektryczne to warto popytać o obliczenie kosztów gazowych. Nie wiem jaki dom i dzie usytuowany ale czasami warto przemyśleć. Jeśli jest kawałek podwórka to często stosuje się butle z gazem a w pomieszczeniach warto zmierzyć tą powierzchnię zgodną do grzania gazem.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 187
Dołączył: 5 Marz 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2017r. 09:35  
Cytuj
CYTAT
Nie jest to takie proste bo w przypadku przerwy w dostawie pradu przestaje działać większość typow ogrzewania jak np.
kominek z plaszczem wodnym, piece na pelet, trociny, ekogroszek,również ogrzewanie gazowe!!!, pompy ciepla, itp. W takim przypadku sprawdzaja sie jedynie kozy i wszelaki kominki bez bajerow jak plaszcze, dgp, oraz piec chlebowy:-)


W takim przypadku sprawdza sie agregat pradotwórczy, w przypadku gazowego ogrzewania wystarczy 1 kW (obsłuzy rownież lodówke). Przy elektr. ogrzewaniu potrzebny byłby około 8-10 kW. Koszty ogrzewania elektrycznego (przy grzejjikach konwektorowych) 2-3 krotnie wyższe. Można zmniejszyć koszty, bawiac
sie w 2 taryfy i grzejniki akumulacyjne, ale koszt instalacji wysoki.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1680
Dołączył: 1 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2017r. 15:12  
Cytuj
Sieć gazowa jest przy dzialce jakby co.
Malo kto bierze pod uwage, ze dom szkieletowy poprawnie wykonany jest energooszczedny szczegolnie jak ma jeszcze rekuperator.
Ze wzgledu na mala bezwładność cieplną ogrzewa sie powietrze a nie mury.

"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Benjamin Franklin
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 207
Dołączył: 15 Sie 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2017r. 18:53  
Cytuj
My mamy dom szkieletowy, ogrzewanie nadmuchowe pompą ciepła powietrze-powietrze. Wszystkie pozostałe urządzenia również na prąd.Woda ogrzewana przepływowymi podgrzewaczami wody (również na prąd). Koszt energii elektrycznej w zimie od listopada lutego nie przekroczył 350 zł.Teraz wyjdzie jeszcze mniej, przy czym w cieplejsze dni takie jak wczoraj używamy już klimatyzacji.Przeliczyliśmy, że będzie to koszt około 300 zł miesięcznie. Nie są więc to strasznie duże koszty, biorąc pod uwagę, że poza prądem nie ponosimy żadnych innych kosztów. No jeszcze za wodę płacimy ale z uwagi na to, że mamy własną oczyszczalnię ścieków są to naprawdę grosze.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 929
Dołączył: 23 Maja 2010r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 7 Maja 2017r. 19:59  
Cytuj
CYTAT
My mamy dom szkieletowy, ogrzewanie nadmuchowe pompą ciepła powietrze-powietrze. Wszystkie pozostałe urządzenia również na prąd.Woda ogrzewana przepływowymi podgrzewaczami wody (również na prąd). Koszt energii elektrycznej w zimie od listopada lutego nie przekroczył 350 zł.Teraz wyjdzie jeszcze mniej, przy czym w cieplejsze dni takie jak wczoraj używamy już klimatyzacji.Przeliczyliśmy, że będzie to koszt około 300 zł miesięcznie. Nie są więc to strasznie duże koszty, biorąc pod uwagę, że poza prądem nie ponosimy żadnych innych kosztów. No jeszcze za wodę płacimy ale z uwagi na to, że mamy własną oczyszczalnię ścieków są to naprawdę grosze.


