Świąteczne i ekologiczne stroiki w MBP

Image

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, każdy z nas myśli już o dekorowaniu swojego domu. Możliwość stworzenia własnoręcznie wykonanych, unikalnych ozdób świątecznych, dają od wielu lat warsztaty organizowane w stalowowolskiej książnicy. Cieszą się one wielką popularnością. Tym razem organizatorzy: Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli i Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Wańkowicza zorganizowali spotkanie, na którym tworzono ekologiczne dekoracje. Chętnych do wspólnego spędzenia sobotniego czasu było ponad 80 osób, a gościem warsztatów była pani Renata Knap, zastępca prezydenta Stalowej Woli.

7 grudnia w MBP dziadkowie, rodzice i ich pociechy wspólnie przygotowywali małe choineczki. Powstawały prawdziwe dzieła sztuki z wykorzystaniem surowców wtórnych. Warsztaty stały się okazją do dobrej zabawy, integracji ale i nauki. Rzeczom już nieprzydatnym, często wyrzucanym do kosza można było dać drugie życie. Z plastikowych kubeczków, zakrętek, starych tekturowych kartonów, guzików i wielu innych materiałów wtórnych, w połączeniu z gałązkami, szyszkami i mchem uczestnicy wyczarowywali oryginalne choinki. Wystarczyło tylko trochę pomysłowości i kreatywności. W niejednym stalowowolskim domu pojawi się teraz mała ekologiczna ozdoba, rezultat sobotniej pracy. Warsztaty były świetną okazją do wspólnej integracji mieszkańców i kreatywnego spędzenia wolnego czasu. Dla najmłodszych także spotkaniem edukacyjnym o recyklingu. Wielu uczestników dopytywało się o kolejne zajęcia.

Podczas warsztatów rozstrzygnięty został również konkurs na „Ekologiczny stroik świąteczny”. Podobnie jak warsztaty został zorganizowany dla mieszkańców naszego miasta przez Lucjusza Nadbereżnego, prezydenta Stalowej Woli i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli. Celem konkursu było: integracja dzieci i rodziców, wykorzystanie wiedzy o recyklingu i praktyczne doskonalenie umiejętności powtórnego wykorzystania zużytych materiałów, pogłębianie wiedzy na temat symboli związanych ze Świętem Bożego Narodzenia i rozwijanie u dzieci fantazji i twórczej wyobraźni. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie i zespołowe wykonanie przez dzieci i rodziców stroiku z surowców wtórnych. Na konkurs wpłynęło 9 ekologicznych stroików, wykonanych przez 25 osób - rodziców z dziećmi. Komisja konkursowa w składzie: Patrycja Żurawska – kierownik Referatu Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska UM - przewodnicząca, Joanna Rybak – kierownik Biblioteki Głównej MBP, Beata Życzyńska – kierownik Działu Promocji MBP, Agnieszka Stan – pracownik MBP oceniła prace, biorąc pod uwagę następujące kryteria: ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność pomysłu, dobór i wykorzystanie materiałów (surowce wtórne), wkład pracy, estetyka pracy i walory plastyczne (kompozycja, kolorystyka).

Przyznano następujące miejsca: I miejsce - Dorota Dwojak z dziećmi Agnieszką i Adamem II miejsce – Ewa i Jacek Adamczykowie z dziećmi Dagmarą, Anną, Kamilem II miejsce- Klaudia i Łukasz Urbanikowie z dziećmi Laurą i Nikodemem III miejsce – Katarzyna Puzio z synem Arturem III miejsce - Agnieszka Błaszczuk z synem Andrzejem. Renata Knap, zastępca Prezydenta Stalowej Woli i Ewa Biały, dyrektor MBP wręczyły dyplomy i nagrody. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe (gry planszowe), wszyscy pozostali uczestnicy konkursu drobne upominki. Dodatkowo dla twórców stroiku wykonanego z puszek po pokarmie dla psów, pani Annie Wiktor z córką została wręczona paczka karmy dla ich podopiecznych z gorzyckiego przytuliska dla zwierząt bezdomniaki.pl. Fundatorem nagród był Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Wystawę stroików obejrzeć można na holu MBP, na parterze do końca grudnia.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.