Niemy protest: Matki kontra ZUS

Image

We wszystkich większych miastach Polski, również w Stalowej Woli, odbywa się niemy protest organizowany przez Ruch Społeczny Kobiety na Działalności Gospodarczej kontra ZUS.

W Stalowej Woli, przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, pojawiły się napisy na tekturze i dziecięcych ubrankach. Wyrażono na nich swoją opinię wobec działań realizowanych przez ZUS względem matek wychowujących małe dzieci i kobiet w ciąży. Mowa tu o kontrolach i cofaniu świadczeń przyznanych kobietom kilka lat temu oraz trudnościach z uzyskaniem bieżących świadczeń związanych z macierzyństwem.

Skala problemu jest duża. Świadczenia wcześniej przyznane teraz są odbierane i uznane za bezzasadne. Ostatnio w mediach głośno było o kobiecie, której ZUS nakazał zwrócić świadczenia wcześniej przyznane na dwójkę dzieci. Wysokość ich wyniosła 200 tys. zł. Kobieta przekonuje, że firmę prowadzi od wielu lat i nie jest ona na pewno fikcyjna. Matki prowadzące działalność gospodarczą coraz częściej idą na wojnę z ZUS-em. Wiele spraw kończy się w sądzie. Kontrole mają na celu ukrócenie procederu wyłudzania świadczeń. Zdarzało się, że kobiety zakładały fikcyjne firmy, płaciły wysokie składki przez około 3 miesiące, by później pobierać wysokie świadczenia. Niestety, rykoszetem dostało się uczciwym bizneswoman, stąd protest przed wkładaniem wszystkich do jednego worka.

Głównym hasłem ruchu jest: "TAK dla kontroli, NIE dla nadużyć ZUS". Przy stalowowolskim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych hasła brzmią: „Składki ZUS ochoczo pobiera, zasiłki matkom bezpodstawnie odbiera”; „PiS nakazuje, ZUS realizuje, matki - dzieci - firmy niszczą! Upadają! Protest Matek 8.01.2020”; „ZUS daj na mleko, nie zabieraj, protest matek”; „ZUS daje i odbiera, niech się w piekle poniewiera”; „Stop niszczenia - polskich rodzin – przedsiębiorców, matki kontra ZUS”, „Przedsiębiorca w ciąży, ZUS- owi niewygodny”.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~do gościa

Czy w twojej zakutej pale jest jeszcze odrobina szarych komórek??
Nie wszyscy pieją z zachwytu nad Kaczorem, tak jak nie wszyscy którzy nie kochają Kaczora i PIS st opozycją baranie

Po stronie PIS są opłacani etatowi "piejacze" i hejterzy... w Stalowej nawet kilku słynnych
Niezorientowani wierzą "piejaczom"
wyjaśniam: "piejacz" to ten co pieje z zachwytu

~matka

Panie emeryt... przestań piep..ć
500+??? One płacą, zarabiają, mają firmy.. mają gęby obetrzeć 500+??? Im się to należy, a nie że wyciągaja bezpodstawnie ręce.
500+ jest dodatkowo, bo tak sobie Kaczyński wymyslił - tak naprawdę to jest kure.two

~dlaczego

A mnie zastanawia jedna rzecz skoro to uczciwy protest to dlaczego żadna matka na tych zdjęciach się nie pokazała czy oby nie dlatego że czują się oszustkami.

~uczciwy

Do dario, masz 100 procent racji i wszyscy cię poperają bo ja chcę życ w uczciwym państwie gdzie ludzie się dorabiają bardzo ciężką pracą a nie przekrętami. A najlepsze jest to , że kradzione nie tuczy tylko rozumu uczy , wcale się nie zdziwie że ZUS wytoczy im sprawy w sądzie i trafią na pare lat za kratki.

~emeryt

Śmieszą mie takie napisy [ZUS daj na mleko a ie zabieraj] czy te matki nie ostają 500 plus co miesiąc, jeszcze od ZUSU by kase wyciągały. Przecież ZUS jeszcze nikomu złotówki nie zabrał jeśli nie musiał .

~www

Gość: Jak rozumiem to ty jesteś z jakiejś koalicji? Chyba z koalicji obrażalskich panienek, bo już według was jak Polak powie cokolwiek co nie jest po linii władzy to jest już z opozycji. I to totalnej. Byście się szkodniki zastanowili w takiej sytuacji co można zrobić, żeby nasza Polska funkcjonowała lepiej, a nie lejecie ten beton propagandowy. Z tego co tu w komentarzach opisano system nie jest sprawiedliwy i cierpią na tym też uczciwe osoby. Należy to wyjaśnić i zmodyfikować procedury działania tak, żeby łapać tylko oszustów a uczciwych ludzi nie szarpać lub przynajmniej kontrolować w mniej uciążliwy sposób.

mark30

zus i nfz to takie instytucje ze ich niestety nic i nikt nie rusza

~Gość

Nie wiecie kto powiesił te szmaty ?
Nasza opozycja kochana. Przecież oni się wszystkiego chwytają. Kościoła, sądów, zusu, szkół, lasów. Przez osiem lat słyszeliśmy tylko kryzys, zaciskać pasa, sprzedali stocznie, cukrownie, ziemie, kopalnie. Myślicie że ich obchodzą matki czy nauczyciele? Wykorzystują ich do propagandy, a Ci idą jak osły za nimi.

~AAA

3 śpioszki jeden karton i 14 zdjęć i ani jednego nazwiska i co najlepsze nie poznacie żadnego nazwiska bo tak jak pisał kolega niżej to był normalny proceder lecenie z zusem w ch.. nawet na imprezach się tym chwalono żadna tajemnica a teraz jak ktoś to ukrócił i trzeba pieniądze oddać to wielki płacz i lament. Za wszystko przyjdzie kiedyś nam zapłacić

~Obserwator

Do Szanownego Pana ~bum
ale wie Pan że artykuł porusza kwestie zasiłku macierzyńskiego który jest niezależny od np. alimentów czy obowiązku łożenia przez ojca na dziecko?

~bum

te dzieci maja ojcow i niech oni loza na dziecko

~Luka

Luka w ZUS a kobiety skorzystały. Tylko sąd został. Roszczenia ZUS są bezpodstawne. Sama się zastanawiałam nad tym he he. Najpierw trzeba sobie zapłacić sklatki przez parę miesięcy - te wyższe i w spokoju wychowywać dzieci. Tyle lat składek moich rodziców i gu..o emerytura. Po premii paniom z ZUSu i się podrowna kasa. Jedne marmurowe schodki mniej.

~Obserwator

Komentujący w ogóle nie mają pojęcia o co w niniejszym proteście chodzi...
Przykłady z praktyki - Kobieta zatrudnia się na podstawie umowy o pracę, po 2-3 miesiącach zachodzi w ciążę, ustalone wynagrodzenie ponad minimalne tj. np. 3.000,00 zł, po kilku miesiącach przechodzi na urlop macierzyński a tu ZUS aby nie wypłacać zasiłku w postępowaniu kwestionue, by osoba była zatrudniona. Po wykazaniu, że kobieta faktycznie pracowała na umowie o pracę (odprowadzane składki, podpisane listy obecności, wysyłane maile itp.) to obniża podstawę, bo wg zus taka praca warta jest ówczesną minimalną, np. 2.100,00 zł brutto. Oczywiście przez okres kontroli kobieta jest pozbawiona zasiłku.
Inny przypadek - Kobieta przez x lat prowadzi zakład fryzjerski, jest przedsiębiorcą, zarabia ile zarabia, płaci składki, nagle zachodzi w ciąże i ZUS kwestionuje by przez te x lat prowadziła jakąkolwiek działalność. Chory system.
Chcąc go uszczelnić (bo faktycznie trafiały się kobiety - kombinatorki) uderzył w zwykłe osoby.

umarly

A czego się spodziewaliście? Od początku było mówione, że 500+ za które zostaliście kupieni, odbije się w innym miejscu kieszeni. Od dawna wiadomo że ekonomiczny analfabetyzm w tym narodzie ma się dobrze i skutki tego widać na każdym kroku.

~Xxx

Osoby prowadzące swój biznes najczęściej opłacają najniższy ZUS, odprowadzanie składek bardzo wysokich powinno się wiązać z super dochodami firmy- łatwo sprawdzić. Kombinatorstwo likwidować!

