Podjęto uchwałę w sprawie zwolnienia z podatku od nieruchomości

Image

Na terenie Gminy Stalowa Wola z podatku od nieruchomości zwalnia się posiadaczy takich obiektów jak: budynki lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni użytkowej do 150 m2, grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni do 500 m2, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej stanowiącej podstawę opodatkowania budowli o wartości do kwoty 165 tys. zł, z wyjątkiem przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży paliw.

Uchwała miejska mówi również, że zwalnia się z podatku od nieruchomości na terenie Gminy Stalowa Wola podatników będących przedsiębiorcami posiadających: budynki lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, prowadzących działalność gospodarczą w zakresie: usług hotelarskich, usług związanych z poprawą kondycji fizycznej, usług związanych z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi, usług związanych z projekcją filmów, sportu, rozrywki i rekreacji, organizacji, promocji lub zarządzania imprezami, bibliotek, muzeów, podawania i konsumpcji napojów, prowadzenia usług rehabilitacyjnych.

Pomoc należy się tylko tym przedsiębiorcom, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, z zastrzeżeniem, że przedsiębiorca nie posiada zaległości w podatku od nieruchomości na dzień 31 marca 2020 roku. Podatnik musi złożyć stosowny wniosek wraz z formularzem informacyjnym o wpływie koronawirusa na jego działalność, a także dokumenty finansowe za 2019 rok oraz za I kwartał 2020 r., obrazujące pogorszenie płynności finansowej.

Zwolnienie obowiązuje od 1 kwietnia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku i jest formą pomocy publicznej, mającej na celu zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego i jest udzielana zgodnie z pkt 3.1 Komunikatu Komisji Europejskiej: Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19. Przedsiębiorca może też ubiegać się o inne formy pomocy, np. o pomoc de minimis.

W dyskusji przed podjęciem uchwały udział wziął prezydent i radni: Damian Marczak, Agata Krzek, Leszek Brzeziński, Renata Butryn.

Radny Marczak zwrócił uwagę na niepubliczne żłobki i przedszkola, których właściciele również znaleźli się w trudnej sytuacji ze względu na zamknięcie placówek. Prezydent wyjaśnił, że te podmioty też będą mogły ubiegać się o pomoc bez względu na rodzaj zapisu formy prowadzenia działalności. Poza tym nadal będą otrzymywać dotację na dzieci. Przy okazji wyszedł problem wynajmowanych obiektów. Jak się okazuje takie osoby bezpośrednio nie będą mogły się ubiegać o zwolnienie z tego podatku. Możliwe jest złożenie wspólnych oświadczeń- właściciela wraz z osobą najmująca lokal. W tym przypadku sprawy będą ustalane indywidualnie. Niektóre duże firmy, np. spółdzielnie wynajmujące pomieszczenia innym, małym podmiotom, na mocy porozumienia, będą obniżać czynsze o wysokość podatku.

Prezydent, na pytanie Agaty Krzek zapewnił, że przedsiębiorcy będą też mogli korzystać z ulg oferowanych przez rząd. Pomoc z miasta jest uzupełnieniem tych działań.

Radni dowiedzieli się też, że spółki miejskie pracują bez zakłóceń. Pracownicy są zabezpieczeni. Pomoc innym odbywa się bez utraty płynności działalności.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.