Dzień Wojska Polskiego w Stalowej Woli

Image

Jak co roku 15 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, w całym kraju, a co za tym idzie w Stalowej Woli, zorganizowano obchody święta Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Konkatedralnej, a po niej ulicą ks. J. Popiełuszki przemaszerowała defilada z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego Garnizonu Nisko, Mażoretek z Rozwadowskiego Domu Kultury „Sokół” oraz Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Oficjalne uroczystości miały miejsce tradycyjnie na Placu Piłsudskiego.

We wtorek można było zobaczyć jak wyglądał szpital polowy 1915- 1920, wyposażony w narzędzia chirurgiczne różnego rodzaju, wyposażenie szpitalne, butelki apteczne, bandaże, sztuczne rany, bandażowanie, zakładanie opatrunków, recepty dla dzieci i dorosłych oraz karty zdrowia rekrutów. Zostały zaprezentowane także: diorama stanowiska Ciężkiego Karabinu Maszynowego wz. 30 jako symulator pola walki (dostępny dla zwiedzających z możliwością strzelania), była też wystawa umundurowania i wyposażenia żołnierzy z lat 30- tych XX wieku, częściowo prezentowana na sylwetkach, diorama Armii Wojska Polskiego z lat 1943- 1945 z prezentacją życia okopowego oraz nauką musztry, diorama Armii Krajowej z lat 1942- 1945 z nauką obsługi broni i stanowiskiem wyposażenia, diorama Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z wyposażeniem oraz umundurowaniem z lat 1940-1945, punkt werbunkowy Wojska Polskiego z 1920 roku, z pokazami powoływania do wojska, przygotowania do służby wojskowej, szkolenia, musztry, karty werbunkowe, prezentacja umundurowania i wyposażenia Policji Państwowej z okresu dwudziestolecia międzywojennego, oryginalne dokumenty, zdjęcia, plakaty, regulaminy, odznaki, uzbrojenie oraz wyposażenie komisariatu. Zaprezentowane były wystawy mundurów z różnych epok np. mundur legionowy, mundur żołnierza carskiego z 1915 roku, mundur niemiecki z 1939 roku, mundur Polski z 1939 r. i wiele innych, wystawa broni palnej z okresu od 1900 r. do 1945 r. wraz ze szkoleniem z obsługi broni palnej z możliwością oddania strzału ze ślepej amunicji, a także stanowisko pierwszej pomocy z pokazem i nauką udzielania pierwszej pomocy. Zainteresowani mogli również spróbować swoich sił na strzelnicy interaktywno- multimedialnej. Zapalono też ognisko partyzanckie z pieśniami patriotycznymi, przy akompaniamencie akordeonu.

Dla dzieci przygotowano punkt z kolorowankami patriotycznymi, stanowisko z nauką rzutu granatem, stanowisko szermiercze z atrapami szabel oraz patriotyczne malowanie twarzy. Można też było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z akcesoriami i strojami do wykonywania zdjęć cywilnych i wojskowych. HSW zaprezentowała swoje produkty militarne, a zainteresowani mogli porozmawiać na stanowiskach promocyjnych Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Jednostki Wojskowej w Nisku oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień. Na wszystkich uczestników uroczystości tradycyjnie czekała będzie pyszna grochówka żołnierska.

Przewiń do komentarzy



















































































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =