80 rocznica napaści ZSRR na Polskę

Image

W niedzielę w Stalowej Woli z okazji 80 rocznicy zbrojnej agresji ZSRR na Polskę odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 17 września 1939 roku.

Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest od 2004 roku. Również w Stalowej Woli, za sprawą 88- letniego obecnie Salwiusza Zbigniewa Paszkiewicza, pamiętamy corocznie o zesłańcach. O tragicznych wydarzeniach sprzed lat przypominają członkowie stalowowolskiego Koła Związku Sybiraków, którego były radny miejski jest przewodniczącym.

Tradycyjnie już obchody rozpoczęły się przed tablicą umieszczoną na magistracie, wmurowaną z inicjatywy Koła Związku Sybiraków. Upamiętnia ona ppor. Henryka Kuca. W uroczystości wzięli udział Sybiracy, przedstawiciele lokalnych władz, policjanci, jak również młodzież ze stalowowolskich szkół, harcerze oraz poczty sztandarowe. Nie zabrakło Orkiestry Dętej MDK.Spotkanie tradycyjnie już poprowadził Zbigniew Paszkiewicz, który zsyłki do Kazachstanu wraz z matka i bratem doznał sam osobiście.

Przypomnijmy, że 17 września 1939 roku, łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

- Takiej represji nie stosowały nawet władze carskiej Rosji. Dwa pokolenia Polaków żyły w zakłamaniu i obłudzie. Odnośnie tamtych wydarzeń, dotyczących agresji Związku Sowieckiego, po agresji, napaści hitlerowców pisano i mówiono bardzo wiele, ale o agresji ZS nie pisano, a za mówienie ludzie szli do więzienia. To godziło w przyjaźń ze Związkiem Radzieckim. Czasami w Trybunie Ludu ukazał się artykulik, że to była bratnia pomoc. Wiemy, co to jest bratnia pomoc Związku Radzieckiego, a obecnie Rosji Putina, bratnia pomoc dla Gruzji, bratnia pomoc dla Ukrainy- mówił Zbigniew Paszkiewicz.

Obecnie historia jest odtajniana, przypominana młodzieży. Powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom, by pamięć o tamtych ludziach i wydarzeniach nigdy nie zaginęła.

Po przemówieniach odbył się apel Poległych, a następnie złożono kwiaty i zebrani udali się przed pomnik kpt. Kazimierza Pilata w Parku Miejskim.Spod pomnika uczestnicy uroczystości wyruszyli do Bazyliki Konkatedralnej, gdzie w południe odprawiona została Msza Święta w intencji ofiar napaści ZSRR oraz Sybiraków.

17 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej o godzinie 17.00 odbędzie się prezentacja książki i filmu Dionizego Garbacza pt. „Stalowa Wola – Wrzesień 1939” połączona z występami artystycznymi Stowarzyszenia Kulturalno-Historycznego „Dziedzictwo i Pamięć” z Jastkowic.

Materiał videoKomentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~koliii

Teraz mamy taką "bratnią pomoc" z USA. Kopią nas w dupę a "MY" się cieszymy.

~@egon

Chłopie wszyscy wiemy kim jesteś cwaniaczku. Prokuratura do ciebie zapuka za kłamstwa i hejt pod tym i wieloma innymi nickami.
Oglądaj Zalesie bo niedługo Załęże.

~Polska

Kto chce dla Polski i za ile to nie ta polska można wybrać dobrze konfederacja zaufanie!!!

~Polska

Nie ma litości dla kłamców dziś każdy może popiedziec co chce

~Polska

Przyznajcie się o Katyń i Wołomin wy bestie

~Polska

Wy zasr... Bolsze.... Wam się wydaje że możecie kłamać w nieskończoność my wiemy i będziemy pamiętać co się wydarzyło. Myślicie że wasz naród jest tak tępy że wam wierzy do dnia dzisiejszego to tak zostanie?

