Centrum Kierowania Ruchem: w oku kamery. Wyrób sobie kartę mieszkańcu

Image

Podgląd na przystanki miejskiej komunikacji, zmiana wizerunku, nowe tablice informacyjne, biletomaty i miejska karta dla każdego mieszkańca. To część mobilnego MOF-u.

To, co zmieniło się na przystankach komunikacji miejskiej widoczne jest gołym okiem. Duże tablice informacyjne ułatwiają zapoznanie się z rozkładem jazdy, a biletomaty umieszone na niektórych przystankach i w autobusach w sposób łatwy i przyjemny dostarczą nam bilet bez zbędnego szukania po mieście kiosku.

W poniedziałek na terenie zajezdni MZK odbyła się konferencja podsumowująca projekt wart około 50 mln zł- Mobilny MOF w Stalowej Woli, który realizowany był z Gminą Nisko, Zaleszany i Pysznica. Zadania wykonane w naszym mieście kosztowały 44 mln zł (dofinansowanie wyniosło blisko 30 mln zł, w tym 6,5 mln zł odzyskanego VAT-u). Za 34 mln zł kupiono 19 nowoczesnych autobusów (10 Solarisów elektrycznych i 6 duże Autosany i 3 sanockie busy).

Jak powiedział podczas zorganizowanej konferencji prasowej prezydent Lucjusz Nadbereżny miasto wchodzi w XXI wiek z punktu widzenia komfortu i bezpieczeństwa pasażerów, a także wykorzystania nowoczesnej technologii w miejskiej komunikacji. W ramach MOF- u na mieście pojawiło się 30 elektronicznych tablic informacyjnych wyposażonych w Wi- Fi, z internetu korzystać można również w autobusach. W tablicach zamontowano kamery 360 stopni, dzięki czemu koordynator może śledzić to, co dzieje się na przystankach i reagować na akty wandalizmu, a także ocenić wykorzystanie linii o określonych godzinach. W czasie rzeczywistym można też obserwować przemieszczanie się autobusów po mieście. Zakupiono też wyposażenie dyspozytorni, serwerowni i punktów obsługi klienta, w których każdy mieszkaniec może wyrobić sobie kartę miejską „obsługującą” elektroniczne usługi funkcjonujące na terenie Stalowej Woli. Karta może być imienna, ze zdjęciem i danymi posiadacza lub na okaziciela. Zgłosić trzeba się albo do boksu na Wolności, albo na JP II (budynek Mostostalu).

Podczas konferencji obecni byli: prezes MZK Radosław Sagatowski i Ryszard Drobny, dyrektor Zakładu Komunikacji Miejskiej w MZK. Dziennikarze mieli okazję zobaczyć jak kartę miejską wyrabia sobie prezydent, a także przejechać się autobusem miejskim i sprawdzić jak funkcjonują nowości powstałe w ramach MOF-u. Karta miejska, która można doładować w biletomatach (Okulickiego przy wieżowcach, naprzeciwko PKS), Al. Jana Pawła II (naprzeciwko Centrum 4), KEN (parking) posłużyć ma m.in. jako forma płatności za bilety komunikacji miejskiej, a także wkrótce za ofertę Miejskiego Domu Kultury, MOSiR i Muzeum Regionalnego.

W ramach MOF-u powstało też rondo w ul. Energetyków.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.