Debatowano nad jakością wody w Niepodległej

Image

Jaką wodę pijemy na co dzień, jakim zasadom podlega nadzór na wodą w Polsce, jakie zagrożenia czyhają na dostawców i odbiorów wody? Dziś właśnie na te i inne tematy związane z wodą debatowano w Stalowej Woli. Konferencję zorganizował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stalowej Woli przy współudziale Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli, Starostwa Powiatowego i Zarządu Zlewni.

W auli biblioteki przy ul. Popiełuszki spotkali się ci, którzy na co dzień zajmują się tematami związanymi z wodą. Rozmawiano o gospodarce wodnej – celach i zadaniach w ochronie zasobów wodnych, zagrożeniach i ochronie wód w aspekcie zadań organów administracji, aktualnie obowiązujące zasady nadzoru nad jakością wody do spożycia przez ludzi, badaniach jakości wody do spożycia przez ludzi wykonywanych w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Stalowej Woli i oceniano jakość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi na terenie powiatu stalowowolskiego w 2019.

- Stalowa Wola ma jedną z najlepszych jakościowo wód w Polsce, nie tylko dzięki naturze, która wyposażyła nas w Puszczę Sandomierską, ale przede wszystkim dlatego, że Zakład Wodociągów i Kanalizacji jest najstarszym zakładem naszej spółki, a co za tym idzie, bardzo doświadczonym, gdzie są wyspecjalizowani pracownicy korzystający przede wszystkim z najnowocześniejszej technologii. Bardzo staramy się, żeby ta woda rzeczywiście była tylko w naturalny sposób filtrowana, dezynfekowana i tę wodę ze stalowowolskich kranów można śmiało pić prosto z kranu- zapewnia Karolina Głogowska z MZK.

- Zajmujemy 23 miejsce pod względem zasobów wodnych, jeżeli chodzi o Europę. Niestety, te zasoby musimy chronić (ta ochrona jest zarówno ilościowa, jak i jakościowa) po to tylko, żeby nasze dzieci mogły tej wody mieć w przyszłości więcej. Ochrona zasób wodnych polegać będzie na retencjonowaniu wody. Obecnie tego retencjonowania jest niewiele. Są plany zapobiegania skutkom suszy, jest taki specjalny program przeciwdziałania właśnie skutkom suszy. W tej chwili jest on poddany konsultacjom społecznym. Konsultacje trwają od 15 sierpnia do 15 lutego 2020 roku. Można wnosić konkretne uwagi, jest też specjalna strona internetowa, gdzie można składać wnioski. Stalowa Wola leży na zbiorniku wód podziemnych o nazwie Stalowa Wola- Rzeszów- Dębica. Nie należy się obecnie martwić tym dostępem, ale w przyszłości należy zadbać o wodę- mówi Witold Bielecki, dyrektor Zarządu Zlewni w Stalowej Woli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Jak mówi Stanisław Pieprzny, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stalowej Woli, konferencja pokazuje jak wiele osób, instytucji dba o jakość tej wody w powiecie. Dzięki staraniom tak wielu podmiotów mieszkaniec nie musi martwic się o jakość wody w swoim domu. Odkręcając kran zawsze ma pewność, że jest bezpieczny, a woda odpowiednia do spożycia.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.