Oprawy awaryjne - co musisz o nich wiedzieć

Image

Bezpieczeństwo i higiena pracy przede wszystkim. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o oświetleniu awaryjnym. Oprawy awaryjne i lampy awaryjne to czasami kwestia życia lub śmierci – dlatego gorąco zachęcamy do uważnej lektury.

Gdzie jest wymagane oświetlenie awaryjne?

Oświetlenie ewakuacyjne jest niezbędne w kilku sytuacjach. Jest to regulowane prawnie – przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku (§ 181 tech. war. Budynków). Z zapisu możemy dowiedzieć się, że oprawy awaryjne muszą się znaleźć w kilku sytuacjach. Chodzi o budynki, w których nagły brak prądu powoduje realne zagrożenie życia ludzkiego. Bezwzględnie lampy awaryjne powinny się znaleźć w kinach, teatrach, filharmoniach i salach widowiskowych. Pod warunkiem, że sala przeznaczona jest dla ponad 200 osób, oprawy awaryjne powinny znaleźć się też w audytoriach, salach konferencyjnych, salach sportowych, czytelniach i lokalach rozrywkowych. To sytuacje, w których oświetlenie musi się znaleźć w samych pomieszczeniach. Oprawy awaryjne powinny zostać zamontowane na drogach ewakuacyjnych, które dotyczą wyżej wymienionych pomieszczeń, pomieszczeń, gdzie występuje tylko światło sztuczne, szpitalach i budynkach użyteczności publicznej, a także budynkach zamieszkania zbiorowego.

Oprawy awaryjne – na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Bardzo ważną kwestią jest to, że lampy awaryjne muszą działać przynajmniej jedną godzinę od zaniku światła podstawowego, chociaż optymalnym wynikiem są dwie godziny. Dlatego w momencie na przykład awarii prądu, powinny one pracować na innym źródle zasilania, na przykład baterii akumulatorowej zewnętrznej. Ważne jest to, żeby użytkowanie lampy awaryjne było przejrzyste – wszystkie komunikaty muszą być jasne i umiejscowione tak, by sprawnie można było dokonać ewakuacji. Niektóre oprawy awaryjne posiadają świetną funkcjonalność dodatkową – funkcję automatycznego testowania. Dzięki niej możemy kontrolnie sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie. To szczególnie ważne, kiedy kupujemy oświetlenie, z zamysłem, że będzie ono działać niezawodnie przez wiele lat, ale jednocześnie jesteśmy świadomi, że żadna technologia nie jest wiecznie bezawaryjna. Podczas zakupu takiego produktu warto czytać opinie, a także kontaktować się ze sklepem w razie większej liczby pytań.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.