Urzeczywistnia się współpraca w ramach Czwórmiasta

Image

Przedstawiciele Urzędów Miast ze Stalowej Woli, Tarnobrzega, Niska i Sandomierza wzięli udział w dwudniowych warsztatach z przygotowania wspólnej strategii samorządów.

Wszystko w ramach podpisanego 5 kwietnia 2019 r. porozumienia o nawiązaniu współpracy między tymi miastami, które ustanowiło tzw. Czwórmiasto.

– Bardzo się cieszę, że na bazie porozumienia, które mówi o wzajemnej współpracy i wymianie doświadczeń, możemy budować nasze działania oraz tworzyć strategię rozwoju miast. Wyrażam nadzieję, że spotkanie pozwoli nam wypracować wspólny dokument i przygotować się na wprowadzenie strategii rozwoju– mówiła Renata Knap, zastępca prezydenta Stalowej Woli.

Bliskość geograficzna, potencjał ludnościowy (ponad 300 tys. mieszkańców powiatów, których stolicami są miasta- sygnatariusze), wspólna historia oraz dopełniająca się różnorodność funkcji społeczno- gospodarczych stwarzają potencjał budowy silnego, zintegrowanego, atrakcyjnego dla mieszkańców, turystów i biznesu ośrodka aglomeracyjnego.

Największą szansą Czwórmiasta jest prezentacja na zewnątrz jako wspólnego, dużego ośrodka, liczącego łącznie ponad 300 tys. mieszkańców. Oznacza to, że o wiele łatwiej będzie znaleźć uzasadnienie m.in. dla pozyskania dużych inwestycji infrastrukturalnych. W tym kontekście w szczególności należy podkreślić szanse, jakie wiążą się z koncepcją budowy kompleksowej sieci kolejowej i drogowej prowadzącej do Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Dla ośrodków Czwórmiasta szczególnie duże znaczenie będzie miało włączenie w bezpośrednią sieć wszystkich ośrodków, m.in. poprzez projekt nowej trasy ekspresowej S9 Radom-Rzeszów, odcinek trasy ekspresowej S74 Nisko-Tarnobrzeg- Opatów czy wreszcie poprzez nową linię kolejową dużych prędkości, która mogłaby biec równolegle do S74 i w ten sposób spiąć wszystkie ośrodki Czwórmiasta zarówno wewnętrznie, jak również zewnętrznie (w kierunku CPK, Warszawy i Rzeszowa). Umożliwi to mieszkańcom wszystkich 4 miast dojazd do Warszawy i CPK w czasie ok. 2 godzin, a do Rzeszowa poniżej 1 godziny.

W dalszej perspektywie rozważone zostanie również powołanie wspólnej, sformalizowanej reprezentacji, np. w formie stowarzyszenia, związku międzygminnego lub powiatowo-gminnego. Porozumienie ma charakter otwarty i mogą do niego przystąpić kolejne samorządy.

źródło: UM SW

Przewiń do komentarzy
















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =