Zaciskamy pasa, koniec wydatków na zabawę i imprezy. Miasto walczy z koronawirusem

Image

W środę 25marca 2020 roku odbyła się wideokonferencja, na którą zaproszono dziennikarzy. Dzięki internetowi przedstawiciele mediów mogli „spotkać” się z prezydentem online.

W mieście wiele się zmieni. Budżet, w związku z koronawirusem zostanie mocno zmodyfikowany. Prezydent zapowiedział, że w 2020 roku nie będzie imprez rozrywkowo- sportowych, nie będą realizowane różne inwestycje typu budowa nowych placów zabaw, remont tych istniejących, nie będzie Dni Miasta, ani koncertów na błoniach, sportowych wydarzeń. Pieniądze pójdą na walkę z koronawirusem i poprawę sytuacji przedsiębiorców, bo to ostatnio wokół nich kręci się cała polityka miasta.

Nie jest tajemnicą, że koronawirus, ledwo się pojawił, już mocno uderzył w przedsiębiorców, tych drobnych i tych dużych. Bez pomocy ze strony samorządu wiele firm by upadło. Jakie zmiany, ulgi i środki pomocowe będą kierowane dla tych właśnie osób? Czy to pomoże przeczekać te trudne dni?

Nie narażajmy się nawzajem na zakażenie

Na początku prezydent zaapelował o rozsądek, o świadome zachowania mieszkańców. Sytuacja jest nowa i trudno przewidzieć konsekwencje działania koronawirusa. Poprosił o nielekceważenie zagrożenia, a to jest przecież śmiertelne. Jak widać po statystykach, wirus nie zważa na wiek i zgony i zachorowania dotyczą również osób młodych.

- W Stalowej Woli wszyscy jesteśmy jak w rodzinie. Ja państwa traktuję jak członków swojej rodziny, dlatego z serca apeluję i proszę wszystkich o to, aby w tym czasie, zwłaszcza w okresie zaostrzonej kwarantanny, kiedy obowiązują nowe przepisy ograniczające się poruszanie na terenie Polski, o zachowanie wszystkich tych zasad, o nie gromadzenie się, o nie poruszanie się bez potrzeby na terenie miasta. To jest czas kluczowy i od tego jak zastosujemy się do tych zasad kwarantanny będzie również zależało to, jak poradzimy sobie z kryzysem ekonomicznym, który bez wątpienia nas czeka, już zapukał do drzwi Stalowej Woli, już jest mocno odczuwalny przez naszych przedsiębiorców, a wiemy, że będzie on miał jeszcze większe oddziaływanie na naszą gospodarkę lokalną- mówił podczas konferencji Lucjusz Nadbereżny.

Małe i średnie firmy ucierpiały jako pierwsze

Przez ostatnie dni prezydent rozmawiał z przedsiębiorcami na temat funkcjonowania ich firm. Wczoraj miała miejsce wideokonferencja z radnymi. Zastanawiano się nad sposobami wsparcia właścicieli tychże firm. Ustalono priorytety działania miasta i wyznaczono cele. Powstał Pakiet Wsparcia Dla Gospodarki Stalowej Woli.

Tworzony jest parasol ochronny dla biznesu w Stalowej Woli na czas kryzysu pandemii. Wartość pakietu wsparcia dla firm z terenu miasta, w celu przeciwdziałania skutkom kryzysu gospodarczego wywołanego koronawirusem ma wynieść 7 mln zł. Ta kwota została już wygospodarowana w budżecie miasta. Środki finansowe na uruchomienie parasola ochronnego dla firm w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości, umorzeń oraz odroczenia płatności będą pochodzić z wcześniej zaplanowanych wydatków budżetu miasta na:

- inwestycje z zakresu rekreacji i sportu,

- zadania osiedlowe, parkingi, podwórka oraz place zabaw,

- organizacje wydarzeń kulturalnych, dni miasta, a także dużych wakacyjnych koncertów plenerowych oraz działań promocyjnych miasta,

- administrację publiczną poprzez maksymalny rygor oszczędności w wydatkach bieżących.

- W czasach kryzysu musimy jednak porzucić zabawę. W roku 2020 zostaną całkowicie ograniczone wydatki związane z wydarzeniami kulturalnymi, dniami miasta i dużymi imprezami kulturalnymi, które były zaplanowane na błoniach zaplanowanych w okresie wakacyjnym. Mam nadzieję, że zrozumiecie państwo tą sytuację, że musimy oszczędzać, że te środki musimy przekierować na ważniejsze cele- wyjaśnia prezydent.

Nie będzie więc nowych boisk i miejsc rekreacji, bo są pilniejsze wydatki, podobnie z wydatkami osiedlowymi. Lucjusz Nadbereżny zapewnił, że oszczędności poszuka też w wydatkach administracji samorządowej, publicznej.

Równocześnie chcę utrzymać budżet zrównoważony bez zaciągania kredytu, utrzymać inwestycje mieszkaniowe, drogowe i rozwojowe. Priorytetem w realizacji inwestycji będzie dofinansowanie zewnętrzne. Chronione równocześnie mają być spółki komunalne realizujące kluczowe usługi dla mieszkańców miasta. Równocześnie nałożony ma być rygor oszczędności na wydatki bieżące.

