Ruszyły prace budowlane na odcinku S19 Nisko Południe - Podgórze

Image

W piątek 21 lutego 2020 roku, na budowie kolejnego odcinka S19, od Niska Południe do Podgórza, rozpoczęły się prace budowlane. To trzeci z sześciu odcinków w województwie podkarpackim, dzięki któremu Polska Wschodnia będzie mieć lepszy dostęp to Trójmorza.

Rafał Weber: Region będzie mógł się lepiej rozwijać

Zakres robót obejmuje wykonanie 11,5 km dwujezdniowej drogi ekspresowej z pasami awaryjnymi i rezerwą miejsca pod trzeci pas ruchu, z drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi umożliwiającymi połączenie z istniejącą siecią dróg, wraz z usunięciem kolizji z infrastrukturą techniczną niezwiązaną z drogą. Powstaną także urządzenia ochrony środowiska: ekrany akustyczne, urządzenia podczyszczania wód opadowych, ogrodzenia, przejścia dla zwierząt oraz pasy zieleni.

W ramach prac wykonane zostaną także obiekty inżynierskie: 5 wiaduktów drogowych, 3 przejścia dla zwierząt górą, 3 przejścia dla zwierząt dołem, 9 przepustów ekologicznych. Jak zapewnia wiceminister Infrastruktury Rafał Weber nasz region będzie mógł jeszcze lepiej się rozwijać. To okno na świat, którego brakowało Podkarpaciu i województwom ościennym. Ministerstwo jest zdeterminowane i zamierza sprawę budowy doprowadzić do końca. Wszystko idzie zgodnie z planem i założeniami.

- Powiat niżański i powiat stalowowolski bardzo zyskają dzięki budowie tego odcinka drogi ekspresowej S19. Lepsze skomunikowanie oznacza więcej szans na rozwój. Liczymy na to, że dzięki budowie tej drogi zostanie uwolniony potencjał rozwojowy, jaki drzemie w mieszkańcach województwa podkarpackiego– powiedział w piątek sekretarz stanu w MI Rafał Weber.

Zadanie z klauzulą natychmiastowej wykonalności

Uzyskana decyzja ZRID dla tego odcinka posiada klauzulę natychmiastowej wykonalności, co po przekazaniu terenu pozwoli wykonawcy rozpocząć roboty budowlane.

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm z liderem Mostostal Warszawa oraz Acciona Construccion SA. Zakończenie robót zaplanowane jest w 2022 roku.

130 km S19 w realizacji

Odcinek S19 Nisko Południe - Podgórze jest już trzecim, po odcinkach Zdziary – Rudnik nad Sanem i Rudnik nad Sanem – Podgórze, na którym trwają prace budowlane.

W realizacji, w systemie Projektuj i buduj, jest blisko 130-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim, stanowiący fragment przyszłej Via Carpatia. Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Umowę na realizację trzech pierwszych odcinków podpisano 30 października 2017 r., a na ostatni 21 grudnia 2018 r. Dla sześciu odcinków w województwie lubelskim wydano już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Na terenie województwa podkarpackiego w procedowaniu są jeszcze trzy wnioski o wydanie ZRID.

Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r., a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 r. Tym samym Rzeszów poprzez Lublin połączy się drogą ekspresową z Warszawą.

Budowa S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim jest realizowana z wykorzystaniem funduszy unijnych.

Via Carpatia połączy północ Europy z południem

W Polsce szlak Via Carpatia będzie miał długość ponad 700 km i będzie przebiegał przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Połączy, wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju, państwa bałtyckie z południem Europy, tworząc nowy korytarz transportowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~czekamy

Gdyby to tylko budowa prostych odcinkow tej ekspresowki to juz koncem tego roku wszyscy by jezdzili nia do Grecji. Najdluzej schodzi z budowa tych wiaduktow i wszelkich tunelow czy przejsc dla zwierzat. Ale tak czy siak juz koncem 2022 roku wszyscy beda korzystac z tej ekspresowki.

~Sam

Do barwinka na Słowację nie dojedziemy S19 do minimum 2025 roku. Prawda jest bolesna i pokazuje ignorancję i kompletny brak kompetencji. I żaden propagandowy ideowy funkcjonariusz partyjny nie zmieni tego faktu swoimi durnymi wpisami o chciejstwie. Jak cymbał pisz, że dojedzie tam w przyszłym roku czyli 2021 i cała s19 będzie gotowa to jest kłamca.

manukun

To ty udajesz mądrego. Najpierw piszesz o oddaniu S19 w 2021, po czym odwołujesz się do artykułu z gazety, gdzie piszą o 2022. Żeby było śmieszniej, uważasz, że to ja nie mam racji.

