NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Komunikacja »
Nowy Temat Odpowiedz
1 2 »
Skrzyżowanie: Ofiar Katynia - Kwiatkowskiego,
Posty: 142
Dołączył: 30 Marz 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Maja 2014r. 13:19  
Cytuj
Witam

Od samego początku obserwuję kierowców jadących od strony przejadu kolejowego i skręcających w lewo w stronę HSW na skrzyżowaniu Ofiar Katynia z Kwiatkowskiego. Ponad połowa kierowców, bo około 80%, nie sygnalizuje zamiaru skręcania w lewo, przez co naraża na kolizję jadących w stronę przjazdu kolejowego od stony "Jubilatu". Nie wiem dlaczego uważają, że jazda drogą z pierwszeństwem zwalnia ich od tego obowiązku.
Czy kontrola Policji w tym miejscu nie spowodowałaby wzrostu poprawnego prowadzenia pojazdów? O ile bardziej zwiększyłby się w tym miejscu przepływ szczególnie w godzinach szczytu.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Maja 2014r. 13:19  
Cytuj

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 553
Dołączył: 5 Gru 2011r.
Skąd: Pysznica
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Maja 2014r. 14:06  
Cytuj
Też to zauważyłam, a najśmieszniejsze jest to, że jak jadą prosto to dają kierunek w prawo :-)

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 31
Dołączył: 16 Wrz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Maja 2014r. 17:16  
Cytuj
CYTAT
Też to zauważyłam, a najsmieszniejsze jest to, że jak jadą prosto to dają kierunek w prawo :-)

Nie wiem co Ty widzisz w tym śmiesznego, akurat przez to ze sygnalizuje właśnie "tym prawym kierukowskazem," umożliwia szybszy przejazd temu który stoi z zamiarem pojechania w stronę przejazdu.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 711
Dołączył: 0 00 0000r.
Skąd: Tarnobrzeg - Stalowa
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 16 Maja 2014r. 17:58  
Cytuj
CYTAT
[cytat]Też to zauważyłam, a najsmieszniejsze jest to, że jak jadą prosto to dają kierunek w prawo :-)

Zastanów się najpierw 3 razy zanim cos napiszesz, bo poki co najsmieszniejszy to Twoj post.

Jadac od ulicy Mickiewicza-Solidarnosci w strone Ofiar Katynia moim zdaniem powinniśmy uzyc tego kierunkowskazu chociazby po to, aby ułatwić poruszającym sie z naprzeciwka ludziom jazde. Druga sprawa jest taka, że zjeżdzamy z drogi z pierwszeństwem.

Podobny przypadek jest od Ronda k/Jubliatu w strone Popiełuszki (pierwszenstwo) - Ofiar Katynia. Kierunek w prawo i jedziemy prosto umiech Pomagamy innym i sobie.

Skrócik z forum strony naukajazdy.pl podana wypowiedz jest grupy Image, która wydaje podreczniki i cwiczenia do nauki jazdy:

CYTAT
Pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu przypisane jest ponad wszystko do drogi z pierwszeństwem przejazdu niezależnie od kierunku jej przebiegu. Każdy zamiar wjazdu na tor jazdy kolidujący z torem jazdy innych pojazdów mających pierwszeństwo oraz opuszczających uprzywilejowany tor jazdy winien być sygnalizowany stosownym kierunkowskazem. Spełnienie tych warunków gwarantuje transparentność ruchu na skrzyżowaniu. I nikt nie będzie miał wątpliwości czy na skrzyżowaniu jak w artykule należy włączać prawy(lewy w naszym przypadku) kierunkowskaz jadąc dalej drogą z pierwszeństwem przejazdu (albo jak w Czeskim przykładzie na zakręcie), a napewno włączy lewy(prawy) jadąc na wprost informujac tym samym o opuszczeniu drogi z pierwszeństwem... tak tych jadacych z tyłu jak i tych jadących cały czas drogą z pierwszeństwem... lecz z kierunku przeciwnego.

W nawiasie wpisałem tylko kierunek naszego "przypadku" .
Może się myle, ale ja to tak widzę.

Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieję z was, bo wszyscy jesteście tacy sami.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 7810
Dołączył: 29 Lip 2009r.
Skąd: PiSlamabad
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 16 Maja 2014r. 18:16  
Cytuj
A czy danie tego lewego kierunku by nie pomogło? Na pewno by nie zaszkodziło. To tylko kilka mignięć żarówka się nie spali.

"Jednym z podstawowych zadań programowych jakie sobie stawiam za cel w kadencji 2014-2018 jest obniżenie kosztów życia mieszkańców Stalowej Woli" Lucjusz Nadbereżny
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 553
Dołączył: 5 Gru 2011r.
Skąd: Pysznica
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Maja 2014r. 21:47  
Cytuj
Virus mnie instruktor uczył, pan Siembida zresztą, że zgodnie z przepisami jeśli nie zmieniasz kierunku jazdy nie musisz dawać kierunku nawet jak wjeżdżasz na podporządkowaną, natomiat nawet jeśli jedziesz glówną i jest tego typu skrzyżowanie i chociaż dalej się jej trzymasz przy skręcaniu powinieneś wrzucić kierunek. Zdawałam prawko 4-5 lat temu i dobrze to pamiętam. I w sumie ja się do tego stosuję, dlatego śmieszy mnie to jak ktoś jedzie prosto daje kierunek a jak skręca to nie daje w tej oto sytuacji. Ale może się mylę. Myslę, że powinien się instruktor jazdy tu wypowiedzieć.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 52
Dołączył: 30 Lis 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Maja 2014r. 22:16  
Cytuj
a no właśnie. Kłania sie kodeks drogowy w części "zmiana kierunku jazdy i jazda na wprost". Tam jest napisane jak i kiedy należy sygnalizować zmianę kierunku jazdy lub zmianę pasa ruchu. Zmiana kierynku jazdy to nie jest zmiana w stosunku do stron świata. Jeśli więc na skrzyżowaniu jest tzw łamane pierwszeństwo, to jadąc drogą z pierwszeństwem nie powinniśmy sygnalizować tego kierunkowskazem. A wtym przypadku jadąc na wprost następule zmiana kierynku jazdy i należy włączyć kierunkowskaz. Wiem że to może powodować wątpliwości, ale tak stanowi prawo a użytkownik drogi musi prawa przestrzegać. Takich punktów w naszym mieście jest co najmniej kilka. Np. ul.Poniatowskiego w pobliżu poczty i ciastkarni, Ofiar Katynia na skrzyżowaniu z J.Popiełuszki.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1632
Dołączył: 5 Cze 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Maja 2014r. 22:32  
Cytuj
Praktyka jest taka, że kierowcy jadący droga główna, która zakręca w większości nie dają kierunkowskazu. Trzeba to wziąć pod uwagę.
Na drodze jest tak, że nie zawsze ten kto ma rację ma cały samochód.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 553
Dołączył: 5 Gru 2011r.
Skąd: Pysznica
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Maja 2014r. 22:41  
Cytuj
Świat jest pełen sprzeczności... Jadąc prosto trzeba dawać sygnał chęci skrętu w prawo tudzież w lewo, natomiast skręcając już tego sygnału dawać nie trzeba. Włoska logika :-) po prostu dawajmy kierunki zawsze, bo lepiej dawać częściej niż rzadziej

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 277
Dołączył: 27 Marz 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Maja 2014r. 23:01  
Cytuj
Ludkowie przecież to jest proste. Czemu służy kierunkowskaz ano służy zasygnalizowaniem z a m i a r u wykonania manewru zmiany kierunku jazdy. To po pierwsze. Prawo o ruchu drogowym w przypadku takiej zmiany kierunku jazdy nie rozdziela rodzaju dróg. Zatem wykonując manewr skretu w lewo tj. w ul. Kwiatkowskiego odpowiednio wcześniej m u s i s z zasygnalizować zamiar włączeniem kierunkowskazu. Co się tyczy jazdy na wprost to po pierwsze jest to jazda n a w p r o s t a w takim przypadku nie włącza się kierunkowskazu. Upartych którzy jednak chcą sobie włączyć kierunkowskaz prawy jadąc na wprost informuję, iż dodatkowo jest to wprowadzenie w błąd pozostałych uczestników ruchu drogowego gdyż zasygnalizuje to zamiar skrętu w prawo tj. w kierunku wjazdu na teren KUL. Jak to kiedyś powiedziano - myślenie ma przyszłość. Pozdrawiam!

