Stalowowolski DPS obchodzi 18 urodziny

Image

Dokładnie 18 lat temu, 13 listopada 2000 roku Dom Pomocy Społecznej im. Józefa Gawła w Stalowej Woli rozpoczął swoją działalność.

Podstawowym celem działania DPS-u jest zagwarantowanie jego mieszkańcom warunków do bezpiecznego godnego życia, z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb bytowych, religijnych, kulturalnych i edukacyjnych. W placówce mieści się 8 pokoi jednoosobowych, 19 dwuosobowych i 4 trzyosobowe, jak również gabinet lekarski, sala rehabilitacyjna, kuchnia i stołówka. Placówka zapewnia mieszkańcom opiekę i pielęgnację całodobową.

Jak podkreśla dyrektor DPS-u Jan Gorczyca 18 lat działalności placówki minęło w mgnieniu oka.

- W ciągu jednego dnia musieliśmy przyjąć pracowników, w ciągu drugiego przyjmowaliśmy już mieszkańców, początkowo 50-ciu, w dalszym etapie 38, w sumie 88. Przez te lata przeżywaliśmy wspaniałe dni, ale też smutne. Odchodzą mieszkańcy, z którymi się zaprzyjaźniliśmy, którzy na lata zapadli w pamięci. Niektórzy mieszkali tu wiele lat, jest kilku mieszkańców, którzy zaczynali pobyt u nas w 2000 roku. Na przestrzeni tych lat te osoby, które przychodziły były tu z nami. Jesteśmy w stanie powiedzieć o każdej osobie kilka zdań, każda osoba była tutaj kimś, nie czymś, tylko kimś. Załoga na początku razem ze mną była pełna entuzjazmu. Myśleliśmy, że na kolana powalimy starość, choroby, takie było przekonanie. Z biegiem lat, z nabieraniem tzw. doświadczenia pokornieliśmy. Jesteśmy teraz bardzo pokorni wobec życia. Niewiele człowiek może swoimi chęciami zmienić, tak jest stworzona natura i czy to nam się podoba, czy nie, musimy się podporządkować- mówi dyrektor Domu Pomocy Społecznej Jan Gorczyca.

Obecnie DPS posiada 91 miejsc statutowych. Dyrektor zabiega o utworzenie 2 dodatkowych. W placówce na co dzień żyją 84 osoby, są to przede wszystkim mieszkańcy Stalowej Woli, choć także osoby z innych miast, a także seniorzy, którzy przez większą część swojego życia mieszkali za granicą np. w Belgii, Niemczech czy Francji.

Największą bolączką Domu Pomocy Społecznej są finanse. Bez odpowiedniej, wykwalifikowanej kadry, oddanej swojej pracy, mieszkańcy w DPS-ie nie mogliby czuć się dobrze. Przy ograniczonych możliwościach Dom nie może konkurować z innymi ośrodkami, które za pracę pielęgniarek oferują większe pieniądze. Zwiększenie wynagrodzenia musiałoby wiązać się z podniesieniem kosztu miesięcznego utrzymania mieszkańca. Podjęcie takich działań równałoby się z opuszczeniem domu przez część mieszkańców. Ich rodziny przeniosłyby swoich krewnych tam, gdzie jest po prostu taniej. Tymczasem oprócz wynagrodzenia pracowników trzeba mieć pieniądze na wszystkie rachunki. Środków nie wystarcza już na nowe inwestycje, remonty, szkolenia kadry.

Z okazji 18- lecia placówki we wtorek 13 listopada w kaplicy pw. Św. Michała Archanioła w Domu Pomocy Społecznej obyła się uroczysta Msza Święta. Wzięli w niej udział zarówno mieszkańcy, jak również zaproszeni goście. Rocznica była okazją do wspomnień i refleksji.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Pracownica

Dla większości mieszkańców( nie wszyscy są katolikami) wiara jest bardzo ważna. Przychodza,przyjeżdżaja do kaplicy nawet wtedy,gdy nie ma mszy. To jwst ten wiek,gdzie człowiek potrzebuje się przygotować na to co nieuniknione. Dlatego ksiądz jest dla nich ogromnym wsparciem. Jeżeli chodzi o personel,to szczerze mówiąc bardziej się pracuje dla tych ludzi niż dla pieniędzy,bo wypłaty to faktycznie marne a praca bardzo ciężka i coraz gorzej. Personel w wieku powoli zbliżającym się do wieku emerytalnego a młodzi za nic w świecie nie chcą tu przyjść pracować w tak trudnych warunkach za takie pieniądze.Jeżeli coś się nie zmieni to po prostu zabraknie chętnych do opieki. Prosba do wszystkich abyście zobaczyli w nas ludzi, żebyście przestali nas hejtować, żebyście przestali nas traktować jak śmieci. Nie macie pojęcia jak ciężka jest ta praca. Ile kosztuje zdrowia,nerwów ,potu i łez.Dla nas nasi podopieczni są jak rodzina. Czy każda rodzina jest idealna? Nie.Ale pomimo wszystko rodzina to rodzina i łączą ją silne więzi.Wszystkim życzę dużo zdrowia i życzliwości. Przychodzcie do nas, to dom otwarty dla wszystkich. Uśmiechajcie się do nas i zamiast nas krytykować ,wspierajcie nas. Wszystkim jest ciężko. W takim kraju żyjemy.

