Wprowadzono nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem

Image

Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

W ostatnich dniach wprowadziliśmy zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

- dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

- wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

- załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Jacek

twardą ręką to rządzi pisem karaluch z Żoliborza a ty zwyczjnie pieprzysz umiech

~Kkk

Wybory trzeba zrobić jak najszybciej bo rząd musi rządzić twardą ręką anie prowadzi
Caly czas kampanię przedwyborcza. To byłaby zguby dlanas wszystkich. Opozycja tylko myśli o sobie a nie o narodzie.

~stary

Kaczafi naciska na wybory bo koronowirus obnaży wszystkie szwindle i
zaniedbania tej władzy łacznie z z tym jak bardzo maja gdzieś Polakow okradajac ich z ich podstawowych przywilejów m.in. godnej służby zdrowia po tym terminie pisiowcom zostanie tylko tylko kaczy śpiew i marzenia o komunistycznym kraju.

~Pan

Ty doktor ty chyba chcialbys byc doktorem, idz pisowcu niech cie zaraza pochlonie

e2rds

doktor vel pseudointeligent, kiedy zmądrzejesz, nie chodzę po mieście by ciebie nie spotkać i nie zarazić się głupotą, rozumiesz.

~Głupcy

Co za cudowny wymysł można iść wszędzie tam gdzie najbardziej będzie można się zarazić. Dobre

~doktor

Do erdeesik , ty to jesteś ostatni w tym mieście aby udzilac komukolwiek jakichkolwiek rad bo sam łazisz po mieście roznosząc tą chorobe. To my sympatycy PIS zrobimy taką mobilizacje na wybory jakiej jeszcze nigdy w Polsce nie było masz to zagwarantowane jak pies bude.

e2rds

Irish man, głupich nie sieją, sami się rodzą i sami eliminują, troszkę na tym cierpią inni, ale takie jest ryzyko z głupimi. Pozdrawiam.

~Marek

Ale wybory beda bo maly karakan jest tak samo nieobliczalny jak koronowirus

~Sygnalista

Chińscy lekarze twierdzą że ten wirus dopiero się rozwija. Za rok dwa, jego zmutowana odmiana, będzie już tak zjadliwa że śmiertelność będzie wynosiła 90%. Już na tą chwilę istnieją dwa szczepy, jeden bardziej grozny, a drugi mniej. Po za tym w Hongkongu, są już oficjalne przypadki zarażonych psów. Ktoś dobrze tego wirusa zaprojektował, tak żeby nie było od razu, dużej śmiertelności, ale z czasem zacznie zabijać też młodych i zdrowych. Z tym wirusem i z nami jest jak z tą żabą. Jeśli wrzucisz żabę do wrzątku to wyskoczy, ale jeśli włożysz ja do letniej wody i powoli będziesz podgrzewał to pozwoli się ugotować. My jestmy żabą, a wirus wodą. :(

e2rds

Mieszkaniec, jeszcze dam ci parę rad:
- jeśli masz z kim porozmawiać na otwartej przestrzeni stawaj bokiem do wiatru w odległości co najmniej 2 metrów, chodzi by wasze oddech nie mieszały się,
- wchodząc do sklepu, czy gdziekolwiek indziej wchodź w maseczce, niech inni nawet z tego się śmieją, otwieraj i zamykaj drzwi np. przez chusteczkę.
-chcesz pospacerować, to zdala od innych,
- o komunikacji miejskiej nie wspomnę, nie korzystaj, lepiej spacerem
- z zakupionych produktów wyrzuć opakowania lub umyj natychmiast jak to możliwe
Pozdrawiam.

~Irish man

Wróciłem z Irlandii i chodzę sobie gdzie mi się podoba, a wy możecie mi naskoczyć.

e2rds

Mieszkaniec, nie myśl w ten sposób. Wyjście na Stalową Wolę i spacer jest największym złem dla ciebie. Masz samochód, to wyjedź poza Stalową i pospaceruj, nikt ci tego nie zabroni. Jak idziesz po Stalowej i ktoś idzie z papierosem to z jakiej odległości czujesz dym, bo ja nawet z 15 do 20 metrów, tak samo roznosi się powietrze wydychane przez ciebie, mnie i innych, tylko tego już nie czujemy i tak samo będzie w powietrzu roznosił się wirus, te 1,5 metra jeden od drugiego to bzdura, nic gorszego od spacerów po ulicy miasta.

e2rds

PRAWDA i Gannon, a ja myślę, że jak wymusi facet z kotem wybory, to będzie sytuacja odwrotna i będzie pełna mobilizacja opozycji by pokazać środkowy palec długopisowi i to będzie koniec Palca i Sprawiedliwości, choć nie wiem czy ktoś podejmie się rządzić w tak spustoszonym kraju.

sylwek2

niech sobie sami zrobią sobie kwarantannę mózgów bo puki co to nie robią tego co powinni przyjeżdżających powinna obowiązywać 14 dniowa kwarantanna a po prostu rozganiają ich do domów

~PRAWDA

Opozycyjne wyjce boją się wyborów, bo Kidawa co "orędzie" to kompromitacja.
Miała 25% poparcia, teraz ledwo 16%. W maju pewnie 10-15%.
Tego się nasze wyjce boją.
Kompletnej klapy!

~Gannon

Opozycyjnym wyjcom przypominam, że nie będą już mogli "spontanicznie" spotkać się pod sądem w obronie niezwykłej kasty ludzi. Nawet w 8 osób!

~Mieszkaniec

W 4 ścianach mogą zapomnieć że będę siedział tygodnie a nawet miesiące.Nie mam zamiaru ześwirować nie wychodząc nawet na głupi spacer.Na zakupy gdy się będzie szło to zanim dojdę do Marketu przejdę przez pół Stalowej

wyborca

Największe skupiska obecnie to sklepy. Rząd miał miesiąc, aby upowszechnić zakupy online i co?

~Tadek

Suweryn odpowiadam nie musi jak jest epidemia kumasz

~maruś

uważaj co piszesz,,nie widzisz co sie dzieje na świecie ??? masz w rodzinie starsze osoby???a i młode też to łapie

jaszczur

Nic to nie pomoze ludzie chodzą do pracy a tam przyjezdzają do pracy ludzie z Lezajska Tarnobrzega . Tylko zamkniecie fabryk ,sklepow , otoczenie miasta wojskiem uratuje nas przed korona

~Cccp

Suweren a kto ci daje prawo do "zabijania" ludzi?

~Marek

Pic na wodę fotomontaż. Byle do wyborów, pozorowane działania żeby suweren myślał że coś robią. A później...

~sasas

~ suweren

Na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

e2rds

Jeszcze jedno, z logicznych względów, nawet jak są tylko na razie zalecenia to też należy się zastanowić nad swoim postępowaniem i nad takimi zaleceniami.

e2rds

Na razie nie ma przepisów wykonawczych, ale ze względów bezpieczeństwa własnego i innych nie należy ich lekceważyć.

~suweren

Podajcie proszę gdzie są zamieszczone wymienione przepisy tak, aby można było się do nich odnieść jako do aktu prawnego. Czy czasem stan wyjątkowy nie wprowadza wymienionych przepisów? Jak na razie rząd nie ogłosił stanu wyjątkowego.