50- lecie pracy twórczej Stanisława Świecy

Image

W Spółdzielczym Domu Kultury, z okazji 50- lecia pracy twórczej, odbył się wernisaż i wystawa grafiki i rysunku Stanisława Świecy. W wydarzeniu wzięło udział wielu artystów nie tylko ze Stalowej Woli, ale także z dalszych regionów naszego kraju.

Rzadko się zdarza, że jakaś wystawa prezentowana w Spółdzielczym Domu Kultury zajmuje aż 2 sale. Tym razem, ze względu na wielki dorobek artystyczny Stanisława Świecy, w jednym pomieszczeniu prezentowane były jego grafiki, w kolejnym zaś rysunki. Jak podkreślił dyrektor SDK Józef Sroka, jest to tylko część prac, które na przestrzeni lat stworzył Stanisław Świeca.

- Te 50 lat bardzo szybko mi przebiegło. Zaczynałem od prac rysunkowych, potem robiłem mniejsze, większe linoryty, na koniec skoncentrowałem się na pracach techniką gipsorytu. Powstało wiele prac, z tym, że to nie są prace powielane w setkach egzemplarzy. Każda praca to dwie, trzy odbitki z matrycy, dlatego, że jest to kłopotliwe i wymaga ręcznej pracy. Rocznie wykonuję około 5- 6 grafik, które staram się pokazać w biurach wystaw- mówił podczas wernisażu Stanisław Świeca.

Artysta usłyszał wiele ciepłych słów i gratulacji na swój temat. Życzono mu zdrowia i kolejnych pięknych jubileuszy.

Stanisława Świecy, designer – projektant form przemysłowych, artysta grafik, rysownik, pedagog, absolwent Wydziału Form Przemysłowych Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Członek Związku Artystów Plastyków. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki oraz Wojewody Tarnobrzeskiego, wyróżniony przez Ministra Kultury i Sztuki odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Urodził się 29 stycznia 1948 roku w Zarzeczu koło Niska. W 1961 roku rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W 1966 roku uzyskał dyplom ukończenia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. W 1966 roku zdaje egzamin wstępny i zostaje przyjęty na Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1973 roku uzyskał dyplom na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. 1 października 1973 roku rozpoczyna pracę w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Maszyn Ziemnych i Transportowych Huty Stalowa Wola na stanowisku plastyka specjalisty ds. wzornictwa przemysłowego. W latach 1973-1980 projektuje kolorystykę maszyn budowlanych i innych wyrobów Huty Stalowa Wola oraz współpracuje przy projektowaniu ładowarek, wózków naładowanych i podnośnikowych z uwzględnieniem ergonomii. W latach 1980-2006 zajmuje się projektowaniem i realizacją reklam wizualnych.

W roku 2002 został mianowany jurorem międzynarodowej wystawy konkursowej „Mini Print Internacional de Cadaques” w Cadaques w Hiszpanii i uczestniczył w jury tej wystawy. Od 1 października 2003 roku rozpoczął pracę w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” i w Filli NCK w Zarzeczu, prowadząc zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą. Uczestnicy zajęć odnoszą sukcesy plastyczne na wystawach krajowych i międzynarodowych. W latach 1980-2018 bierze udział w aukcjach dobroczynnych na rzecz instytucji i osób prywatnych przekazując swoje grafiki. Stanisław Świeca uczestniczy w prezentacjach sztuki w kraju i za granicą. 19 wystaw indywidualnych i ponad 150 wystaw zbiorowych. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień. Laureat regulaminowej nagrody na wystawie „Mini Print Internacional de Cadaques” w Cadaques w Hiszpanii. Grafiki i rysunki znajdują się w kolekcjach: BWA Rzeszów, BWA Sandomierz, BWA Kielce, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Muzeum Okręgowego w Kielcach, Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, Teller Gallery Fort w Cadaques w Hiszpanii, Mc Cormac Gallery w Nowym Jorku w USA, Galerii SDK w Stalowej Woli, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Invest Bank w Kielcach, Cafe Club CKM w Kielcach, Muzeum Okręgowym w Rzeszowie i u osób prywatnych w kraju.

Przewiń do komentarzy







































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =