Co Ci się należy w ramach odszkodowania z OC sprawcy? Jak wyrównać straty po wypadku samochodowym?

Image

Każdy poszkodowany w wyniku kolizji drogowej zastanawia się nad poniesionymi stratami. Kiedy znajdujesz się w takiej sytuacji, na myśl przychodzi ci pytanie, czy zwrot kosztów dotyczy tylko Twojego uszkodzonego auta?

Co można otrzymać z odszkodowania z OC sprawcy?

Już na wstępie możemy rozwiać Twoje wątpliwości. Z polisy OC sprawcy możesz żądać zwrotu pokrycia strat, jakich doznałeś w wyniku poniesionej szkody. Według przepisów obowiązującego prawa ubezpieczyciel winien wyrównać poszkodowanemu starty, jakie poniósł w wyniku szkody do stanu, w jakim znajdowały się one przed szkodą.

W przypadku odszkodowania z tytułu odpowiedzialności cywilnej należy Ci się szereg przywilejów, o których warto żebyś wiedział. Postaramy się wyjaśnić wszystko poniżej.

1. Zwrot kosztów za uszkodzony pojazd

Nie podlega wątpliwości i dyskusji fakt, że ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie za zniszczony i uszkodzony pojazd. Rekompensata ta jest oczywiście najczęściej wypłacanym zadośćuczynieniem z OC sprawcy. Jeżeli uczestniczysz w kolizji, której nie jesteś sprawcą warto, abyś zatroszczył się o jego wysokość. Musisz brać pod uwagę, że ubezpieczyciel często uznaje, iż powstałe uszkodzenie pojazdu jest stosunkowo małe. Tym samym skłania się do decyzji orzeczenia szkody całkowitej. Jest to niestety równoznaczne z tym, że wypłata odszkodowania jest znacząco zaniżona. Tym samym nie wystarcza środków na zakup nowego samochodu tej samej klasy. W takim przypadku nasuwa się myśl, czy nie jesteśmy pokrzywdzeni z tytułu utraty wartości pojazdu?

W przypadku szkody częściowej ubezpieczyciel stosuje szereg zabiegów, aby Twoje odszkodowanie było jak najniższe (więcej na temat zaniżonego odszkodowania znajdziesz tutaj: https://www.take-care.com.pl/zanizone-odszkodowanie-oc.html).

2. Odszkodowanie z tytułu utraty wartości rynkowej pojazdu

Wiadomym jest, że rynek samochodowy jest mocno rozreklamowany i przepełniony. Siedząc spokojnie w domu można znaleźć wiele ogłoszeń aut głównie bezwypadkowych. Samochód, który brał udział w kolizji drogowej, traci na wartości. Mając orzeczoną szkodę całkowitą otrzymujemy obniżony zwrot kosztów. Jako poszkodowany masz prawo domagać się odszkodowania z powodu utraty wartości Twojego pojazdu. Ubezpieczyciel musi to uwzględnić w czasie rozliczania szkody Twojego auta. W praktyce odszkodowanie za utratę wartości handlowej samochodu, nie jest uwzględniane podczas likwidacji szkody. Poszkodowany musi napisać osobne odwołanie, w którym upomni się o odszkodowanie z tego tytułu. Jeżeli szkoda powstała nie z Twojej winy, pamiętaj o napisaniu odwołania!

3. Odszkodowanie za zniszczone przedmioty znajdujące się w pojeździe

Podczas wypadku samochodowego każdy martwi się o swoje życie i zdrowie. Zniszczeniu ulega pojazd. A co z przedmiotami znajdującymi się w środku? Często także one zostają zepsute.

Jeśli Twój telefon, laptop, kurtka lub inny przedmiot uległ zniszczeniu, możesz zrekompensować sobie tą stratę w ramach odszkodowania z OC sprawcy. Zdarza się też tak, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie decyduje się na naprawę ze względu na jej nieopłacalność. W takich przypadkach wartość danego przedmiotu zostaje wyceniona na podstawie cen rynkowych i taka kwota jest Ci przekazywana. Jeżeli ubezpieczyciel zadecyduje jednak o naprawie przedmiotów, wówczas jest zobligowany do pokrycia kosztów usuwania usterek. Należy jednak pamiętać, że jako poszkodowany, musisz przedstawić dokument potwierdzający koszt przedmiotu! Co w przypadku jeśli nie posiadamy faktur i paragonów na przykład za uszkodzone ubrania? W takiej sytuacji najlepiej przekazać ubezpieczycielowi dokładny opis uszkodzonej rzeczy (marka, rok zakupu). Pozwoli to na szacunkową wycenę rekompensaty.