~Celozja

I bardzo dobrze, niech kontrolują.Dostają "pińset" plus oraz inne przywileje i ciągle im mało.Traktujcie mnie jak królową bo jestem w ciąży ,albo mam dzieciory. Ciąże traktują jak chorobę, wiecznie ich nie ma w pracy, a robić za nie trzeba...Skontrolować należy jeszcze LEKARZY którzy wydają fałszywe zaświadczenia o tym, że dana madka karmi..a wcale tak nie jest , a z pracy wychodzi godzinę wcześniej ,naciągaczki. Brawo ZUS! 3..2...1... atak madek...

~Marchewka

Dlaczego nie ma wizerunku ani jednej pani? Może dlatego że okazało się że ich praca to fikcja...prowadząc działalność każdy rozlicza się że skarobowka i wtedy nie ma problemu... Wystarczy okazać faktury które wystawilo się klientom czy wykaz z kasy fiskalnej...

~Dario

Przecież wcześniej był modny proceder że jak kobieta zaszła w ciąże to szybko zakładała firmę oczywiście fikcyjną lub zatrudniała się fikcyjnie u znajomego płaciła przez pół roku tylko i wyłącznie składki ZUS i tu najlepsze od zarobków rzędu 8 tyś po urodzeniu dziecka przez 2 lata otrzymywała wypłatę ponad 7 tyś na rękę zainwestowała ponad 20 tyś na składki a wyciągnęła ponad 150 tyś sami powiedzcie czy to jest ok bo jak te matki zgarniały nieraz po 100 tyś które im się nie należały to jakiś kaleka czy chory człowiek później nic nie dostał bo budżet ZUS nie jest z gumy

~Deszczowa

Bardzo dobrze... Niech kontrolują i odbierają świadczenia naciagaczkom... A co to matki sa nietykalne...

~Legnica

Afera w legnickim ZUS-ie nadal pod lupą prokuratorów. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze przedłużone zostało śledztwo w sprawie afery w legnickim oddziale Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tomasz Czułowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze wyjaśnia, że potrzeba czasu na analizę kolejnego materiału dowodowego.oddziale ZUS-u wybuchła w lipcu 2018 roku. Stanowisko stracił wówczas dyrektor Jerzy Ulewski, jego dwaj zastępcy oraz kilkunastu innych pracowników. W grę wchodzi wyłudzenie kilku milionów złotych. W proceder zamieszani mieli być pracownicy ZUS-u i członkowie ich rodzin.

~Baba

Brawo kobiety! Zus to samo zło, składki powinny być dobrowolne a nie wyludzane i zabieranie na Ame! Trzymam kciuki

~Pracownik

Popieram kobiety. Współczuję właścicielom firm bo żeczywiscie kontrolę nie dotyczą tylko ich samych, ale również kobiet pracujących w przedsiębiorstwach tych, które były lub są w ciąży. Strach zachodzić w ciążę by pracy nie stracić. Strach dp pracy chodzić w ciąży by dziecka nie stracić. Co wybrać.

~suweren

wybraliście pisoskie 500+ to teraz cierpcie. trzeba było zagłosować inaczej...

b.l.u.e.

Przecież wiadomo że Polak zawsze kombinuję. I te parę procent uczciwych jest na straconej pozycji.

~Anka

Wspieram PROTESTUJĄCE MAMY całym sercem.
Kilka lat pracowałam u wspaniałej kobiety, mamy trójki dzieci i przekonałam się wtedy jak ciężko być przedsiebiorcami . Państwo nie pomaga a utrudnia im funkcjonowanie.

~Jaja

Dodam, że teraz jest godzina 20.52 oczywiście środa

~Jaja

Czesiek, napisałeś pół godziny przed opublikowaniem. To tak ja superbohater. Uratował zanim samobójca pomyślał o śmierci.

~Czesiek

Ludzie kochani o co wam chodzi ? Wszystkie Madki ochoczo głosowały na PiS wszystko było obiecane 500+ na dziecko a nawet i na krowę , niestety rzeczywistość jest inna kończą się pieniądze których nie było od początku i trzeba za oszczędzić zaraz zrobi się kolejny przekręt i pare zł się znajdzie

remont

PIS ZUS PO SLD itd.. jedno zło to fakt.

~Rajmund

Prokuratury w całej Polskie bezwzględnie powinny do sądów kierować akty oskarżenia we wszystkich sprawach dotyczących wyłudzenia VAT-u, wyłudzenia wszelkiego rodzaju dotacji, wyłudzenia zasiłków chorobowych i macierzyńskich, gdyż jest to bezczelne okradanie uczciwych podatników.