koszty zadziwiajaco niskie - ja mam rachunki po 500 zł a wszystko energooszczedne w klasach AAA i AAA+, nie mam na całej posesji innej zarowki niz LED wysokiej klasy... i nie mam ogrzewania elektrycznego umiech

chyba ze piszesz ze 350 zl za prad za samo ogrzewanie ? to by wyszlo pewnie podobnie jak za gaz bo srednie koszty ogrzania gazem domu nowoczesnego zamykaja sie do 3 tys (ja pieca rok temu nie wylaczalem wiec sezon mialem od wrzesnia do czerwca, z wodą grzana 24h/ dobe, dom 240m, 20 cm styro, okna 3 szybowe itd gaz za caly rok ok 3500. jak podziele na 12 miesiecy to wychodzi wsumie smiesznie malo.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 212
Dołączył: 22 Gru 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2017r. 20:08  
Cytuj
CYTAT
My mamy dom szkieletowy, ogrzewanie nadmuchowe pompą ciepła powietrze-powietrze. Wszystkie pozostałe urządzenia również na prąd.Woda ogrzewana przepływowymi podgrzewaczami wody (również na prąd). Koszt energii elektrycznej w zimie od listopada lutego nie przekroczył 350 zł.Teraz wyjdzie jeszcze mniej, przy czym w cieplejsze dni takie jak wczoraj używamy już klimatyzacji.Przeliczyliśmy, że będzie to koszt około 300 zł miesięcznie. Nie są więc to strasznie duże koszty, biorąc pod uwagę, że poza prądem nie ponosimy żadnych innych kosztów. No jeszcze za wodę płacimy ale z uwagi na to, że mamy własną oczyszczalnię ścieków są to naprawdę grosze.




To jeszcze napisz jaki był całkowity koszt instalacji

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 212
Dołączył: 22 Gru 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2017r. 20:09  
Cytuj
CYTAT

My mamy dom szkieletowy, ogrzewanie nadmuchowe pompą ciepła powietrze-powietrze. Wszystkie pozostałe urządzenia również na prąd.Woda ogrzewana przepływowymi podgrzewaczami wody (również na prąd). Koszt energii elektrycznej w zimie od listopada lutego nie przekroczył 350 zł.Teraz wyjdzie jeszcze mniej, przy czym w cieplejsze dni takie jak wczoraj używamy już klimatyzacji.Przeliczyliśmy, że będzie to koszt około 300 zł miesięcznie. Nie są więc to strasznie duże koszty, biorąc pod uwagę, że poza prądem nie ponosimy żadnych innych kosztów. No jeszcze za wodę płacimy ale z uwagi na to, że mamy własną oczyszczalnię ścieków są to naprawdę grosze.




To jeszcze napisz jaki był całkowity koszt instalacji

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 212
Dołączył: 22 Gru 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2017r. 20:10  
Cytuj
[cytat]CYTAT
My mamy dom szkieletowy, ogrzewanie nadmuchowe pompą ciepła powietrze-powietrze. Wszystkie pozostałe urządzenia również na prąd.Woda ogrzewana przepływowymi podgrzewaczami wody (również na prąd). Koszt energii elektrycznej w zimie od listopada lutego nie przekroczył 350 zł.Teraz wyjdzie jeszcze mniej, przy czym w cieplejsze dni takie jak wczoraj używamy już klimatyzacji.Przeliczyliśmy, że będzie to koszt około 300 zł miesięcznie. Nie są więc to strasznie duże koszty, biorąc pod uwagę, że poza prądem nie ponosimy żadnych innych kosztów. No jeszcze za wodę płacimy ale z uwagi na to, że mamy własną oczyszczalnię ścieków są to naprawdę grosze.




To jeszcze napisz jaki był całkowity koszt instalacji

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 207
Dołączył: 15 Sie 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2017r. 20:30  
Cytuj
CYTAT


koszty zadziwiajaco niskie - ja mam rachunki po 500 zł a wszystko energooszczedne w klasach AAA i AAA+, nie mam na całej posesji innej zarowki niz LED wysokiej klasy... i nie mam ogrzewania elektrycznego umiech

chyba ze piszesz ze 350 zl za prad za samo ogrzewanie ? to by wyszlo pewnie podobnie jak za gaz bo srednie koszty ogrzania gazem domu nowoczesnego zamykaja sie do 3 tys (ja pieca rok temu nie wylaczalem wiec sezon mialem od wrzesnia do czerwca, z wodą grzana 24h/ dobe, dom 240m, 20 cm styro, okna 3 szybowe itd gaz za caly rok ok 3500. jak podziele na 12 miesiecy to wychodzi wsumie smiesznie malo.