4. Zwrot kosztów holowania uszkodzonego pojazdu

Często zdarza się, że w Twoim aucie uszkodzeniu lub zniszczeniu ulega podzespół, który nie pozwala na bezpieczną kontynuację jazdy. Może to być chociażby lampa przednia. Co za tym idzie, nie możesz po kolizji wrócić swoim pojazdem do miejsca zamieszkania lub odprowadzić go do warsztatu i zmuszony jesteś wezwać auto holownicze. Powszechnie wiadomo, że koszt takiej usługi jest wysoki. Pamiętaj, że przysługuje Ci prawo ubiegania się o jego zwrot! Należy wówczas przedstawić tylko fakturę wystawioną przez podmiot odstawiający Twoje auto.

5. Zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego

Trudno jest funkcjonować bez samochodu osobie, która na co dzień z niego korzysta. Po kolizji drogowej masz prawo do najmu auta zastępczego. Co Tobie jako poszkodowanemu daje to prawo? Zwrot kosztów z tym związanych przysługuje nie tylko firmom, wolnym zawodom, ale również osobom fizycznym! Bez względu na fakt, czy w wypadku uczestniczyłeś pojazdem firmowym, czy prywatnym, ubezpieczyciel nie może odmówić Ci zwrotu kosztów!

Pokrzywdzony może wykorzystywać auto zastępcze jako środek transportu do pracy, podwożenia dzieci do szkoły, czy też po zakupy. Istnieją jednak sytuacje, w których poszkodowany może spotkać się z odmową zwrotu kosztów za użytkowanie takiego samochodu. Jest to chociażby posiadanie w gospodarstwie domowym drugiego auta, z którego właściciel uszkodzonego pojazdu mógłby korzystać w czasie likwidacji szkody. W takim wypadku poszkodowany powinien wykazać, że drugie auto jest regularnie wykorzystywane przez innego członka rodziny.

6. Zwrot kosztów leczenia oraz rehabilitacji

Jeżeli w związku ze zdarzeniem drogowym zostałeś ranny lub wymagasz leczenia, masz możliwość wyboru jego formy. Sam decydujesz, czy odbędzie się ono ze środków publicznych, czy też prywatnie. Pamiętaj jednak, że ma to ogromne znaczenie!

Jeśli decydujesz się na pierwszą opcję, ubezpieczający nie powinien robić problemów przy zwrocie kosztów. W przypadku wyboru kuracji w trybie prywatnym istnieje ryzyko, iż ubezpieczyciel odmówi Ci zwrotu kosztów jakie poniosłeś. Dzieje się tak jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe wskaże, że usługi świadczone w czasie trwania Twojej kuracji, dostępne były w ramach środków publicznych. Zakres ten obejmuje również zakup leków, środków opatrunkowych, sprzętu rehabilitacyjnego, a także zwrot kosztów poniesionych w wyniku dojazdu do placówek medycznych, w których sprawowana była opieka lekarska i rehabilitacyjna.

Oczywiście to nie wszystkie przywileje jakie przysługują poszkodowanemu. Oto pozostałe roszczenia które Ci przysługują:

• utrata zarobków

• renta z tytułu niezdolności do pracy

• renta na zwiększone potrzeby

• renta alimentacyjna

• zwrot kosztów pogrzebu

• zwrot kosztów dostosowania do swoich nowych potrzeb

Problemy związane z uzyskaniem godnego odszkodowania

Masz poczucie, że zostałeś oszukany? Rozmyślasz, że należy Ci się więcej za poniesione straty? Nie jesteś sam! Osób borykających się z taką świadomością jest znacznie więcej.

Niestety w praktyce uzyskanie odszkodowania w odpowiedniej wysokości jest mocno utrudniane przez firmy ubezpieczeniowe. Najczęściej poszkodowani skarżą się na odmowę części roszczeń lub zaniżanie należnego odszkodowania.

W sytuacji, gdy zakład ubezpieczeń niesłusznie zaniża lub odmawia wypłaty odszkodowania z polisy OC sprawcy, należy sporządzić odwołanie od decyzji ubezpieczyciela i domagać się rzetelnej wyceny odszkodowania.

Jeżeli uważasz, że Twoje odszkodowanie zostało zaniżone, nie czekaj! Napisz odwołanie!

W przypadku, gdy zakład ubezpieczeń pozostaje obojętny na Twoje próby odwołania, a Ty nie chcesz samodzielnie prowadzić sporu w sądzie, warto skorzystać z pomocy firmy odszkodowawczej.

Masz też możliwość skorzystania z dopłat do odszkodowania. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego sposobu dochodzenia odszkodowania. Polega ona na zbyciu prawa do ubiegania się o wyższe odszkodowanie w zamian za umówioną między kierowcą a firmą odszkodowawczą kwotę. Dzięki temu rozwiązaniu poszkodowany kierowca otrzymuje dodatkowe odszkodowanie i nie jest już stroną w sprawie.

Takie usługi świadczy www.take-care.com.pl.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.