~Rory

Dlaczego nikt z opozycji stalowowolskiej nie pojawił się na tej uroczystości?
Czym takim byli nasi radni z SPS zajęci tego dnia?

~z internetu

Główna Niezależna Instancja Dziennikarzy Akredytowanych w skrócie GNIDA, to nowy pomysł w otoczeniu prezesa na podniesienie poziomu rzetelności zawodowej.

~Misio

A był może „edziu” on jest takim miłośnikiem L.N?

~Liljana

Lepiej jakbyście o 4 czerwca pamiętali!

~student

Wprowadzimy też cenzurę w sztuce. Postuluję, by reaktywowany Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk był imienia Jadwigi Kaczyńskiej, na pamiątkę długoletniej, zasłużonej pracownicy tego biura, mieszczącego się przy ul Mysiej, w Warszawie.

~z internetu

Żarty żartami, ale ja włączyłem telewizor kiedy prezes rozwodził się o sprawach gospodarczych i usłyszałem jak mówił, że po wojnie państwa miały właściwe podejście do ekonomii, bo umożliwiały społeczeństwom bogacenie się, ale potem doszedł do władzy neoliberalizm i wszystko popsuł. Ale teraz PiS wróci do dawnych wzorów i Polacy będą się bogacili w szybkim tempie.
Myślę, że trzeba jak najszybciej zgłosić kandydaturę Kaczyńskiego do nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. A póki co, w poniedziałek wszystkie oszczędności wymienię na dolary i euro. a potem zamuruję w piwnicy. Bo jak wygra PiS, to znowu wszyscy staniemy się milionerami. Jak przed rokiem 1995.

~W.Maziarski

Oto nasz program, który opracowali najlepsi eksperci. Żeby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej.
Kochani Polcy i Polaki, obiecujemy wam, że w ramach wstawania z kolan odbudujemy Stocznię Gdańską, w której zlepimy taśmą masowiec SS „Sołdek 2”.
Nie poprzestaniemy na tym. Odbudujemy jeszcze mnóstwo innych rzeczy, które były źródłem szczęścia i pomyślności naszych ojców, a które zabrała wam Platforma Obywatelska.
W Warszawie odbudujemy Fabrykę Samochodów Osobowych na Żeraniu i natychmiast zaczniemy w niej produkować elektryczne limuzyny Polonez. Już dziś uruchamiamy system przedpłat i talonów, by dać pierwszeństwo w zakupie bojownikom o Dobrą Zmianę i zasłużonym uczestnikom Wielkich Wyjazdów na Węgry.
Odbudujemy PGR-y, Koła Gospodyń Wiejskich, przywrócimy kartki na mięso i co miesiąc damy dodatkowy kilogram woł-ciel z kością na każde dziecko.
W Bielsku-Białej i Łodzi odbudujemy zniszczony przez Tuska przemysł włókienniczy i wznowimy produkcję krempliny tłoczonej w mrozy, z której będziemy szyć garnitury i garsonki, by nasi obywatele wyglądali równie modnie i elegancko, jak pan prezes czy Beata Szydło.

W Chorzowie odbudujemy zlikwidowaną przez PO Hutę Kościuszko i wznowimy w niej produkcję rur żeliwnych.

A w Wałbrzychu znów uruchomimy windy w szybach kopalni Chrobry, którą liberałowie pozbawili złóż. Nasz rząd już zwiększył import węgla, który teraz jedzie do nas pociągami z Rosji i płynie statkami z Afryki. Po przeładowaniu w Gdańsku przewieziemy czarne złoto do Wałbrzycha i wrzucimy je do kopalni Chrobry, skąd wydobędą je nasi górnicy.

Co jeszcze warto odbudować, Drodzy Polcy i Polaki? Co jeszcze chcielibyście wskrzesić spośród rzeczy, których pozbawiła was zdradziecka Platforma Obywatelska? Może audiofilskie magnetofony Kasprzak? Może wodę kwiatową „Być może”? Gospodarskie wizyty I sekretarza Komitetu Centralnego? Festiwal piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu? Albo Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk?

