Spotkanie autorskie i nagrody za reportaże

Image

28 listopada 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli zaprezentowano najnowszą książkę Mirosława Osowskiego „Wilki morskie na lądzie”. Spotkanie było także okazją do podsumowania konkursu na reportaż „Muzykujące miasto. Wczoraj, dziś i jutro stalowowolskich tradycji muzycznych”.

Mirosław Osowski, od lat związany ze Stalową Wolą. Za twórczość literacką został wielokrotnie nagrodzony m. in. jest dwukrotnym laureatem Literackiej Nagrody Prezydenta Miasta Stalowej Woli "Gałązka Sosny" (2003 i 2017 rok). „Wilki morskie na lądzie” to zbiór opowiadań i humoresek. Znajdziemy tam utwory pisane już w młodości, ale opublikowane w wieku dojrzałym, jak też i takie, które zostały wydrukowane po raz pierwszy. Osowski wcześniej nie kwapił się z publikacją swoich utworów, żyjąc daleko od środowisk literackich i sądząc zapewne, że na wszystko przyjdzie jeszcze czas. Czas przyszedł w roku 2019.

Tematyka opowiadań „Wilki morskie na lądzie” jest bardzo bogata i różnorodna. Zaczyna się od wspomnień z dzieciństwa, spędzonego na wsi, w której autor wychowywał się i dorastał, potem przechodzi do reminiscencji ze swego pobytu w klasztorze, kopalni węgla kamiennego na Śląsku, by przejść do czasu studiów, latach spędzonych w Tarnowie, a kończy na wieku dojrzałym, nawrotem, do epizodu z odległej młodości. Osowski w swoich opowiadaniach eksperymentuje i próbuje różnych form narracji: listów, diariuszy, wspomnień, pisanych w pierwszej osobie. Są też teksty stylizowane na mowy sądowe, podkreślając autentyzm tekstów i autobiografizm, który tak bardzo charakteryzuje jego twórczość. Podczas spotkania w stalowowolskiej bibliotece, przed licznie zgromadzoną publicznością, literat opowiadał o kulisach powstawania opowiadań, podzielił się także informacjami o swoich zmaganiach z chorobą. Z czytelnikami spotkał się po niemal rocznej przerwie. W styczniu 2019 roku w MBP podczas podwójnego wieczoru autorskiego z Ryszardem Mściszem, zaprezentował ponownie wydaną i zmodyfikowaną wersję „Świniobicia”. Na rok 2020 w planach ma wydanie tomiku kojarzonego bardziej z poezją, a jeśli zdrowie pozwoli w 2021 roku wyda kolejną prozę.

Spotkanie literackie było także okazją do podsumowania konkursu na reportaż „Muzykujące miasto. Wczoraj, dziś i jutro stalowowolskich tradycji muzycznych”. Przyznano w nim 2 równorzędne nagrody w wysokości 300 złotych, które otrzymały panie: Alina Bytnar i Magdalena Pietrusiewicz.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.