350 zł za wszystko, czyli ogrzewanie , ciepła woda, kuchenka indukcyjna, piekarnik, lodówka , zmywarka, oświetlenie, narzędzia ( nadal dom nie jest całkowicie wykończony) itd... Przy czym dom jest wybudowany w standardzie prawie pasywnym, mamy rekuperator z 90% odzyskiem ciepła i cały sprzęt w klasie A+++ oraz oświetlenie tylko ledowe.
Zapomniałam jeszcze tylko dodać,że w bardzo mroźne dni dom dogrzewaliśmy kominkiem, bo pompa ciepa nie dawała rady. Ale drzewo kupiliśmy okazyjnie bardzo tanio, wiec to też nie był duży koszt. No i tych dni gdzie było więcej niż 20 stopni mrozu nie było tak wiele...

CYTAT

To jeszcze napisz jaki był całkowity koszt instalacji



Koszt instalacji spory (ok. 50 tys.) ale biorąc pod uwagę, że w tej cenie mamy ogrzewanie, wentylację mechaniczną, klimatyzację, nawilżanie powietrza, to uważam że nie jest to wygórowana cena. Ponadto mamy w tym również inne bajery na których nam zależało z uwagi na chorobę córki jak filtr antyalergiczny, (który wyłapuje nawet dym z papierosa) czy sterowanie całym systemem prze telefon.Dla nas to ogromna zaleta, gdyż oboje pracujemy, więc gdy nie ma nas w domu, to pompa nie pracuje wcale. Włączamy ją 15 min. przed przyjazdem do domu i mamy cieplutko jak wchodzimy...
Podsumowując, my jesteśmy bardzo zadowoleni.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1680
Dołączył: 1 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2017r. 21:40  
Cytuj
Kasandra, a czy w tych 50000 zl jest ujety rekuperator?

"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Benjamin Franklin
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 207
Dołączył: 15 Sie 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2017r. 21:52  
Cytuj
CYTAT
Kasandra, a czy w tych 50000 zl jest ujety rekuperator?


Tak, w tej cenie jest wszystko.
I dodam jeszcze, że kanały nie są stalowe tylko typu "quiet".

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1680
Dołączył: 1 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2017r. 22:12  
Cytuj
Tak na szybko sobie to podliczylem pi x oko i w sumie 50tys za taki kombajn to nie jest drogo.

"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Benjamin Franklin
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 207
Dołączył: 15 Sie 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2017r. 22:14  
Cytuj
CYTAT
Tak na szybko sobie to podliczylem pi x oko i w sumie 50tys za taki kombajn to nie jest drogo.



My też na początku złapaliśmy się za głowę , ale gdy zaczęliśmy rozważać inne opcje , to suma sumarum nic nam nie wyszło taniej...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 207
Dołączył: 15 Sie 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Maja 2017r. 22:14  
Cytuj
CYTAT
Tak na szybko sobie to podliczylem pi x oko i w sumie 50tys za taki kombajn to nie jest drogo.



My też na początku złapaliśmy się za głowę , ale gdy zaczęliśmy rozważać inne opcje , to suma sumarum nic nam nie wyszło taniej...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 929
Dołączył: 23 Maja 2010r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 8 Maja 2017r. 00:14  
Cytuj
ciekawe rozwiazanie. jeszcze pare lat jak fotowoltanika bedzie juz lepiej stała to dopakowac kilka paneli i dom for free. z tym ze mi sie nie chce bawic we wlaczanie i wylaczanie grzania przed wyjazdem wiec kto co lubi. u mnie nierealne jest takie zuzycie pradu bez ogrzewania, nie mowiac juz z ...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7
Dołączył: 13 Lis 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Maja 2017r. 04:29  
Cytuj
cytat" ciekawe rozwiazanie. jeszcze pare lat jak fotowoltanika bedzie juz lepiej stała to dopakowac kilka paneli i dom for free. "

