Jak tanio zbudować dom? Projekty i wskazówki

Image

Budowa domu to nie lada wyzwanie dla każdego z nas. Czy zawsze musi być droga? Niekoniecznie! Podpowiadamy, czym charakteryzuje się projekt taniego domu i jak optymalizować koszty budowy.

Najpierw działka, potem projekt

Zdecydowanie łatwiej znajdziemy projekt pod konkretną działkę niż odwrotnie. Tym bardziej, że mamy do wyboru mnóstwo gotowych projektów domów w internetowych bazach. Przy zakupie działki należy zwrócić uwagę nie tylko na jej cenę i lokalizację, ale również czy prowadzi do niej dobra, utwardzona droga. Nie bez znaczenia jest też dostęp do sieci uzbrojenia i kształt posesji. Najlepsza będzie działka, która umożliwia zaplanowanie strefy dziennej od najbardziej nasłonecznionej strony południowej. Ostatnią, lecz nie mniej ważną kwestią jest sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub w przypadku jego braku – Warunków Zabudowy. Dokumenty te określają, czy możliwa jest zabudowa i jakie warunki musi spełnić. Mogą dotyczyć przykładowo wielkości domu, a także rodzaju i kąta nachylenia dachu. Dopiero po zakupie działki przechodzimy do wyboru projektu.

Dom tani w budowie – jak wybrać projekt?

Chcąc kupić tani w realizacji projekt domu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów i określić swoje potrzeby. Ile osób będzie mieszkać w domu i jaki metraż będzie niezbędny? Czy koniecznie potrzebujemy w nim balkon, wykusz, lukarnę bądź dodatkowy pokój? Należy pamiętać o tym, że duży dom z licznymi ozdobnikami i nieudogodnieniami znacznie więcej kosztuje, ponieważ wymaga zużycia większej ilości materiałów. Najtańszy i równocześnie najszybszy w budowie będzie stosunkowo nieduży budynek o prostej bryle, opartej na rzucie prostokąta lub kwadratu. Taka konstrukcja eliminuje również możliwość występowania mostków termicznych, więc dom będzie utrzymywał ciepło.

Przy wyborze projektu ważny jest kształt dachu – najbardziej będzie się opłacać płaski lub dwuspadowy. Przy wykonywaniu pokrycia dachowego nie będzie tylu odpadków, a czas pracy fachowców będzie krótszy.

W nowoczesnym budownictwie, i tym bardziej w domach tanich w realizacji, coraz częściej rezygnuje się z piwnicy. Ten element konstrukcyjny znacząco podnosi koszty, a pomieszczenia gospodarcze można bez problemu umieścić na innych kondygnacjach.

Kosztorys inwestorki – czy warto?

By nie okazało się, że daliśmy się ponieść fantazji, zaczyna brakować nam środków, a sam termin ukończenia wymarzonego domu niepokojąco się wydłuża, powinniśmy zaopatrzyć się w profesjonalny kosztorys inwestorski. Dokument ten pozwoli nam poznać aktualną cenę wybranego domu i zaplanować poszczególne etapy inwestycji. Poza tym będzie niezbędny przy ubieganiu się o kredyt. Kosztorys stworzony przez specjalistów można zamówić do każdego gotowego projektu domu, a do wielu z nich dołączany jest bezpłatnie.

Jak jeszcze można oszczędzić na budowie domu?

- Najtańszym rozwiązaniem jest system gospodarczy, w którym to my zarządzamy całością projektu. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 20%. Musimy jednak mieć na uwadze, że wymaga to od nas sporego zaangażowania i czasu, a sam termin realizacji inwestycji najprawdopodobniej znacząco się wydłuży.

- Przy wyborze materiałów budowlanych należy pamiętać, że najtańsze materiały nie zawsze są dobrej jakości, a na pewno chcielibyśmy uniknąć w przyszłości jeszcze kosztowniejszych napraw czy remontów. Lepiej więc kupować produkty znanych producentów. Przed zrobieniem zakupów warto za to porównać ceny w kilku hurtowniach oraz w sklepach internetowych, gdyż mogą się one znacząco między sobą różnić.

- Większość z nas nie wyobraża sobie domu bez garażu, ale i na nim możemy sporo zaoszczędzić. Garaż wkomponowany w bryłę będzie tańszy w budowie i utrzymaniu niż budynek wolno stojący. Najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem będzie jednak wiata garażowa.Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Jutrzenko

Do poradnik dla 8 latków czy ludzi ubezlasnowolnionych? Ten co pisał to chyba jakieś kłopoty
Ma