NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Psycholog dyżurny - czynne 24 godziny na dobę »
Nowy Temat Odpowiedz
« 1 2 3 4 5 »
Kolizja na rondzie - kto winny?,
Posty: 422
Dołączył: 13 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 10:17  
Cytuj
pojazd B zajmujac pas lewy powinien pojechać na rondzie prosto lub w lewo to jest pierwsza zasada ruchu po rondzie , pojadz A skrecajac w prawo powinien zajac pas pierwszy , obydwa pojazdy popelnily wykroczenie

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 10:17  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 109
Dołączył: 24 Marz 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 11:15  
Cytuj
A po co w takim ukladzie jest ten lewy pas? Skoro nie moze go zajac ani pojazd A ani B? Ano po to zeny pijazd A mogl soboe na niego wjechac jak bedzie mial taka ochote. Na doszkatlcenie marsz!

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 490
Dołączył: 25 Lut 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 11:17  
Cytuj
W ktora drogę by nie skrecila, czy pojechała nawet prosto to ten drugi kierowca nie ustąpił pierwszeństwa i doszło do kolizji.
Nawet jeśli ona by zajęła pas w brew prawa to i tak miała pierwszeństwo będąc z prawej strony.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 109
Dołączył: 24 Marz 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 11:32  
Cytuj
Ale szafir nie zajela pasa wbrew prawu, nie zlamala zadnego przepisusmiech2

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 422
Dołączył: 13 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 11:49  
Cytuj
CYTAT
A po co w takim ukladzie jest ten lewy pas? Skoro nie moze go zajac ani pojazd A ani B? Ano po to zeny pijazd A mogl soboe na niego wjechac jak bedzie mial taka ochote. Na doszkatlcenie marsz!


a no po to jest ten lewy pas aby pojazdu nadjezdzajace z lewej strony ronda i z przeciwnego kierunku mogly skrecic w prawo i zajac pas lewy...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 422
Dołączył: 13 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 11:55  
Cytuj
na tym przykładzie pojazd B zajął zły pas do jazdy w prawo , pojazd A także zachował sie nieprawidlowo powinien skrecic na skrajny pas , teraz jeszcze może ci się udać w sądzie (mysle ze mandaty dostaniecie obydwoje)chyba że pojazd B nie wjechał na rondo z tego pasa co poj. A a np. był już na rondzie to wina ewidentna poj.A

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 12:03  
Cytuj
jeterpeter - czy jesteś w stanie przytoczyć jakiś przepis, dlaczego pojazd A miałby nie zajmować po zjeździe pasa lewego?
Znasz obowiązki kierującego, skręcającego w prawo? Można w prawo skręcać z lewego pasa?


CYTAT
a no po to jest ten lewy pas aby pojazdu nadjezdzajace z lewej strony ronda i z przeciwnego kierunku mogly skrecic w prawo i zajac pas lewy...

Jak to sobie wyobrażasz? Skręt w prawo z lewego pasa?!

CYTAT
chyba że pojazd B nie wjechał na rondo z tego pasa co poj. A a np. był już na rondzie to wina ewidentna poj.A


potluczony Mam tylko nadzieję, że nie masz prawa jazdy.


Skończcie pisać te dyrdymały i zajrzyjcie w kodeks, może w końcu czegoś się dowiecie ... z pożytkiem dla innych uczestników ruchu smiech2

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 422
Dołączył: 13 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 12:19  
Cytuj
Jak to sobie wyobrażasz? Skręt w prawo z lewego pasa?!

a jak ty sobie wyobrazasz jazde po rondzie ???bo widze wyobrazni brak, na rondzie są 4 wjazdy i teraz mi wytlumacz a jednego kierunku wjezdza na rysunku A i B a po przeciwleglej stronie ronda wjezdza pojazd C i chce skrecic w prawo w tym miejscu co skrecily poj.A iB i napisz mi tu ktory pas zajmuje pojazd Cpodczas jazdy po rondzie.?

prawo jazdy mam zawodowe na wszystkie kat. pojazdów

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 12:26  
Cytuj
Każdy pojazd, może zająć jeden, DOWOLNY z pasów (jeśli jest ich kilka), na dowolnym zjeździe. Stosując przy tym obowiązujące przepisy z Art. 22. PoRD. Jeśli nie ma znaków, które by nakazywały zajęcie konkretnego pasa. W tym przypadku NIE MA.


