Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Image

Kolejny rok z rzędu Stalowa Wola włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu.

Mimo, że od tragicznych wydarzeń minęło wiele lat, wciąż żyją ludzie- świadkowie tamtych dni, dla których mroczne karty historii wtarły się głęboko w pamięć i nadal są żywą raną w sercu. Póki jest taka możliwość należy poprzez naocznych świadków, ich dzieci i dzieci ich dzieci przekazywać prawdę.

Celem obchodów jest przypominanie historii Żydów podkarpackich, ich życia, kultury, wkładu w rozwój regionu, a w końcu tragicznych losów z czasów II wojny światowej. Rokrocznie do organizacji obchodów włącza się dziesiątki instytucji: bibliotek, muzeów, szkół, uczelni, gmin oraz stowarzyszeń, fundacji itp. Stalowa Wola jest wśród 36 miejscowości organizujących z tej okazji specjalne wydarzenia.

Rok 2020 jest rokiem szczególnym ze względu na dwie rocznice związane z pamięcią Holokaustu: 20. rocznicą uchwalenia Deklaracji Sztokholmskiej, na mocy której powstała Grupa Robocza do Międzynarodowej Współpracy w Dziedzinie Edukacji, Pamięci i Badań nad Holokaustem, dziś International Holocaust Remembrance Alliance oraz 15. rocznicą uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście. Oba te wydarzenia miały symboliczną datę właśnie 27 stycznia, w dniu rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

Stalowa Wola, a głównie Rozwadów- stare miasteczko, w którym przed wojną żyło i pracowało wielu Żydów, posiada bogatą historię i kulturę. Ma też swoich bohaterów, którzy uratowali od śmieci wielu Żydów. Dość wspomnieć dwóch bohaterskich lekarzy: Eugeniusza Łazowskiego i Stanisława Matulewicza, którzy opracowując szczepionkę wywołującą sztuczny tyfus uratowali od zagłady kilka tysięcy Żydów. Również Alfreda Markowska (Noncia), młoda wówczas dziewczyna uratowała z transportów śmierci około 50 dzieci romskiego i żydowskiego pochodzenia. I to właśnie między innymi jej osobie poświęcono osobną prelekcję w Bibliotece Miejskiej.

Stalowowolskie obchody rozpoczęły się w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, a następnie przeniesiono się na Rynek w Rozwadowie i do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli.

Materiał videoPrzewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Jaki polityk

Młody raper Filip J., brat polityka PiS, został zatrzymany z narkotykami. Jak dowiedział się reporter RMF FM, mężczyzna usłyszał już zarzuty. Jaki to może być polityk? No JAKI?

~@benekafera

Masz rację a macewy z żydowskiego cmentarza leżą pod asfaltem na drodze przed sklepem mięsnym Mathiasa. I wszyscy udają w urzędzie że nic nie wiedzą! Może ktoś otrze ślepia wreszcie???

art2deco

Może radni Bajek i Butryn się zorientują?

~baczes

Ta tablica w rynku Rozwadowa mogła upamietniac kogokolwiek .Tam nie sa pochowani zydzi ,urzednicy zakłamuja historie .Ta tablica powinna stać naprzeciwko dworca PKP ,tam jest ten dół z zabitymi.

~z internetu

Banaś nie śpi. Jak czytamy w internecie NIK zapowiada wnikliwą kontrolę w TVPiS. Trwa wielki popłoch i niszczenie dokumentów. Dowiemy się gdzie zniknęły ponad trzy miliardy!

~Skiba K.

TOMEK SYPIE
Człowiek Roku Gazety Polskiej, słynny Agent Tomek, amant patriota, którego biel zębów oślepiła zidiociałą posłankę PO, mistrz tajnych operacji, które miały pogrążyć wrogów PiS, wysypał się prokuraturze i TVN 24 i to jak cukier ze słoika. Kartonowy James Bond zeznał, że wykonywał polecenia służb specjalnych bossa Mario Kamińskiego, które miały wrobić prezydenta Kwaśniewskiego i jego małżonkę w fikcyjną aferę prania brudnych pieniędzy. Wszystko od początku do końca było zmyślone i denne, a agent Tomek miał stwarzać pozory wielkiej afery z udziałem Kwaśniewskich. Takiej klapy "misji oczyszczania państwa" to już dawno nie było. Chyba wproszę się do Jolki na pół litra.

PolakzPolski3

"Ma też swoich bohaterów, którzy uratowali od śmieci"

Od "śmieRci" zapewne.

PolakzPolski3

"Dość wspomnieć dwóch bohaterskich lekarzy: Eugeniusza Łazowskiego i Stanisława Matulewicza, którzy opracowując szczepionkę wywołującą sztuczny tyfus uratowali od zagłady kilka tysięcy Żydów."

Ładna bajka.

~@hutnik

Prezydenta zastepowała pani wiceprezydent. Mogła?
Gdzie ty ty nie widzisz Rady Miasta? Sa radni, oczywiście nie wszyscy, ale są.
Ciebie za to nie było.
Zalecam okulistę.

~hutnik

Tłumów nie widać. Ani Pana Prezydenta, ani Rady Miasta, ani duchownych. Przy przecinaniu wstęgi z byle powodu wszyscy są.

~Duch

Polaków zginęło o 3-4 razy więcej niż Żydów a wszystkich Słowian prawie 30 milionów w większości cywili czyli to był chyba holokaust Słowian. Hitler, Eichmann, Frank, Rosenberg, Goebbels i wielu wyższych oficerów to Żydzi, pożyczali na wojnę pieniądze od Rotschilda i innych bogatych amerykańskich pobratymców. Ludzie nie dajcie się oszukiwać.

~Taki jeden

To Podkarpacie to wazna rzecz. Ofiary holocaustu na Podkarpaciu czci caly swiat.Nie wiadomo tylko , czy to zasluga marszalka czy redaktorow portalu.

~TINA

A Rafał był?

~benekafera

Urzednicy ustawili ta tablice upamietniajaca zabitych żydów ,ale w złym miejscu .Tam nikogo nie zakopali.Żydów zabitych wywieźli w rów na dworcem PKP w Rozwadowie ,dawny teren cmentarza i zasypali .Tam w tym rejonie powinna być ta tablica a nie w rynku.

~Pytam

Ciekawe czy w Izraelu świętują tydzień pomordowanych Polaków przez Niemców za pomoc udzielaną Żydom?

~prawica

Sagatowska jak się przemiawia to trzeba coś o tym przynajmniej przeczytać a wychwalanie "wspaniałego" prezydenta za zatrudnienie syna umiech żenada, fakty są takie, że rocznie 500 osób opuszcza to miasto i nie są to osoby niezaradne życiowo, tak rządzicie "wspaniali" umiech

~wejmutka

cenzura działa

~Kantor

Kto przemawiał z przybyłych wdzięcznych organizacji żydowskich? Pomagaliśmy to wiemy, kto jeszcze się dowiedział i uświetnił spotkanie?

~do wejmutka

Zgadzam się w 100 %.
Jeśli chodzi o holocaust to ja znam tylko takie przedsiębiorstwo - które powstało żeby łupić kraje za wypłatę wymyślonych odszkodowań - jak chcą odszkodowania to niech się zwrócą do Rotschildów - którzy to sponsorowali Hitlera !
Od Polski to mogą dostać po wiaderku gruzu !

~saladyn

Kameleony w akcji ; zapamiętajcie te twarze

~wejmutka

Proponuję wprowadzić święto upamiętniające palestyńskie ofiary bezwzględnego syjonizmu oraz domagam się zaprzestania prześladowań i mordowań Palestyńczyków w strefie Gazy.