W całej Polsce protesty przed sądami: Dziś sędziowie- jutro ty

Image

W środę od godz. 18:00 w wielu miastach rozpoczęły się protesty i demonstracje przeciw projektowi ustawy mającej dyscyplinować sędziów. Nowelizację ustawy złożyło Prawo i Sprawiedliwość, a przewiduje ona m.in. możliwość karania za podważanie skuteczności powołania innego sędziego, albo za działalność polityczną.

W Stalowej Woli o godzinie 18:00 przed sądem zgromadziło się kilka osób. Zapalili znicze i rozeszli się. O godzinie 19:00 znów przed sądem pojawili się ludzie. Zapalane znicze szybko zniknęły.

Kulminacja nastąpiła o godzinie 20:00 kiedy to przed sądem stanęło ponad 100 osób w różnym wieku. Postanowiono nie mówić za wiele, raczej przeprowadzić milczącą demonstrację. Przyniesiono ze sobą flagę Polski i flagę unijną, a także transparenty: „Obudźcie się! Jeszcze nie jest za późno!”, „Murem za sędziami”, „Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich, nie czekajcie dłużej”, „Dziś sędziowie, jutro my”. Dziękowano za tak liczne przybycie wszystkim uczestnikom i zapowiedziano kolejne protesty przed sądem, być może w godzinach porannych, by więcej osób mogło zobaczyć, że Stalowa Wola też mówi „NIE” i by pracownicy sądu mogli zobaczyć jak wiele osób stoi za nich murem. Skandowano: „Wolne sądy, obronimy”, „Demokrację, obronimy”, „Konstytucję, obronimy”, „Wolne sądy”. Uczestnicy protestu mogli zabrać do domów, wrzucić do skrzynek sąsiadów „Nową Bibułę”- niezależne pismo.

Podobnie było w około 150 miejscowościach. Na Podkarpaciu przyłączono się do akcji między innymi w takich miastach jak: Rzeszów, Nisko, Dębica, Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Pharaoncasinos, Mielec, Przemyśl, Krosno, Sanok, Jarosław, Lubaczów, Przeworsk, Strzyżów.

Materiał video

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.