W przedstawionej przez Ciebie sytuacji, pojazd C może zając pas wewnętrzny na rondzie, podobnie jak każdy inny pojazd wjeżdżający na rondo. Tyle, że w jego przypadku ma to większy sens. Natomiast opuszczając rondo, musi ustawić się do prawej krawędzi jezdni (zjechać na pas zewnętrzny), po czym może zając jeden z dwóch pasów na zjeździe (dowolnie przez siebie wybrany, może rzucać monetą jezyk).

P.S.
CYTAT
pojazd B zajmujac pas lewy powinien pojechać na rondzie prosto lub w lewo to jest pierwsza zasada ruchu po rondzie

Wynikająca z przepisu ... ? Bo my tutaj o przepisach prawimy, a nie o widzi mi się.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 19
Dołączył: 24 Maja 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 18:56  
Cytuj
fiolkowa...sorry, ale chodzi mi o sztywne myślenie o przepisach np. mam zielone to walę w ciemno, owszem , po skręcie w drogę poprzeczną możemy zająć dowolny pas, ale jeśli zjeżdzamy prawym i nagle widzimy na nim korek, odbijamy na lewy i buumm właśnie ...to już była zmiana pasa....nie byłem nie widziałem , ale sądzę , ze tak mogło być i dlatego mandat...tylko prawym pasem mówicie można opuścić rondo tak....hmmhttp://motoryzacja.interia.pl/news-rondo-to-skrzyzowanie-dla-ludzi-myslacych-czesc-trzecia,nId,1397548

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 19
Dołączył: 24 Maja 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 18:57  
Cytuj
http://motoryzacja.interia.pl/news-rondo-to-skrzyzowanie-dla-ludzi-myslacych-czesc-trzecia,nId,1397548

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 19:18  
Cytuj
No i co wynika z wklejonego materiału? Przeczytałeś, zrozumiałeś, zerknąłeś w kodeks, czy zobaczyłeś fajne kolorowe obrazki i na tym się skończyło?

Obrazki są fajne, tekstu dużo, przepisu ani jednego. Jest to kreowanie sytuacji kolizyjnych, w których, jak się uda jest fajnie, a jak się nie uda - winnym zawsze będzie ten od wewnątrz.

Rondo ze swojego założenia ma służyć bezpieczeństwu i unikaniu sytuacji kolizyjnych. Te obrazki to taki wyimaginowany model idealnego ronda, do którego dorobił sobie ktoś swoją teorię jazdy niekoniecznie zgodną z przepisami. A co będzie jeśli będą 3 zjazdy, albo 6?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 87
Dołączył: 14 Wrz 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 19:24  
Cytuj
CYTAT
Te obrazki to taki wyimaginowany model idealnego ronda, do którego dorobił sobie ktoś swoją teorię jazdy niekoniecznie zgodną z przepisami. A co będzie jeśli będą 3 zjazdy, albo 6?



Wtedy kolega a.kogo zacznie tupać nogami i się kłócić z kodeksem ruchu drogowegoumiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 19
Dołączył: 24 Maja 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 19:43  
Cytuj
wystarczy wybrać się do Rzeszowa gdzie są ronda nieco większe niż u nas ...ooczywiście potwierdzi się Wasza teoria...mam nadzieję , że szafir napisze o decyzji sądu...a te obrazki nie są gorsze od Waszych, tyle , że poparte wiedzą fachowców i zdrowym rozsądkiem , a nie upartym trzymaniem się przepisu , że rondo można opuścić wyłącznie skrajnym prawym pasem...jest coś takiego jak kodeks drogowy z komentarzem...polecam

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 19
Dołączył: 24 Maja 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 20:07  
Cytuj
czortunio!...to co przedstawiłeś na ostatnim rysunku to nie jest rondo i nie wolno wykonać manewru skrętu w prawo z lewego pasa , masz rację ...tylko zaczynasz manipulować...rondo to inna sprawa...na tym kończę ...poczekam na werdykt

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 87
Dołączył: 14 Wrz 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 20:07  
Cytuj
A kto pisze, że rondo można opuścić wyłącznie pasem skrajnym? Możesz opuszczać z dowolnego pasa pod warunkiem, że ustąpisz pierwszeństwa tym, których masz z prawej i nie ma na jezdni linii ciągłej bo taki jest przepis.

