Minister Zdrowia na otwarciu w szpitalu

Image

To wyjątkowy dzień dla szpitala. W środę 10 lipca 2019 roku otwarto z wielką pompą nowy blok operacyjny, pracownię endoskopową i centralną sterylizatornię. Zadanie kosztowało ponad 25 mln zł.

Powiatowy Szpital Specjalistyczny zadanie realizował w ramach projektu „Dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów jako element polepszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych”.

Inwestycja ta została zrealizowana od podstaw na całej powierzchni II piętra Pawilonu Diagnostyczno- Zabiegowego. Obejmowała kompleksowe roboty budowlane- wybudowanie nowych pomieszczeń, montaż instalacji, przecinek, prawe wykończeniowe, wymianę instalacji, przestarzałej aparatury i sprzętu medyczne bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni oraz wyposażenie ich w nowoczesną aparaturę medyczną. Powstał kompleksowo wyposażony blok operacyjny, składający się z 5 sal operacyjnych z zapleczem do przygotowania pacjenta do zabiegu, sali wybudzeniowej (pooperacyjnej) na 6 stanowisk oraz 3 sal zabiegowych pracowni endoskopowej- gastroskopii, kolonoskopii oraz sali przeznaczonej do zabiegów wykonywanych pod kontrolą aparatu RTG.

Na części parteru pawilonu powstała nowoczesna centralna sterylizatornia, która w celu umożliwienia bezpośredniego transportu narzędzi pomiędzy blokiem operacyjnym i sterylizatornią jest połączona z blokiem operacyjnym wydzielonymi dźwigami towarowymi, przy zachowaniu rozdziały dróg „czystych” od „brudnych”.

Powierzchnia całkowita nowych, wybudowanych i wyposażonych pomieszczeń wynosi 2390 m2. W salach bloku operacyjnego będą przeprowadzane zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne, urologiczne, laryngologiczne, ginekologiczne.

- To jest historyczna chwila dla Powiatu Stalowowolskiego i szpitala. Decyzja o budowie bloku operacyjnego była bardzo trudna, gdyż w budżecie Powiatu Stalowowolskiego nie mieliśmy takich pieniędzy. Dzięki wspólnemu działaniu Rady i Zarządu Powiatu Stalowowolskiego mogliśmy tę inwestycję zrealizować. Chciałbym podziękować Zarządowi Województwa Podkarpackiego z Panem Marszałkiem Władysławem Ortylem na czele, za dofinansowanie naszej inwestycji w kwocie 10 mln zł. Ta inwestycja będzie długo i dobrze służyć mieszkańcom naszego powiatu– mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Wykonanie nowego bloku operacyjnego było konieczne, gdyż stary blok operacyjny– uruchomiony 63 lata temu, nie był dostosowany do obowiązujących standardów.

Dzięki tej inwestycji znacznie polepszą się warunki pracy personelu medycznego, zwiększy się komfort leczonych pacjentów, a ponadto będzie możliwość wykonywania większej liczby zabiegów.

Całkowita wartość projektu pod nazwą „Dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów jako element polepszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych”, ma wartość 24 mln 723 tys. zł, z czego zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Podkarpackiego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 wyniosło 9 mln 939 tysięcy złotych. Natomiast pozostałą kwotę – 14 mln 783 tys. zł zapewnił Powiat Stalowowolski. Ponadto poza projektem, niezbędne dla funkcjonalności całej inwestycji, dofinansowanie szpitala wyniosło ok. 1 mln zł.

Na otwarcie bloku zjechało się wielu gości, począwszy od ministrów, poprzez przedstawicieli władz wojewódzkich i najwyższych, lokalnych włodarzy miast i gmin, skończywszy na ministrze zdrowia.

