NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Inwestycje, zmiany, polityka i gospodarka »
Nowy Temat Odpowiedz
Kredyty samorządu,
Posty: 409
Dołączył: 22 Kwie 2007r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Wrz 2012r. 15:06  
Cytuj
Chyba każdy ma, miał, lub będzie miał jakiś własny, prywatny kredyt. Ale mnie zaciekawiło coś innego. Cieszę się, że stalowa powoli i sukcesywnie zmienia się na lepsze. Jednak mając chwilkę czasu przy sobocie, z czystej ciekawości postanowiłem sprawdzić jak to jest z zadłużeniem naszego lokalnego samorządu - czyli nas samych. Okazuje się, że po pierwsze jesteśmy zadłużeni, po drugie planujemy to zadłużenie zwiększyć.

Miasto Stalowa Wola ma wydać 260.901.011,18 (prawie 261 milionów), przy czym 39.845.154,71 (prawie 40 milionów) będzie pochodziło z kredytów. Ale należy zauważyć, że z tych pieniędzy miasto planuje wydać 8.700.000,00 (8.7 miliona) na spłatę kredytów zaciągniętych w przeszłości. Kredyty będą stanowiły więc 15% budżetu

Powiat Stalowowolski ma wydać 104750000 (prawie 105 milionów), przy czym 8275000 (ponad 8 milionów) będzie pochodziło z kredytów. Ale 1625000 (1.6 miliona) będzie wydane na spłatę starych zobowiązań. Kredyty będą stanowiły więc około 8% budżetu.


Zobaczmy ile wzięliśmy kredytów.
- 8275000 zł / 107470 mieszkańców powiatu = 76zł
- 39845154,71 zł / 65 182 mieszkańców miasta = 611zł

Czyli w sumie każdy od noworodka do starca ma na karku 687zł kredytu.

Źródła:
Budżet miasta: http://bip.stalowawola.pl/fck_pliki/2011/AB%20/Uchwala_Budzetowa_na_2012_rok_Nr_XX_293_11.doc
Budżet powiatu: http://www.stalowowolski.bip.podkarpackie.eu/images/stories/file/rada_powiatu/kadencja_2010-2014/uchwaly/2011-12-15/xiv-99-11.pdf


PS: Do kwoty kredytu na obywatela należałoby doliczyć zobowiązania Państwa w kwocie nieco ponad 22 tyś zł / głowę.

EDIT: 22 tyś to całkowity dług publiczny. Liczyłem deficyt dla samorządów więc wypada podać deficyt dla budżetu Państwa, a ma on wynieść "nie więcej niż" 35 mld zł, czyli jakieś 908zł.

Więc w sumie, każdy mieszkaniec naszego miasta w tym roku zaciągnie 908 + 611 + 76 = 1595zł kredytu. Dla rodziny 2+2 będzie to 6380zł!

Admin
Poszukuję administratorów na pełen etat. Więcej info P.W.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 15 Wrz 2012r. 15:06  
Cytuj

Admin
Poszukuję administratorów na pełen etat. Więcej info P.W.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 9
Dołączył: 17 Wrz 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Wrz 2012r. 08:03  
Cytuj
Już od początku tego roku, mianowicie od Sywestra szczerze rozmawiam ze znajomymi właśnie o tym długu publicznym. Nikt nie chce spłacać kredytu, który ktoś zaciągną na jakieś tam swoje cele (ponoć społeczne). Spłacać to ja mogę za swoje dzieci ewentualnie aby pomóc ale nie za urzędników. No i konkluzje są takie, że naprawdę bardzo wypada ku sprawiedliwości i poprawie moralności unikać jak ognia podatków. Mamy już sporo sposobów aby płacić jak najmniej, tylko tyle aby do paki nie wsadzili ani komornika nie nasłali (http://mkredyty.net/wiadomosci/pieniadze/gdy-puka-komornik). Niewolnictwo to jest nielegalne -tak na marginesie chciałem przypomnieć.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 409
Dołączył: 22 Kwie 2007r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Wrz 2012r. 10:34  
Cytuj
Nie popieram ucieczki od podatków - to nie jest oszukiwanie Państwa tylko tej uczciwej części społeczeństwa. Wiem, że po latach zaborów i walki z komunizmem mamy taką tendencję do oszukiwania narzuconego systemu. Ale to nie jest powód do dumy.

Zapomniałem zweryfikować budżet województwa. Ono też się zadłuża. W tym roku władze województwa planują każdego z 2 milionów mieszkańców zadłużyć na 43 zł i 19 groszy. Więc globalnie 908 + 611 + 76 + 43 = 1637zł. Rodzina 2+2 zostanie zadłużona na 6548zł.

