NawigacjaStart » Forum » Rozrywka, Kultura, Sztuka » Kino, Muzea, Galerie, Wystawy »
Nowy Temat Odpowiedz
« 1 2 3 »
Biblia - jaki przekład najlepszy?, Biblia - jaki przekład najlepszy?
Posty: 1680
Dołączył: 1 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 10:09  
Cytuj
Sweeroos mam już pomysł, od października zapisuję się na kurs starej greki, aramejskiego i hebrajskiego a następnie biorę się za tłumaczenie, myślę że tak będzie najlepiej i może nawet stworzę własny przekład.good

Nie wiem skąd w Tobie ta złosliwość? za żadnego badacza się nie uważam a samo pytanie o przekłady świadczy o tym, że właśnie nie wiele wiem o Biblii więc odkrywca z Ciebie mizerny.

"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Benjamin Franklin
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 732
Dołączył: 2 Lip 2008r.
Skąd: Stalowa Wola
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 10:09  
Cytuj

"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Benjamin Franklin
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 110
Dołączył: 16 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 10:18  
Cytuj
CYTAT
za żadnego badacza się nie uważam a samo pytanie o przekłady świadczy o tym, że właśnie nie wiele wiem o Biblii


Mam to skomentować?
Wybacz, ale nie.
Rozbroiłeś mnie totalnie.nie wiem



Przeczytaj jeszce raz Twoje posty w tym wątku...
Wychodzi z nich że w tej branży jesteś ekspertem.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1680
Dołączył: 1 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 10:25  
Cytuj
Sweeroos powtarzam jeszcze raz, o biblii wiem w moim mniemaniu nie wiele i nie jestem żadnym ekspertem a "najwięcej" wiedzą o niej ci co nie mieli jej nawet w ręce.
Co w tym dziwnego, że chcę poznać biblię a potem się do niej ustosunkować. Wtedy będę mógł się wypowiadać i ewentualnie krytykować a nie dziś kiedy mam wiedzę pobieżną.

"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Benjamin Franklin
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1680
Dołączył: 1 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 10:31  
Cytuj
CYTAT


Kosmal widzę że się radykalizujesz, przemawiasz \"językiem miłości PiS\" :szok:

Napisałeś :
Biblia to Biblia a ksiądz to człowiek, biblia jest jedna a ludzie różni.

Nieprawda, Biblia to dzieło wielu ludzi pisane przez kilka wieków.
A do dyspozycji mamy przekłady przekładów. Można ją interpretować i przeinaczać jak się chce, np. niby jest przykazanie \"nie zabijaj\" ale wystarczy poszukać innego cytatu i już zabijać wolno chytry

W ramach ciekawostki polecam eksperyment dziennikarz który postanowił przez rok żyć dokładnie wg zasad Biblii (napisy pl)
http://www.ted.c(...)lly.html


1. "język miłości" Pisu ma nie wiele wspólnego z Biblią smiech2
2. termin biblia jest liczbą mnogą i oznacza księgi - to wiem
3. co do interpretacji to się zgadzam
4. film obejrzałem i jest ciekawy ale nie do tego potrzebuję biblii aby żyć jak Żydzi uciekający w sandałach z Egiptu.

"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Benjamin Franklin
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 110
Dołączył: 16 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 10:37  
Cytuj
Nie mam nic do twojego hobby. Czytaj sobie, analizuj...

A tak na zakończenie - najlepsi w tym są Świadkowie Jehowy.

Na serio.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1680
Dołączył: 1 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 10:45  
Cytuj
CYTAT

A tak na zakończenie - najlepsi w tym są Świadkowie Jehowy.

Na serio.


Tylko, że wszystkie inne wyznania oparte na biblii krytykują ich błędną interpretację, no ale nie mi to oceniać, ich sprawa, nie przeszkadza mi to w niczym.

"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Benjamin Franklin
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 110
Dołączył: 16 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 11:47  
Cytuj
CYTAT
wszystkie inne wyznania oparte na biblii krytykują ich błędną interpretację


No właśnie.

To czy istnieje prawdziwa interpretacja?

Czy Mickiewicz wstawiając słynne "czterdzieśi i cztery" miał coś na myśli, czy po prostu do rymu mu pasowało.

Moim zdaniem - to drugie.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 8
Dołączył: 31 Sie 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 14:17  
Cytuj
Widziałem ten temat już kiedyś i wiedziałem że odezwą się w nim ludzie którzy nigdy Biblii całej nie przeczytali oraz Ci którzy będą chcieli pokazać swoje błędne myślenie...

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 13
Dołączył: 3 Wrz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 14:55  
Cytuj
sweeroos po przeczytaniu twoich postów powiem ci tylko jedno twoje myślenie jest błędne.