- To był wspaniały czas budowy. Jestem z tego powodu szczęśliwy, szczególnie dlatego, że już nie będziemy mówić „stary blok operacyjny”, tylko będziemy mówić „nowy blok operacyjny”. Nasz staruszek skończył 63 lata. Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo udało nam się ten etap zrealizować- powiedział dyrektor szpitala Edward Surmacz.

- Ta dzisiejsza uroczystość pokazuje po co są te nakłady, po co wzrastają te nakłady na ochronę zdrowia. Mówimy, że mamy te 100 mld na ochronę zdrowia w tym roku wydawanych z pieniędzy publicznych. Generalnie te pieniądze powinny iść w takim kierunku, żeby pacjent czuł poprawę, żeby miał zwiększone bezpieczeństwo, żeby miał możliwość szybkiego przejścia przez Szpitalny Oddział Ratunkowy i trafienia na bezpieczny blok operacyjny i to się tutaj dzieje. To jest efekt dobrze ulokowanych pieniędzy publicznych, pieniędzy z budżetu, z samorządu i ze środków Unii Europejskiej. To jest przykład jak powinniśmy tych pieniędzy używać- mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Miejsce dziś uroczyście otwarte nie tylko spełnia wszystkie wymogi jakie będą egzekwowane we wszystkich polskich szpitalach, ale również zaopatrzone zostało w sprzęt z najwyższej światowej półki.

- To jest krok wręcz wyprzedzający rozwiązania, które ministerstwo proponuje jako dobry standard w całej Polsce. Jaki tutaj jest efekt? Pacjent jest obsługiwany i zabezpieczony na bieżąco.- mówił minister.

Jako „zabiegowiec” minister pokreślił, że warunki mamy świetne, nie tylko na pacjentów, ale i dla personelu, który będzie pracował w godnych warunkach.

Głos zabrał również, w imieniu prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego minister Inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Przeczytał przesłanie od premiera, a także skierował do zebranych kilka słów.

- To już piąta inwestycja w ostatnich latach realizowana przy wsparciu funduszy europejskich i tu trzeba pogratulować aktywności całej administracji szpitala, panu staroście, panu prezydentowi, że dbają o swój szpital. To na pewno szpital, który wymaga inwestycji. Te inwestycje, tylko te same współfinansowane ze środków unijnych, są na kwotę ok. 44 mln zł, z czego 22 mln zł stanowi dofinansowanie. Ale wsparcie szpital otrzymał również na 2 projekty z rezerwy budżetu państwa, decyzją pana premiera Mateusza Morawieckiego, na każdy jeden 2 mln zł. Myślę, że to jeszcze nie koniec. To pokazuje, że aby mieć sukces trzeba się starać, trzeba szukać możliwości. Te możliwości są w funduszach europejskich, mamy także własne środki- mówił Jerzy Kwieciński.

Jak zapewnił starosta, powiat po środki będzie sięgał, by realizować kolejne inwestycje. Po serii przemówień obiekt poświęcono. Następie przybyli goście obejrzeli nowe pomieszczenia. Wkrótce pojawią się w nich nowi pacjenci.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~zmijka49

Jakie to fajne ..taka pompa..mialam zaplanowana kolonoskopie na 22 lipiec i co? Otwarcie bloku endoskopowego bylo - ale mojego badania juz nie bedzie bo ...wszyscy lekarze sa na urlopie!!!! zapytalam panią to po co ten blok i to lotnisko? To jest jakas porazka ..

~POLAK

JAK ZA KOMUNY!!!!!!WSZYSCY Z PISU BĘDĄ UZDROWIENI!!!!!CIESZĄ SIĘ TYLKO NIE WIADOMO Z CZEGO!!!!!!KTO BĘDZIE ROBIŁ TE BADANIA!!!!!LEKARST NIE MA!!!!!KOLEJKA DO GASTROLOGA TERMIN LISTOPAD!!!!!SZOPKA !!!!!!PŁAKAĆ TRZEBA A NIE SIĘ CISZYĆ>

~Jacek

Sołtysowi to nie wstyd ??? Kiedyś zwalniał Surmacza ze starostą Filą a teraz ... elity ...

~śmichu warte

I Sekretarz KC PiS:
- Kolejki do lekarza to fikcja. Sam wiem najlepiej, bo chodzę i nigdy nie czekam!

~warte uwagi!

A Andres się nie dopchał do wstążki przecinania?

~Mariusz77

Czy ja napisalem gdzieś ze jeździlem po szpitalach winnych miastach jako pacjent ???
Czy napisalem gdzieś że jestem wyznawcą PISu ??
Jak nie umiecie czytać ze zrozumieniem to choć nie wkładajcie komuś słów których nie napisano .
To raczej wy wygladacie na bezmyslnych fanów pewnej partii .

~Irena

Co robio lekarze i kucharze?
- LECZO

~w szpitalu:

- Siostro! Kaczkę!!!
- Ze względów politycznych wszystkie Kaczki i PiSuary zostały ze szpitala zabrane. Mamy nakaz by pacjenci szczali w PO-ściel!

~qra cdomowa

Najlepszą rzeczą jaką prezes zrobił dla Polski jest to, że został bezpotomny.

~śmichu warte

Pięściarz Adamek powiedział:

- Chciałbym, żeby Polską rządził Rydzyk.
ZA DUŻO CIOSÓW W GŁOWĘ I OTO EFEKTY...

~z internetu

" Może i posiłki w szpitalach nie są najwyższej jakości, ale po pierwsze nie mamy budżetu na podniesienie stawki dziennej na wyżywienie. Po za tym jeszcze nie usłyszałem o przypadku kiedy stan zdrowia pacjenta pogorszył się przez szpitalne jedzenie. Sam zresztą uważam, że czasem gorszy posiłek nie wpływa źle - pacjent pozostaje w lepszych relacjach z rodziną bo ta przynosi mu regularnie jedzenie, przez co otrzymuje wsparcie psychiczne i jest motywowany do szybszego opuszczenia szpitala" - skomentował min. Ł. Szumowski.

~szczerość

- To prawda, zabraliśmy chorym 7 mld zł na leczenie i daliśmy 1,2 mld zł na TVP. Nie podoba się? Zróbcie sobie zbiórkę!

~RZEKA+

Rząd zapowiada nowy program RZEKA+
Założenia są proste, pogłębianie dna i trzymanie się koryta.

~Baba

Przychodzi baba do lekarza i mówi:
- Panie doktorze jestem z pisu
- Na to leku jeszcze nie mamy - odpowiada lekarz.

~@Mariusz77

Zdrowo jebnij się w czoło. MOCY NIE ŻAŁUJ! smiech2

~darmowe leki

PiS dba o godne życie też ludzi starszych, seniorów. Ojciec dostał 880 zł w prezencie od Kaczora! Kiedyś za leki płacił ok. 250 zł miesięcznie , teraz za te same płaci 450 zł. W ciągu roku to 2.400 zł. PiS więc zadbało by zubożał w tym roku o 1.520 zł.

~PAMPERS

Bo rządzących należy wymieniać tak często jak pieluchy. Z tych samych powodów.

~NIE DLA ELYT

Jakiś wyznawca PiSlamu pisze tu że tak wspaniale jest w szpitalu. Pytam czy widział ktoś z was Lucka, Webera , Sagatowską, Zarzecznego lub z ich rodzin... w poczekalni czekających jako pacjenci do lekarza? Owszem dawniej jak jeszcze nie usadowili się w pisowskich fotelach. A te aparaciki z taką pompą oddawane to dla pozostałego plebsu by na nich głosował. Sami z byle goownem jeżdżą po Warszawach, Rzeszowach, Krakowach itd. Bo mają się za PISOWSKIE "ELYTY". Oni nie czekają miesiącami do specjalisty, im leków w aptekach nie braknie bo nawet przy aptecznym okienku ich nie spotkasz. Wię ciesz się i klaszcz motłochu że "elyty" coś ci otwierają i przekazują przecinając wstęgę smiech2 smiech2 smiech2

