Dbamy o siebie, gorzej ze środowiskiem

Image

Ktoś, kto robił zakupy w okresie pandemii na pewno zauważył, że mieszkańcy Stalowej Woli dbają o swoje bezpieczeństwo jak potrafią. Dokładnie chodzi mi o to ostatnie słowo…

Nosimy rękawiczki, coraz częściej też maseczki ochronne, choć te nieodpowiednie, bez filtrów, właściwej grubości i materiału z jakiego są wykonane, według opinii epidemiologów, czasem wręcz szkodzą będąc siedliskiem baterii i wirusów zasysanych wraz z oddechem i przechowywanych w idealnie ciepło- wilgotnym środowisku (przy ustach), gdzie namnażają się z ogromną prędkością. Ale dziś nie o tym.

Naszą uwagę zwróciły rękawiczki fruwające wszem i wobec w okolicy wszystkich niemal większych marketów. Tak, tak. Mieszkańcy wychodząc ze sklepu pozbywają się ich rzucając gdzie popadnie, najlepiej zaraz przy wózkach. Nakaz dostarczenia klientom jednorazowych rękawiczek lub płynów dezynfekcyjnych obowiązuje od 2 kwietnia. A my, po wyjściu ze sklepu, zamiast wyrzucić je do kosza, ciskamy nimi gdzie popadnie.

- Są ich tysiące. Porywisty wiatr rozrzuca je po całym mieście. Nasze służby sprzątające codzienną pracę zaczynają od zbierania foliowych rękawiczek. W chwili obecnej stanowią one zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale przede wszystkim dla nas‼️ Dbajmy o siebie nawzajem. Zużyte rękawice oraz maseczki to odpady komunalne, zmieszane. Należy je wyrzucać do zbiorczych kontenerów, nie segregować. W trosce o naszych pracowników zakładu przetwarzania, zużyte maseczki prosimy wkładać do szczelnie zawiązanych woreczków. Tak zabezpieczone, zostaną wyselekcjonowane na linii i w bezpieczny sposób zutylizowane- informuje Karolina Głogowska z MZK.

Do tego warto pamiętać, że kultura osobista nakazuje nam wyrzucanie śmieci do śmietnika, a nie wprost na ulicę.

Pamiętajmy też, że rękawiczki należy zdejmować w taki sposób, by nie dotykać palcami ich zewnętrznej części. Tymczasem naprawdę wiele osób zdejmuje je jak zimowe rękawiczki, zwija np. w kulkę lub składa w kostkę i np. chowa do torebki, kieszeni, plecaka. Jaki sens ma wówczas noszenie rękawic ochronnych?

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.