Miasto wprowadza obowiązek noszenia maseczek! Rząd też nakazuje zakrywanie twarzy

Image

Większością głosów Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie nakazu używania maseczek ochronnych na twarz na terenie Miasta Stalowej Woli.

Rząd wprowadza nakaz zasłaniania nosa i ust

9 kwietnia br., podczas konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia, ogłoszono nowe wytyczne dotyczące kwarantanny społecznej. Od następnego czwartku zacznie obowiązywać nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Rząd nie wprowadził jednak nakazu noszenia maseczek, twarz będzie można zasłaniać chustką lub szalikiem.

Stalowa Wola idzie o krok dalej: nakaz noszenia maseczek

Jak już informowaliśmy do skrzynek pocztowych mieszkańców Stalowej Woli mają wkrótce trafić maseczki ochronne. Akcja kolportażu maseczek będzie trwała około 2 tygodnie. Będą ją realizowali strażacy z OSP Stalowa Wola i OSP Charzewice. Nakaz używania maseczek ochronnych na terenie gminy Stalowa Wola zacznie obowiązywać od 24 kwietnia br. aż do odwołania.

- Uchwała jest związana z akcją, którą rozpoczyna gmina Stalowa Wola, a więc dostarczenie blisko 50 tysięcy egzemplarzy maseczek ochronnych do skrzynek pocztowych mieszkańców, którzy złożyli deklarację śmieciową, w ilości z deklaracją na dane mieszkanie. Są to maseczki wielokrotnego użytku, bawełniane, podwójne, wiązane z tyłu- mówi Lucjusz Nadbereżny.

W przekonaniu prezydenta zakrywanie ust i nosa ma kluczowe znaczenie w kwestii rozprzestrzeniania się wirusa. Włodarz miasta będzie wymagał noszenia maseczek nie tylko od mieszkańców Stalowej Woli. Dostosować mają się także przyjezdni.

- Inne samorządy wokół Stalowej Woli również podejmują akcję dostarczania bezpłatnych maseczek dla swoich mieszkańców. Pracodawcy dostarczają takie maseczki swoim pracownikom. Dzisiaj na mieście można dostrzec bardzo wiele osób, które w takich maskach chodzą. Nie psujmy tej dobrej praktyki, nie psujmy tych dobrych standardów. Bądźmy tym samorządem, który ma odwagę korzystać ze swoich przepisów porządkowych. Radni mają takie uprawnienia, że w czasie kryzysu, zagrożenia, mogą wprowadzić nakaz porządkowy- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Kto jest zwolniony z obowiązku używania maseczek?

Uchwała Rady Miejskiej, którą przyjęto w środę wieczorem, ustala grupy osób, które są zwolnione z noszenia maseczek ochronnych. Są to:

- Kierowcy oraz ich pasażerowie poruszający się pojazdami z zamkniętą kabiną oraz zamkniętymi oknami, pod warunkiem, że nie opuszczają pojazdu. Nie dotyczy to pasażerów Miejskiej Komunikacji Samochodowej.

- Maszyniści i ich pasażerowie, pod warunkiem, że nie opuszczają pojazdu.

- Motocykliści oraz ich pasażerowie pod warunkiem użytkowania kasku zasłaniającego część twarzową głowy.

Każdy, kto narusza zakaz, będzie podlegał karze grzywny.

- To nie chodzi o karanie kogokolwiek, o mandaty. Chodzi o to żeby przepis był w odpowiedniej randze, żeby miał odpowiednią moc prawną. Nie wprowadzamy tego aby kogokolwiek karać- wyjaśnia prezydent.

W dyskusji na temat uchwały aktywnie uczestniczyła radna Renata Butryn, która podkreśliła, że działania, które rekomenduje prezydent miasta są zbyt restrykcyjne. W jej przekonaniu nie powinien zostać wprowadzony nakaz noszenia maseczek ochronnych, lecz powinno się wystosować apel do lokalnej społeczności w tej sprawie. Radna poddała pod wątpliwość to, w jaki sposób będzie egzekwowane noszenie maseczek przez osoby, które będą przyjeżdżać do Stalowej Woli. Pytała, jakie sankcje wobec nich będą stosowane.

- Nie słyszałam żeby wójt gminy Radomyśl, czy sąsiednie Nisko, gdzie mamy pracowników, którzy przemieszczają się do Stalowej Woli robili tego typu akcje, że rozdają każdemu maseczki. Póki, co, na rynku jest deficyt tego towaru- mówi Renata Butryn.

Radny Dariusz Przytuła zwrócił uwagę na to, że mieszkańcy sygnalizują trudności w zakupie rękawiczek ochronnych. Zaproponował by któraś z jednostek gminy zakupiła je hurtem, aby mieszkańcy mogli je później nabyć.

Radna Joanna Grobel- Proszowska zwróciła uwagę na to, że uchwała nie reguluje wszystkich zagadnień w kontekście noszenia maseczek, np. tego, czy należy je zakładać na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

„Za” przyjęciem uchwały zagłosowało 19 radnych, przeciw były 2 osoby. 3 rajców nie uczestniczyło w obradach online.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.