Admin
Poszukuję administratorów na pełen etat. Więcej info P.W.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 133
Dołączył: 6 Lut 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Wrz 2012r. 11:42  
Cytuj
Bardzo dobry temat !

Swego czasu podczas informacji o " nowych inwestycjach " typu KUL i bibioteka postanowiłem przeanalizować budżet miasta. Byłem niesamowicie zaskoczony jak to wyglada. Zarówno zadluzenie jak i sama jego struktura wydatków.
W pewnym momencie nawet poruszylem dyskusję, niestety tylko w komentarzach pod poszczególnymi postami, jednak od samego początku moje wątpliwości i ewentualne niezadowolenie były ostro krytykowanie przez innych użytkowników ( którzy budżetu na oczy zapewne nie widzeli ).


A czy sprawdzaliscie z jakiego powodu miasto zwiększalo swoje zadłużenie kredytowe ? umiech
To jest dopiero historia !
Polecam wyczytać się i pomyśleć czy powody dla których zaciągnięto te kredyty były słuszne z punktu widzenia i interesów mieszkańców umiech

Pozdrawiam serdecznie

HALA MADRID !
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 409
Dołączył: 22 Kwie 2007r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 17 Wrz 2012r. 23:40  
Cytuj
CYTAT

A czy sprawdzaliscie z jakiego powodu miasto zwiększalo swoje zadłużenie kredytowe ? umiech
To jest dopiero historia !
Polecam wyczytać się i pomyśleć czy powody dla których zaciągnięto te kredyty były słuszne z punktu widzenia i interesów mieszkańców umiech


Z samej uchwały budżetowej to nie wynika, lub nie doczytałem. Możesz więc jaśniej?

Admin
Poszukuję administratorów na pełen etat. Więcej info P.W.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 133
Dołączył: 6 Lut 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 18 Wrz 2012r. 01:22  
Cytuj
Jasne umiech

Od razu powiem, że ani dziś ani przez kolejny tydzień nie mam czasu dłużej tego znowu przeanalizować ( kampania wrześniowa ), ale potem jak najbardziej napiszę to co o tym uważam.

A co do samego sedna sprawy.
Zdecydowana większość zadłużenia ( teraz nie pamiętam czy to było 90 % czy 80 czy 70 % ), w każdym razie grubo ponad połowa pochodziła z ... inwestycji w :

- KUL
- Politechnikę Rzeszowską
- Bibliotekę

Były to kwoty rzędu dziesiątków milionów złotych.

Jeżeli założymy ( co robię ja ), że wszystkie 3 inwestycje, które wymieniłem wrzucimy do 1 worka ( co wg. mnie błędem nie jest zbyt wielkim) to okazuje się, że zdecydowana większość zadłużenia kredytowego w STW ( w tym momencie jestem niemal pewien że były to okolice 75-85 % ) wzięła się z chęci stworzenia ze Stalowegomiasta "centrum europejskiego życia studenckiego" które jest i będzie jedną wielką porażką.

Zadłużenie w STW to nie jedyny problem.
Gdy czytałem na co wydawane są pieniądze i w jakich kwotach ... byłem zdumiony. Dosłownie strzępki kwot idące na tego typu przedsięwzięcia, o których wcześniej wspomniałem pojawiają się w pozycjach dotyczących np. pomocy żłobkom, przedszkolom czy też pomocy społecznej. O ile pamiętam, pieniądze idące na remonty dróg i tym podobne również stanowiły niewielki procent kasy wywalonej w błoto, po to by 100 osób rocznie, które nie dostały się na porządne uczelnie mogły studiować na np. na KULU...

Pozdrawiam umiech

HALA MADRID !
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 409
Dołączył: 22 Kwie 2007r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 18 Wrz 2012r. 11:26  
Cytuj
No dobra, sam się wczytałem w ten budżet. Poniżej główne kategorie i co ciekawsze wydatki w ich ramach (w nawiasach).