A czortunio pokazał Ci sytuację identyczną jak na rondzie. Bo rondo to jest zwykłe skrzyżowanie z ruchem okrężnym. I chcesz powiedzieć, że na rondzie pojazd A jest winny, a na sytuacji na prostej drodze pokazanej przez czortunia już niewinny? Weź bo czytać się tego nie da...

Rondo to dokładnie ta sama sprawa co na skrzyżowaniu pokazanym przez czortunia i tu jest cały problem ...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 20:13  
Cytuj
CYTAT
czortunio!...to co przedstawiłeś na ostatnim rysunku to nie jest rondo i nie wolno wykonać manewru skrętu w prawo z lewego pasa , masz rację ...tylko zaczynasz manipulować...rondo to inna sprawa...na tym kończę ...poczekam na werdykt


No chwileczkę. A co to jest rondo jak nie skrzyżowanie?! Na skrzyżowaniu nie można, a na rondzie można?:szok: Mój obrazek, to jest nic innego jak wycinek ronda o dużym (nieskończenie ;p) promieniu krzywizny.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 19
Dołączył: 24 Maja 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 20:35  
Cytuj
hmmm...teraz to sami sobie zaprzeczacie...o tym czy to jest rondo decyduje znak C12 , a nie krzywizna, a jeśli nie widzicie różnicy między skrzyżowaniem o ruchu okrężnym czyli rondem, a skrzyżowaniem tradycyjnym to trudno...a propo skrajnie prawego -twój kolega- którego tak popierasz ...pożyjemy zobaczymy

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 87
Dołączył: 14 Wrz 2015r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 20:43  
Cytuj
Ty tak na serio? Przecież popularnie nazywane przez nas ronda to do cholery zwykłe skrzyżowania tylko, że dookoła wyspy. Sytuacja którą pokazał czortunio jest identyczna z sytuacją na tymże rondzie (skrzyżowaniu).

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 19
Dołączył: 24 Maja 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 21:05  
Cytuj
żartowałem...sposób na wygraną w sądzie , zabranie jako wykładnię PRD osób które pokazały iż są wyrocznią...mam po raz ostatni nadzieję , że szafir napisze o decyzji sądu ...potwierdzając to dokumentem, a nie wpisem ,,wygrałam,,

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 21:08  
Cytuj
CYTAT
o tym czy to jest rondo decyduje znak C12


No, no. I jak już mamy to rondo, to jakie inne przepisy stosujemy? Zacytuj jakiś przepis specjalnie dla ronda smiech2

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 19
Dołączył: 24 Maja 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 21:16  
Cytuj
czortunio...jedziesz od Niska , skręcasz w lewo przy patriocie, z którego pasa?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 490
Dołączył: 25 Lut 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 21:19  
Cytuj
Przecież ona była na prawym pasie, gdzie by nie jechała to ten drugi nie ustąpił jej pierwszeństwa. Skąd mógł wiedzieć gdzie pojedzie? Tym bardziej powinien zachować szczególną ostrożność, a jak by jechała na wprost?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 21:24  
Cytuj
Może w końcu Ty odpowiesz na jakieś moje pytanie? Ja podpieram się przepisami, a Ty mówisz, że rondo to nie skrzyżowanie ...

A tu ładny obrazek smiech2

http://e-poj(...)_www.jpg


Chyba nawet z tego autorka zrobiła swój szkic umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 19
Dołączył: 24 Maja 2016r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 1 Lis 2016r. 21:36  
Cytuj
jakby Pani jechała na wprost to winny jest A, natomiast uważam , że Pani wykonała skręt prawym pasem co widział kierujący pojazdem A , dlatego też wykonał skręt z lewego pasa w prawo i zajmował lewy po skręcie ,bo to rozsądna decyzja, a Pani nagle odbiła na lewo czyli lewy pas bo zobaczyła, że na prawym korek jest...przepisy nasze są durne trochę , bo pozwalają wjeżdżać dowolnym pasem na rondo jeśli jedziemy na wprost...ale to właśnie jest problem rozsądnego traktowania przepisów i przede wszystkim szczególnej ostrożności na skrzyżowaniach czyli myślenia co zrobi inny użytkownik drogi

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
« 1 2 3 4 5 »
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Off-Topic » Psycholog dyżurny - czynne 24 godziny na dobę »