Jeszcze ostrzejsze wytyczne kościoła

Image

Kuria Diecezji Sandomierskiej wydała nowe zarządzenie dotyczące wykonywania posługi duszpasterskiej podczas epidemii. Skumulowano w nim wszystkie decyzje. Co ze spowiedzią? Jak ma wyglądać pogrzeb?

5 wiernych w kościołach

Dekret biskupi mówi, że w celebracjach liturgicznych oraz w innych aktach kultu, może brać maksymalnie udział 5 uczestników, nie licząc osób koniecznych do posługi liturgicznej. Msze święte mają być w pierwszej kolejności zagwarantowywane tym, którzy zamówili intencję mszalną.

Ograniczenia w uroczystościach pogrzebowych

Zgodnie z dekretem obrzędy pogrzebowe mają być ograniczone do trzeciej stacji na cmentarzu, przez co należy rozumieć, że nie będzie mszy pogrzebowych z trumną. Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej. W kancelarii parafialnej należy o tym poinformować rodzinę zmarłego, prosząc również o nieprzekraczanie liczby 5 żałobników (nie są wliczani sprawujący obsługę pogrzebu). Z rodziną zmarłego trzeba również ustalić datę mszy świętej żałobnej, w której podobnie, jak w pogrzebie, nie może uczestniczyć do odwołania więcej, niż 5 osób. Obecna sytuacja wyklucza ponadto możliwość gromadzenia się na tradycyjnych modlitwach za zmarłych w kościołach, kaplicach i domach.

Informujemy, że istnieje również inna możliwość, jeśli chodzi o pochówek na cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli. Rodzina, która zdecyduje się na kremację może odłożyć uroczystości pogrzebowe na późniejszy termin, kiedy sytuacja związana z koronawirusem uspokoi się. Firma Memento deklaruje, że zadba o urny zmarłych.

Spowiedź umawiana telefonicznie

Z racji ograniczenia możliwości spowiadania się podczas Mszy św., wierni, którzy mają potrzebę przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, mogą to uczynić po wcześniejszym umówieniu się z kapłanem. W tym celu, na tablicy ogłoszeń i stronach internetowych parafii zostanie podany specjalny numer telefonu. Dekret przypomina, że do odbycia spowiedzi wymagana jest osobista obecność wiernego (nie można spowiadać się przez telefon lub internet). Spowiedź powinna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości albo w dezynfekowanych po każdym penitencie konfesjonałach, lub na otwartym powietrzu, przestrzegając zawsze tajemnicy spowiedzi, prywatności wiernego i wymogów sanitarnych. Spowiednik może zastosować również inne środki ochronne, które uzna za wskazane o ile będą one zgodne z przepisami sanitarnymi.

Po ustaniu epidemii, parafie mają zorganizować spowiedź na wzór Adwentu lub Wielkiego Postu.

I Komunia Święta

Odwoływane będą przygotowania do I Komunii Świętej, które miały odbywać się przed połową kwietnia. Jak już pisaliśmy, trwają obecnie konsultacje rodziców, katechetów odnośnie terminu oraz sposobu organizacji tego sakramentu. Po ich zakończeniu zostanie podjęta ostateczna decyzja. Już teraz można jednak przewidywać, że I Komunia św. będzie możliwa dopiero do zorganizowania po przywróceniu nauki w szkole. To samo dotyczy również Sakramentu Bierzmowania.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.