  • Rolnictwo
  • i łowiectwo
    3 920,00
  • Leśnictwo

  • 400 000,00
  • Transport
  • i łączność
    14 379 560,67
    (MKS 3 674 800,00, Drogi 10 704 760,67)
  • Gospodarka
  • mieszkaniowa
    7 415 908,00
    (Pensje 1 443 460,00 ; reszta PFRON, Pomoce naukowe, usługi zdrowotne, internet, telefony, podróże, koszty postępowania prokuratorskiego i sądowego)
  • Działalność
  • usługowa
    300 000,00
    (kartografia 200 tyś, cmentarze 100tyś).
  • Informatyka

  • 1 364 900,00
    (jestem ciekaw co kupili)
  • Administracja
  • publiczna
    12 982 569,49
    (Pensje 9 mln, Internet 22 tyś, telefony 93 tyś, podróże 97 tyś, fundusz socjalny 184tyś, szkolenia 38 tyś, promocja jednostek samorządu 300 tyś)
  • Obsługa
  • długu publicznego
    2 366 464,20
    (spłaty kredytów i odsetek)
  • Różne
  • rozliczenia
    3 351 485,00
    (zakup akcji 550tyś, 2,8mln rezerwy w tym 1.7 dla oświaty)
  • Oświata
  • i wychowanie
    58 292 665,41
    (Pensje 44mln)
  • Szkolnictwo
  • wyższe
    720 000,00
    (kul 100 tyś, politechnika 200 tyś)
  • Ochrona
  • zdrowia
    1 245 840,00
    (1.1 mln przeciwdziałanie alkocholizmowi)
  • Pomoc
  • społeczna
    28 914 016,00
  • Pozostałe
  • zadania w zakresie polityki społecznej
    1 389 623,00
    (930 tyś wynagrodzenia w żłobkach)
  • Edukacyjna
  • opieka wychowawcza
    3 763 901,05
    (Pensje w świetlicach 1.1mln)
  • Gospodarka
  • komunalna i ochrona środowiska
    95 323 463,94
    (84mln "pozostała działalność" w tym 83mln inwestycje)
  • Kultura
  • i ochrona dziedzictwa narodowego
    10 847 768,38
    (2,9mln domy kultury, 1,9 biblioteki, 2.5 muzea, 3.4 "poztałe")
  • Kultura
  • fizyczna
    17 396 257,04
    (Pensje 3mln, )


W mojej ocenie ciekawe jest to, że:
- Dopłacamy 3.6mln do MKS, chociaż w mojej ocenie on powinien zarobić na siebie sam
- Administracja publiczna kosztuje nas 13mln z czego Pensje 9 mln, Internet 22 tyś, telefony 93 tyś, podróże 97 tyś, fundusz socjalny 184tyś, szkolenia 38 tyś, promocja jednostek samorządu 300 tyś są też inne pozycje
- Prawie 2.4 mln to spłaty kredytów i odsetek
- W róznych rozliczeniach zawarto rezerwę dla dodatków i nagród dla nauczycieli w wysokości 1.7mln
- W ośiwacie 44mln to pensje nauczycieli
- Pomoc społeczna to 28mln - w mojej ocenie im mniej tym lepiej a najlepiej gdyby nie było tej pozycji w budrzecie co jest nierealne ze względu na zadania zlecone przez rząd.
- Gospodarka komunalna i chorona środowiska 95mln?? WTF? z tego 75mln zapisane jako wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych WTF? WTF?
- 10mln to kultura, która w mojej ocenie powinna finansować się sama.



Niżej w budrzecie wyszczególnione są konkretne projekty.

67 999 149,42 "Stworzenie kompleksowej bazy naukowo – dydaktycznej i socjalnej dla uczelni wyższych w Stalowej Woli – jako ośrodka intensyfikacji rozwoju gospodarczego i społecznego Polski Wschodniej. To jest pewnie nasza bibloteka." Jej koszt jest 2x większy niż kredyt który miasto weźmie w tym roku!

8 427 570,69 "Rewitalizacja przestrzeni publicznej osiedla Śródmieście wraz ze zmianą funkcji części domu gościnnego Hutnik."

3 027 953,38 "Poprawa funkcjonowania bazy lokalowej w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli poprzez remont i modernizację wnętrz oraz dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych." W mojej ocenie kultura powinna finansować się sama.

6 491 000,00 "Budowa stadionu piłkarskiego przy ul. Hutniczej w Stalowej Woli." Ja tam na mecze nie chodzę. Mieszkałem kilka lat przy stadionie i nasłuchałem się tego "bum k... h... d... bum, jeb... kur... huj.. bum bum, stalowa pany a te hu... bum bum". Zresztą sport też powinien finansować się sam.

I kwiatek z mojej branży:
45 140,00 "Zakup serwera do zmiany systemu „Pomost” w MOPS." Jeżeli to ma być jeden serwer, to musieli kupić wypasiony. Tak na prawde pewnie wystarczyło by coś w przedziale 12-20 tyś.