FOTOWOLTAIKA
stoi obecnie bardzo dobrze, a czekanie parę lat przypomina odwlekanie decyzji z zakupem samochodu - bo za dwa lata będzie nowszyumiech - ZAWSZE TAK BĘDZIE

obecne rozwiązania
www.freevolt.pl koncentrują się na dostarczeniu do domu ENERGII - która może być wykorzystana do zarówno do zasilania urządzeń elektrycznych, jak i do ogrzewania:
Ogrzewanie dzięki folii grzewczej FreeHeat firmy FreeVolt w połączeniu z elektrownią fotowoltaiczną FreeVolt to w 100% darmowe ogrzewanie całego domu.
Budujesz, remontujesz dom? Zrezygnuj z nieporęcznych grzejników, kotłów, kominów, rur. Ekonomiczne ogrzewanie bez spalania, pyłu i hałasu przez promieniowanie dalekiej podczerwieni.

więcej informacji na PW

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 207
Dołączył: 15 Sie 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Maja 2017r. 07:22  
Cytuj
CYTAT
ciekawe rozwiazanie. jeszcze pare lat jak fotowoltanika bedzie juz lepiej stała to dopakowac kilka paneli i dom for free. z tym ze mi sie nie chce bawic we wlaczanie i wylaczanie grzania przed wyjazdem wiec kto co lubi. u mnie nierealne jest takie zuzycie pradu bez ogrzewania, nie mowiac juz z ...


Nie musisz się bawić w wyłączanie i włączanie grzania, bo wszystko można zaprogramować sobie na sterowniku. Ja wolę robić to ręcznie z uwagi na to, że często po pracy mam coś jeszcze do załatwienia ( np.zakupy) i trudno jest mi przewidzieć godzinę powrotu do domu...
Panele założymy jeśli załapiemy się na dotację...
Co do zużycia prądu to chyba nie zwróciłeś uwagi, że te 300 zł to koszt w ujęciu miesięcznym. Ty płacisz 500 zł ale z pewnością za 2 m-ce.
Oprócz ogrzewania zużywamy więc prądu tyle co przeciętne gospodarstwo.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 929
Dołączył: 23 Maja 2010r.
Skąd:
Konto zawieszone
ff
Wysłany: 8 Maja 2017r. 18:37  
Cytuj
CYTAT
CYTAT
ciekawe rozwiazanie. jeszcze pare lat jak fotowoltanika bedzie juz lepiej stała to dopakowac kilka paneli i dom for free. z tym ze mi sie nie chce bawic we wlaczanie i wylaczanie grzania przed wyjazdem wiec kto co lubi. u mnie nierealne jest takie zuzycie pradu bez ogrzewania, nie mowiac juz z ...


Nie musisz się bawić w wyłączanie i włączanie grzania, bo wszystko można zaprogramować sobie na sterowniku. Ja wolę robić to ręcznie z uwagi na to, że często po pracy mam coś jeszcze do załatwienia ( np.zakupy) i trudno jest mi przewidzieć godzinę powrotu do domu...
Panele założymy jeśli załapiemy się na dotację...
Co do zużycia prądu to chyba nie zwróciłeś uwagi, że te 300 zł to koszt w ujęciu miesięcznym. Ty płacisz 500 zł ale z pewnością za 2 m-ce.
Oprócz ogrzewania zużywamy więc prądu tyle co przeciętne gospodarstwo.


no tak 500-550 na 2 miesiace ale to niewiele zmienia. watpie zebym za 50 zł ogrzał dom umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
bzk
bzk
bzk
Posty: 900
Dołączył: 28 Kwie 2013r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Maja 2017r. 19:27  
Cytuj
napisz jeszcze jaką temperature miałaś w pomieszczeniach??

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
1 2 »
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Budowa i remonty »