Zdejmij te różowe okulary i zacznij patrzeć realnie na poczynania tego rządu. Oni tylko gadają, że im zależy. Czyny przeczą obietnicom wyborczym.

~kierowca

Do manukun, widze ,że próbujesz byc mądrzejszy od redaktorów gazety Nowiny, jeszcze raz ci polecam tą gazete do przeczytania z tego poniedziałku. Ty wszystko w czarnych okularach widzisz a ja w odróżnieniu od ciebie widze wszystko w różowym kolorze

manukun

@kierowca
Nie będę przepraszać nikogo, kto bredzi, mąci i zmienia zeznania. Zaledwie kilka komentarzy wcześniej pisałeś, że w przyszłym roku "wszyscy kierowcy będą z niej korzystać". Teraz już twierdzisz, że w 2022. A ja ci powiem, że gdyby nie było politycznego lania wody, byłaby gotowa w zeszłym roku przy terminowym realizowaniu terminów dla poszczególnych etapów. Przypominam, że według słów ministra Adamczyka z 2015 S19 Rzeszów-Lublin miała być realizowana w latach 2017-2019. Tymczasem nie ma wciąż budów na kilku jej fragmentach. Co najmniej 3 lata opóźnienia, a przecież nie było odwołań wykonawców ani protestów.

Via carpatia będzie gotowa po przebiciu się przez Karpaty. Tymczasem kiełbasa wyborcza zaczyna śmierdzieć, bo zatrzymała się pod Rzeszowem i nic nie wskazuje na to, żeby rząd traktował ją priorytetowo. Nawet nie ogłosił przetargów na jej koncepcję programową, chociaż zwykle zajmuje to 2-3 lata. Zwykle! A mowa o rządowym priorytecie, gdzie prace projektowe powinny przebiegać szybciej.

Czekaliśmy 5 lat więcej na dokończenie budowy A4. Na S19 lat tyle czekamy, aż ogłoszą pierwszy przetarg na dokumentację...

~kierowca

Do manukun , idź do biblioteki której kolwiek w naszym mieście i poczytaj w poniedziałkowych Nowinach o budowie tej ekspresówki. A po przeczytaniu tego artykułu na kolanach przeproś kierowce bo wszystko co kierowca napisał to prawda. Już na początku 2022 roku wszyscy będziemy jeździc tą ekspresowka zwaną Via Carpatia .

~jkl

Całe szczęście że PO tu nic nie buduje, bo by płakali okradzeni podwykonawcy a i jakości technicznej nie byłoby co oczekiwać.

manukun

@kierowca
Edziu, nie osmieszaj się. Kilka odcinków nie ma wydanej nawet zgody na budowę, a ty jak zwykle przed wyborami bredzisz o oddaniu do użytku w przyszłym roku. Nie mówiąc o reszcie, gdzie oprócz kresek na mapie nie ma nawet koncepcji programowej. A gdzie decyzja środowiskowa, projekt, przetargi i budowa? Ni ma! Są tylko bajki Edzia

Nie byłeś nawet w sąsiednim województwie, gdzie mają niemałe opóźnienia w budowie tuneli w trudnym fliszu karpackim, a bredzisz o "wszystkich województwach".

Dobry towar macie w partii...

manukun

@dubpit
Za PO S19 Rzeszów Lublin byłaby gotowa. Gadaj co chcesz, ale im bardziej zależało na połączeniu miast wojewódzkich ze stolicą i efekty były. Za to mieli gdzieś resztę tej ekspresówki, zgodnie z koncepcją "chooy z Polską wschodnią"

PiS tymczasem gada, i gada, i gada. Wielki priorytet S19 widać szczególnie w opoznianiu przetargów na budowę odcinka Rzeszów-Lublin liczonym w latach, chociaż nie było odwołań wykonawców. Zauważ tempo prac przy pozostałych fragmentach S19 - kilka lat gadania o priorytetowym podejściu rządu, a fakty są takie, że nawet nie zaczęli prac nad dokumentacją. W polskich warunkach od rozpoczęcia do oddania do użytku drogi ekspresowej mija 10 lat.

Zobacz na S74 - tyle gadania, konferencji prasowych i dalej nie ma nawet rezerwy terenowej, chociaż przebiega przez tereny, gdzie intensywnie budowane są domy.

