Możesz dostać niższe odszkodowanie z OC sprawcy! Dowiedz się dlaczego?

Image

Każda kolizja czy wypadek mają własną historię. W większości przypadków ustalenie sprawcy jest proste, a przyznanie odszkodowania to wyłącznie formalność. Jednak w niektórych przypadkach sytuacja się komplikuje. Dlaczego ubezpieczyciel sprawcy może obniżyć Ci wysokość odszkodowania? Czy Twoje postępowanie będzie miało na to wpływ? Przeczytaj, jakich zachowań unikać, aby dostać pełną kwotę rekompensaty?

Zasada ryzyka i zasada winy

Odszkodowanie z ubezpieczenia OC przyznawane jest w oparciu o zasadę ryzyka i zasadę winy. Czym różnią się one od siebie? Kiedy stosuje się tę pierwszą, a kiedy bierze pod uwagę tę drugą?

Zasada ryzyka jest mocniejszą formą odpowiedzialności, dzięki temu zapewnia pełniejszą ochronę osób poszkodowanych. Kierowca odpowiada za skutki zdarzenia drogowego, nawet jeśli nie można mu udowodnić winy. Zasada ta nie dotyczy jednak wszystkich sytuacji. Przyjmuje się, że obejmuje ona odpowiedzialności wobec pasażerów, pieszych i rowerzystów.

Zasada winy dotyczy kierowców, którzy brali udział w kolizji lub wypadku. W tym przypadku trzeba udowodnić winę sprawcy, by dostać odszkodowanie z jego polisy. Niestety, czasami nie jest to łatwe, co utrudnia szybkie wycenienie i naprawienie szkody - sprawa może trafić nawet do sądu. Więcej o zasadzie winy i zasadzie ryzyka dowiesz się z artykułu: https://mubi.pl/poradniki/odpowiedzialnosc-za-wypadek-komunikacyjny/.

Obniżenie odszkodowania z OC - jakie mogą być tego przyczyny?

Mimo że nie jesteś sprawcą wypadku, a wina drugiego kierowcy została potwierdzona przez policję, to możesz dostać niższe odszkodowanie. Ubezpieczyciel sprawcy wyjaśni Ci nawet, co skłoniło go, do podjęcia takich kroków. Hasło, które powinieneś zapamiętać to przyczynienie. Oznacza ono, że jesteś również odpowiedzialny, za szkody, które Cię spotkały. Brzmi tajemniczo?

Wyobraź sobie, że nie Ty prowadziłeś samochód, a podróżowałeś jako pasażer z przyjacielem. Co jest ważniejsze, wypadek spowodował inny kierowca. Ty nie byłaś w to w żaden sposób zamieszany. Doznałeś poważnego urazu głowy. Ubezpieczyciel sprawcy uznał, że przyczyniłeś się do swojej szkody. Jak to możliwe?

Jechałeś bez zapiętych pasów! W momencie wypadku uderzyłeś głową w szybę - stąd uraz i Twoja szkoda. Niestety jesteś jej współwinny, ponieważ nie przestrzegałeś zasad bezpieczeństwa. Przyczynienie wyliczane jest procentowo. Towarzystwa Ubezpieczeniowe obniżają wysokość odszkodowania, opierając się na dotychczasowym doświadczeniu - przepisy nie podają stałych kwot obniżek odszkodowań.

Odmowa wypłaty odszkodowania - powód?

W przypadku przyczynienia dostaniesz tylko część odszkodowania. Zdarzają się jednak sytuacje, w których możesz usłyszeć odmowę jego przyznania. Oczywiście jak zostaniesz uznany za sprawcę wypadku, a odszkodowanie będzie przyznawane na zasadzie winy. Sytuacja ta dotyczy zdarzeń drogowych z udziałem dwóch lub więcej pojazdów. Co jednak w przypadku odpowiedzialności definiowanej na zasadzie ryzyka, czy jako osoba poszkodowana, możesz nie dostać odszkodowania?

Jesteś pieszym… zostajesz potrącony przez samochód. Teoretycznie w takiej sytuacji nie trzeba udowadniać winy kierowcy. Jednak osoba prowadząca pojazd może uwolnić się od odpowiedzialności. Jeśli zostanie stwierdzone, że wyłączną przyczyną wypadku było Twoje zachowanie. Na przykład byłeś pijany i wbiegłeś na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd. Kierowca nie miał szans zareagować, mimo że jechał zgodnie z przepisami. W takim przypadku nie dostaniesz odszkodowania!

Współwina - jak wpływa na wysokość odszkodowania?

W niektórych sytuacjach obaj kierowcy są winny spowodowania wypadku. Wyjeżdżasz z ulicy podporządkowanej, oślepiło Cię światło słoneczne, i nie zauważyłeś pędzącego samochodu. Dochodzi do wypadku. Po czasie okazuje się, że kierowca drugiego pojazdu znacznie przekroczył prędkość. Teoretycznie Ty jesteś winny - nie ustąpiłeś pierwszeństwa przejazdu.

Policja uznała, że drugi kierowca również zawinił, ponieważ nie stosował się do zasad ruchu drogowego, jadąc z nadmierną prędkością. Jesteście współwinni wypadku. W takiej sytuacji ubezpieczyciel OC, do którego się zgłosisz, ustala procentową odpowiedzialność i wypłaci Ci proporcjonalne do winy odszkodowanie.

Pamiętaj jednak, że zawsze musisz mieć ubezpieczenie OC, jeśli nie chcesz narażać siebie na kary za jego brak oraz na straty finansowe związane z wypłacaniem odszkodowania z własnych środków. Polisy OC można znaleźć w bardzo dobrych cenach, które są wielokrotnie niższe niż kary nakładane przez UFG - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.