Koniec miejskiego sezonu rowerowego

Image

Ponad 66,4 tys. razy wypożyczono rowery miejskie w tym sezonie. Teraz jednoślady przejdą konserwację i naprawy, by wraz z wiosną powrócić na ulice Stalowej Woli.

Sezon zainicjowano 24 kwietnia, a zakończono końcem października. W tym roku zmienił się operator systemu. Umowę miasto podpisało na 3 lata. Firma swoje usługi ma świadczyć za 1,6 mln zł. Jednoślady mają wmontowany gps, są więc zabezpieczone przed kradzieżą, ale jak wiemy w tym sezonie doszło do wyjątkowo wielu aktów wandalizmu. Na początek grupa młodzieży wydarła z rowerów gps-y. Jednoślady lądowały w krzakach, rzece, fontannie. Były nieszanowane, dewastowane i używane niezgodnie z przeznaczeniem. Wiele osób wciąż wyznaje zasadę: nie moje, to nie muszę szanować. Większość na szczęście doceniła możliwość skorzystania z miejskich rowerów.

System Roweru Miejskiego, jak wielokrotnie zaznaczał prezydent, nie jest po to by na nim zarabiać. Służy aktywności, budowaniu świadomości ekologicznej, bo ktoś zamiast podróżować autem, czy autobusem zdecyduje się przejechać kilka kilometrów na jednośladzie. Jazda od stacji do stacji, czyli na zasadzie” byle zmieścić się w czasie i nie płacić za wypożyczenie” wprawdzie nie przynosi zysków, ale... Ten fakt wytykają władzy przeciwnicy systemu dodatkowo argumentując swoje zdanie tym, że przecież większość ludzi w dzisiejszych czasach posiada własne rowery i płacenie firmie zewnętrznej grubych pieniędzy mija się z celem. Zwolennicy mówią, że nie w każdym przypadku bilans musi się domykać, a liczba wypożyczeń to cyfra imponująca, jeśli chodzi o miasto tej wielkości co Stalowa Wola. Statystyki mówią same za siebie. W okresie od 24 kwietnia do 31 października 2019 r. rowerzyści pokonali dystans prawie 163 tysięcy kilometrów, rowery były wypożyczone 66 463 razy, przy czym najwięcej wypożyczeń odnotowano w lipcu (522) i w maju (413). System zarejestrował 3 400 nowych użytkowników.

Wobec dużego zainteresowania systemem, w tym roku przybyło też stacji rowerowych i samych jednośladów. Na terenie Stalowej Woli znajdowało się w tym sezonie 12 stacji w lokalizacjach: Rozwadów Rynek, Al. Jana Pawła II – Górka, Rondo KEN, Hala Targowa, ulica Siedlanowskiego, Huta (obok bramy nr 3), Park Miejski, MDK, Staszica-Wzorcowy, Czarnieckiego, nadsańskie Błonia, osiedle Hutnik (koło Przedszkola nr 4). Aktywne stacje wyposażone są w 120 rowerów miejskich, a wśród nich 10 rowerów dziecięcych, 5 typu tandem, 10 rowerów cargo i 10 z fotelikiem dla dziecka.

Najpopularniejszymi stacjami i w tym sezonie były: Rondo KEN, Staszica- Wzorcowy, Hala Targowa.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.