Tak samo jak na reszcie S19 - dużo gadania od kilku lat, a nawet zgody środowiskowej nie ma, chociaż te 5 lat było w pełni wystarcza

~kierowca

Cała ta ekspresówka została podzielona na 10 kilometrowe odcinki po to aby w przyszłym roku wwszyscy kierowcy mogli z niej korzystac. W Chinach wybudowano kilka szpitali w ciąg tygodnia a u nas nie da się wybudowac Via Carpatii w ciągu 2 lat w takie brednie tylko manukun wierzy. Zostały już zrobione przetargi na tą droge w całej Polsce i robota dzięki temu, że mamy lekką zime posuwa się w ekspresowym tempie. Specjalnie jeździłem po wszystkich województwach aby zobaczyc w jakim tempie jest budowana ta ekspresówka.

~Dubpit

Zamknąć się i nie szczekać bo za PO jak by dalej rządzili to by tu nic nie ruszyło jak to powiedział u sowy jeden z tych byłych 'ch. j tam z tą Polską wschodnią'

manukun

@zasp
Nie wymagaj od działacza partyjnego obiektywizmu. On ma bredzić o totalnych, sądach czy Tusku, a nie pisać rzeczowe komentarze o politycznych opóźnieniach w budowie ekspresówek w regionie. S74 kilka lat leżała na półce, ludzie budowali domy aż te tuzy intelektu z ministerstwa wymyślili oderwane od rzeczywiści nowe warianty. Dużo gadają, a robota stoi. No ale czego oczekiwać odludzi, którym teściowa albo wujek załatwili robotę w partii?

manukun

Edziu dalej się kompromituje. Tym razem ukrywa się na forum jako"kierowca". Z całej via carpatia w budowie jest raptem kilkanaście odcinków. W Polsce między Rzeszowem i Lublinem powinna kończyć się jej budowa. Priorytet dla rządu oznacza celowe opóźnienia przetargów, żeby realizacja była hucznie rozpoczynana w kampanii wyborczej przed tłumy działaczy partyjnych. Rzecz jasna najbardziej przed kamerę pchają się ci, którzy najmniej w sprawie zrobili. Tymczasem rzeczywiści ojcowie i matki projektu są ignrorowani.

Jedyny węzeł niżański, a władz samorządowych nie zaproszono. Tymczasem karierowicz od bubli inwestycyjnych organizuje kolejne konferencje prasowe na otwarciu każdej piaskownicy. Może trzeba kupić łopatki i wiaderko, żeby nauczył się podstaw zarządzania projektami infrastrukturalnymi? Przynajmniej mieszkańcy nie byli by stratni na jego fuszerkach.

~Zasp

@jasiek, napisz co wybudowali ci propagandziści przez 4 lata? Cykl budowy drogi w klasie s to 30 do 33 miesięcy. Ile kilometrów i gdzie? Czekam!

~Sam

@Kierowca w przyszłym roku 2021to będziesz jeździł, co najwyżej du.ą po nieheblowanej desce. Walnij się w ten pusty pisowski łeb i mocy nie żałuj. Nawet za pięć lat nie pojedziesz z do barwinka s19. Ile wybudowali w ostanie cztery lata tej drogi. Odpowiadam 0 zero metrów. A gdzie odcinek z LU na Litwę. Też 0, zero metrów. Żadna twoja propaganda, nawet wiara nie wybuduje nic.

~Jasiek

Totalnym nie w smak budowanie czegokolwiek na Podkarpaciu.

~kierowca

Do sam, cieciu nie masz pojecia jak sie buduje drogi ekspresowe to sie nie kopromituj. Cala ta ekspresowka zostala podzielona na dziesiatki odcinkow i rownoczesnie trwa budowa wszystkich tych odcinkow. W przetargach wystartowalo setki firm i kazda robi swoj odcinek tak ze w przyslym roku bedzie ta droga do samej Grecji skonczona. Bo na Slowacji i Rumuni juz jest gotowa a takze w Bulgarii, nigdy sie nie wypowiadaj w tematach o ktorych nie masz zielonego pojecia.

~stal

Budowa odcinka Nisko - Podgórze rozpoczęta ale dlaczego na otwarciu nie było władz Nisko ??? Kto to w sensowny sposób wyjaśni ???

~jack

Odnosząc się do postu o S-74. Tak, z tym nowym wariantem S-74 wyciągniętym z kapelusza w ostatniej chwili to wydaje się jakiś grubszy przewał jest. Droga powinna być jak najbardziej w linii prostej, aby skrócić odległość między miastami (Nisko - Opatów), co upraszcza budowę i później komfort jazdy. Zamiast tego wytycza się wariant drogi który jest najdłuższy (zatem najdroższy) i jest jak serpentyna (z Niska do Opatowa przez Tarnobrzeg). Czemu ma to służyć?

