Pomagają osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Image

We wtorek w Stalowej Woli miało miejsce uroczyste otwarcie Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Kto może się zgłosić?

Podczas uroczystego otwarcia, które odbyło się 18 czerwca wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Diecezji Sandomierskiej, Sądów, Prokuratur, oraz władz lokalnych pięciu powiatów, w których ośrodek posiada Punkty Lokalne (powiaty: stalowowolski, niżański, tarnobrzeski, kolbuszowski , mielecki).

W programie uroczystości znalazł się m.in.: wykład o. prof. R. Jusiaka, informacja o Funduszu Sprawiedliwości, prezentacja ośrodka, jego kadry oraz form i rodzajów wsparcia możliwych do uzyskania w ramach prowadzonej działalności.

Pomoc prawna, psychologiczna i finansowa

Placówka funkcjonuje w budynku należącym do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (parter, bezpośrednio nad parafią akademicką, ul. Ofiar Katynia, nieopodal Ogródka Jordanowskiego). Jest ona otwarta przez 6 dni w tygodniu.

- Do naszego ośrodka mogą przychodzić wszystkie osoby, które są pokrzywdzone szeroko rozumianym przestępstwem, są to m.in. osoby, które ucierpiały w wypadkach komunikacyjnych, ofiary przestępstw w rodzinie, przemocy, kradzieży, oszustwa, czyli wszystkich przestępstw, które mieszczą się w kodeksie karnym. Udzielamy różnych form pomocy. W tej chwili w ośrodku pracuje prawnik i radca prawny. Jeżeli będzie więcej chętnych do skorzystania z pomocy rozważymy możliwość zatrudnienia kolejnych prawników. Będziemy organizować kursy kwalifikacyjne, zawodowe. Jest naprawdę szerokie spektrum tej pomocy- mówi Simona Wójtowicz, koordynator programu.

Mieszkańcy, którzy zgłoszą się do ośrodka, oprócz pomocy prawnej, mogą liczyć także na pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną, pomoc materialną i finansową. Można np. uzyskać pomoc w zakupie leków, sprzętu rehabilitacyjnego, środków higieny, odzieży, obuwia. W tym roku ośrodek ma przewidziane 1500 godzin pomocy prawnej, 550 godzin pomocy psychologicznej, 144 godziny pomocy terapeutycznej.

Z pomocy ośrodka mogą korzystać nie tylko osoby ze Stalowej Woli i powiatu stalowowolskiego. Jeśli zgłosi się ktoś z dalszego regionu, również uzyska wsparcie.

- Stalowa Wola to ośrodek okręgowy, który koordynuje i organizuje pracę punktów lokalnych. Takie punkty lokalne mamy w: Nisku, Tarnobrzegu, Padwi Narodowej, Nowej Dębie, Majdanie Królewskim- mówi Simona Wójtowicz, koordynator programu.

Kolonie dla dzieci

Ośrodek chce zorganizować 2 turnusy bezpłatnych kolonii dla dzieci. Planowane są one pod koniec lipca i sierpnia. Są one kierowane do dzieci, które były pokrzywdzone w wyniku jakiejkolwiek przemocy. Mogą z niej skorzystać m.in. dzieci z rodzin niepełnych, dzieci, których rodziców nie stać jest zorganizować takiego wypoczynku. Wyjazd jest planowany do gminy Bojanów. Jak podkreśla Simona Wójtowicz podczas letniego wypoczynku z myślą o dzieciach zostaną przygotowane różne atrakcje.
Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Mietek Ryba

Sekretarka prezesem hahahahahahaha

~~Mieszkaniec

Pani sekretarka z qulu to dzisiaj ważna i wpływowa stalowowolska osobowość.

~Mirek

Ciekawe Pawle piszesz. Co na to Pan Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny????? Czy ktoś w tej sprawie skieruje interpelację poselską. Sprawa ewidentnie dla Superwizjera TVN lun TVN Uwaga.

~Paweł P

Wstydu nie mają miłościwie panujący zarządcy Fundacji Uniwersyteckiej KUL w Stalowej Woliaby brać pieniądze publiczne z Funduszu Sprawiedliwości za wynajem pomieszczeń. Dwoje z Założycieli Fundacji ma za sobą wyroki karne w związku z afera korupcyjna w 2013 r. w WORD w Tarnobrzegu gdzie policja i Prokuratura tarnobrzeska a potem wydział antymafijny Prokuratury apelacyjnej w Rzeszowie rozbiły 30 osobową zorganizowaną grupę przestępczą zajmująca się działalnością na szkodę interesu publicznego w związku z wymuszaniem łapówek za pozytywnie zaliczony egzamin na prawo jazdy. Jeden z Fundatorow tej ŚWIĘTEJ Fundacji Zbyszek S. Wicedyrektor WORD mąż Pani Dr Ewy Sęk trafił nawet na wniosek prokuratury i w wyniku postanowienia niezawislego Sądu do pudła na 3 miesiące w ZK w Tarnowie.
A członek zarządu Fundacji zakonnik i dr hab. po Słowackiej habilitacyjce jeszcze o moralności i krzywdzie wykład odprawił. Wstyd!!!!!

~klerr

A czy pomagają ofiarom księży pedofilow ?

~Marek

Ileż można tym nierobów pomagać. 500+, karta dużej rodziny, MOPS, darmowe podręczniki dla dzieci, darmowe przejazdy, darmowe obiady. Jeszcze teraz darmowe wakacje dla dzieci. Do dzieci nic nie nam ale chyba wystarczy tej pomocy. Wszyscy biedni a przed blokiem po dwa samochody, te biedne dzieci z wypasionymi smartfonami. Kiedy to rozdawnictwo się skończy. Do roboty gonić a nie dziadostwa uczyć.