Uczcili pamięć powstańców

Image

Mija 157 lat od czasu wybuchu Powstania Styczniowego. Również w tym roku uczczono tych, którzy walczyli i ginęli myśląc o przyszłych pokoleniach.

22 stycznia 1863 roku, w będącym pod zaborem rosyjskim Królestwie Polskim, wybuchło Powstanie Styczniowe, które było największym powstaniem narodowym w naszej historii. W ciągu kilkunastu miesięcy jego trwania walczyło w nim ok. 200 tys. osób, z czego jednocześnie na polu walki stawało nie więcej niż 30 tys. Od początku walka przybrała formę walki partyzanckiej. Stoczono ponad 1200 bitew i potyczek w Królestwie, na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Przez 16 miesięcy powstańcy trzymali w szachu jedną z największych armii Europy. Powstanie zakończyło się klęską. Tysiące Polaków skutych kajdanami ruszyło w drogę zesłańczą na Sybir. Mimo porażki wzmocnione zostało poczucie narodowej solidarności. W naszym rejonie toczyły się walki m.in. w Zaklikowie, Lipie i Zdziechowicach.

Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tym roku na cmentarzu w Rozwadowie przed Pomnikiem Powstańców z 1863 roku, gdzie spoczywają szczątki nieznanych uczestników zrywu narodowego, spotkali się mieszkańcy, by pomodlić się za dusze zmarłych i bohaterów, zapalić znicze i oddać hołd przeszłym pokoleniom. Takie uroczystości są niezwykle ważne, zwłaszcza dla młodego pokolenia, które powinno pamiętać o tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość. Dlaczego jest to tak ważne?

- Przede wszystkim dlatego, żeby nie było tak jak ostatnio, kiedy słyszymy wypowiedzi różnych osób w świecie mówiących o historii, która nie była taka, jak oni mówią. Chodzi o to, żeby młode pokolenia znało prawdziwą historię- mówi podharcmistrz Zbigniew Partyka, drużynowy 54 Stalowowolskiej Drużyny Harcerskiej ZHP im. porucznika Bronisława Kochana.

I to właśnie ci młodzi ludzie poniosą prawdę w kolejne pokolenia, a historia, także ta lokalna będzie żywa.

Po uroczystościach na cmentarzu udano się do klasztoru, by wziąć udział w Mszy Świętej w intencji uczestników powstania.

Materiał video

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
art2deco

Czuwaj wiaro,,, Jedziemy dalej :-)

PS.
Sa tacy którzy przezywają dysonans poznawczy po książkach Putina.

~wiechu

"Chodzi o to, żeby młode pokolenia znało prawdziwą historię".Prawdziwą,nie pisaną na nowo jak to ma miejsce i u nas.Historia jest tylko jedna a najważniejsze,by była rzetelnie przekazywana.

~Zaraza

Mamy w mieście chińską firmę, w związku z wydarzeniami w Chinach, jakie kroki w tym kierunku podjęły nasze władze lokalne, wojewódzkie, itp. Chińczycy są obecnie w Chinach, witają ich nowy rok szczura, ciekawe czy nam prezentu nie przywiozą, w postaci wirusa, czy komponenty do produkcji maszyn są bezpieczne żaden tam na to nie nakaszlał, czy ludzie którzy tam pracują są bezpieczni, ich rodziny, a przez to pozostali mieszkańcy miasta i okolic.

~MFW

"- Przede wszystkim dlatego, żeby nie było tak jak ostatnio, kiedy słyszymy wypowiedzi różnych osób w świecie mówiących o historii, która nie była taka, jak oni mówią. Chodzi o to, żeby młode pokolenia znało prawdziwą historię- mówi podharcmistrz Zbigniew Partyka ...."

Podharcmistrz, przeczytaj co powiedziałeś i zastanów się czy cokolwiek powiedziałeś.