Święto chleba, święto plonów w Gminie Zaleszany

Image

Za nami XXI Dożynki Gminne Gminy Zaleszany. Podziękowanie za plony i dzielenie się chlebem z tegorocznych zbóż to już tradycja wpisana w kalendarz gminny.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną sprawowaną w kościele pw. św. Leonarda w Turbi. Po niej różnobarwny korowód dożynkowy wyruszył na lotnisko w Turbi, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów. Wspaniała pogoda sprawiła, że świętować przyszło wiele osób z całego powiatu, ale nie tylko. Przybyło wielu znakomitych gości, sołtysów, przedstawicieli lokalnych społeczności i instytucji.

- Rolnicy gminy Zaleszany. To jest wasze święto, to wy dzisiaj świętujecie, a my dzisiaj chylimy przed wami czoła, przed waszym wysiłkiem, wkładem w rozwój kraju i rozwój gminy- witał wszystkich Wójt Gminy Zaleszany Paweł Gardy.

By tego chleba, który powstał z trudu i pracy rolników nikomu nie zabrakło. Takie życzenia płyną corocznie do mieszkańców powiatu. Bez chleba nie ma życia. Bez zboża, które wzrastało z trudu i znoju zatroskanego o los innych rolnika, nie byłoby tego bochenka, który codziennie gości na każdym polskim stole. Wie o tym każdy Polak, który zna i docenia wartość wypiekanego z ziaren smacznego pieczywa. W podziękowaniu za pracę i za obfite plony dożynkowe święto ukazało w całej krasie wiejską troskę o ludzkość. Złożone dziś wieńce nie tylko zachwycały artystycznym polotem, ale i były świadectwem tej pracy włożonej przez człowieka dla człowieka.

- Od 2 tysięcy lat my, chrześcijanie modlimy się tymi słowami: Chleba naszego, powszedniego daj nam dzisiaj. W obecnych czasach nie brakuje nam tego chleba, nie brakuje go na stołach, nie brakuje go na co dzień. Jest go pod dostatkiem. Nowe, młode pokolenie nie pamięta tego, ile pracy, wysiłku oraz trudu wymagało zapewnienie tego powszedniego chleba na codziennym stole. Teraz są maszyny, jest silne, uprzemysłowione rolnictwo. To polski rolnik wie, ile pracy trzeba włożyć, by powstał bochen chleba dlatego z takim szacunkiem i z taką pokorą, nabożną czcią podchodzi do chleba. Byłoby dobrze, by następne pokolenia z takim szacunkiem i pokorą traktowały chleb i doceniały ciężką pracę rolnika- powiedział wójt.

Przypomniał też, by nie zapominać o tych, którzy tego chleba nie mają i by dzielić się nim z nimi pamiętając jak wiele zawdzięczamy naszej ziemi.

Na świętujących czekało mnóstwo atrakcji, smacznych potraw i dań z grilla, ciast, lokalnych specjałów. Na koniec przewidziano występ zespołu Power Play, ZPiT Racławice z Katolickiego Domu Kultury w Racławicach, koncert zespołu Masters i dyskotekę pod gwiazdami, a także pokaz laserów.

Materiał video

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.