Nie zarezerwujesz już domeny .pl

Image

Przed 8 stycznia 2020 roku mogłeś zarezerwować domenę .pl na 14 dni i w tym czasie zdecydować, czy ją zarejestrujesz. Nie byłeś do niczego zobowiązany. Zasady zostały jednak zmienione – NASK zmodyfikowało cykl życia domeny .pl. Jak to wygląda obecnie? Czy rezerwacja domen jest jeszcze dostępna?

Koniec z rezerwacjami adresów

NASK informowało o tej zmianie już w czerwcu 2019 roku. Jak wyglądało to dotąd? Rezerwacja domeny oznaczała, że nikt inny poza tobą nie mógł przez 14 dni jej zarejestrować. Był to czas na uregulowanie płatności i zastanowienie się, czy na pewno chcesz korzystać z tego adresu. Jeśli nie, to bez konsekwencji mogłeś zrezygnować. Co się wówczas działo z domeną? Przechodziła w stan BOOK_BLOCKED, który oznaczał, że nie dało się jej przez 90 dni ponownie zarezerwować – możliwa była wyłącznie natychmiastowa rejestracja. W listopadzie 2019 roku BOOK_BLOCKED zostało skrócone dla domen .pl do 30 dni. Podstawowy problem związany z dostępnością tej opcji polegał na tym, że handlarze adresami potrafili blokować wybrane nazwy przez wiele tygodni, a płacili za nie dopiero wtedy, kiedy znaleźli klienta, który chciał od nich kupić tę domenę. To jeden z powodów wprowadzonej zmiany.

Jakie zasady obowiązują zatem obecnie? Albo rejestrujesz domenę i natychmiast za nią płacisz, albo pozostaje ona cały czas wolna i każdy może ją zarejestrować. Możliwa jest sytuacja, w której w jednym czasie np. 2 osoby będą próbowały stać się jej abonentem. Nie ma znaczenia, że obie zaczęły procedurę rejestracji u danego operatora. Ta z nich stanie się abonentem danego adresu, która szybciej za niego zapłaci. Zatem obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy. Taką zmianę należy uznać za dobry krok. Domeny nie będą już blokowane, a zainteresowani będą mogli natychmiast je zarejestrować i korzystać z nich.

Jak wygląda obecnie cykl życia domeny

Wiesz już, jak wygląda początek życia domeny. Co dzieje się z nią dalej? Może zostać zarejestrowana na maksymalnie 10 lat. Przed zakończeniem opłaconego okresu otrzymasz od operatora powiadomienie, że wymaga ona odnowienia. Jeśli tego nie zrobisz w wyznaczonym terminie, to w dalszym ciągu nie stracisz domeny – przejdzie ona w stan BLOCKED na 30 dni i tyle masz czasu na zdecydowanie, czy chcesz ją przedłużyć. W tym czasie nie będą działać usługi, które znajdują się pod tym adresem. Oznacza to, że nie załaduje się strona WWW, a osoby, które wyślą wiadomość e-mail na adres założony w danej domenie, otrzymają jej zwrot z informacją, że taki adres nie istnieje. Jeśli w tym czasie nie przedłużysz domeny, to trafi ona do puli wolnych nazw i każdy będzie mógł ją zarejestrować.

Cykl życia domen z innymi rozszerzeniami

Cykl życia domeny .pl przebiega inaczej niż np. adresów globalnych, takich jak .com, .net, .org i innych. Po rejestracji są one aktywne przez 365 dni – nie ma opcji rezerwacji nazw. Jeśli nie przedłużysz adresu, to jeszcze go ostatecznie nie stracisz. Usługi dostępne pod daną domeną przestaną działać, a ona przejdzie ona w stan GRACE_PERIOD, który trwa 35 dni – wtedy nadal możesz dokonać przedłużenia. Jeśli tego nie zrobisz, to adres przejdzie w 30-dniowy stan REDEMPTION_PERIOD. W tym czasie w dalszym ciągu będziesz mógł przedłużyć nazwę, ale w tym przypadku konieczne będzie już uregulowanie dodatkowej płatności. Jeśli i w tym okresie nie opłacisz domeny, to wówczas w czasie od 1 do 7 dni trafi ona do puli wolnych adresów. Zatem niedopilnowanie terminu wygaśnięcia nazwy nie wiąże się z jej utratą. Masz jeszcze dużo czasu na jej przedłużenie, ale w tym okresie usługi dostępne pod danym adresem nie będą działać.

A jak wygląda cykl życia domeny w przypadku rozszerzenia .eu? Domena jest rejestrowana na 365 dni. Jeśli nie zostanie przedłużona, to przechodzi w 40-dniowy okres kwarantanny. W tym czasie nadal będziesz mógł przedłużyć adres, ale jeśli tego nie zrobisz, to wówczas nazwa trafi do puli wolnych nazw.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.