Mała architektura – przyjazna przestrzeń miejska i parkowa

Image

O funkcjonalności i atrakcyjności parków oraz przestrzeni miejskich decyduje sposób w jaki zostaną zagospodarowane. Kluczowe znaczenie ma procentowy udział zieleni w projekcie i jej różnorodność, klarowny podział na strefy, odpowiednia ilość i jakość ścieżek spacerowych i tych przeznaczonych dla rowerów oraz… mała architektura. Co to właściwie jest, jakie ma znaczenie i dlaczego jej elementy są tak ważne w przestrzeni miejskiej i parkowej?

Czym są elementy małej architektury?

Elementy małej architektury to nic innego jak drobne formy architektoniczne (nie będące budynkami), które odgrywają ważną rolę w aranżowaniu terenów zielonych – parków i miejskich deptaków. To przede wszystkim elementy użytkowe, takie jak: ławki i kosze na śmieci, stojaki na rowery, czy gabloty informacyjne, ale również elementy kompozycyjne, mające podnosić walory estetyczne terenów zielonych, m.in. doniczki i kwietniki, czy fontanny i rzeźby. Zadaniem elementów małej architektury jest zatem uzupełnianie i wspomaganie funkcji pełnionych przez te przestrzenie. Prawidłowy dobór i rozmieszczenie elementów małej architektury.

Elementy małej architektury powinny być dobrane w taki sposób, by jak najlepiej komponować się z charakterem danego terenu. Spójna stylistyka ławek, koszy na śmieci i innych urządzeń oraz sprzętów pozwoli na uzyskanie harmonijnego efektu, przestrzeni przyjaznej dla oka i zachęcającej do spędzania czasu właśnie tutaj.

Aby wyposażenie terenów zielonych w elementy małej architektury przekładało się na ich funkcjonalność– konieczne jest zaplanowanie ich odpowiedniej ilości i sensownego rozmieszczenia. To właśnie te kwestie w znacznej mierze warunkują sposób postrzegania parków i przestrzeni miejskich (deptaków, zielonych skwerów na osiedlach itp.). Zbyt mała ilość urządzeń i sprzętów oraz ich nadmierne rozproszenie lub stłoczenie sprawią, że przestrzeń będzie nieatrakcyjna dla mieszkańców i/lub spacerowiczów. O praktyczności danego miejsca decydować będą przede wszystkim ilość i rozmieszczenie ławek i koszy na śmieci. Pierwsze mają gwarantować możliwość odpoczynku, a drugie – ułatwiać utrzymanie terenu w czystości.

Obrazek

Ławki parkowe – jakie wybrać?

Ławki parkowe, przeznaczone do użytkowania w przestrzeni publicznej, powinny być przede wszystkim trwałe i solidne oraz bezpieczne. Idealne ławki to te, stabilnie osadzone w gruncie (lub z odpowiednio ciężką, betonową lub żeliwną konstrukcją, uniemożliwiającą ich przesuwanie, czy przewracanie), odporne na akty wandalizmu oraz stanowiące ozdobę parku, czy dowolnego terenu zielonego w mieście, bądź na osiedlu.

Ławki drewniane

Drewno jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów stosowanych w tworzeniu elementów małej architektury. Doskonale komponuje się z innymi detalami przestrzeni, bez względu na ich charakter i stylistykę. Odpowiednio zakonserwowane drewno jest materiałem trwałym, a ponadto dość łatwym do odświeżenia. Drewniane oparcia i siedziska ławek są łatwe do utrzymania w czystości, „ciepłe” w odbiorze i… po prostu wygodne.

Ławki betonowe, stalowe i żeliwne

Drewniane siedziska można łączyć z różnymi rodzajami konstrukcji. Do najczęściej stosowanych należą: konstrukcje betonowe (gwarantujące nowoczesny, industrialny design), konstrukcje stalowe (odporne na zmienne warunki atmosferyczne i akty wandalizmu, występujące w wielu różnych formach) oraz konstrukcje żeliwne (o tradycyjnym designie, ciężkie, bardzo stabilne, trwałe i bezpieczne przez długie lata użytkowania).

Obrazek

Ławki z oparciem, czy bez?

Ławki z oparciami są zdecydowanie wygodniejsze od ławek bez oparcia. Dlatego te pierwsze stosuje się przede wszystkim w parkach i na osiedlowych deptakach, czyli w miejscach, w których ludzie chętnie odpoczywają, delektując się zielenią, oddając się rozmowom ze znajomymi, czy sąsiadami, czytając książki lub gazety. Ławki bez oparć doskonale sprawdzają się w przestrzeni miejskiej, w tych punktach miasta, w których przysiadamy tylko na chwilę, np. czekając na umówione spotkanie, czy korzystając z chwili przerwy w pracy lub między kolejnymi zajęciami.

Kosze na śmieci – nie może ich zabraknąć!

Współczesne pojemniki na odpady to designerskie elementy małej architektury, najczęściej idealnie współgrające z wyglądem ławek. Nowoczesne kosze wykonywane są z wysokiej jakości komponentów, m.in. drewna, betonu, stali i żeliwa oraz blachy. Projektując dowolną przestrzeń miejską lub park należy zaplanować odpowiednią ilość i rozmieszczenie pojemników na odpady. Kosze na śmieci powinny znajdować się w pobliżu większości ławek oraz w innych, newralgicznych punktach terenów zielonych. Tylko dzięki temu możliwe będzie bowiem utrzymanie terenu miejskiego w należytym porządku.

Za pomoc w napisaniu artykułu dziękujemy firmie Activeline, która jest producentem elementów małej architektury. W jej ofercie znajdziemy m.in. różne rodzaje ławek parkowych i osiedlowych oraz wiele wzorów koszy na śmieci. Sprawdź pełną ofertę: https://activ(...)ektura/.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.