Co oznacza R w kółku oraz inne symbole przy logo firmy?

Image

Jeśli prowadzisz swoją działalność, zdajesz sobie sprawę jak ważne jest przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów. Narzędziem identyfikacji wizualnej firmy jest jej logo. Niektórzy przedsiębiorcy umieszczają przy nim symbole takie jak R w kółku, C w kółku, TM oraz SM. Niejednokrotnie są one używane bezprawnie, a także bywają błędnie interpretowane przez odbiorców. Co zatem dokładnie oznaczają? Co należy zrobić aby je uzyskać? Jakie korzyści płyną z ich używania? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na postawione pytania.

Co oznacza R w kółku?

Zarówno w przedsiębiorców, jak i ich klientów, symbol ® błędnie kojarzony jest z:

• oryginalnością produktu (co może zaskakiwać, bo jeżeli już ktoś decyduje się na podrobienie jakiegoś towaru, to najmniejszych problemów nie sprawi mu skopiowanie również R-ki);

• oznaczeniem praw autorskich.

W rzeczywistości symbol ® związany jest z angielskim słowem "registered" i ma znaczenie stricte prawne. Komunikuje on bowiem, że oznaczenie, przy którym występuje, to zarejestrowany znak towarowy.

Zobacz również:

Co daje patent i jakie w ogóle rozwiązania można opatentować?

Prawo do posługiwania się symbolem ®

Reasumując, symbolem ® posługiwać się mogą (lecz nie muszą) jedynie ci przedsiębiorcy, którzy prawidłowo przeszli procedurę rejestracji swojego znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Firmy, które umieszczają R-kę przy swoim logo choć znaku nie chronią narażają się na grzywnę do 5 tys. zł. Więcej o konsekwencjach takiego zachowania można się dowiedzieć z nagrania:

Materiał video

Korzyści płynące z posiadania praw do używania symbolu R w kółku.

Rejestracja znaku towarowego niesie za sobą wiele profitów. W kontekście korzystania z symbolu R w kółku, są to przede wszystkim wymienione niżej korzyści.

• Pozytywne przełożenie na wyniki sprzedażowe

Symbol R w kółku kojarzony jest z prestiżem firmy, oryginalnością produktów i wysoką jakością. Dzięki temu klienci chętniej wybiorą produkty nim oznaczone, ponieważ uznają je za godne zaufania.

• Ochrona przed kradzieżą marki firmy

Dopiero z chwilą rejestracji znaku towarowego stajesz się formalnym właścicielem praw do marki. Jednak w Urzędzie Patentowym panuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Oznacza to, że konkurent, który z takim wnioskiem wystąpi jako pierwszy, może przejąć Twoją markę.

• Ochrona przed naśladowcami

Nieuczciwa konkurencja stara się czasami przybliżać ze swoją nazwą do dobrze rozpoznawalnej marki. Mając zarejestrowany znak towarowy można z tym skutecznie walczyć. Po pierwsze, wykazanie przysługujących nam praw jest proste i ogranicza się jedynie do przedłożenia świadectwa ochronnego. Później sąd ocenia tylko czy oznaczenie, którego użył konkurent może wprowadzać klientów w błąd.

• Możliwość blokowania ofert konkurentów w internecie

Powołując się na numer prawa ochronnego, można zgłosić fakt naruszenia prawa do znaku towarowego takim portalom jak Allegro, OLX, eBay. Każdy z nich ma specjalną procedurę, w wyniku której usuwa się aukcje naruszające prawo. Jest to o tyle korzystne, że osiągamy zamierzony efekt bez wchodzenia w spór sądowy.

Co oznacza symbol TM przy logo?

Symbol TM związany jest z angielskim słowem „trademark” i oznacza dosłownie „znak towarowy”. Jest to oznaczenie używane na rynku jedynie dla celów komercyjnych. W odróżnieniu od R w kółku, symbol ten przy logo firmy:

• nie świadczy o tym, że znak towarowy został zarejestrowany w Urzędzie Patentowym;

• może być używany dowolnie przez każdego;

• używanie go, nie jest objęte żadnym rejestrem;

• nie wymaga żadnego zgłoszenia ani zastrzeżenia.

Chociaż stosowanie symbolu TM nie daje jednoznacznie podstaw do stania się właścicielem marki, warto posługiwać się tym oznaczeniem, ponieważ:

• jest to komunikat dla otoczenia, iż daną nazwę uważasz za swoją markę handlową; • informuje ono konkurentów, iż oznaczenie to jest niezarejestrowanym znakiem towarowym.

Co ciekawe, marka nawet jeżeli nie została zastrzeżona w Urzędzie Patentowym, do pewnego stopnia jest chroniona przez prawo. Poziom tej ochrony jest jednak minimalny. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym nagraniu.

Materiał video

Co oznacza symbol SM?

Symbol SM używany jest w odniesieniu do działalności związanej ze świadczeniem usług. Podobnie jak w przypadku symbolu TM, używanie go przy firmowym logo nie świadczy o zarejestrowaniu znaku towarowego w Urzędzie Patentowym.

SM oznacza znak usługowy (z angielskiego „ service mark”), który w Polsce zawiera się również w pojęciu znaków towarowych.

Posługiwanie się symbolem C w kółku

Wykorzystywanie symbolu © związane jest z prawami autorskimi ( jest to pierwsza litera słowa „copyright”). Prawa autorskie dotyczą m. in. praw do czerpania korzyści finansowych, które przysługują autorowi z tytułu wykonania dzieła. Może to być na przykład szata graficzna logo firmy, która jest chroniona prawem autorskim pod warunkiem, że jest dostatecznie fantazyjna.

Podsumowując, warto znać znaczenie powyższych symboli nie tylko dlatego, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji bezprawnego ich użycia, ale przede wszystkim po to, by móc w pełni korzystać z możliwości jakie daje umiejętne ich stosowanie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.