~@Mariusz77

Piszesz że jeździłeś po szpitalach w Rzeszowie, Lublinie, Krakowie... i że niczym od naszego się nie różnią. To po ch...a tam jeździłeś co? Durniów szukaj w swojej sekcie nie wszystkich PiSlam omamił

~twojamać

Widzieliście obłudnika na konferencji w Warszawie obok tego z zakazaną gębą reformatoła? U niego wszystko gra i buczy, on nawet czekał na taki durnowaty ruch by to co przez dwadzieścia lat z mozołem było budowane rozpier... w ruinę. Jak strasznie był napompowany swą wielkością i tym, że może drugi dzień z rzędu być ważną personą bo i jego boku stoją ministrowie! Nie trzeba wiele by się skundlić. To nie była konferencja a farsa z wykorzystaniem dwóch kacyków pisowskich z tym, że jeden z nich to neofita. Taki człowiek nie ma ambicji ani hamulców by po drugim przejechać walcem. Ile trzeba mieć w sobie cynizmu by próbować ratować co stało się ruiną wmawiając opinii publicznej, że to nie gruzy a okazały gmach światłości na który on czekał? Trzeba nie lada podłości by ludziom swojej profesji publicznie splunąć w twarz tłumacząc, że to tylko krople deszczu! Ową hucpę warszawską można zmieścić w pewnym aforyzmie, za pieniądze ksiądz się modli, za pieniądze lud się podli!

~Andrzej

Ludzie kochani! Przecież to będzie stało pustę!
NIE MA LEKARZY i SPECJALISTÓW!

~zmijka49

a festynu po tym otwarciu z pompą nie bylo? kolonoskopia na zywca bo anastezjologa ni ma ..czas w tym szpitalu zatrzymal sie na sredniowieczu...i faktycznie tylko ksiadz tam jest potrzebny z kropidlem bo juz nikt i nic tego bajzlu nie uzdrowi

~Romek

Wicio Panie z bloku ponad 60 lat czekały zeby być na zdjęciu...
Tylko żeby teraz znowu strajkowac nie zaczęły bo kto bedzie pracować umiech

~Wicio

widac ze te kobity z bloku maja parcie na szkło A były te panie zaproszone?????/

~kolo

ta pani w zoltej sukience to jak na wiejska potancowke-pomylily sie imprezy???

~Jaja

Teraz starosta dał popis w Faktach. W Stalowej płynie miód i mleko. Szerokim strumieniem.

~Stalowa

Starosta powiedział wszystko w Infomacjach na Polsacie. Trudno uwierzyć, że można być takim człowiekiem.

~Mariusz77

123....Oczywiscie ze kilka łóżek sytuacji nie zmieni ale od czegoś trzeba zacząć . A jak chcesz zachęcić mlodych lekarzy czy pielęgniarki jak nje min odnawianymi i nowymi oddzialami ?? A co do czekania na łóżko .... nie każdy jest w taki:j sytuacji zdrowotnej że może dlugo czekać . Z tym chyba się zgodzis,z

~rysuw

Na jednym ze zdjęć takie oto przesłanie, stawką było 10% ale to było za mało... Co ty mówisz toż to okropne! Nie do wiary!

~Mariusz77

do 123.... Czyli maja wszelakie szpitale poza klinicznymi c,y wojewódzkimi pójść w zapomnienie albo być zamykane ??? A potem będziesz biadolil i narzekał ze na łóżko w szpitalu czeka się dluuuuugoooo bo nawet tenajwiększe szpitale nie są jak hangary lotnicze aby setki ludzi pomiescić, już nie wspomnę o kolejkach do tych młodych *specjalistów" ,...i wtedy może sié ockniesz i pomyslisz jak to dobrze było mieć szpital i lekarzy blisko domu .