W skrócie gdyby nie biblioteka to byśmy mieli nadwyżkę budżetową, a nie deficyt. Każdy z was, od niemowlaka do starca dopłacił do bibliteki 1043zł i 22 grosze. Czy warto? Nie sądzę. W mojej ocenie za 15 lat cała zawartość tej bibliteki i tak będzie trzymana w jednym, ciemnym, klimatyzowanym pomieszczeniu o powierzchni 10m kwadratowych w którym będzie stała jedną szafa w której będzie zamontowanych kilka serwerów, a papierowe ksiązki zostaną tak samo wyparte z użytku jak telewizory kineskopowe.

Admin
Poszukuję administratorów na pełen etat. Więcej info P.W.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 133
Dołączył: 6 Lut 2012r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 18 Wrz 2012r. 12:50  
Cytuj
Maniac - tak jak napisałem nie do końca pamiętałem danych, ale z to co tu przedstawiłeś ( dane ) jak i wnioski jak najbardziej słuszne.

Pytanie brzmi : PO CO budować takie coś jak ta biblioteka i przy okazji zadłużać miasto na takie kwoty ?

Oprócz tego, co do pomocy społecznej - też uważam że nakłady na to powinny być jak najmniejsze.

Stąd też wniosek i pytanie ode mnie :

Czy nie lepiej milionowe kwoty przeznaczyć w sposób bezpośredni czy też pośredni dla inwestorów w naszym miejście ?

Mam na myśli głównie:

1) Zagospodarowanie terenów pod nowe inwestycje
2) Ulgi podatkowe dla nowych inwestorów

W ten sposób ( poprzez infrastrukturę oraz "ułatwienia" ) jestem niemal w 100 % przekonany że kolejne firmy zgłaszałyby się do Stalowej Woli z chęcią podjęcia inwestycji.

Dobrym przykładem tego jak nierozważnie wydawane są pieniądze był temat bocznicy kolejowej dla Fleetwood.

Przypomnę iż rozchodziło się o kilka milionów złotych, które miasto miało wydać aby ww. firma stworzyła w STW bodajże 300 lub 400 miejsc pracy ( docelowo 700 lub 800 przy 2 fabrykach w przyszłości ). O ile pamiętam to sam koszt budowy bocznicy miał zwrócić się po 3 latach z samych podatków od Fleetwood ( nie mówiąc o miejscach pracy, czyli ogromnych kwotach które zostałyby w kieszeniach mieszkańców ).
Bocznica z tego co wiem ostatecznie ma powstać ( jest w trakcie budowy - nie wiem tego ), w każdym razie problemy jakie Nasze władze miały z tym, aby zrozumieć że warto wydać kilka baniek by ludzie mieli pracę, a sama inwstycja zwróci się po 3 latach to są jakieś jaja. W takich przypadkach wątpliwości nie powinno być.

A tu ? Kilkadziesiąt baniek na bibliotekę ... Po co to komu ?!
Stadion narazie kilka - żart

Maniac - widzę, że jest w tym mieście ktoś kto martwi się o to co się dzieje z budżetem, jednak sądząc po ilościach wpisów oraz osobach tym zainteresowanych... szkoda gadać. Lepiej w innych wątkach pisać o pierdołach ...

Pozdrawiam umiech

HALA MADRID !
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 409
Dołączył: 22 Kwie 2007r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 19 Wrz 2012r. 18:50  
Cytuj
@lokator: Mam nadzieję, że nie tylko mnie interesuje co się dzieje z moimi podatkami. Chociaż mam czasami wrażenie, że nasze lokalne media olewają poczynania lokalnej władzy.

Temat biblioteki mnie zaciekawił w kontekście naszych żłobków, przedszkoli i deficytu. Jak sprawdziłem to budowa jest realizowana jako:

"Stworzenie kompleksowej bazy naukowo-dydaktycznej i socjalnej dla
uczelni wyższych w Stalowej Woli - jako ośrodka intensyfikacji
rozwoju gospodarczego i społecznego Polski Wschodniej""

Projekt (opisany tutaj http://www.baza.(...)/?page=2) obejmuje Budynek KUL - ten z którego budowy uciekł wykonawca, bibliotekę, oraz budynek politechniki rzeszowskiej.

W budżecie 2011 zapisano jeszcze 44 miliony na ten projekt. Więc daje to już w sumie 112 milionów! Rok temu też samorząd zaplanował zaciągnięcie kredytów na 35 milionów, wiec tylko w ciągu dwóch lat zadłużył nasze miasto na 70 milionów złotych!

Wg danych z w/w strony projekt miał kosztować w sumie 85mln i miał się zacząć w 2007 roku. Do sprawdzenia jest ile już na to wydaliśmy od tego czasu.

Admin
Poszukuję administratorów na pełen etat. Więcej info P.W.
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Stalowa Wola » Inwestycje, zmiany, polityka i gospodarka »