„Szczęśliwa godzina”: Młoda Polska

Image

Blisko 70 dzieł najwybitniejszych twórców okresu Młodej Polski, m.in. prace Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego prezentowe są na wystawie „Szczęśliwa godzina”: Młoda Polska.

Ta niezwykła wystawa przedstawia wybrane aspekty jednego z najciekawszych i najważniejszych zjawisk artystycznych – Młodej Polski. W latach 1890–1914 sztuki piękne, podobnie jak literatura i muzyka, przeżyły swoją „szczęśliwą godzinę”. Do głosu bowiem doszły równolegle nie tylko rozmaite tendencje – secesja i symbolizm, „intensywizm” i protoekspresjonizm, japonizm – ale przede wszystkim pojawiło się wiele indywidualności artystycznych i powstało wiele dzieł programowych o najwyższym poziomie artystycznym, nie mających analogii w sztuce europejskiej tego czasu. I choć życie artystyczne intensywnie toczyło się w różnych miejscach, to kilka z nich jest szczególnie ważnych: pracownia artysty, wystawa, Akademia Sztuk Pięknych, salon, kawiarnia, muzeum Jasieńskiego i chata góralska. Prezentujemy zarówno obrazy Olgi Boznańskiej, ilustrujące jej relacje z Alfonsem Karpińskim, jak i twórczość jednej z największych indywidualności tego czasu – Witolda Wojtkiewicza oraz dzieła Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata, Wojciecha Weissa, Jana Stanisławskiego i jego uczniów, Leona Wyczółkowskiego, Tadeusza Makowskiego, Xawerego Dunikowskiego, Konstantego Laszczki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego.

- „Szczęśliwa godzina”: Młoda Polska”, to specjalny czas w sztuce polskiej. W momencie, gdy w bardzo krótkim okresie czasu spotkały się wybitne indywidualności, wielcy malarze, powstało wiele znakomitych prac, prac, które zaznaczyły się w dziejach całej polskiej sztuki i które do dzisiaj w bardzo mocny sposób oddziaływają na artystów, na nas wszystkich– mówiła Anna Król, kurator wystawy.

Prac na wystawę użyczyli prywatni kolekcjonerzy oraz Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Tatrzańskie im. doktora Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Zamek Królewski na Wawelu.

Podczas wernisażu wystawy odbył się koncert zespołu Ula Lazar Band.

Wystawę będzie można oglądać do 29 marca 2020 roku.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.