NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Budowa i remonty »
Nowy Temat Odpowiedz
1 2 »
Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?,
Posty: 84
Dołączył: 22 Lip 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 13 Lis 2016r. 14:36  
Cytuj
Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne? Które rozwiązanie wybrać?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Lis 2016r. 14:36  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 451
Dołączył: 26 Lis 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Lis 2016r. 19:55  
Cytuj
Jedno jest do ciepłej wody a drugie do prądu ? Co Ci potrzeba ?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 212
Dołączył: 22 Gru 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Lis 2016r. 20:06  
Cytuj
Jezeli masz w domu gaz to zapomnij o kolektorach, koszt inwestycji jest bardzo wysoki w stosunku do otrzymanych wynikow ekonomicznych, no chyba ze nie masz gazu to wtedy kolektory sa fajne bo nie musisz od wiosny do jesieni palic codziennie w piecu aby miec ciepła wode.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7
Dołączył: 13 Lis 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 13 Lis 2016r. 20:25  
Cytuj
Zdecydowanie panele fotowoltaiczne.
Polecamy zestaw typowo do ogrzewania ciepłej wody.
Energia z paneli słonecznych zasila grzałkę w zasobniku ciepłej wody użytkowej. Dla zainteresowanych szczegółowa oferta na priv.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 84
Dołączył: 22 Lip 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 13 Lis 2016r. 23:35  
Cytuj
Moja gmina ogłosiła dofinansowanie do kolektorów lub fotowolwaniki .
Mam problem z wyborem rozwiązania. Generalnie potrzebna mi ciepła woda ponieważ obecnie w sezonie letnim dogrzewam ją piecem na paliwo stałe z zasobnikiem 160L.
Zastanawia mnie czy montaż grzałki w obecnym zasobniku i instalacja fotowolwaniki ma sens i czy jest opłacalna a nie spożytkowana energię bilansować w sieci czy lepiej pójść w kierunku kolektorów.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 92
Dołączył: 8 Sty 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Lis 2016r. 09:20  
Cytuj
Kolego lepiej pomysl nad pompą ciepła. Poczytaj w necie zobaczysz wieksze zalety niz kolektory

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 48
Dołączył: 4 Kwie 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Lis 2016r. 09:37  
Cytuj
Efektywność takiego rozwiązania jest uzależniona od ilości osób, sposobu użytkowania, wielkości budynku, a przede wszystkim rodzaju budownictwa (nowe / stare). Jedno co jest pewne to Fotowoltaika dla potrzeb ogrzewania zupełnie się nie sprawdzi, więc na wstępie odpada i jeśli uwzględnić tylko twoje warianty zostają kolektory słoneczne.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7
Dołączył: 13 Lis 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 14 Lis 2016r. 18:03  
Cytuj
Rozwiązanie z instalacją fotowoltaiczną do ogrzewania ciepłej wody użytkowej jest prostsze w montażu, brak kłopotliwych urządzeń hydraulicznych jak rury, złączki, naczynie przeponowe obecne przy standardowych kolektorach słonecznych. Jest też bezawaryjne.
Może działać autonomicznie bez wpinania do sieci, tylko 4 panele, grzałka montowana w zasobniku ciepłej wody i sterownik.
Kolektory to dużo bardziej złożone rozwiązanie...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 84
Dołączył: 22 Lip 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 80%
ff
Wysłany: 14 Lis 2016r. 21:14  
Cytuj
ja tego montowac nie bede wiec.... Chodzi mi o aspekt ekonomiczny , widze że nikt konkretnej odpowiedzi nie udzieli więc trzeba sprawdzic samemu. Kto nie ryzykuje szampana nie pije...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 398
Dołączył: 17 Cze 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 100%
ff
Wysłany: 14 Lis 2016r. 21:28  
Cytuj
Ja na Twoim miejscu brał bym fotowoltanikę ..
Największym plusem jest to że gdy kupisz bojler elektryczny ciepłą wodę cały rok masz za "free" (o reszcie nie wspomnę) ... Kolektory wydajne są naciągając jakieś 6-8 miesięcy a ile zagotowanej wody ( w lecie)puścisz w ścieki ? bo tego raczej nikt nie liczy ...

"Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 59
Dołączył: 17 Wrz 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Lis 2016r. 13:50  
Cytuj
Oczywiście tylko panele fotowoltaiczne.
Kolektory słoneczne to już przeżytek.
Panele fotowoltaiczne generują energię niezależnie od temperatury (a nawet lepiej jeśli jest chłodniej). Nadwyżka energii nie przepada.
Kolektory słoneczne dużo słabiej działają przy niższych temperaturach, a zarazem nadwyżka energii w gorące dni jest utracona, wodę zagrzejemy do 80c i dalej już nie można.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 83
Dołączył: 4 Wrz 2010r.
Skąd: ŚrŚ
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 19:55  
Cytuj
CYTAT
Kolego lepiej pomysl nad pompą ciepła. Poczytaj w necie zobaczysz wieksze zalety niz kolektory

znasz kogos co w okolicach stalowej woli, zajmuje sie wykonastwem?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 112
Dołączył: 6 Sty 2010r.
Skąd: stalowa wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 21:12  
Cytuj
vgbvgb o jakiej gminie piszesz

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 291
Dołączył: 10 Cze 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 5 Gru 2016r. 22:59  
Cytuj
Gm. Zaleszany

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 352
Dołączył: 18 Sie 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Gru 2016r. 20:23  
Cytuj
wlasnie tez staram sie o dofinansowanie: do wyboru fotowolatnika, pompa ciepla i solary Czy ktos z was uzytkuje cokolwiek z tych systemow? Mi jest potrzebna ciepla woda. Jak to wszystko wyglada w realu? duzo urzadzen? Mam nowy dom i boje sie kucia w scianach i przerobek hydrauliki i pradu. I czy wklad wlasny jest taki jak podaja w prezentacji?

Z miłością jest jak z masłem, od czasu do czasu trochę chłodu utrzymuje ją w świeżości (M. Achard)
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 95
Dołączył: 7 Paź 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 6 Gru 2016r. 23:05  
Cytuj
My złożyliśmy wniosek na fotowoltaikę - kolektory u nas bez sensu, bo koszt ciepłej wody, patrząc po letnich miesiącach, to ok. 40-50 zł za miesiąc przy grzaniu gazem. Prąd jest potrzebny do wszystkiego, poza tym później można się zastanowić nad zmianą gazu na prąd i połączyć pompę ciepłą z panelami.

Kolektory rzeczywiście dobrze sprawdzą się późną wiosną, latem w starszych domach - woda sama się zagrzeje, nie trzeba do pieca biegać.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7
Dołączył: 13 Lis 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Gru 2016r. 05:52  
Cytuj
Instalacja do ogrzewania wody oparta na fotowoltaice nie wymaga w ogóle kucia, przeróbki minimalne. Grzałkę montujemy w istniejącym zasobniku.
Jest wydajna, bezawaryjna i działa cały rok

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 83
Dołączył: 4 Wrz 2010r.
Skąd: ŚrŚ
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 7 Gru 2016r. 06:28  
Cytuj
CYTAT
Gm. Zaleszany

Jakie procedury w gminie zaleszany? Ile dofinansowania?jakie dokumenty i potrzebne wydatki przed inwestycja?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 737
Dołączył: 15 Lut 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 7 Gru 2016r. 09:47  
Cytuj
Witam

Ja mam pompę ciepła powietrze - powietrze do CWU - sprawdza się super od kwietnia do października. Wtedy piec gazowy odłączam, a pompa grzeje wodę. Koszt prądu to jakieś 30-50zł/miesiąc. Teraz zastanawiam się nad fotowoltaiką - wówczas za prąd nie zapłacę teoretycznie wcale....

Pozdrawiam

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 352
Dołączył: 18 Sie 2009r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 8 Gru 2016r. 14:13  
Cytuj
CYTAT
Zdecydowanie panele fotowoltaiczne.
Polecamy zestaw typowo do ogrzewania ciepłej wody.
Energia z paneli słonecznych zasila grzałkę w zasobniku ciepłej wody użytkowej. Dla zainteresowanych szczegółowa oferta na priv.

Jak duzo dachu wymagane jest do zalozenia panelu? Mam okno dachowe -czy to nie przeszkadza?

Z miłością jest jak z masłem, od czasu do czasu trochę chłodu utrzymuje ją w świeżości (M. Achard)
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 737
Dołączył: 15 Lut 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 8 Gru 2016r. 15:20  
Cytuj
Witaj

Jeden panel ma wymiary około 1,00m*1,70m i produkuje około 250kW energii rocznie. Musisz sprawdzić, jakie masz roczne zużycie energii. Przykładowo jeśli zużywasz około 2000kW, to potrzeba ci 8 paneli na dachu, czyli zaokrąglając jakieś 16m2 powierzchni dachu. Pamiętaj, że dach powinien być zorientowany na południową stronę. Zakładają ci licznik i to co w lecie wyprodukujesz w nadmiarze oddajesz do sieci, ale później możesz odebrać energię za darmo. Niestety tylko 80% tego, co oddałeś.
Pozdrawiam

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7
Dołączył: 13 Lis 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 9 Gru 2016r. 11:23  
Cytuj
Moduły są bardzo różne i to ile energii produkują zależy głównie od ich rodzaju. Sugerowałbym decydować się już na moduły III generacji, nieco droższe ale produkujące więcej energii. Jednym słowem instalacja rano wcześniej startuje a wieczorem dłużej pracuje niż panele II generacji. Technologia SmartWire w produkcji modułów fotowoltaicznych dopiero wchodzi, szybko jednak stanie się standardem. Więcej info na priv

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 8
Dołączył: 21 Lis 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 10 Gru 2016r. 20:25  
Cytuj
Było z dwa miesiące temu jakieś spotkanie z urzędu miasta o dofinansowaniu takich inwestycji w domach prywatnych, czy ktoś był i jakie kwoty wchodzą w grę.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1
Dołączył: 19 Kwie 2017r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 19 Kwie 2017r. 09:56  
Cytuj
Mi parę osób doradzało instalacje marki Sunex i się faktycznie na ich solary zdecydowałem już parę lat temu. Wszystko funkcjonuje tak jak powinno i tak jak mnie sam sprzedawca zapewniał. Trwałe, precyzyjnie wykonane kolektory w mocnych ramach. Mimo że lata lecą to nie zauważyłem jakiegoś spadku sprawności, cały czas energii dostaję w zasadzie tyle samo.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 450
Dołączył: 1 Cze 2012r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 19 Kwie 2017r. 10:03  
Cytuj
tylko w fotowoltaice jest wszystko pieknie, poki aku nie padną, a to nie prawda, że 10 lat wytrzymują, 1/4 to dobry wynik umiech)) "żelowe" k.j.m.... brac sie tylko opłaca "jak dają"

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
1 2 »
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Budowa i remonty »