Restrykcje w gminie Bojanów w związku z afrykańskim pomorem świń

Image

Decyzją wykonawczą Komisji (UE) z dnia 3.09.2019 r. Gmina Bojanów w powiecie stalowowolskim została objęta restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń. Uważaj na to, co jesz.

Cała gmina została objęta obszarem ochronnym ASF (strefa żółta). W związku z powyższym wszyscy rolnicy utrzymujący świnie winni się dostosować do nakazów i zakazów obowiązujących w tej strefie. Hodowcy w tej sprawie otrzymali indywidualne pisma. Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woliw obszarze ochronnym obowiązują specjalne zasady uboju świń na użytek własny: ubojowi może być poddana świnia utrzymywana w gospodarstwie nie krócej niż 30 dni, ubój może być przeprowadzony tylko i wyłącznie po wcześniejszym pisemnym zgłoszeniu do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Stalowej Woli i badaniu dopuszczającemu ubój, obowiązuje pełne badanie przed ubojem i po uboju świń z badaniem na włośnie, a wyrejestrowanie w Biurze Powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Stalowej Woli musi nastąpić w ciągu 2 dni od dokonania uboju (do tej pory 7 dni).

O przypadku każdej padniętej świni rolnicy powinni informować Powiatowego Lekarza Weterynarii w Stalowej Woli. Każdy kto zobaczy też w lesie martwego dzika powinien ten fakt zgłosić. Prowadzenie nielegalnej (niezarejestrowanej) hodowli świń, jak też, prowadzenie jej w warunkach niezgodnych z obowiązującymi przepisami dla strefy ochronnej ASF grozi bardzo wysokimi sankcjami finansowanymi oraz utratą dopłat bezpośrednich. W trosce o własne zdrowie powinniśmy kupować wyroby mięsne od sprawdzonych dostawców, takich, co do których mamy pewność, że produkują z przebadanego mięsa, co sprawia, że ich wyroby są bezpieczne dla człowieka.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Dikson

To co w związku z pomorem? Może jakiś podateczek w górę ?

~Do lila

Nie wiesz co mówisz...

~Do lila

Nie wiesz co mówisz...

~Afgan

oj biedna nasza władza musieli wk... Afrykę

~Liljana

Nareszcie wprowadzono jakieś restrykcje. Oby przestrzegano ich po portugalsku, a nie po polsku. W Portugalii poradzili sobie z pomorem świń nie patyczkując się z rolnikami. Jeśli któryś miał w gospodarstwie zarazę i przestrzegał zasad, to dostawał odszkodowanie. Jeśli nie przestrzegał, cała hodowla szła do piachu i koniec. Ale u nas nikt jaj nie będzie miał. Zawsze przecież mogą palić opony i traktorami blokować drogi.