~dojna zmiana

Pisowski pajacu jak ktoś nie lubi czarnych pasożytów i ma inne zdanie co ty to według ciebie to jest hejt?

~jan

Pod tym artykulem hejterzy robia za pozytecznych idiotow piszcie tak dalej my chetnie sie z was posmiejemy.

~figa

Baranku Boży co rok to gorzej...

~porada

To jest jakaś parodia albo kabaret z opieki senioralnej w wydaniu władz powiatu! Brakuje na wszystko a przede wszystkim na opłacenie personelu opiekującego się seniorem. Senior jawi się w tej instytucji jako intruz? Nie masz kasy nie ma opieki! Po co ta szopka z jubileuszem skoro z roku na rok jest coraz gorzej? Czy fatalną sytuację ma przykryć ilość księży sprawujących eucharystię? Przecież nie o taką wymuszoną opiekę twórcom DPS- zapewne chodziło. Przecież samo zjawienie się na "imprezie" starosty niczego pozytywnego nie załatwia. Pozostaje otwartym pytanie jak długo jeszcze DPS w takiej formie będzie funkcjonował? Chyba, że prowadzenie jego przejmie wolontariat! Jest to jakieś sensowne wyjście.

~jasio

bo dokont wladza będzie się slizgac z tymi sprawami jak na lodowisku

~jasio

p paru milionach na pare rowerow nie wspominajac

~jasio

a poniweasz . Środków nie wystarcza już na nowe inwestycje, remonty, szkolenia kadry.proponuje żeby sprzedać błonia parki linowe akłaparki stadiony siłownie drzewko solarne i zalatwic najpierw sprawy ludzkie

~jasio

i do wykfalifikowanej kadry tez zgłaszam publicznie ze ludzie glodni sam nie za granicą np. w Belgii, Niemczech czy Francji ale i w stalowej woli

~jasio

a ja zgłaszam redakcji prezydentu starostowi i radcom ze w ostatnich dniach spotkałem pod sklepami spotkałem 2 razy 2 inne płaczące kobiety i proszace mnie zebym im może co do zjedzenia kupil bo od paru dni nic nie jadły

~jakisiaki

Czy pan dyrektor nie ma juz dość kierowania tą placowką i pod tym kierownictwem? Tak liczna reprezentacją modlitewną nie tylko nie wzbogaci się budżetu dps-u a wręcz odwrotnie uszczupli się bowiem nawet modlitwa na swoją cenę!

~dojna zmiana+

Widzę ze zdjęć że najważniejsi w tym DPS są czarni bo aż 7 zdjęć i nożyczkowy ze starostwa.Podopieczni schodzą na dalszy plan i są tu najmniej ważni.Co za ciemnogród.

~Wredny

Chyba zescie sie zdjęć naogladali za duzo, jaki organista na etacie? Jakich 3 ksiezy?to byla uroczysta Msza, ale niektorzy niezakapowali... No coz..

~cziko

Z tą biedą to chyba przesada, oprócz średniego personelu mało zarabiającego jest trzech duchownych na etatach, organista na pełnym etacie, wlasne organy i jeszcze mówicie, że wam jest źle? W żadnym innym dps nie ma takiej obsady. Robic a nie narzekać!

~Tomek

Ale mamy 13 listopad A nie pazdziernik

~smok

Na zdrowie!

~Wredny

Piekna rocznica. Gratulacje i wiele wytrwalosci!

~Basss

Widac że jeden z drugim nie ma nic do roboty,a zawisc bo pewnie w domu nie za wesolo i chociaz tu na forum sobie ulzy. Ludzie, bylo sie uczyc,jak Wam zazdrosc ile kto zarabia.

~jakuba

Ojcze Dyrektorze Janie, liczyłeś w cichości ducha, że może tej jesieni wszystko się zmieni a tu masz babo placek. Zakalec na palec! Ta równia pochyła jeszcze została przedłużona na pięć lat! Powinien Ojciec zapytać stojącego obok rozmodlonego p. JANUSZA "jak żyć gospodarzu" jedząc codziennie mizerię z octem? Grunt, że 'gospodarz" wspiera dps modlitewnie.

wytacarz

Czy to prawda ze pielegniarki zarabiaja tam około 1600-1700 zł a dyrektor czesze co miesiac 10000!!!!!!!! i jeszcze mowi ze zaklad nie ma na podwyzki????? jesli tak to to jest SKANDAL!!!!!! TAKIE RZECZY TYLKO W POLSCE!!!!!!!!!!