Zanim kot pojawi się w naszym domu

Image

Przyszły opiekun kota powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami żywienia, pielęgnacji i wychowania tych zwierząt. Trzeba liczyć się z ewentualnymi problemami z zachowaniem czworonoga i z jego zdrowiem. Właściciel kota musi być też przygotowany na wydatki takie, jak niezbędne akcesoria, karma, żwirek dla kota, wizyty u weterynarza, zabieg sterylizacji, leczenie w przypadku choroby zwierzęcia. Trzeba przemyśleć, czy mamy dla kota wystarczającą ilość czasu, co zrobimy z nim w czasie ewentualnych wyjazdów.

Zanim staniemy się właścicielami kota, trzeba się upewnić, że żaden z członków rodziny nie jest uczulony na jego sierść. Alergia to poważna przeszkoda, która może uniemożliwić bliski kontakt z pupilem.

Na przeszkodzie często stoi też posiadanie innych zwierząt. Nie powinno się brać kota do domu, gdy hoduje się chomika, myszkę, ptaka lub królika. Mruczek z pewnością je zaatakuje. Przeszkodą w adopcji kota może być posiadanie psa. Niektóre psy nie tolerują kotów.

Koty też często nie tolerują innych kotów na swoim terenie. Nowego przybysza mogą uznać za groźnego konkurenta, z którym będą rywalizować o teren oraz o uczucia właściciela.

Zanim kot pojawi się w naszym mieszkaniu, trzeba zabezpieczyć balkon i okna, najlepiej zabezpieczyć je specjalną siatką. Trzeba też usunąć z kociego zasięgu niektóre dekoracje, porcelanowe figurki, szklane przedmioty. Jest to koniecznie zwłaszcza przy małych kotach, które jak szalone biegają po mieszkaniu, skaczą, psocą, wspinają się po meblach, polują na różne przedmioty. Z pewnością niejednokrotnie coś uszkodzą.

Należy też schować kwiaty doniczkowe. Niektóre z nich mogą być dla kota trujące.

Wyprawka dla kota

Trzeba skompletować wyprawkę dla kota. Niezbędne elementy wyprawki to: kuweta (konieczna jest także dla kotów, które wychodzą z domu), żwirek, miski na karmę i na wodę, drapak dla kota (atrakcyjna oferta w sklepie Zwierzakowo.pl), transporter, zabawki, przyda się też legowisko, choć koty to zwierzęta, które same znajdują sobie miejsce do spania.

Gdy nowy lokator pojawi się w naszym domu, dajmy mu trochę czasu, by mógł się przyzwyczaić do nowego miejsca. Kot wcześniej czy później podejdzie do nowego opiekuna, zwłaszcza, gdy pokażemy mu jedzenie.

Koty to niekłopotliwe zwierzęta. Samodzielnie dbają o swoją higienę. Nie trzeba wyprowadzać ich na zewnątrz, by załatwiły swoje potrzeby fizjologiczne. Potrzebują za to przytulania, głaskania, zabawy z właścicielem. Trzeba więc poświęcić im trochę czasu, ale obcowanie z kotem dostarczy człowiekowi dużo przyjemności.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Jam ham

Volvo i tomtom !
Wlasnie takie debile jak wy, powinny miec kontakt tylko i wylacznie z pałą i zimną wodą

~pies

święta prawda kotek

~Kotek

"Pokaż mi jaki masz stosunek do zwierząt a powiem Ci jakim jesteś człowiekiem"
Nie od dziś wiadomo, że nie można być dobrym człowiekiem traktując źle zwierzęta niezależnie od tego jakie to zwierzę. Jeśli już decydujemy się na zwierzaka w domu to trzeba zdać sobie sprawę z odpowiedzialności za niego. Zwierzak przywiązuje się do nas i jego byt jest od nas uzależniony. Każda więc decyzja o przygarnięciu zwierzaka do domu musi być odpowiedzialna. To nie jest przedmiot jak krzesło czy szafka, które gdy się znudzą wyrzucimy. Zwierzęta odczuwają ból, ale i tęsknotę bo są żywą istotą.

~Volvo

Odprowadź go do jakiejś azjatyckiej restauracji, to jeszcze zarobisz.

~Tomtom

Ja mam psa który poluje na koty, niemal co dziennie jakiegoś zabija.

~Angela

Mam i dbam