~Jet

Ci z tymi łopatami, tak ładnie ubrani na tych zdjęciach to grabarze?

broda

Bajonskie sumy sa takie ze wycena odbywa się na zasadzie operatu szacunkowego I dostajesz 70% wartosci z tym że to 70% to może byc tylko 50% lub mniej wartosci rynkowej. Pieniadze powinny byc wyplacone do 30 dni kiedy decyzja staje się ostateczna. Masz 120dni na wydane nieruchomosci jezeli wydasz w terminie do 30dni dostajesz dodatkowo 5% za nieruchomosc ziemską I 10tys jezeli jest pomieszczenie mieszkalne. Kiedy dostaniesz zalegle 30% nie wiadomo. Wycena nieruchomosci odbywa sie dla calego odcinka drogi czyli np 1000 dzialek/domów jezeli choc jeda osoba nie zaakceptuje wyceny I zlozy odwolane wszystkie wyplaty są wstrzymywane. Odwolane skladasz do ministra ktory moze je rozpatrzyc w 30dni albo I w rok. Minister nakazuje wojewodzie wyplate wiekszego odszkodowania ale wojewoda moze je wyplacic odrazu albo I za 2 lata ma na to jak mowi ustawa "rozsądny termin". Dalej pozostaje jedynie powodztwo cywilne w sadzie gdzie na dziedobry musisz wyplacic 5% wartosci odszkodowania o jakie się ubiegasz sprawa moze się ciagnac latami, najdluzsza trwala cos kolo 12lat.
Jezeli po decyzji wywłaszczenie nie masz gdzie mieszka starostwo powinno zapewnic ci lokal zastepczy na okres max 2lata. Zabierają ci dom 150m2 i oferują lokal zastepczy 40m2 do remontu.
Wracajac do operatu szacunkowego przy wycenie poczytaj co dzialo się w Rzeszowie, firma wybrana przez wojewode pozanizala ludziom nieruchomosci 2-3razy. Najwieksze zanizenie wynosilo cos 365tys!!! ludzie narobil rabanu ale nie wiem jak to się potoczylo dalej.
Wypieprzają cię z wlasnego domu I nie masz nic dogadania tak wyglada wywłaszczenie na zasadach specustawy drogowej.

~Ty to Ty

Mnie zastanawia ten fakt wysiedlania ludzi pod takie budowy.Czy tym ludziom wypłacają bajońskie kwoty,że tak lekko opuszczają domostwa.I gdzie oni wtedy idą mieszkać . Może ktoś mi naświetli temat..Tak też jest od Lublina do Kołbieli.

~Do manukun

Nie masz lepszego zajęcia tylko pier...e na forach ??

manukun

@sam
Edzio już jeździ tą ekspresówką koło Jeżowego do wyludniającego się Rzeszowa.

Co tam celowo opóźniona budowa S19, żeby latami wbijać łopaty na rozpoczęcie budowy każdego odcinka. Najwięcej ujada, że w czasach kryzysu (gdy A4 miała kończyć się koło Tarnowa, a o ekspresówce Rzeszów Lublin nikt nawet nie marzył) poprzednia ekipa zbudowała "tylko" 3 pasy z Rzeszowa do Sokołowa.

~Sam

@kierowca, gdzie jest cała gotowa? Do Grecji? To chyba palcem po mapie możesz buraku pojechać. Puknij się w ten pusty pisowski łeb i mocy nie żałuj. Co masz gotowe? Za dziesięć lat może będzie gotowa, jak po tych patałachach ktoś to zacznie budować, a nie pozorować lans z łopatą. Kiedy będzie gotowa z Rzeszowa do barwinka? 2027? Kiedy będzie gotowa z Lublina do granicy z Litwą? 2030?Prawie cała gotowa, tak samo jak gotowe do zamieszkania jest trzy miliony mieszkań. Ha ha. Ładnie ci pacynkę sprali. Twój wpis, to już nie jest przypadek, to stan umysłu!!!

~kierowca

Do sam, ciecu hejterze cala te ekspresowka jest juz prawie skonczona a ty cos bredzisz ze nic nie robiono juz za rok wszyscy beda mogli do Grecji jechac ta ekspresowka. A od Rzeszowa w strone Sokolowa PO zrobilo ta ekspresowke 3 pasmowa i PIS teraz buduje dodatkowy 4 pas bo co to za ekspresowka 3 pasmowa.

~Peters

Mam pytanie: Ta cala inwestycja ma sluzyc ludziom czy zwierzetom???

~Sam

W końcu po czterech latach nie robienia nic ruszyła budowa. Przypominam ze termin oddania do użytku odcinka LU do RZ był w 2019. Wstydu nie mają zangrosz!

~jasio

no to gdzie ja tera kupie rydel

~Inżynier

PO co nam drogi gdy mamy Galerie.