Sytuacja w szkołach średnich w powiecie. Czy zabraknie miejsc?

Image

Kumulacja roczników sprawiła, że trudniej się było dostać do wybranej szkoły średniej. W Polsce niezadowoleni z reformy rodzice i uczniowie protestują. Co słychać na lokalnym podwórku?

Jak dowiedzieliśmy się w starostwie w powiecie stalowowolskim nie było większych problemówz dostaniem się do wymarzonej szkoły. Tym samym wzrost liczby uczniów starających się o przyjęcie do szkół średnich nie zaburzył systemu lokalnego szkolnictwa.

Spójrzmy na statystyki. Do stalowowolskich szkół prowadzonych przez powiat zostało przyjętych 1795 uczniów, z czego 878 po szkole podstawowej i 917 po gimnazjum.

- Zostały utworzone 64 oddziały, o 2 więcej niż było w planie. W tym momencie średnia liczba uczniów w oddziale to 28– mówi Bożena Karlik, naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli.- Zaplanowanych było 31 oddziałów techników i tyle też utworzono. W planie było utworzenie 9 oddziałów szkoły branżowej I-go stopnia, uruchomiono 8. Więcej niż było w planie utworzono oddziałów na kierunkutechnik informatyk w Centrum Edukacji Zawodowej. Tam był zaplanowany jeden pełny oddział tego kierunku i pół oddziału innego kierunkiem, a w sumie utworzono 3 oddziały, czyli dwa razy tyle. W ZSP nr 1 w planie było utworzenie w liceum połowy oddziału klasy policyjnej połączonej z inną klasą, a utworzono 2 oddziały. W ZSP nr 3 planowany był jeden oddział technik żywienia i usług gastronomicznych, a utworzono 2 oddziały. [p]Na razie nie ma pewności co do tego, czy uczniowie nie będą musieli chodzić na 2 zmiany. Okaże się to po ułożeniu tygodniowych planów nauczania w szkołach, ale starania idą w kierunku, by młodzież w swoich szkołach nie przebywała jednak dłużej niż do godz. 16:00.

- Rozeznawaliśmy tę sprawę wczesną wiosną i nie powinno być jakiś większych problemów– mówi naczelnik.

Już w sierpniu będzie też wiadomo czy do pracy w szkołach będą potrzebni dodatkowi nauczyciele. W trakcie wakacji może się okazać, że ktoś pójdzie np. na urlop dla poratowania zdrowia, czy też urlop macierzyński lub ktoś przedstawi zwolnienie lekarskie na dłuższy okres czasu. W szkołach powiatowych pracuje około 500 nauczycieli. Możliwe jest, że któraś szkoła będzie potrzebowała obsady na część godzin.

W stalowowolskich szkołach średnich będzie się uczyć około 500 uczniów spoza powiatu, co świadczy o wysokim poziomie nauczania i dobrej renomie szkół. Dla przyjezdnych funkcjonować będzie bursa międzyszkolna, w której będą właśnie remontowane łazienki, a także piętro gdzie mieszkają dziewczęta.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Żal

Panie Starosto - Po prostu żal. Ale przy okazji - czy obowiązek publikowania oświadczeń majątkowych nie dotyczy gmin w których rządzi PIS? Przecież ustawa jest jasna. Powiat Stalowa Wola wstydzi się.

~rodzic

Ja mam wrażenie, że ten człowiek został zmanipulowany. Każdy kto oglądał widział, że on nie wie co mówi. Biedny. Będzie musiał patrzeć w oczy np. sąsiadom, znajomym. Nauczycielom spojrzy w oczy w które napluł? Będzie musiał.

~toto

Ja nie mogę wyjść z 'podziwu" dla p. Zarzecznego by w tak nikczemny sposób się publicznie zachować względem... samorządowców z całej Polski! On mówiąc kolokwialnie wziął i napluł im w twarz. Czy to miała być demonstracja jego wielkości i niezależności ale zarazem zrobienie z siebie podnóżka władzy, czy liczenie na jeszcze większe konfitury? Dowiódł ewidentnie, że nie wie co to jest samorząd a także solidarność między samorządowa! Po prostu dał ciała ale czy musiał?

~Odi

Fakty TVN zestawiły Stalówkę z dużymi miastami. Wyszło że w naszym pisowskim pokazowym kołchozie jest jak za Gierka w Manieczkach pod Poznaniem gdzie towarzysze z bratnich krajów i że zgniłego zachodu byli zwozeni aby pokazać jaki jest dobrobyt w komunie.
Nie muszę chyba dodawać jaki to wstyd że tyłu ciemniaków tu mieszka.

~k.j.mać.

Szczególnie urlop macierzyński wyskakuje znienacka.

~Problem

No dobrze,ale kto wierzy starostwu?Może tak jak w porządku jak sprawa wypadku w budowlance czy wygłupy Andresa z zaginionym w niewyjaśnionych dla opinii publicznej okolicznosciach księdzem wychowawcą
NIK opublkowala informacje na temat problemów z reformą.
Nasz region wygląda na to,że wyjdzie z tego jeszcze jako tako,pomijając szereg innych problemów.Weszlo zarządzenie ,że uczniowie nie mogą wychodzić w czasie lekcji do toalety.
Ciasno było już wcześniej
Czy ktoś pomyślał jak będzie to wyglądało teraz?

~Roar

U nas wszystko ok, ale polonistka lamentuje na fejsie...

~Klops

Nauczyciele do roboty !!!!

~aaa

lud tak chciał, tyle wystarczy