Kolejny zasłużeni dla miasta

Image

26 czerwca Rada Miejska przyjęte 2 uchwały w spawie nadania tytułu "Zasłużony dla Miasta Stalowa Wola". Do grona zasłużonych dla naszej lokalnej społeczności dołączą: Jadwiga Jankiewicz, Maria i Janusz Pizło. Radni przyjęli także uchwałę o nadaniu tytułu „Honorowy Obywatel Miasta Stalowa Wola” Lucynie Mizerze.

Po raz pierwszy tytuł „Zasłużony dla Miasta Stalowa Wola” został przyznany w 1979 roku. Od tamtej pory do zaszczytnego grona dochodziły kolejne nazwiska. Obecnie tytułem tym zostało uhonorowane niemal 400 osób. Teraz do tego grona dołączą: Jadwiga Jankiewicz, Maria i Janusz Pizło (pośmiertnie).

Kim są nowi zasłużeni dla miasta?

Maria i Janusz Pizłowie to tenisowi fascynaci, urodzeni społecznicy, ludzie dużej kultury osobistej, którzy ukochali tę dyscyplinę sportu od najmłodszych lat. Grali w tenisa wyczynowo przed wojną, kontynuowali skrycie w czasie okupacji, a po wyzwoleniu, jako czynni zawodnicy i jednocześnie oddani bez reszty stalowowolskiemu tenisowi działacze społeczni, sprawili, że obok piłki nożnej czy boksu ¬tenis ziemny przestał być sportem elitarnym, a stał się dyscypliną popularną, szczególnie wśród miejscowej młodzieży, która z czasem, po latach szkolenia, odwzajemniła się obu małżonkom i stalowowolskiemu klubowi osiąganymi rezultatami indywidualnymi i zespołowymi na poziomie okręgowym, regionalnym i krajowym, a także podczas swoich udanych występów na zagranicznych kortach. Janusz Pizło zmarł 30.08.1981 r. Pochowany został na miejscowym cmentarzu. Jego żona Maria umarła w Stalowej Woli 18.03.1987 r.

Jadwiga Jankiewicz to postać dobrze znana w środowisku sportowym w Stalowej Woli. Ma na swoim koncie wiele sukcesów w tenisie stołowych. W latach 1969– 1977 grała w sekcji tenisa stołowego ZKS Stal Stalowa Wola, w latach 1977– 1979 była zawodniczką PKS Odra Wrocław, w latach 1980– 1992 była zawodniczką KS Siarka Tarnobrzeg. Ma na swoim koncie szereg osiągnięć sportowych takich jak: w 1973 i 1977 awans do ekstraklasy kobiet w tenisie stołowym ZKS Stal Stalowa Wola, w 1977 zdobycie Tytułu Młodzieżowej Mistrzyni Polski oraz w 1977 drużynowe wicemistrzostwo Polski Młodzieżowców (do 21 lat). W latach 1977– 1986 była członkiem Kadry Narodowej seniorów w Tenisie Stołowym. Jest długoletnim pracownikiem PSP nr 12 w Stalowej Woli, gdzie w wielu osobach zaszczepiła pasję do tenisa. W latach 2011, 2012, 2014 została najpopularniejszym Trenerem Powiatu Stalowowolskiego. Przez wiele lat organizowała i przeprowadziła wiele zawodów rangi Wojewódzkiej i Ogólnopolskiej. W latach 2010- 2014 była Radną Rady Miejskiej w Stalowej Woli, Przewodniczącą Komisji Inicjatyw Gospodarczych i Rozwoju Miasta oraz członkiem Komisji Budżetu i Komisji Oświaty.

Honorowy Obywatel Miasta Stalowej Woli

Po raz pierwszy tytuł ten został nadany w 1992 roku. Otrzymał go ks. bp. Edward Frankowski. Do dziś dnia tytuł ten został przyznany niespełna 20 osobom. W skutek podjętej w środę uchwały tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Stalowa Wola” otrzyma Lucyna Mizera.

Lucyna Mizera jest dyrektorem Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, które dwadzieścia lat temu zorganizowała od podstaw na bazie zbiorów ks. Wilhelma Gaja-Piotrowskiego. Przez te dwie dekady, jako dyrektor, doprowadziła placówkę do niebywałego rozkwitu. Muzeum stało się nie tylko jedną z najważniejszych instytucji kultury w Stalowej Woli, ale zdobyło sobie wysoki prestiż w kraju i poza jego granicami.

Lucyna Mizera w swej działalności między innymi spopularyzowała niedoceniane dotąd dziedzictwo rozwadowskiej linii książąt Lubomirskich kreując turystyczny, międzynarodowy szlak gniazd rodowych tej rodziny. Przypomniała wartości stalowowolskiej architektury art deco. Zorganizowała pierwszą w kraju wystawę poświęconą historii gospodarczej II RP, związaną z Centralnym Okręgiem Przemysłowym. Wniosła znaczący wkład w ożywienie kulturalne Rozwadowa. Oprócz szerokiej działalności wystawienniczej, badawczej, edukacyjnej, inicjowała i prowadziła międzynarodowe projekty dotyczące udostępniania zbiorów osobom z różnego rodzaju dysfunkcjami. Muzeum stało się znaczącym wydawcą literatury naukowo-badawczej dotyczącej dziejów regionu, organizatorem sesji naukowych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Zasłużony.

Sensem życia jest to żeby pożyć 80 lub 100 lat a potem sobie umrzeć, oferowałem kostusze trochę grosza żeby mnie pominęła, ale nie chciała, chodzi CHUDA, od nikogo nie wezmie ani centa i wszystkich BEZLITOŚNIE zabiera, prawdziwa gadzina.

~Mik

Jadwiga J. parę lat temu porządkowała gabinet Szlęzakowi i piekła mu serniczki, a teraz opiekuje się synem LN.
Była pierwszą krytykantką LN zarzucając mu, że niesłusznie atakuje Szlęzaka.
JJ trzyma z tymi co są u władzy.

manukun

JJ dopiero teraz została uznana? Złota kobieta. Setki wychowanków wielu z sukcesami.

Dla dyrektor muzeum też się należało. MR w Stalowej Woli trzyma wysoki poziom. Szkoda, że tak mało rozpoznawalne.

~jasio

z jej drogi

~jasio

no bo jak dalej będzie tak prężnie rrozwijac to łopanuje cale miasto i co wtedy z nami , będziemy musieli zostać eksponatami albo spieprzyc jak dziady

~jasio

za takie koszty na jakie naraza na wszystkich powinna być wslana na kamczatke i niech tam robi za muzeum abo cokolwiek innego np. mizerie

~Marek

Wielkie gratulacje dla Pani Lucyny. Tak trzymać!

~toto

Moja propozycja jest następująca, my wszyscy mieszkańcy tu i teraz przebywający jesteśmy zasłużeni że tu jesteśmy. Dlatego wnoszę o wpisanie wszystkich żyjących do księgi zasłużeń. Księga powinna być otwarta bowiem każdy kto się tu urodzi musi być do niej wpisać bowiem on przez sam fakt urodzenia się jest zasłużony! Niech ktoś odważy się podważyć ową księgę! W wersji prezentowanej nie ma to najmniejszego sensu.

~Grzegorz

Gratuluję Pani Lucyno!

~stalowiak

Gratulacje Pani Lucyno. Trzymam kciuki za kolejne spełnione pomysły dla naszej małej ojczyzny.

~Nocny Marek

Dlaczego nikt nie wspomina o tym , że w muzeum były wystawione dzieła sztuki pochodzące z przestępstwa. Czy za to należy się Pani dyrektor tytuł Honorowego Obywata Miasta

~szok

Manekin... ;) wiesz co robić...
(h e j t u j )

~STEF

Gratulacje Pani Dyrektor! Jak najbardziej zasłużony tytuł.