Co dalej z drzewami w mieście?

Image

Mieszkańcy Stalowej Woli zaniepokojeni są kurczącą się z roku na rok zieloną osłoną przed zanieczyszczeniami, które emitują miejscowe fabryki i wskazują, że jakość powietrza zależy w dużej mierze od obszarów zielonych. Z danych uzyskanych przez stowarzyszenie Nasze Miasto z Urzędu Miasta oraz Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa Starostwa Powiatowego wynika, że od początku 2015 roku do końca lipca 2019 wydano w gminie Stalowa Wola pozwolenia na wycinkę 4550 drzew oraz pozwolenia na wycięcie 52 306,42 m2 krzewów. Jeśli chodzi o nasadzenia kompensujące redukcję drzewostanu, od początku 2015 roku do końca 2019 w gminie Stalowa Wola przeprowadzono nasadzenia w liczbie zaledwie 71 drzew w 2016 oraz 40 w 2019. Nasadzono 1400 sztuk krzewów w 2019 r. To bardzo niewiele. Ale zieleń zanika również nie tylko na skutek wycinki, ale również na skutek niewłaściwej pielęgnacji drzewostanu.

- Prezydent obiecał, że zmieni się podejście urzędu do zielonej struktury miasta. Mamy nadzieję, że zmiany obejmą również jakość usług związanych z pielęgnacją. Do tej pory wykonanie tych zabiegów było niedbałe, prawdopodobnie robione przez nieodpowiednio przeszkolonych ludzi. Patrząc na sterczące kikuty i ogłowione korony, ma się wrażenie, że po cięciu "ma być widać" zabiegi, żeby nikt nie zarzucił, że płacone jest za nic. Dlatego nadal tnie się za dużo i byle jak. Wyjątek stanowi pielęgnacja wykonana w ramach rewitalizacji w Parku Charzewickim i na błoniach. Tam widać, że wykonywały to osoby przeszkolone- komentuje Łukasz Banasik ze stowarzyszenia Nasze Miasto.

Mieszkańcy widzą jednak światełko w tunelu. Prezydent obiecał sadzić sosny, pozyskując dotację z tzw. "środków norweskich". Po drugie, mają pojawić się tzw. "zielone przystanki". Na realizację tego zadania zostały zabezpieczone środki w budżecie na 2020 rok. Pojawiły się również strefy w Parku Charzewickim, w których nie są grabione liście co pomaga przezimować np. jeżom. W pierwszym kwartale tego roku radni miejscy będą również głosować nad ustanowieniem nowych pomników przyrody na terenie Stalowej Woli. W połowie grudnia poprzedniego roku w tej sprawie wpłynął do Urzędu Miasta wniosek Ernesta Rudnickiego z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, w którym wytypowano kandydatury na nowe pomniki (przy współpracy z członkami organizacji pozarządowych i radnymi ze Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego).

- Świadomość obywateli w obszarze ochrony zasobów przyrodniczych jest jednym z niewielu pozytywnych aspektów. W chwili obecnej powstała silna grupa mieszkańców, radnych miejskich i członków organizacji pozarządowych, która bardzo dokładnie analizuje to, co się dzieje w mieście, jeśli chodzi o zieleń. To bardzo ważny i istotny element kontroli społecznej. Często wspólnie rozmawiamy. Osoby te mają dużą nadzieję na współpracę z wiceprezydent Renatą Knap i wierzą, że właśnie dzięki pani wiceprezydent te zmiany będą postępować- twierdzi Łukasz Banasik ze stowarzyszenia Nasze Miasto.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~hipek

Racja,idita urzednik traktuje drzewa w miescie jako las i uwaza ze sosny po 70 latach nalezy wycinac bo tak sie robi w lesie.Czy te drzewo obłozone kostka nadal tak wyglada,to wyglada jak robota tego ,,janusza nosacza " małpy z dużym nosem

~jkl

Rozumiem, że ktoś traktuje drzewa w mieście jako las gospodarczy. Dlatego wycinane są sosny pamiętające czasy sprzed powstania Stalowej Woli zanim zeżrą je szkodniki. Ale żeby robić brzydkie "miotły" z drzew to przesada. Jak to wygląda?

~ulka

przyrodnik - po co było nasadzać jak drzew było dużo, jeszcze posadzone przed wojną. całe miasto było w zieleni. taki był zamysł mądrych projektantów miasta i COP-u. a obecni gospodarze im do pięt nie dorastają.

Mariusz77

Pseudo Przyrodnik.... Nie o nasadzenia tu temat tylko o masowej wycince .

~Barszcz,sosn

Co z tą sosną obłozona kostka betonową.Ciekawe czy to pomysł robola czy majster mu tak kazał ułozyc.Wstyd ,trzeba ratować sosne i powyciagać troche tej kostki.Co za idiota to układał???

art2deco

Susza i piasek. Trza podlewać.

~ibrachim50

A u nas na Poniatowskiego swierki 5 metrowe uschły /obok ,,Iglo""/,bo kazdemu było szkoda podlać i teraz zaznaczyli na pomaranczowo ,do wycinki .Nawet drzewa w tym zapylonym mieście usychają.Można sadzić nowe drzewa,ale teraz sa suche miesiace letnie i bez podlewania drzewo nie bedzie rosło .Dlatego starsze drzewa sa cenne ,bo daja cien i maja duzo korzeni .