Firmy małe, dotknięte w pierwszej linii kryzysem gospodarczym, związanym z zasadami społecznej kwarantanny, to mikro i małe firmy z branży handlowej, usługowej, gastronomicznej, hotelarskiej, kosmetycznej, eventowej oraz turystycznej i transportowej. Jak podkreślił prezydent, nowe obostrzenia dotyczące chociażby ograniczenia wychodzenia z domu, jeszcze bardziej działają na niekorzyść tych firm, które często nie posiadając zaplecza finansowego mają obecnie niezwykle trudną sytuację. Równocześnie należy pamiętać, że to te właśnie małe firmy zatrudniają łącznie wiele osób i to ważne by pomóc im przetrwać. Te właśnie małe przedsiębiorstwa będą całkowicie zwolnione od podatku od nieruchomości za okres trzech 3 kwartałów: od kwietnia do grudnia 2020 roku dla wskazanych przedsiębiorców, uchwałą Rady Miejskiej, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

Objęte zwolnieniem maja być:

- firmy działające na powierzchni do 150m2

- branża gastronomiczna oraz hotelarska

- firmy eventowe z zakresu obsługi wydarzeń kulturalnych oraz masowych

- firmy turystyczne oraz transportowe

Właściciele ich będą musieli między innymi wykazać pogorszenie płynności finansowej w związku z występowaniem koronawirusa. Z podatku od nieruchomości zwolnionych może być ponad 800 stalowowolskich firm. Budżet miasta straci na tym około 2 mln zł. Jest to jednak traktowane jako niezbędna pomoc przedsiębiorcom w dobie kryzysu globalnego.

Duże firmy tracą wiele

Kryzys dotknął także tych dużych i bardzo dużych przedsiębiorców. Wielu zdecydowało się na wygaszenie działalności. Stoją w części lub całkowicie zakłady pracy. Ograniczana jest produkcja. Ludzie boją się o utratę pracy, a o tym mówi się już głośno.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że to duże zagrożenie dla gospodarki w strefie przemysłowej. Mamy przerwane łańcuchy dostaw, mamy przerwaną globalną kooperację, co jest dla nas olbrzymim zagrożeniem. Nie możemy więc być obojętni na wnioski i głosy, które docierały do nas również z dużych działalności gospodarczych- mówił podczas konferencji Lucjusz Nadbereżny.

Dla tych dużych miasto zaproponuje odroczenie płatności podatku, bez naliczania odsetek oraz opłaty prolongacyjnej, a po okresie odroczenia będzie możliwe rozłożenie płatności na raty, a w najbardziej uzasadnionych przypadkach, nawet umorzenie części podatku w okresie przestoju działalności gospodarczej. Na ten cel wstępnie naszykowano 3 mln zł.

Łącznie więc miasto na małych i dużych przedsiębiorców ma zamiar wydać 5 mln zł. Póki co, inne polskie samorządy nie zaproponowały takich rozwiązań.

Co na kryzys, co po kryzysie?

Miasto chce też dokapitalizować Regionalny Fundusz Pożyczkowy działający przy RIG kwotą 1 mln zł na poręczenia dla firm, a także umorzyć czynsze przedsiębiorcom prowadzącym działalność w lokalach miasta, zniżyć opłaty lub wręcz umorzyć zaległości za opłaty śmieciowe tym w najtrudniejszej sytuacji, zagwarantować tanie paliwo dla mieszkańców na stacji paliw MZK utrzymując najniższą z możliwych cen. Będzie też pomagał w promocji firm lokalnych.

Ma też być utworzona dodatkowa rezerwa budżetowa do walki z koronawirusem w wysokości 1 mln zł. Posłuży do zakupu materiałów ochrony osobistej, płynów oraz profesjonalnych usług dezynfekcji miejsc publicznych i instytucji na terenie miasta. Prezydent potwierdził, że miasto będzie wspierać szpital i jednostki służby zdrowia. Kolejny raz poprosił o uczciwość obywateli wobec służby zdrowia, nie zatajając faktu kontaktu z osobami zakażonymi czy przybyłymi z zagranicy dajemy sami sobie szanse na przetrwanie tego trudnego czasu. Wsparcie popłynie też do innych służb, które wykonują obowiązki na rzecz bezpieczeństwa Stalowej Woli.

Miasto chce nadal podejmować zadanie rozwoju budownictwa wielorodzinnego czy realizować inwestycje drogowe. To wszystko ma pomóc później w odbudowaniu gospodarki. Polityka mieszkaniowa ma stanąć teraz na pierwszym planie.

Stworzona ma być też nowa strefa gospodarcza dla dużych inwestorów. Będziemy również sięgać po środki norweskie i wojewódzkie.

Na koniec włodarz Stalowej Woli zapewnił, że nie zabraknie nam stalowej woli do walki z trudnościami. Okupione to zostanie oszczędnościami. Póki co nie będzie na razie krytego lodowiska, drugiego balonu na Hutniczej (zadaszenia), ale za to kontynuowane będą prace przy Podwórku dla Pława, ponieważ ta inwestycja jest już rozpoczęta, a jej zahamowanie wiązałoby się ze startami firmy, która podjęła się zadania.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =