Pomagają osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Image

We wtorek w Stalowej Woli miało miejsce uroczyste otwarcie Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Kto może się zgłosić?

Podczas uroczystego otwarcia, które odbyło się 18 czerwca wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Diecezji Sandomierskiej, Sądów, Prokuratur, oraz władz lokalnych pięciu powiatów, w których ośrodek posiada Punkty Lokalne (powiaty: stalowowolski, niżański, tarnobrzeski, kolbuszowski , mielecki).

W programie uroczystości znalazł się m.in.: wykład o. prof. R. Jusiaka, informacja o Funduszu Sprawiedliwości, prezentacja ośrodka, jego kadry oraz form i rodzajów wsparcia możliwych do uzyskania w ramach prowadzonej działalności.

Pomoc prawna, psychologiczna i finansowa

Placówka funkcjonuje w budynku należącym do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (parter, bezpośrednio nad parafią akademicką, ul. Ofiar Katynia, nieopodal Ogródka Jordanowskiego). Jest ona otwarta przez 6 dni w tygodniu.

- Do naszego ośrodka mogą przychodzić wszystkie osoby, które są pokrzywdzone szeroko rozumianym przestępstwem, są to m.in. osoby, które ucierpiały w wypadkach komunikacyjnych, ofiary przestępstw w rodzinie, przemocy, kradzieży, oszustwa, czyli wszystkich przestępstw, które mieszczą się w kodeksie karnym. Udzielamy różnych form pomocy. W tej chwili w ośrodku pracuje prawnik i radca prawny. Jeżeli będzie więcej chętnych do skorzystania z pomocy rozważymy możliwość zatrudnienia kolejnych prawników. Będziemy organizować kursy kwalifikacyjne, zawodowe. Jest naprawdę szerokie spektrum tej pomocy- mówi Simona Wójtowicz, koordynator programu.

Mieszkańcy, którzy zgłoszą się do ośrodka, oprócz pomocy prawnej, mogą liczyć także na pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną, pomoc materialną i finansową. Można np. uzyskać pomoc w zakupie leków, sprzętu rehabilitacyjnego, środków higieny, odzieży, obuwia. W tym roku ośrodek ma przewidziane 1500 godzin pomocy prawnej, 550 godzin pomocy psychologicznej, 144 godziny pomocy terapeutycznej.

Z pomocy ośrodka mogą korzystać nie tylko osoby ze Stalowej Woli i powiatu stalowowolskiego. Jeśli zgłosi się ktoś z dalszego regionu, również uzyska wsparcie.

- Stalowa Wola to ośrodek okręgowy, który koordynuje i organizuje pracę punktów lokalnych. Takie punkty lokalne mamy w: Nisku, Tarnobrzegu, Padwi Narodowej, Nowej Dębie, Majdanie Królewskim- mówi Simona Wójtowicz, koordynator programu.

Kolonie dla dzieci

Ośrodek chce zorganizować 2 turnusy bezpłatnych kolonii dla dzieci. Planowane są one pod koniec lipca i sierpnia. Są one kierowane do dzieci, które były pokrzywdzone w wyniku jakiejkolwiek przemocy. Mogą z niej skorzystać m.in. dzieci z rodzin niepełnych, dzieci, których rodziców nie stać jest zorganizować takiego wypoczynku. Wyjazd jest planowany do gminy Bojanów. Jak podkreśla Simona Wójtowicz podczas letniego wypoczynku z myślą o dzieciach zostaną przygotowane różne atrakcje.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.