~Przyrodnik

Na drzewach i ekonomii wszyscy w POKO się znają. Powiedz ile nasadzili w czynię społecznym przez 25 lat.

~xyz

Za blisko są posadzone bloków i więcej nerwów jak pożytku Wyższe jak blok i jak jest burza i wiatr to biją gałęziami o daszek i barierki balkonu W d***e z takim eko Ciąć i sadzić inne niskie

~Trzaska

A co ma być?
Drzewa rosną, ekoterrorysci z pseudoopozycji hejtują!

~inkas

piszecie, piszecie i nic z tego nie wynika. mają Was urzędasy gdzieś bo jest po wyborach.
Tu trzeba wyjśc na ulice, sciągnąć media i narobic szumu. ale chyba juz za pozno.

~Biały

~radny i @radny czy wy nie jesteście w zamówie z inwestorem,bo wasza spowiedż świadczy o tym.

~@radny

Pełna zgoda. Topole to chwasty. Ciąć!

~radny

Topole wycinać bo to pustaki .. i są nie bezpieczne dla otoczenia . Zasłaniają światło . Ciemno w mieszkaniach .

~gas

A co niby ma być z drzewami???
ROSNĄ!!!
Wbrew temu co wtłaczać nam chca ekoterroryści z pseudoopozycji!

~Julek

Tragedia kikuty straszydła co u nas wyczyniają.To ma być pielęgnacja drzew,to jest niszczenie drzew.Za to są paragrafy,ktoś odpowiedzialny za to powinien zapłacić wysoką karę finansową.Czy na tym polega rozwój miasta,że niszczy się zieloną infrastrukturę i jest brudno brudno wszędzie?

~Julek

Tragedia kikuty straszydła co u nas wyczyniają.To ma być pielęgnacja drzew,to jest niszczenie drzew.Za to są paragrafy,ktoś odpowiedzialny za to powinien zapłacić wysoką karę finansową.Czy na tym polega rozwój miasta,że niszczy się zieloną infrastrukturę i jest brudno brudno wszędzie?

~Julek

Tragedia kikuty straszydła co u nas wyczyniają.To ma być pielęgnacja drzew,to jest niszczenie drzew.Za to są paragrafy,ktoś odpowiedzialny za to powinien zapłacić wysoką karę finansową.Czy na tym polega rozwój miasta,że niszczy się zieloną infrastrukturę i jest brudno brudno wszędzie?

~korba

A co z kotami w St. Woli po mieszkaniach ile można wąchać te kocie gówna ile co to za przywileje mieszkają że im wolno

art2deco

Posadzimy nowoczesne drzewa i będzie gitara?

Mariusz77

do wiemy.... kilka osób z tego forum zna mnie osobiscie i wiedzą ze nie jestem żadnym darusiem czy innym trollem czerwnwgo lewactwa które tu pisze swoje kwiki .
Poprostu jestem normalnym czlowieki:m który ma otwarte oczy i widzi co się dzieje .

Czy wam buraczane sw)nie z pisu czy po nie miesci się w tych pustych łbach ze ktos moze mieć inne zdanie ?? Nie miesci się wam w zapaćkanym lebie taka czy inna ideologią ze ktos moze nie popierac ani lewactwa ani pisiorstwa ???
Wy wszędzie widzicie wrogów.... A chyba wiecie kto ciągle się boi ...

~wiemy

Do mariusz 77, [darusiu ] jeszcze nigdy nasze miasto tak wspaniale się nie rozwijało jak w ostanich 4 latach, ale ty jesteś za głupi żeby to zrozumiec.

Mariusz77

muchas ...gorzej jak w stolycy ktoś wpadnie na yntelygętny pomysł zrobienia z Lucka Drwala ministrem środowiska . Godny następca Szyszki bylby od wycinki .
Czy naprawdę wszyscy wyborcy pis są tak glupi i ciemni ?? Nie widzicie naprawdę co się w tej betonowej wsi wyczynia ??
Bardzo duza część z Was to starsi ludzie pamiętajacy jak kiedys to wygladało a jak wyglada teraz . Nie musicie tu tego przyznawać ale przed samym soba przyznajcie że w złym kierunku to idzie .

~Balanga

Nic nie robić, gadać :-)

~muchas

Jest proste rozwiązanie Lucek wynosi się do Warszafki,gdziekolwiek,a wtedy ktoś inny bedzie podpisywał wycinki i bedzie dużo lepiej.

~adam

przecie to jagodowa stolica Polski. gdzie beda rosly te borowki amerykanskie

art2deco

A gdyby tak wymusić na miejskiej spółce zatrudnianie przyrodników rekomendowanych przez NM?
Pomogłoby? W Warszawie są podobne pomysły,,,
Kombajnistów do trawników na przykład.

~Las

@prawda, przyroda prosi aby nic dla niej nie robić, a będzie jej bardzo dobrze.

~Obatel żbik

„Piękne” te kikuty. Pycha kroczy przed upadkiem.

~Prawda

Ta opozycja już śmieszna jest.
Co oni zrobili dla przyrody w Stalowej Woli?
Jakieś wymierne efekty?
Nie widzę.
Tylko hejt w internecie.