Od środy tylko e-recepty

Image

W stalowowolskich przychodniach już od początku roku wydawane są e-recepty mimo, że te, które znamy przestały funkcjonować tak naprawdę dopiero dzisiaj, 8 stycznia 2020 roku.

Niektórzy obawiają się, że zwłaszcza starsi pacjenci mogą pogubić się w nowinkach, ale mimo, że lekarz ma nieco utrudnione zadanie, bo leki musi „wklepać” w system i wysłać przy pomocy Internetu w świat, to jednak summa summarum jest to rozwiązanie korzystniejsze dla pacjenta. Sprawdzaliśmy jak to wszystko działa u nas. Trzeba przyznać, że lekarze muszą uzbroić się w cierpliwość, bo oczywiście, jak to w Polsce, podczas wysyłania, program się wiesza i trzeba ponawiać działania (czasem nawet kilkakrotnie). Mamy jako pacjenci nadzieję, że wszystko z czasem się unormuje i ustabilizuje. Strach pomyśleć co to będzie jak zawiodą maszyny.

Ale po kolei. Idziemy do lekarza, przedstawiamy problem, jesteśmy badania itd. Później- to utkwiło nam w pamięci- obserwujemy jak wypisywana jest nasza recepta. I tu zmiana. Lekarz nie sięga już po papierowy plik recept by wypisać, wydrukować nam zalecenia co do leków. Teraz generowany jest specjalny kod, który po przedstawieniu w aptece, posłuży do wydania nam przepisanych medykamentów. Kod może trafić do nas na e-mail lub być wysłany SMS-em. Nasi lekarze rozumieją, że nie każdy ma takie „cuda” techniki w zasięgu ręki, więc kod może nam również wydrukować. Generalnie chodzi nie tylko o oszczędności papieru, brak pomyłki co do przepisanych leków, ale również oszczędność czasu pacjentów chorującym przewlekle. Od dziś taki pacjent nie będzie na przykład musiał już chodzić co kilka tygodni do specjalisty tylko po receptę, nie będzie więc marnował czasu, tworzył sztucznych kolejek. Jego lekarz może od razu wystawić mu receptę wielokrotną. Oznacza to, że z raz przekazanym kodem będzie mógł udawać się przez cały rok, co 3 miesiące, do apteki, by wybrać niezbędne mu do leczenia leki.

Jak już wspomnieliśmy, w Stalowej Woli taki system funkcjonuje od 1 stycznia. Pierwsze koty za płoty. Pacjenci nie narzekają, a lekarze szybko przywykli do nowinek. Oprócz tego z e-recepty wykupić można leki w różnych aptekach nie tracąc refundacji, można też, udostępnić bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków. Rodzice mają też dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia.

Przy okazji dobrze jest założyć Internetowe Konto Pacjenta. Można to zrobić poprzez zalogowanie się w Profilu Zaufanym (można założyć go TU albo przez e-dowód.

NFZ zapewnia, że pomóc w założeniu IKP mogą również lekarze rodzinni podczas pierwszej wizyty w gabinecie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~mała

Sporo nieprawdy w tym artykule.
E-receptę można było dostać od lekarza już w tamtym roku.
Co do otrzymania kodu do e-recepty, to trzeba mieć konto. Bynajmniej takie informacje można znaleźć na stronie e-pacjent.
Konta posiadać nie trzeba.
Lekarze drukują papierowe potwierdzenia do e-recepty i idziemy z tą kartką do apteki jak ze starą receptą. To potwierdzenie różni się od starej drukowanej recepty tym że każda pozycja ma kod kreskowy i tym, że po zrealizowaniu nawet całej e-recepty farmaceuta odda nam papierowe potwierdzenie.
Kolejny błąd to informacja że za pośrednictwem e-recepty można udostępnić bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków ooraz że rdzice mają też dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18 roku życia.
Do tych spraw akurat potrzebne jest internetowe konto pacjenta.
Natomiast żeby takie konto posiadać trzeba najpierw mieć e-dowód lub profil zaufany utworzony np za pośrednictwem internetowego konta bankowego niektórych banków.

~rafik

nie jest prawdą że system działa w stalowej woli od 1 stycznia e recepty w medyku wystawiane śą chyba od pażdziernika sam realizowałem e receptę w listopadzie i w grudniu nie było żadnego problemu w aptece przez internetowe konto pacjenta wiadomo dla starszych ludzi założenie takiego konta będzie na pewno trudnością ale jak otrzymają sam kod w przychodni to mam nadzieje że sobie wszyscy poradzą

~Realista

Lekarz będzie dalej mógł wystawiać stare recepty np na wizytach domowych.... tylko kto mu udowodni że wychodził z gabinetu?
Po co miałbym kłamać?

e2rds

Realista,nie wiem u jakiego lekarza byłeś i czy pod publiczkę nie kłamiesz, obecnie recepty, skierowania na badania i to od dłuższego czasu drukowane są na drukarce przez komputer, razem z kodem paskowym i to przez lekarza, z bardzo wyraźnymi danymi tak pacjenta jak i lekarza wystawiającego nie mówiąc o bardzo wyraźnym opisie leków. Dlatego nie wierzę w ten twój wpis i twierdzę, że to kłamstwo pod publiczkę.

~Realista

Dzisiaj otrzymałem jeszcze starą receptę i było namazgrane że odczytałem tylko 1z4 leków. Farmaceutka w aptece stwierdziła że nie ma jednego z tych leków. W drugiej aptece farmaceutka odczytała tę pozycję jako całkiem inny lek! A co gdyby to były leki na serce lub tym podobne?
Mam nadzieję że dzięki e receptom skończą się problemy z mazgraniem lekarzy....

~Realista

Nie jest wymagany telefon do
e recepty. Dostaniemy wydruk podobny do zwykłej recepty z kodem.

e2rds

he hee vel inteligent, waszą domeną są fałszywi świadkowie i fermy trolli, też za pieniądze.

~he hee

a kopertówki nadal w gotówce czy podac tylko przelew...?

e2rds

Arturo i Kebabowiec, czy myślicie, że lekarze to wymyślili, zobaczycie jaki będzie bałagan.

Kebabowiec

Arturo
"Nasi lekarze rozumieją, że nie każdy ma takie „cuda” techniki w zasięgu ręki, więc kod może nam również wydrukować."

~Arturo

To chore jak starsi nie mają telefonu to co

e2rds

oj boże, aleś ty głupi.

magpie

~Patryk . Nie ma już tradycyjnych recept. Będziesz musiał poprosić o wydruk kodu.

~ oj boże

A e-koperty gdzie? pod Senat? smiech2

~Patryk

Nie mam i nie chce mieć, smartfona, lekarz będzie mi musiał wypisywać papierową receptę.