Rozwadów wczoraj i dziś – poznajemy stalowowolskie historie z Funduszami Europejskimi

Materiał zewnętrzny Image
25 czerwca 2023 r.
godz. 16:00
Stalowa Wola, Rynek w Rozwadowie

WSTĘP WOLNY

Już w najbliższą niedzielę zapraszamy wszystkich na Rynek Rozwadowski, by wspólnie uczestniczyć w wydarzeniu wypełnionym atrakcjami historycznymi i muzycznymi pn. Rozwadów wczoraj i dziś.

Nie bez powodu event zaplanowany został w Rozwadowie. Od czasu przywrócenia świetności przestrzeni publicznej płyty głównej Rynku, ale też innych obiektów w Rozwadowie, a więc zachowania dziedzictwa kulturowego i historycznego, miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem i przyciąga wielu gości. Będzie to okazja do zaprezentowania projektów realizowanych z funduszy europejskich, dzięki którym otoczenie stało się piękniejsze i bardziej przyjazne dla mieszkańców.

Działania rozpoczynamy wycieczką po Rozwadowie pod hasłem Rozwadowskie historie. Podczas spaceru z przewodnikiem uczestnicy usłyszą wiele ciekawych informacji na temat Rozwadowa i poznają najciekawsze i najpiękniejsze jego miejsca.

To także okazja do obejrzenia wystawy plenerowej – ROZWADÓW WCZORAJ I DZIŚ przedstawiającej jak Rozwadów zmienił się na przestrzeni lat. Zobaczymy zdjęcia obrazujące Rynek – obecny stan sprzed i po rewitalizacji. To także prezentacja przeobrażania się innych rozwadowskich obiektów, takich jak: dworzec kolejowy czy budynek „Sokoła”. Do tego celu zostały wykorzystane archiwalne zdjęcia ze zbiorów Muzeum oraz współczesne ujęcia wykonane przez różnych autorów.

Na zakończenie zapraszamy na koncert Popiół i diament – historia Polski w muzyce w wykonaniu Agnieszki Grali (sopran) oraz Trio Impressione, który prowadzi znana aktorka Laura Łącz. To barwna opowieść o dziejach narodu polskiego ilustrowana najpiękniejszymi dziełami muzyki polskiej. To także utwory oddające klimat kultury polskiej 20-lecia międzywojennego, w szczególny sposób wpisujący się w historię Stalowej Woli i Rozwadowa.

W ramach wydarzenia w głównej siedzibie Muzeum odbędzie się otwarcie pierwszej wystawy czasowej pt. Horodyńscy. 80 lat po zbrodni, poświęconej dziejom rodziny Horodyńskich ze Zbydniowa (powiat stalowowolski), jak również jej tragicznym losom w czasie drugiej wojny światowej.

Na uczestników wydarzenia czeka ogródek kawiarniany, gdzie będzie można napić się gorącej kawy.


PROGRAM

Rynek w Rozwadowie, 25 czerwca, godz. 16:00 -19:00

• 16:00 / Wycieczka ROZWADOWSKIE HISTORIE – spacer po Rozwadowie

• 16:00 – 20:00 / Wystawa plenerowa – ROZWADÓW WCZORAJ I DZIŚ Ekspozycja prezentująca zmiany Rynku w Rozwadowie na przestrzeni lat. Zobaczymy zdjęcia obrazujące jego stan sprzed i po rewitalizacji.

• 17:00 / wernisaż wystawy HORODYŃSCY. 80 LAT PO ZBRODNI Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

• 18:00 / KONCERT POPIÓŁ I DIAMENT – HISTORIA POLSKI W MUZYCE w wykonaniu Agnieszki Grali (sopran) oraz Trio Impressione, prowadzenie – Laura Łącz.

„Zadanie jest finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020”.


Obrazek


Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~@mieszkaniec

Załóż pampersa ćwoku

~mieszkaniec.

nie widac w harmonogramie , o ktorej bedzie uroczyste otwarcie kibla..
przeoczenie ??
przypadek ??

~ekolog

Dziś ROZWADÓW ma najpiękniejszy rynek w całej POLSCE.

~Leno

Grafik chyba po budowlance co robił tą grafikę stare-nowe.

~Zły

Zlikwidować te komentarze, jeżeli stslowemiasto, nie przepuszcza wszystkich. Moje komentarze są wg cenzorów stalowego miasta niewygodne. Czuli działa zasada, komuno wróć

maszynista

Babcia mowila ze niemiec w czasie pogromu żydow zabil seniorkę pod studnią,bo byla za stara na podroz do obozu.Tylko ktora to byla studnia w Rynku to juz ciężko ustalic ,po tej rewitalizacji zatarli śladu ważnych wydarzen.A macew dalej nie ma .Ja powiem pan piekarz wstawil sobie te macewy w ściany i teraz ich nie widac bo jego dzieci dobrze zakryli je warstwa tynku.W latach 80 tych bylo widac te macewy w murze piekarni ,bo nie remontowali wtedy ścian.