Cudny Lolo
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1552
Dołączył: 19 Paź 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 60%
ff
Wysłany: 16 Maja 2014r. 23:21  
Cytuj
Skoro jadąc prosto włączacie kierunkowskaz, to co zrobicie na tym skrzyżowaniu skręcając faktycznie w prawo potluczony ?
Włączycie awaryjne smiech2 ?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 82
Dołączył: 27 Maja 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 16 Maja 2014r. 23:56  
Cytuj
cudny lolo klapy z oczu. Nie widzę w tym miganiu nic zdrożnego. Przecież dla jadącego od Jubilatu jest bez różnicy czy ktoś jedzie na wprost czy skręca do KUL-u. Ważne jest że nie przecina jego toru jazdy umiech kapujesz teraz?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 277
Dołączył: 27 Marz 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Maja 2014r. 00:30  
Cytuj
CYTAT
cudny lolo klapy z oczu. Nie widzę w tym miganiu nic zdrożnego. Przecież dla jadącego od Jubilatu jest bez różnicy czy ktoś jedzie na wprost czy skręca do KUL-u. Ważne jest że nie przecina jego toru jazdy umiech kapujesz teraz?

Tak? A co np. kiedy jadący od strony Jubilatu też skręca do KUL? W swpjej naiwności jest przekonany, że dojedzie do osi jezdni i przepuści jadący z przeciwka pojazd sygnalizujący zamiar skrętu w prawo a ten pojedzie mu prosto? Kapujesz teraz???
To samo tyczy się wjeżdżających do KUL od strony ul. Kwiatkowskiego.... Kapujesz teraz?
I tu bardzo dobre pytanie zadał "czortunio"....awaryjne? Toż samochód to nie choinka.

Cudny Lolo
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 185
Dołączył: 30 Kwie 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Maja 2014r. 07:38  
Cytuj
Ja zdawalam prawo jazdy dwa lata temu i mnie instruktor uczył ze jak jest droga z łamanym pierwszeństwem to się kierunkowskaz wrzuca a jak zjezdzam z głównej ale tor jazdy jest prosty to nie wrzucam migacza. co do skrzyżowania kolo biesiady to jak najbardziej nie powinno się wrzucac prawego migacza, ze zjeżdża z drogi, bo kiedyś gościu wyjeżdżał z kulu, a inny wrzucił prawy migacz ten z kulu myślał, ze skręca na KUL i przydzwonil w samochód. Dla jadących ul ofiar Katynia ten migacz jest pomocny dla wyjeżdżających z kulu jest mylny. Ale każdy jeździ po swojemu.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 553
Dołączył: 5 Gru 2011r.
Skąd: Pysznica
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Maja 2014r. 09:18  
Cytuj
To samo zresztą jest jak się zjeżdża z ronda koło jubilatu. Główna zakręca z pierwszeństwem jazdy (i ja tam daję kierunek) w stronę policji a podporządkowana prowadzi prosto (nie daję kierunku).

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 277
Dołączył: 27 Marz 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Maja 2014r. 09:32  
Cytuj
CYTAT
To samo zresztą jest jak się zjeżdża z ronda koło jubilatu. Główna zakręca z pierwszeństwem jazdy (i ja tam daję kierunek) w stronę policji a podporządkowana prowadzi prosto (nie daję kierunku).

I to jest prawidłowe postępowanie....

Cudny Lolo
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 82
Dołączył: 27 Maja 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Maja 2014r. 09:38  
Cytuj
CYTAT
Tak? A co np. kiedy jadący od strony Jubilatu też skręca do KUL? W swpjej naiwności jest przekonany, że dojedzie do osi jezdni i przepuści jadący z przeciwka pojazd sygnalizujący zamiar skrętu w prawo a ten pojedzie mu prosto? Kapujesz teraz??
To samo tyczy się wjeżdżających do KUL od strony ul. Kwiatkowskiego.... Kapujesz teraz?
I tu bardzo dobre pytanie zadał "czortunio"....awaryjne? Toż samochód to nie choinka.


Widzę że nic nie zrozumiałeś...

Ten od Jubilatu musi puścić auta od Solidarności niezależnie czy jadą na wprost czy skręcają do KUL-u. Poza tym te auta nie wjeżdżają na krzyżówkę tylko skręcają tuż przed. Nie polecam naiwności na drogach, to prowadzi do nieszczęścia.

Od Kwiatkowskiego ta sama sytuacja co od Jubilatu z tą różnicą że tan jest krzyżówka i musi jeszcze przepuścić tych co nie zjeżdżają z głównej i jadą do huty. Poza tym jest to krzyżówka asymetryczna i ten manewr jest poza osią jezdni z przesunięciem w kierunku przejazdu kolejowego(nie wieżysz to spójrz na Geoportal).

Poza tym jest zasadnicza różnica w prędkości auta skręcającego w prawo pod kątem prostym i auta opuszczającego główny ciąg na wprost. Inna sprawa że nie ma tu mowy o miganiu od knajpy tylko tuż przed wjazdem na łuk, tak żeby auta jadące na wprost od Jubilatu nie były niepotrzebnie blokowane. Nie widzę też wtedy zagrożenia ze strony auta któe wyjeżdża spod KUL-u, bo ma za mało czasu na reakcję + widzi prędkość z jaką się zbliża do niego auto na głównej.

Będąc na rondzie (takim jak koło Jubilatu) też nie migasz jak zjeżdżasz?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 142
Dołączył: 30 Marz 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Maja 2014r. 10:19  
Cytuj
Znalazłem się w takiej sytuacji na omawianym skrzyżowaniu (wieczór, policjanci radiowozem akurat przejeżdżają obok):
Wyjeżdżam z uliczki prowadzącej do akademików z zamiarem skrętu w prawo, czyli w stronę Jubilatu. Z mojej lewej strony nadjeżdża osobówka i włącza kierunkowskaz w prawo dając mi znać, że ma zamiar skręcić w drogę z której wyjeżdżam. Ku mojemu zdziwienu wyjeżdżając w dobrej wierze w swoim kierunku, mało brakło aby doszło do kolizji, ponieważ sygnalizowanie zamiaru, którego się nie chce wykonać wprowadziło mnie w błąd. Mam zatem pytanie do rzeczoznawców: kto w takiej sytuacji powinien ponieść winę w myśl obowiązujących przepisów prawa drogowego, gdyby doszło do kolizji? Przepisy ruchu drogowego są jednoznaczne i nie mogą być interpretowane dowolnie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 3
Dołączył: 26 Lip 2013r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Maja 2014r. 13:28  
Cytuj
Niektórzy wypisują tu bzdury, jakich świat nie widział. Kierunkowskazu wg kodeksu używamy, gdy chcemy zmienić kierunek ruchu lub pas, po którym się poruszamy.
Zatem jadąc od Jubilatu prosto bez sensu jest włączanie prawego kierunkowskazu, tym bardziej, że trudno go zauważyć jadąc prosto od strony ul. Mickiewicza. Za to często spotykam się z faktem, że pseudokierowcy nie włączają lewego kierunkowskazu jadąc od Jubilatu i skręcając w lewo.
Zaś jeśli chodzi o drugi przypadek to faktycznie niektórzy pseudokierowcy jadąc od strony ul. Mickiewicza i chcąc jechać dalej prosto w ulicę Obrońców Katynia włączają prawy kierunkowskaz. Pytam się po co ? Tylko wprowadzają w błąd, gdyż nie skręcają w uliczkę znajdującą sie po prawej stronie tylko jada prosto.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 82
Dołączył: 27 Maja 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Maja 2014r. 14:41  
Cytuj
"Kierunkowskaz jesteśmy obowiązani włączać przy zmianie
kierunku jazdy lub pasa ruchu"

To teraz spójrzcie sobie na oznakowanie poziome, gdzie jak byk zmieniamy pas ruchu jadąc na wprost.
Inaczej mówiąc zjeżdżamy z oznaczonego pasa ruchu na drodze z pierwszeństwem. Dotyczy to obu opisanych miejsc. Inną kwestią już poza przepisami jest uprzejmość wobec innych użytkowników drogi. Jadąc od ronda obok Jubilatu na wprost w Ofiar Katynia dając prawy kierunek wysyłamy jasny sygnał dla właczających się do ruchu w Popiełuszki że nie muszą czekać (płynność ruchu).

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 396
Dołączył: 27 Maja 2012r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 18 Maja 2014r. 08:57  
Cytuj
@stwola: Twój wpis trafia w samo sedno.umiech

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 142
Dołączył: 30 Marz 2009r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 18 Maja 2014r. 11:23  
Cytuj
CYTAT
"Kierunkowskaz jesteśmy obowiązani włączać przy zmianie
kierunku jazdy lub pasa ruchu"

To teraz spójrzcie sobie na oznakowanie poziome, gdzie jak byk zmieniamy pas ruchu jadąc na wprost...


Chyba nie bardzo łapiesz czym jest skrzyżowanie. Poszukaj sobie definicji bo nie chce mi się podawać Ci na tależu. Pas ruchu o którym mowa w cytowanym fragmencie to pas nie będący na skrzyżowaniu, lecz jedynie poza nim. W przypadku skrzyżowania mówimy o zmianie kierunku. A w tym przypadku jadąc na wprost nie zmieniasz kierunku ruchu. Sygnalizowanie tego jest błędem.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 422
Dołączył: 13 Sty 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 18 Maja 2014r. 12:42  
Cytuj
moze troche nie w temacie napisze ale moim skromnym zdaniem na tych skrzyzowaniach powinna nastapic zmiana organizacji ruchu ;mianowicie jadac od mickiewicza nakaz jazdy na wprost baz mozliwosci skretu na kwiatkowskiego,nastepnie z solidarnosci nakaz jazdy w prawo na mickiewicza a z jednokierunkowej w tym przypadku kwiatkowskiego nakaz jazdy w prawo i nastepnia nakaz jazdy w prawo w ulica solidarnosci, rozwiazuje to wiele problemow w godzinach szczytu jedynie korkuje od strony ofiar katynia pozdr

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1110
Dołączył: 20 Maja 2012r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 40%
ff
Wysłany: 18 Maja 2014r. 20:04  
Cytuj
[/cytat]A w tym przypadku jadąc na wprost nie zmieniasz kierunku ruchu. Sygnalizowanie tego jest błędem.[/cytat]
I dodałbym wprowadzasz w błąd kierowców wyjeżdżających z KUL-u co może doprowadzić do kolizji.Jadąc w ulicę Kwiatkowskiego włączam lewy kierunek,aby kierowca włączający się do ruchu miał czytelny znak,że musi poczekać.
P.S.
Czy kierowca jadący ulicą Ofiar Katynia włączający się do ruchu i jadący w kierunku ulicy Solidarności ma też włączać lewy kierunek?Tor jazdy jest taki sam jak tego kierowcy,który zjeżdża z drogi z pierwszeństwem,czyli ulica Ofiar Katynia-Ofiar Katynia.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 62
Dołączył: 28 Lip 2012r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 20 Maja 2014r. 01:18  
Cytuj
A wyjeżdżając z KUL to nie jest to strefa zamieszkania? Poza tym na znaku dla jadących Od torow w stronę jubilatu jest główna w lewo i podporządkowana prosto, a ta od KUL juz nie. Wiec ktos kto pierwszy raz jedzie nie będzie wiedział ze tam jest uliczka. Poza tym jest jeszcze cos takiego jak "zasada ograniczonego zaufania" jesli chcesz sie włączyć do ruchu to nie możesz w 100% ufac kierunkowskazowi. A tak ogólnie mnie uczyli ze z każdą czarna linia na zoltym znaku wlacza sie kierunkowskaz nawet jesli droga podporządkowana która jedziemy będzie prosto.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
1 2 »
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Komunikacja »