W najbliższych tygodniach nasi kandydaci odwiedzą wszystkie gminy, by spotkać się z wami i zapytać, co jeszcze trzeba odbudować. Głęboko wierzymy, że wspólnie zdołamy odbudować drugą Polskę. Pomożecie?

~17wrz!!!

Rocznica tej napaści jest 17 września więc skąd te pretensje do opozycji...

~pitbull

co to za policjant w poczcie sztandarowym - jak reprezentacyjny policjant tak wygląda to nie chce wiedzieć kto nas broni..

~rover

31 sierpnia 1988 roku na terenie Huty Stalowa Wola "zginął" porucznik Mieczysław Turbakiewicz. O tym TEŻ trzeba mówić stalowowolskiej młodzieży. Tak było i tego nie da się wymazać z historii Stalowej Woli. Niech pokolenia maja tego świadomość i pełną wiedzę. Przekazywanie całej prawdy jest naszym obowiązkiem. Nie możemy wybiórczo serwować młodym tego co chce obecna władza czy kościół. Historia to historia. Prawda zawsze musi być eksponowana. A może ktoś ze starszego czy średniego pokolenia powie, że śmierć Mieczysława Turbakiewicza w Hucie Stalowa Wola 31.08.1988r to nieprawda ?

~Mimo

Dlaczego opozycja się nie zjawiła? Jakie ważniejsze rzeczy mieli na głowie?

~jajaJakBerety

Wśród obietnic wyborczych, którymi PiS pochwalił się w swoim programie, zapisano likwidację opłat za wyrobienie dowodu osobistego. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że opłaty te zlikwidowano 10 lat temu.

~....

gaga, to pokazaliby u siebie. Po za tym to nie portal urzedu. Oni bardziej wyrachowani jak PiS. Widać małe uroczystości ich nie interesują

~gaga

Nawet jakby opozycja była to i tak by jej nie było. Bo 'kadrowanie" trwa.

~Szreder

Łucka z Raczkiem pogięło ...... Super z....... Odjechali .
patałachy nie patrioci
Bambusie WAWA czeka

~siwy

gdzie opozycja? czemu nawet przy takiej okazji nie umie się pokazać. piękne by to było

~Iwona

sagatowska znowu nie przyszła!

~zarzecze

Jak wojsko byli super ale fajnie

~@go123

Ruskie rzeczywiście weszli 17 a nie 15 września i takie są fakty. Faktem jest też że 1 sierpnia weszli do Stalowej Woli wyzwalając ją od hitlerowców ale o tym cisza! Bo PiSmatoły piszą po swojemu historię oderwaną od rzeczywistości. Podobnie jak to że Jadzia Kaczyńska walczyła w Powstaniu Warszawskim

~dziadek

go 123 oj ty durny ....ruskie weszły jak złodziej bez zaproszenia po cichu wbili nam nóz jakby w plecy wczesniej stalin dogadał sie z hitlerem a ty tu takie dyrdymały kreslisz.Nie wiesz nic to lepiej milcz!!!!!

~@go123

Ruski trollu
Powiedz to o "braku znaczenia" jeszcze raz. Gwałconym kobietom, mordowanym w Katyniu oficerom.
I Polsce, która utraciła ziemie na rzecz ruskich.

go123

Dzień Dobry;

Związek Radziecki zaatakował II Rzeczpospolitą 17 września 1939 roku.
A jest dopiero 15 września, więc te obchody to trochę za wcześniej.
Ale ówczesne Wojsko Polskie było rozbite już po pierwszym tygodniu walk z Wehrmachtem, więc atak Armii Czerwonej właściwie nie miał istotnego znaczenia.

~Rrrr

Opozycja świętuje z ruskimi.

~Bul

Nie widzę nikogo z opozycji!
Nie przyszli?!

Czekam na rozliczenie "gąsienic" Sorosa!