Zadajesz dziwne dla mnie pytanie Gdzie jest biblia. Pierwsze księgi Starego Testamentu zostały zapisane w XIIIw p.n.e wiedz trosze dziwne by to było żeby przetrwały aż do dzisiejszego dnia dla mnie to jest logiczne... umiech

Obawiać się należy nie tych, którzy walczą, lecz tych, co unikają walki. ~Marie von Ebner-Eschenbach~
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 110
Dołączył: 16 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 18:56  
Cytuj
Spartanin.

Masz problemy z myśleniem?

Jest gdzieś oryginał Biblii czy go nie ma?
Czy może jest to co napisałem na początku - są jakieś przekłady przekładów do potęgi niewiadomej. Kapujesz?

To co wyczytasz w Wiki o Biblii to nie jest źródło.

Zwłaszcza w polskiej wersji.

Wpisz sobie na przykład hasło Bitwa pod Monte Cassino przejdź do wersji angielskiej czy niemieckiej, a przekonasz się, że wszyscy przypisują sobie zwycięstwo.
Więc jak to było naprawdę?

Tak samo jak z Biblią. Niby jest, a jej nie ma.

Ale wiara czyni cuda.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 3090
Dołączył: 20 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 19:49  
Cytuj
~kosmal3006, podręczę i ja Ciebie jeszcze trochę.

Widać że rozumiesz że studiowanie biblii to próba odnalezienia tego właściwego tekstu i jej znaczenia wśród \"brudów\" które rozmazywały i \"przekręcały\" jej sens przez tyle wieków. Musisz też wziąć pod uwagę że kanon jest ustaleniem KRK który jak ustaliliśmy potrafi być omylny. Dlatego przedmiotem Twojego zainteresowania będą również apokryfy.

Tutaj możesz zainteresować się odkryciem które miało miejsce stosunkowo niedawno. Chodzi o nowe ewangelie znalezione przez pasterza gdzieś w jaskini. Ponoć dają do myślenia.

Warto jest też zwrócić uwagę iż istnieje ogromna liczba przekładów, różniących się wersji i kanonów, a przede wszystkim interpretacji. Prawdziwości określonej tezy dowodzi jedynie wielokrotnie powtarzający się wynik doświadczenia, który przy spełnionych jednakowych warunkach wejściowych jest identyczny. Może to być przesłanką iż dosadnej i uniwersalnej prawdy w biblii po prosto niema! Bez uniwersalnego sensu i uniwersalnej prawdy pozostaje jedynie wartość około-artystyczna. Skoro tak to po cóż ją studiować?

Mogę przyznać i doceniam wpływ jaki wywarła na naszą (i teraz jak? polską, euro, chrześcijańską?) kulturę. Nikt nie stwierdził i nie jest w stanie udowodnić chyba, czy wpływ ten był uniwersalnie dobry. Pewnie był i dobry i destrukcyjny zarazem z innej strony patrząc. Dlatego nie przypisywałbym że wpływ ten jest jakimś dobrodziejstwem, czy łaską bo to nie takie proste.

socjalizm totalitarny zmienił się w koncesyjno-etatystyczny
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 110
Dołączył: 16 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 20:17  
Cytuj
Progres!!!

Nareszcie mądry i wyważony komentarz.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 1680
Dołączył: 1 Marz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 20:24  
Cytuj
Progres nie udało Ci się mnie podręczyćumiech, właśnie na taką dyskusję jestem otwarty i widzę, że masz coś do powiedzenia i to w sposób, który mi odpowiada. Jestem otwarty na rzeczowe argumenty, krytyka też mile widziana jeśli jest podparta jakimiś konkretami.

Z tego co mówisz wynika coś czego i ja się trochę obawiam - mianowicie pewnego "skorygowania" biblii przez KRK.
Wiem, że jest duże prawdopodobieństwo istnienia większej liczby ewangelii niż to co podano ludowi do czytania i coś jest na rzeczy, że KRK nie opublikował do tej pory jak też nie zajął oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Zresztą jeśli Watykan wymyślił sobie wniebowstąpienie Maryi Panny o którym nie ma słowa w Biblii to stać go i na więcej "ulepszeń".

Osobiście nie wierzę w dosłowność stajenki, 3 króli jako osób itp. - trochę dał mi do myślenia swego czasu film dostępny na necie - ZEITGEIST, który niby wyjaśnia symbolikę Biblii ale na ile można to traktować poważnie to nie wiem. przedstawia on całkowicie inny obraz Biblii (astrologia) ale też bardzo ciekawy.

"Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją." Benjamin Franklin
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 343
Dołączył: 16 Sty 2008r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 21:09  
Cytuj
CYTAT
jeśli chcesz lub inni to mam full wersje do instalacji w telefonie mało zajmuje a działa super napewno hula na se i nokii jak ktoś chce to pisac emaila na marianosum@wp.pl wystarczy przesłać bluetoothem i już mamy przy sobie stary i nowy testament.



jeszcze ktoś chce??zapytanie

Nie sprzedawaj duszy diabłu - Bóg da Ci za nią więcej! Mała Fatima Rzeszowszczyzny. https://nowiny24.pl/mazury-mala-fatima-rzeszowszczyzny-cuda-dokonuja-sie-tu-do-dzis/ar/5827669
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 110
Dołączył: 16 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 21:15  
Cytuj
Biblia na komórkę? To już historia.

Wolę spowiedź przez internet.

Masz coś takiego?

I żeby mi to zaliczyli!

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 13
Dołączył: 3 Wrz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 22:24  
Cytuj
Sweros tak Wiara czyni cuda i to właśnie chodzi mi o WIARĘ piszesz coś w stylu że biblii nie ma a ja WIERZE że ona jest... !
A jeśli chodzi o apokryfy to są to księgi nie natchnione których nie można włączyć do ksiąg Biblii.

Obawiać się należy nie tych, którzy walczą, lecz tych, co unikają walki. ~Marie von Ebner-Eschenbach~
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 84
Dołączył: 6 Paź 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 22:29  
Cytuj
Spartanin - po czym poznać, które księgi są natchnione?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 13
Dołączył: 3 Wrz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 22:33  
Cytuj
Znajdziesz je w Biblii dla mnie to jest proste bo tak nakazuje mi moja WIARA umiech i właśnie WIERZE że księgi natchnione są włączone w skład ksiąg Biblijnych !

Obawiać się należy nie tych, którzy walczą, lecz tych, co unikają walki. ~Marie von Ebner-Eschenbach~
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 110
Dołączył: 16 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 22:38  
Cytuj
Spartanin

Powodzenia życzę.

Szczerze.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 84
Dołączył: 6 Paź 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 22:39  
Cytuj
A jeśli masz do wyboru kilka Biblii, które różnią się od siebie?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 13
Dołączył: 3 Wrz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 22:42  
Cytuj
Jak moge mieć do wyboru kilka biblii ? jak biblia jest jedna !
A to co w niej jest napisane nie należy rozumieć dosłownie tak jak jest napisane.!

Obawiać się należy nie tych, którzy walczą, lecz tych, co unikają walki. ~Marie von Ebner-Eschenbach~
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 84
Dołączył: 6 Paź 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 22:46  
Cytuj
Na tym polega problem Spartanin. Znajdziesz mnóstwo książek z napisem Biblia na okładce i gdy już je porównasz zobaczysz, że są różne.

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 110
Dołączył: 16 Lip 2010r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 20%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 22:47  
Cytuj
CYTAT
A to co w niej jest napisane nie należy rozumieć dosłownie tak jak jest napisane.!


Sympatyczny z Ciebie człowiek do polemiki, ale teraz to już przegiąłeś.

To każdy może sobie rozumieć Biblię jak mu pasuje?

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 13
Dołączył: 3 Wrz 2011r.
Skąd:
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 22:59  
Cytuj
NIe chodzi mi o to ze każdy rozumie to jak chce porostu niektóre zawarte w niej słowa mają znaczenie symboliczne...

Obawiać się należy nie tych, którzy walczą, lecz tych, co unikają walki. ~Marie von Ebner-Eschenbach~
Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
Posty: 384
Dołączył: 9 Wrz 2009r.
Skąd: RST-LU
Ostrzeżenia: 0%
ff
Wysłany: 3 Wrz 2011r. 23:30  
Cytuj
sugeruję skupić się na Aramejskim , w tym języku znajdziesz wszystkie kluczowe kwestie dotyczące zagadnień chrześcijaństwa i jego początków z włączeniem ewangeli których KK niezaakceptował since today , cała reszta wystarczy Hebrajski , gdzieś tak w okolicach 2 i 3 w n.e. zaczęły się przekłady na łącinę a co za tym idzie poważne przekłamania .Co do interpretacji to już indywidualna kwestia , niektórzy poświęcili całe życie na zrozumienie zawartych tam stwierdzeń, sformułowań etc... , jednym słowem długa droga przed Tobą

Profil 
Prywatna wiadomość 
 
 
« 1 2 3 »
Nowy Temat Odpowiedz

NawigacjaStart » Forum » Rozrywka, Kultura, Sztuka » Kino, Muzea, Galerie, Wystawy »