Ptasie budki w Parku Miejskim

Image

Park Miejski w Nisku po wykonanej w niedawnym czasie rewaloryzacji odzyskuje swój pierwotny wygląd. Przeprowadzono w nim m.in. pielęgnację drzewostanu i konserwację pomników przyrody. Wycięto też obumarłe drzewa, krzewy i samosiejki, a także dokonano nowych nasadzeń. Pojawiły się przy tym kwietne łąki oraz runo leśne. Teraz pora by w koronach drzew niżańskiego parku ponownie zamieszkały ptaki. Aby się tak stało, zamontowano dla nich specjalne budki.

Park niżański by przywrócić mu dawną świetność, przeszedł ostatnio rewaloryzację. Pojawiły się nowe nasadzenia, a drzewa poddano pielęgnacji.

– Dodatkowo stworzyliśmy tzw. łąki kwietne, które będą widoczne na wiosnę. Taki wygląd miał park w XIX wieku, kiedy był częścią ogrodów pałacowych rodziny Ressequier. Przywrócone zostało też runo leśne, a jest nam ono potrzebne do tego, aby wróciły do naszego parku ptaki. I co się okazuje, zaczynają one faktycznie wracać. By je zatrzymać montujemy dzisiaj specjalne budki – wyjaśnił burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk.

Wspólną inicjatywę wraz z Gminą i Miastem Nisko, Niżańskim Centrum Kultury „Sokół”, Zarządem Budynków Komunalnych i Zieleni Miejskiej podjęło Nadleśnictwo Rudnik, które często angażuje się w tego typu akcje. Tym razem Leśnicy dofinansowali zakup budek lęgowych dla ptaków. Ich montaż odbył się w czwartek, 30 marca. – Możemy w ten sposób pomagać Gminie. Od dwóch dni współpracujemy z lokalnymi szkołami oraz harcerzami z gminy Nisko. Jestem bardzo zadowolony, że to właśnie młodzież sadzi z nami lasy. Jest to nasza chluba. Wpisujemy się w akcję edukacyjną, mocno angażujemy i wychodzimy do społeczeństwa. Zależy nam, aby las był chroniony. Chcemy też pomagać i tutaj w parku żeby pojawiły się w nim ptaki i wyglądało to jak należy. Jest to wiekowy park. Jeśli pojawią się budki, to i na pewno pojawią się również ptaki – mówił Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudnik Andrzej Tofilski.

(kb)

Przewiń do komentarzy












Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Oerlikon

Nadleśniczy powinien wiedzieć że, starych obumarłych drzew się nie wycina, bo to one ,, przyciągają " ptaki. Różne gatunki dzięciołów wykuwają dziuplę, a pełzacz leśny i ogrodowy buduje gniazda w szczelinach drzew i za odstająca korą. Czy budki lęgowe są lepsze?

~Polan

trochę za późno się obudzili. Trzeba było na początku marca działać. Budka powinna być zrobiona z surowej deski a nie heblowanej. Ładna budka nie znaczy że funkcyjna bo ptak może mieć trudności żeby się z niej wydostać. Deska jest śliska.

~arbuz

Nadleśniczy tak naprawdę przyszedł tam wyznaczyć drzewa do wycinki.
Co dla pisowych leśników jest proste, które drzewa trzeba wyciąć?
WSZYSTKIE!

~Leon

Super przydałaby się taka akcja w parkach i lasach wokół Stalowej Woli to ostatni dzwonek na różne gatunki ptaków i nie tylko dla nietoperzy i wiewiórek również !

~Logiczny

Do ekologa, żeby zjeść kiełbasę, czy kotleta to trzeba wcześniej ............, czy to nie jest większe nadużycie, niż wbicie tego gwoździa?

qmek

Trochę późno na te budki. U mnie już gniazdo zrobiły ptaki. Zależy jaki na jakie ptaki są przewidziane budki, jednak późno są wieszane

~prym

Super sprawa. Brawo Panie Burmistrzu.

~Nitro Struś

Wiadomo po jakim czasie trzeba przyjść z drabinką i wymienić baterie w kukułkach?

~ekolog

Żeby taką budkę zawiesić na drzewie to do tego drzewa trzeba wbić dużego gwoździa i czy to nie jest niszczenie tych drzew?

~KUMPLE PO

Nasze Miasto Stalowa Wola, choć to niby ekolodzy takiej akcji u nas nie zrobi...
Ale co się dziwić... Oni tylko od hejtu na prezydenta są....